Ne nedir :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Fırsat Sitesi Açmak

05 Aralık 2014 Bu içerik 2.975 kez okundu.

Türkiye'de yeni bir akım başlıyor: Fırsat Siteleri


2010 yılı ortalarında Türkiye’de ortaya çıkan ve çok hızlı büyüyen fırsat sektörü piyasasında pastadan payını almaya çalışanlar arasına bugüne kadar sürekli olarak birçok yeni girişim katıldı. Bu siteler, bizim gibi interneti seven genç nüfusun olduğu toplumlarda oldukça beğeni gördü. Çünkü fırsat siteleri belirli bir zaman dilimi içerisinde sınırlı sayıda ürünü çok uygun fiyatlara alıcının beğenisine sunuluyordu. Alıcıyı çeken en önemli faktörün normal şartlarda yan yana görmenin zor olduğu birçok markanın ürünlerini/hizmetlerini düşük fiyata alabilmesi, üstelik bunu oturduğu yerden yapabilmesi gerçeğinden yola çıkarak fırsat sitelerinin hem insanların kaybetme korkusunu tetiklemesi hem de ulaşılamayacak ürünlerin cazip fiyatlarla kullanıcıya sunulması ile cazibe merkezi haline geldiğini unutmamak gerekiyor.

Ancak hiçbir şey tahmin edildiği gibi olmadı. 2012 yılı itibariyle sayılarının bine yaklaştığı düşünülen irili ufaklı fırsat sitelerine artık pazar yavaş yavaş doymaya başladı. 2011’de sahipleri birçok girişimcilik konferansına konuk olan fırsat siteleri 2012 itibariyle sessiz
sedasız kepenklerini indirmeye başladı. İlk başlarda %50 komisyon oranları ile çalışan fırsat siteleri klonlarının sayısının artması ve onların yaptığı stratejik rekabet hataları nedeniyle %5’lere düşen komisyon oranları ile çalışmak zorunda kaldı.

Fırsat sektörü çıkmaza giriyor

Takdir edersiniz ki düşük komisyonlarla çalışmak zorunda kalan girişimler hem saha satışında hem de telefonla pazarlamada ekiplerinin maliyetlerini karşılayamaz duruma geldi. Bir internet girişiminin hayatta kalabilmesi, daha fazla müşteriye ulaşabilmesi için arama motoru reklamları başta olmak üzere internet reklamcılığından faydalanması gerekir. Kar oranlarının düşük kalması ile birlikte bu masrafları da karşılamak mümkün olamadı. Fırsat siteleri düzenledikleri kısa süreli kampanyalarda kullanıcıların istedikleri hizmet kalitesini de sağlayamadı. Normal şartlarda kampanya biter bitmez ürünler alıcılara kargolanmaya başlanır, işte fırsat sitelerine olan güven tam da bu noktada azaldı. Ürünün söz verilen zamanda alıcıya ulaştırılması ve alınan ürünün koşulsuz bir şekilde iade edilebilmesi gibi koşullar göz önüne alındığında, giderek artan müşteri talebi ve satış kanallarının artışı stok sorununu da beraberinde getirdi. Bunun sonucunda bazı şirketler ilk defa stoklarında ürün kalmadığını duyurdular. Bu da müşterilerde grup satın alma sistemine güvensizlik yarattı.

Bunun dışında yemek ve tatil gibi fırsatlarda da kullanıcı tamamen etkisiz hale getirildi. Çok lüks bir restorandan alınan fırsatı değerlendirmek isteyen kullanıcılar restoran sahiplerinin ikinci sınıf vatandaş muamelesi ile kendilerini değersiz hissetti. En sevdiği tiyatro oyuncusunun şehrine geldiğini gören internet kullanıcısı, fırsat sitesinden 10 lira daha ucuza aldığı bileti yüzünden salonda oturacak yer bulamadı, sandalye üzerinde sahneyi görmeyen bir noktada hem oyuncuya, hem fırsat sitesine kızarak oyunu izlemek zorunda kaldı. Pazar gününü arkadaşlarıyla güzel bir kahvaltı yaparak geçirmek isteyen 6 kişilik bir arkadaş grubu, sıkış tepiş bir şekilde 4 kişilik kahvaltıya talim etmek zorunda kaldı. Bu şikayetler dilden dile yayıldı ve fırsat siteleri için çok kötü bir viral etki yapmış oldu. Fırsat ya da indirimle işletmeye gelen müşteriler yaşadıkları sorunlar yüzünden bir daha işletmenin kapısından bile geçmediler. Sonuçta hem işletme potansiyel müşterisini kaybetti hem de fırsat siteleri. Çünkü hizmeti satın alan kişi ne fırsatlara güvendi ne de işletme sahiplerine. Fırsatı satın alıp işletmeden memnun kalan bir çok kişi ise işletmeyi daha sonra fırsatsız tercih etmedi, çünkü indirimli halini gördükleri bir menü için iki katı yüksek bir fiyat vermek istemediler. Böylece işletmeler de zararına veya maliyetine sundukları bu hizmetten vazgeçtiler ve fırsat siteleri için yayınlayacak fırsat sıkıntısı çıkmaya başladı.

Yükselen değer: Girişimcilik

Ama ülkemizde girişimcilik hiç olmadığı kadar pompalanmaya devam ediyordu. Hem yazılı basında hem de dijital medyada girişimcilik ve başarı hikâyeleri sayfalarca yer alıyor, üniversiteden henüz mezun olmuş gençler profesyonel hayata atılmadan kendi işini kurmak için yatırımcı bulma merkezlerinin kapılarını aşındırıyordu.

Fırsat siteleri kendi işini kurmak isteyenler için oldukça cazipti. Çünkü buzdağının görünen yüzünde büyük bir yatırım maliyeti yoktu. Biraz çevresi olan ve internet girişimciliğine özenen herkes oradan buradan topladığı e-posta listeleri ile bu işe girebilirdi. Ofis maliyeti yoktu. Hazır bir fırsat sitesi yazılımı ile başlanabilir, başlangıç olarak sürekli gidilen cafeler ve restoranlarla anlaşılabilirdi.

Bir musibet bin nasihattan iyidir

Yazımızın son kısmında ise girişimcilere ders olacak, yaşanmış bir hikayeye yer vereceğiz. Birkaç yıldır gözlemlediğimiz fırsat sektöründeki sağlıksız büyümenin tek nedeni kullanıcı-fırsat veren ve fırsat sitesi üçgeninde yaşananlarla sınırlı değil elbette. Çok önemli bir nokta olan personel seçimine de değinmeliyiz. Her alanda olduğu gibi fırsat sitelerinin de en önemsediği departmanı satış ve pazarlamadır. Bu departmana bağlı çalışan satış ve pazarlama yetkilileri yapacakları işle, içinde bulundukları sektörle ilgili olarak belirli bir eğitime tabii tutulmalıdır. Çünkü bu kişiler müşteri ile direkt olarak temas kuracaklar, hizmeti veren firma satış ve pazarlama yetkilisini sorumlu olarak görecektir. Satış ve pazarlama yetkililerini iyi seçen bir işletme için işler yolundadır. Ama bu durum her zaman böyle olmayabilir.

Uzun yıllar yurtdışında yaşamış bir girişimcinin hikâyesinden bahsedeceğiz şimdi size. Grup satın alma modeli henüz Türkiye’de duyulmamışken ve büyük oyuncular pazara giriş yapmamışken Amerika’da bu sisteme tanık olan girişimci, Türkiye gibi ederinden daha ucuza satın almanın oldukça önemli olduğu bir ülkede bu sistemin başarılı olacağına inanmıştır ve güvendiği bir arkadaşı ile pazara giriş yapmaya karar vermiştir. İş planını hazırladıktan ve web sitesini hayata geçirdikten hemen sonra takım arkadaşlarını seçmeye başlarlar. En çok önemsedikleri alan saha satışıdır. Bunun için de alanında tecrübeli bir saha satış uzmanını işe alırlar. İlk zamanlarda her şey yolundadır. Planlarına sadıktırlar ve ciddi bir satış oranı elde etmişlerdir. Ne var ki aradan geçen süre zarfında saha satış uzmanımız işin tüm inceliklerini öğrenir. Tüm müşterilerle kendisi görüştüğü için çevresi oldukça genişlemiştir. Bölgesindeki tüm restoranların, otellerin, güzellik merkezlerinin sahiplerini tanımaktadır. Bu arada elbette internet sektöründen de yakın dostlar edinir. Artık başkasının yanında çalışmaya, maaşlı eleman olarak kalmaya niyeti yoktur. Bir yatırımcı bularak işinden ayrılır ve müşterilerini de yanında götürür. Böylece herkesten önce bu işe giren genç girişimcimiz hem müşterisiz kalmış hem de saha satış sorumlusunu kaybetmiştir. Ciddi bir darbe alan girişimcimiz zaten piyasaya giren güçlü oyuncularla rekabet edemezken bir de müşterilerini kaybedince oyundan çekilme kararı alır.

Onca zaman harcanan emek, fikirler ve yatırım maliyeti çöpe gider… İşin ilginci bu hikayede oldukça hırslı olan saha satış uzmanının da bir süre sonra kurdukları siteyi kapatıp, oyundan çekildiğini duyduk. Evet, her sektörde işi öğrendikten sonra çalıştığı şirketten ayrılıp kendi işini kurmak isteyenlere yüzlerce örnek verilebilir. Ama burada dikkatimizi çeken nokta girişimcilerin buna hazırlıklı olmamasıydı. Tüm sorumluluğu tek bir kişiye vermek yanlış bir stratejiydi.

-------------

E-ticaret sektörü şüphesiz son yıllarda en çok gelişme kaydeden sektörlerin başında gelmektedir. Birçok fırsatı bünyesinde barındırması sebebiyle bu sektörde iş kurmak, her girişimcinin aklını meşgul etmektedir.

Alışveriş sitesi açmanın fiziki bir dükkan açmaya göre birçok avantajı vardır. Kira ödemek zorunda kalmazsınız ve evinizin rahat ortamında milyonlarca müşteriye ulaşabilirsiniz. İyi bir ürüne, kullanıcı dostu bir internet sitesine ve iyi hazırlanmış bir pazarlama planına ihtiyacınız olacaktır. Nasıl başlayacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.Ürününüzü ve iş planınızı geliştirin

1 – Ne satmak istediğinize karar verin. Alışveriş sitesi açmak istiyorsanız satmak istediğiniz ürünle ilgili iyi bir fikrinizin olması gerekir. Online olarak satılabilecek bir ürün bulmalısınız. Her koşulda ürününüzün değerine inanmanız gerekir aksi taktirde müşterilerle temas kurmanız zor olur. Dikkate almanız gereken sorular:

Kargolanması gereken fiziksel bir ürün mü yoksa internet aracılığıyla gönderilebilecek dijital bir ürün mü?
Her ürün için envanter olacak mı yoksa sanat eserleri veya vintage ürünler gibi tek tip mi olacak?
Ürün yelpazeniz geniş mi olacak yoksa sadece kitaplar veya tişörtler satmak gibi belli bir alanda mı uzmanlaşacaksınız?
Ürününüzü kendiniz mi üreteceksiniz? Kendiniz üretecekseniz talebe ayak uydurmanız gerekir. Güvenilir bir tedarikçi ile anlaşmanız gerekir.
Ürünü kendiniz üretmeyecekseniz iyi bir üreticiye ihtiyacınız olacaktır. İş fikrinize uygun üreticiyi bulmak için farklı firmaları araştırın.
Ürünlerin nasıl kargolanacağına karar verin. Ürünleri evinizden veya depodan düzgün bir şekilde kargolamak için planlama yapmalısınız.

2 – Niş pazar bulun. Satmak istediğiniz ürüne karar vermeniz alışveriş sitesi açmanın önemli bölümlerinden biridir. Verdiğiniz hizmetleri benzer hizmetlerden farklılaştırmanız gerekir. Diğer online mağazalarda da satılmasına rağmen neden müşteriler sizin el örgüsü hırkalarınızı alsınlar?

Rekabeti ölçüp değerlendirin. Belli bir ürün hattına atlamadan önce rekabet ettiğiniz diğer internet sitelerini araştırın. Ürünlerinizin reklamını yapmayı planladığınız pazar alanları araştırın ve bu alanlardaki rekabeti gözlemleyin.
Orijinal bir şeyler sunun. Orijinallik ve çekicilik arasında denge kurun.
Uzmanlık sunun. Satacağınız ürünlerin kalitesiyle kendinizi diğerlerinden farklılaştırabilirsiniz. Tutkunuzu ve uzman bilgi birikiminizi paketlemelerde de kullanın.
Kullanıcı dostu satın alma süreci sunun. Ürününüz online olarak satılan diğer ürünlere benziyorsa alışveriş deneyimini eğlenceli ve kolay yaparak kendinizi farklılaştırabilirsiniz. İnternet sitenizin kolay kullanılabilir ve paylaşılabilir olmasına dikkat edin. Diğerlerinin aksine iyi müşteri hizmetleri sunun ve müşterilerinize kısa sürede cevap verin.

3 – Küçük ölçekli başlayarak nabız yoklayın. Riskleri göze alarak bir işe girişmeden önce ürünleri gerçek dünyada başkaları aracılığıyla denemek oldukça mantıklıdır. Bunu konsinye mağazalar, pazarlar, el işi sergileri vb. aracılığıyla yapabilirsiniz. Aynı durum online dünya içinde geçerlidir. Ürünlerinizi sahibinden, gittigidiyor ve benzer siteler aracılığıyla satmayı deneyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gerekenler:

Ürünlerinizi kimler alıyor? Anket doldurmalarına karşılık bedava hediyeler veya indirim kuponları verebilirsiniz. Başka hangi online sitelerden alışveriş yaptıklarını araştırın.
Ürününüz için ne kadar ödeme yaparlar? Farklı fiyatları deneyin.
Müşteri memnuniyeti nasıl olmalıdır? Ürünlerinizi müşterilere nasıl sunacağınızı test etmek için harika bir fırsat. Paketlemeye özen gösterecek misiniz? Kargo hizmetiniz güvenilir mi? Müşteriler üründen memnun mu? Ürünü iyi tanımladınız mı?

4 – İş planı hazırlayın. Yatırımcılardan para almayı planlasanız da planlamasanız da online mağazanızı açmadan önce detaylı bir iş planı hazırlamalısınız. İş planı işletmenizin başarılı olmasını sağlayacak adımları planlamanıza yardımcı olacaktır. Faaliyet maliyetlerinizi hesaplayın ve pazarlama stratejinizi ayrıntılarıyla planlayın. Hesaplamanızı yaparken aşağıdaki faktörleri de göz önünde bulundurun:

İster ürünü kendiniz üretin isterseniz de üretici ile temas kurun. Sonuçta üretim maliyetlerinizi hesaplamalısınız.
Kargo maliyetleri
Vergiler
Personel maaşları
Alan adı ( domain name) ve barındırma hizmeti ( hosting ) masrafları

5 – Online bir iş yürütseniz bile yerine getirmeniz gereken yasal süreçler olabilir. Her şeyi resmi hale getirmeye hazırsanız bir işletme adı bulmalısınız ve gerekli ruhsat ve izinleri almalısınız.Alışveriş sitenizi kurun

1 – Alan adınızı alın. Kısa, çekici ve akılda kolay kalabilecek bir isim bulun. Aynı zamanda eşsiz bir isim olmasına dikkat edin. İsimlerin çoğu önceden alınmıştır. Sizi tatmin edecek ve kullanılmayan bir isim bulana kadar farklı isimler deneyin.

Gönlünüzde yatan isim başkası tarafı alınmışsa yaratıcı olun. Küçük harfler ekleyebilir veya sözcükleri kesmeyi deneyebilirsiniz.
İstediğiniz isim alınmışsa Godaddy gibi internet siteleri size alternatifler sunar.
Hosting hizmeti alacağınız firmayı seçin. İnternet siteniz online mağazanızın belkemiği olacağından hosting hizmetinizin iyi olması gerekir. Bedava barındırma hizmetleri vardır ancak online ürün satışı yapacağınız için ihtiyacınız olan seçenekleri sunacak bir hizmet için ödeme yapmalısınız.
Büyüme için yeterli alanınızın olması gerekir. Tabi ki işleriniz iyi giderse.
Kendi programlamanızı yapmayı düşünüyorsanız uyarlama yapmanıza izin verecek bir barındırma hizmeti seçmelisiniz.

3 – İnternet sitenizi tasarlayın. İsterseniz internet sitenizi kendiniz tasarlayabilirsiniz isterseniz de tasarlaması için biri ile anlaşabilirsiniz. Ürünlerinizin iyi sergilenmesi ve alışveriş adımının kolay olması gerekir. Fazla gösterişli bir internet sitesi yaparak tuzağa düşmeyin. Olay online alışverişse internet sitesinin mümkün olduğunca anlaşılır olmak gerekir.

E-postaları toplamanın bir yolunu bulun. Bu sayede reklamları ve indirimlerle ilgili haberleri gönderebilirsiniz.
Müşteriler bir ürüne bakmak için en fazla iki tıklama yapmalıdır.
Birkaç renk ve yazı tipi seçin.

4 – E-ticaret yazılımı seçin. Bu yazılım sayesinde müşteriler ürünleri gözlemler ve satın almalar güvenli şekilde gerçekleşir. Yazılım müşteri bilgilerini ve finansal bilgileri depolar. Bazı durumlarda e-ticaret yazılımları pazarlama faaliyetlerine yardımcı olur ve müşterilere e-postalar yollar. Karar vermeden önce bütün firmaları araştırın. Seçiminiz müşteri deneyimi ve firmanın başarısında büyük rol oynar.

5 – Ticari hesap açın. Müşteriler kredi kartı ile ödeme yapacağından bankalarda ticari hesap açmanız gerekebilir. Bankalarla çalışmak pahalı olabilir. Bu nedenle küçük işletme sahiplerinin çoğu PayPal gibi daha ucuz olan ödeme seçeneklerini tercih ederler.Geniş kapsamlı e-ticaret hizmeti

1 – Her şey dahil e-ticaret hizmetlerini araştırın. İnternet sitenizi sıfırdan kurmak istemiyorsanız farklı hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Birkaç saatte ve düşük bir ücretle online mağaza açmanıza yardımcı olacak platformlar vardır. Bu yolu tercih ederseniz kodlamanın nasıl yapıldığını öğrenmek veya web tasarımcı ile anlaşmak zorunda kalmazsınız. Ürünlerinizi doğru bir şekilde satmak için ihtiyaç duyacağınız bütün araçlara sahip olursunuz.

Her şey dahil hizmetlerin çoğu yapılan satışlardan ufak kesintiler alır.
Bu hizmetlerin avantajları olduğu gibi sınırlandırmaları da vardır çünkü onların sisteminde faaliyet göstereceksiniz. Herhangi bir seçim yapmadan önce farklı hizmetleri araştırın. Kendinize uygun bir iş modeli bulamazsanız online dükkanınızı kendiniz yapmayı yeniden değerlendirebilirsiniz.

2 – Genel e-ticaret hizmetlerini de hesaba katın. Örneğin sanalmarketim ve gittigidiyor gibi firmalar envanterinizi kargolayabilecekseniz profesyonel görünümlü bir online mağaza açmanıza izin verir. Bu tür platformları kullanarak mağazanızı düzenleyebilir, ödemeleri güvence altına alabilir, hosting hizmetlerinden yararlanabilir, e-posta listelerine ulaşabilir, satış istatistiklerini görebilir ve müşteri desteği verebilirsiniz. Programlama yapmak istemeyen kişiler bu tür hizmetlerden faydalanabilirler. Aşağıdaki firmaları araştırın:

Gittigidiyor
Sanalmarketim
Sahibinden

3 – Kazanç elde etmek için yeniden satış seçeneğinden de faydalanabilirsiniz. Affiliate dükkan hizmetlerini kullanarak ürünleri belli siteler aracılığıyla yeniden satabilirsiniz.

4 – Gittigidiyor’a kaydolarak diğer adıma geçin.Gittigidiyor’da satışlar yapıyorsanız müşteri tabanınız yavaş yavaş oluşuyor demektir.

Daha önceden Gittigidiyor kullanmadıysanız internet üzerinden araştırma yaparak verimli bir şekilde nasıl kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

5 – Genel satış ipuçlarını dikkate alın. Fotoğraflar yükleyebilir, ürün özelliklerini anlatabilir ve satış için fiyatlandırmalar yapabilirsiniz. Videolar yükleyebilir, ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili blog yazabilir ve twitter hesabı açarak linkinizi paylaşabilirsiniz.

6 – Kişiselleştirilmiş ürünler de satabilirsiniz. Tişörtler, kupalar, etiketler ve düğmeler gibi damgalı tasarımlar vb. Müşteriler dükkanınıza bakar, istediği ürünlerin siparişini verir ve siz sadece gönderim işlemlerini yaparsınız.

7 – El işi ürünlerinizi senyapsensat.com’da satışa çıkarın. Yaptıklarını satmak isteyen kişiler için en iyi seçenektir. Ödemeleri doğrudan alırsınız ve kargo işlemleri size aittir.Müşterileri etkileme

1 – Facebook ve Twitter’ı kullanarak dükkanınızın tanıtımını yapın. Sosyal medya platformları işletmeler için özellikle de online işletmeler için oldukça önemlidir. Hesap açın ve insanları sayfanızı beğenmeleri ve sayfanızı paylaşmaları için teşvik edin.

Dükkanınızın tanıtımını yapmak için teşvikler sunun. İndirimler yapabilir veya eşantiyonlar gönderebilirsiniz.
Yeni ürünler ve fiyatlarla ilgili güncellemeler yapın.

2 – Blog yazın. Daha fazla insanı etkilemenin en iyi yollarından biri blogdur. Ürününüz modayla ilgiliyse moda blogu açabilirsiniz. Sattığınız ürünlerle alakalı online sohbetlere dahil olmaya çalışın.

Bazı her şey dahil hizmetler dükkan haricinde blog özelliği de sunar.
Diğer firmaların ürünlerine blogunuzda yer verin ve onlarında sizin ürünlerinize yer vermesini isteyin. Satıcılar bu tür uygulamaları sıklıkla kullanır.
Öne çıkan bloggerlara veya internet sitelerine örnekler gönderin. Bu sayede kendi sayfalarında ürününüzle ilgili yorumları yaparlar.
Diğer bloglarda konuk yazarlık yapın. Örneğin el yapımı kurabiye karışımları yapıyorsanız önemli yemek bloglarından birinde ürünlerinizle ilgili yazılar paylaşabilirsiniz.

3 – Promosyonlarla ilgili müşterilere e-postalar gönderin. MailChimp gibi e-posta programlarını kullanarak müşteri e-postalarını düzenleyebilir ve iyi hazırlanmış e-postalar gönderebilirsiniz. Ancak müşterilerinizi bunaltmayın. Müşterilerinize sürekli olarak e-posta gönderirseniz üyelikten çıkabilirler.------------

Şehre özel fırsat siteleri ya da grup alışveriş siteleri, her gün belli mekanlarda ekstra indirim sağlayan siteler, son bikaç yıldır hayatımıza giren bir konsept ve pek de çıkacağa benzemiyor. Hemen her hafta yeni bir fırsat sitesi yayına giriyor, bir kısmı tutunamayıp kısa bir süre sonra kapanıyor, büyük oranda da kendisine ait bir müşteri kitlesi oluşturup karlı bir iş modeliyle yaşamını sürdürüyor. Türkiye’deki fırsat sitelerini incelediğimiz bu yazıda, fırsat sitelerinin listesini paylaşacağız sizlerle. Bizim sayabildiğimiz 40′dan fazla grup alışveriş sitesi var, eminim sayamadığımız da vardır, rastladıkça listeyi güncelleyeceğiz.

Fırsat Siteleri Listesi – En Popüler olandan daha az popüler olana doğru
Fırsat sitelerini Türkiye’deki popülerliklerine ve kullanım oranlarına göre listelersek:

http://www.sehirfirsati.com Şehir Fırsatı. Grupon destekli fırsat sitesi. Pazara ilk giren fırsat sitelerinden.

http://grupfoni.com Grupfoni. Markafoni tarafından desteklenen fırsat sitesi.

http://www.grupanya.com Grupanya. Yine pazara ilk giren sitelerden.

http://www.sehrikeyif.com/ Şehrikeyif de pazara sonradan girip, kaliteli müşteri hizmetleriyle hızla büyümekte olan bir fırsat sitesi.

http://www.yakala.co Yakala Co Fırsat siteleri yarışına sonradan girmiş, Hürriyet’in de desteğiyle hızla büyümüş bir site.

http://www.markapon.com/ Markapon; gittigidiyor, uzman.tv, cimri, istanbul.net, timsah ve pabbuc.com tarafından desteklenen fırsat sitesi.

http://www.daybuyday.com Boyner holding’in iştiraki Her güne özel bir fırsat sunmasa da, markaların o güne özel kampanya ve indirimlerini sunan bir site.

http://www.birliktealalim.com Birlikte alalım.

http://www.kacanbalikbuyukolur.com Kaçan balık büyük olur, Red bilişim hizmetleri destekli bir fırsat sitesi

http://www.bombastik.com 2378 Bilyoner.com destekli bir fırsat sitesi.

http://www.memurfoni.com Memurlar.net destekli fırsat sitesi memurfoni.

http://www.gruppal.com Gruppal

http://www.ucuzhayat.com Ucuz Hayat

http://www.sepeteindir.com Sepete indir, e-tohum 2011 girişimlerinden birisi sepeteindir.com aynı zamanda.

http://www.kacirmayiz.com Kaçırmayız

http://firsaturunu.com/ Fırsat Ürünü

http://www.kenttefirsat.com Kentte Fırsat

http://www.firsatkulubu.com Fırsat Kulübü

http://www.romantikfirsatlar.com/ Romantik Fırsatlar, tatil ya da yemek gibi sadece romantik fırsatlar sunan site

http://www.elitfirsat.com/ Elit Fırsatlar

http://www.gezex.com/ Gezex, Doğan grubu tarafından desteklenen ve sadece tatil ile ilgili fırsatlar sunan site.

http://www.sehriindirim.com Şehri İndirim

http://www.delikupon.com Deli Kupon

http://www.buyukfirsat.com Büyük Fırsat

http://www.firsatkovala.com Fırsat Kovala

http://www.tutumlukirpi.com/ Tutumlu Kirpi

http://www.devirfirsatdevri.com Devir Fırsat Devri

http://www.firmanya.com Firmanya

http://www.firsatlaritakipet.com Fırsatları Takip Et

http://www.eglencelifirsatlar.com Eğlenceli Fırsatlar

http://www.firsatsofrasi.com Fırsat Sofrası

http://www.sahanefirsat.com Şahane Fırsat

http://www.aktifkampanya.com Aktif Kampanya

http://www.firsatbugun.com Fırsat Bugün

http://www.trendfirsat.com Trend Fırsat

http://www.aklindatut.com Aklından Tut

http://www.ciximixi.com Cixi Mixi

http://www.24saatfirsat.com/ 24 Saat Fırsat

http://clupanya.com Clupanya

http://www.bolbolfirsat.com Bol Bol Fırsat

http://www.iyifirsat.com İyi Fırsat

http://www.gununkeyfi.com Günün Keyfi

www.hamdibeyinteklifi.com

www.trendyol.com

www.gununkeyfi.com

www.grupack.com

www.kacirmadan.com

www.firsatlarvadisi.com

www.grupcimri.com

Bu fırsat siteleri ile ilgili en büyük eleştirim ise, hepsinin tasarımının birbirinin kopyası olması. Bir de anlaşmışçasına anasayfalarına girdiğinizde önce e-posta bilginizi istemeleri. Hele bazı fırsat siteleri var ki, e-postanızı istediği pop-up ekranda kapat butonu bile mevcut değil, o nedenle e-postanızı girmeden fırsatları bile göremiyorsunuz. Şahsen bu kadar e-posta toplama konusunda aç gözlü davranan sitelerden uzak durmayı tercih ediyorum.

Fırsat Arama Motorları – Fırsat Sitelerindeki Fırsatları Listeleyen Siteler
Aşağıda yer alan siteler direk fırsat sunmamakla birlikte, fırsat sitelerinin günlük fırsatlarını listeleyen sitelerdir:

http://www.firsaton.com

http://www.tumfirsatlar.com

http://www.firsatbufirsat.com Önce Facebook’a yönlendirmesi kötü bir tercih, bu nedenle dikkatli kullanmanızda fayda var.

http://www.firsatclub.com

http://www.batangemiden.com/

www.grupguru.com

Fırsat ve Kampanya Sitesi Scripti Hizmeti Sunan Siteler

Siz de eğer kendiniz günlük bir fırsat sitesi kurmak ya da grup alışveriş sitesi açmak istiyorsanız, aşağıda fırsat sitesi scripti ve yazılımı sunan ve bu alanda hizmet veren siteleri bulabilirsiniz:

http://www.profirsatscripti.com Profesyonel fırsat sitesi yazılımı ve scripti sloganıyla hizmet veren site

http://www.turuncumavi.com Fırsat ürün scriptine ek olarak, firma tanıtım ya da online yemek sipariş scripti de satan site

http://www.unpoo.com Grupix adında fırsat scripti sunuyor

http://wroupon.com Yabancı kaynaklı Groupon clone scripti

http://groupscript.net Yabancı kaynaklı grup alışveriş scripti

http://www.ndot.in/products/ndotdeals-opensource-groupon-clone Open source, ücretiz fırsat scripti

Fırsat siteleri kategorileri

Fırsat siteleri genel olarak aşağıdaki kategorilerde hizmet vermekteler:

Cafe ve Restoran gibi dışarda yemek yiyecek mekanlarla ilgili fırsatlar
Tatil ve otel fırsatları
Kadınlar tarafından rağbet edilen güzellik ve cilt bakımı fırsatları
Zayfılama, fitness ve spor salonu fırsatları
Sinema, karting, paintball gibi aktivite fırsatları

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b