Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Bedelli askerlik çıktı! İşte yaş ve ücreti

02 Aralık 2014 Bu içerik 1.388 kez okundu.


Ve bedelli askerlik çıktı. Başbakan Ahmet Davutoğlu bedelli askerlikle ilgili detayları açıkladı. Başbakan Davutoğlu, "1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olun vatandaşlarımıza bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin Türk Lirası demek karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibarıyla 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımın, askerlik yükümlülüğüne sahip vatandaşlarımızabedelli askerlik imkanı getiriliyor" dedi

HANGİ DOĞUM TARİHİ SINIR

Bedelli askerlikten faydalanmak isteyenlerin 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşına girmiş olmaları gerekiyor.

Bu durumda 31 Aralık 1987 tarihinde doğanlar sınır konumunda. Bu tarih ve öncesinde doğan herkes bedelli askerliktan faydalanabilecek. Örneğin 30 Aralık 1987, 29 Aralık 1987 veya 1986 ve öncesi tüm yıllarda doğanlar bedelliye başvurabilir.

24 SAATLE KAÇIRANLAR

Bedelli askerlikteki 28 yaş sınırı bir çok kişiyi de üzdü. Özellikle de 31 Aralık 1987tarihinden sadece 24 saat sonra doğanları. 1 Ocak 1988 tarihinde dünyaya gelenler bedelliyi 1 günle kaçırmış oluyor.

Bedelli askerlik uygulamasından 700 bin kişinin faydalanması bekleniyor. 21 günlük zorunlu askerlik de olmayacak.

BEDELLİ ASKERLİK TAKSİTİ VAR MI?

Bedelli askerlik ücreti 18 bin lira olarak belirlendi. Kamuoyunun en çok merak ettiği ise bu ücret için taksit olup olmayacağı. Başbakan Ahmet Davutoğlu bu noktaya da açıklama getirdi.

Buna göre 18 bin liralık bedelli askerlik uygulamasında ücrete taksitlendirme yapılmayacak. Bu noktada bankaların devreye gireceği ve bedelli askerlik kredileri vermeye başlayacağı tahmin ediliyor.

Bedelli askerlik uygulamasında ücret bedeli düşük tutulduğu için bir önceki bedelli askerlik başvurularından çok daha fazla başvuru bekleniyor.

ASKERE GİDİLMEYECEK, SADECE PARA VERİLECEK

(Uygulamadan yararlanacakların askerlik yapması öngörülmüyor. Bedelli uygulamasının yasalaşması konusunda kesin bir takvim yok ancak, en kısa sürede yasalaşması için çalışmalar başlatılacak)

PARALAR SAVUNMA SANAYİİ FONU'NA AKTARILACAK

Bu vatandaşlarımız 18 bin Türk Lirası ödemek karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar. Bedelli askerlik imkanının getirilmesiyle hem söz konusu olan birikim hafifletilmiş olacak hem de buradan doğacak kaynak teknoloji yoğun savunma anlayışına geçebilmek için savunma Sanayii Fonu’na aktarılacak. Yani bu imkanı bütünüyle TSK’nın ihtiyaçlarına yönlendirilecek, başka herhangi bir alanda kullanılmayacak. Bütün vatandaşlarımız için özellikle bu imkandan faydalanacak gençlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum."

TAKSİT DÜŞÜNÜLMÜYOR... BAŞVURULAR 1 OCAK 2015'TE BAŞLIYOR

Başbakan Davutoğlu, gruptan sonraki açıklamasında ise, hesaplamalara göre bedelli askerlik uygulamasından yaklaşık 700 bin kişinin yararlanabileceğini belirterek, "Başvurular 1 Ocak 2015 itibarıyla yapılabilecek. Şimdilik taksit düşünülmüyor" dedi.

(Başbakanlık kaynakları, bedelliden faydalanabilecek kişilerin sayısını 611 bin 880 kişi olarak açıkladı)

2011'DEKİ SON BEDELLİDE FİYAT 30 BİN LİRAYDI

15 Aralık 2011 tarihinde yürürlüğe giren bedelli askerlik kanunu için asker adaylarından 30 bin TL ücret alınmıştı.

Cumhuriyet tarihinde 10 kez bedelli askerlik uygulandı. En son uygulamalar, 1987, 1992, 1999 ve 2011 yıllarında yapıldı.

1999 yılındaki uygulamanın sebebi, 17 Ağustos 1999'daki Gölcük depreminden sonra ülke ekonomisine katkı sağlamaktı.

Bedelli askerlik Son olarak 2011 yılında uygulandı. O yıl, yasaya göre 30 yaşından gün alan ve 30 bin TL tutar ödeyen kişiler askerlik vazifesini yapmış sayıldı. Yasa çerçevesinde adaylar 21 günlük temel askeri eğitimden de muaf tutuldu.

SEÇİM BARAJI TARTIŞMALARI

(Seçim barajı tartışmaları): Bu tartışmadan hareketle Türkiye'de tekrar istikrarsızlık havası estirmeye çalışanlara da buradan sesleniyorum, uyarıyorum; Türkiye'de böyle tartışmalar üzerinden siyasi dizayn yapılmasını kesinlikle izin vermeyiz. Seçimler vaktinde ve Türkiye'deki hukuk devleti kuralları içinde yapılacaktır. Ve sandıktan sadece ve sadece milletin iradesi çıkacaktır. Biz baraj falan tanımayız. Biz sadece milleti tanırız. Bugün barajın kalkmasını iddia edenler, şu son tartışmalara kadar tam bir sükut halinde geçiştirdiler. Çünkü kendileri korkuyorlar. Biz barajdan korkmayız. Barajdan korkanlar son 1,5 yıldır tekliflerimize cevap vermeyenlerdir."


Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b