Ne nedir :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Ticaretin kuralları nedir ?

10 Aralık 2014 Bu içerik 3.774 kez okundu.


TİCARETİN ALTIN KURALLARI

Üstlenilen her ödev, görev, olgu, anlayış, misyon, üretim ve düzenleme elbette daha iyiye galebe çalması için uğraş almaktadır. Her ne yapılıyorsa en iyisini yapmak âdemoğlunun yaratılış mizacında vardır. Her geçen gün daha iyiye gidilmesinin yegâne dayanağı hiç kuşkusuz var olan yaşanmış tecrübelerdir. İşte bu edinilmiş tecrübelere göre ticaretin de olmazsa olmaz, yapılmazsa sonuç alınmaz altın kuralları vardır. Bir işletmeyi tasarlayan Tüzel veya şahıs firmaları; a-Sermaye, b-Üretilecek ürünün pazarı, c-Bilgi birikimi ya da bunu tamamlayacak bilgi transferi yapması gerektiğini bilir. Bunun yanı sıra yazılı olmayan tecrübeleri de bilmek ve uygulamak durumundadır. Ana şartları yerine getirip işyerini açan tüzel-şahıs firmalarımız öncelikle bahse değer tecrübelere sımsıkı sarılmak zorundadır. Eğer oran vermemiz gerekecekse bu en az yarı yarıya fark ediyor diyebiliriz.

1-İş yerini kuran kişi, alt yapı adına hiçbir eksiklik bırakmamalıdır. Başka her konularda olabilse de, Ticarette istim sonradan gelmez.

2-Mesai mefhumuna dikkat etmelidir. Bunun için erken kalkıp işyerine gelmelidir. Mesai bitince de evine, sosyal hayatına dinlenmek ve stresini dağıtmak için erkenden dönülmelidir.

3-Her konuda tasarrufu ilke edinmelidir. Vakitten, harcamalardan, boş sohbetlerden kaçınmalıdır.

4-Bir sipariş alırken ya da borçlanma yaparken, söz verirken düşünmeli, verdiğinde ise mutlaka sözünü yerine getirmelidir.

5-Randevularına titizlikle uymalıdır. Bunun için mutlaka randevu defteri işlenmeli ve takip edilmelidir.

6-Giyim-kuşam, dış bakım, sağlık ve bulunulan ortamın temizliğine azami dikkat etmelidir. Aslan yattığı yerden belli olur. Kendisine özen gösterip bakım yaparak saygı duymayan insana, başkaları da saygı duyamaz.

7-Reklam, tanıtım, dini ve sosyal sorumluluklar-yardımlar aksatılmamalıdır. Bu olgu söz konusu firmayı daha anlamlı kılar. Bulunduğu bölgede de ürün ve çalışanlar anlamında kendisine sahip çıkılır.

8-“Hatırda kalmaz satırda kalır” ilkesi asla unutulmamalıdır. Her ne yapılıyorsa mutlaka kayıt altına alınmalıdır. Günlük görüşülen telefonlaşılan insanlar bile zabıt altına girmelidir.

9-Her firmanın günlük-haftalık-yıllık-beş ve daha uzun vadelerde mutlaka programları olmalıdır. Hedefi olmayan hiçbir kimse nereye gittiğini asla bilemez.

10-Tüm çalışan personeline güler yüzle davranılmalıdır. Onlarla sık sık sohbetler etmeli varsa önerileri kesinlikle dikkate alınmalıdır. Onların yasal haklarını ve fazla mesaileri asla suiistimal edilmemelidir. Bütün aidatlarını, yasal ikramiye ve izinlerini tam olarak vermelisiniz. Bazen bütçenize göre gruplar halinde personelinizi tatile gönderebilmelisiniz. Bu 5 yıldızlı deniz tatili olmazsa bile, ucuz kaplıca otelleri türü yerlere de gidilebilir. Bazen de piknik, doğa yürüyüşü gibi etkinlikler yapabilmelisiniz. İşyerinizde onlara ikramda bulunmaktan imtina etmemelisiniz. Yemeği ucuza ve kalitesize kaçmadan vermelisiniz. Çay molalarının yanı sıra pasta meyve türü ikramlarda bulunabilmelisiniz. Bu hem onları önemsemiş olduğunuz için motive edecek, hem işyerini kendilerin gibi bilecek ve hem de daha verimli daha başarılı ürünler elde edilmesine katkı sağlayacaktır.

11-İşyerinizde durmalısınız. Bu işinize olan konsantrenizi daha fazla artıracaktır. Müşteri ya da satıcı pozisyonunda gelen kim olursa olsun sizinle muhatap olmak isteyecektir.

12-Güler yüz çok önemlidir. Bu sizin ruh dünyanızı daha güzel yapabileceği gibi, gelen insanların da size olacak yaklaşımını da pozitif eksene kaydırmaya yarayacaktır.

13-Her ne yapıyorsanız sadece o işe yoğunlaşmalısınız. Ve ne iş yaparsanız yapın mutlaka o işinizin devamı ve farklı açılımları vardır. Örneğin süt ürünleri üretiyorsunuz. Bu peynirden dondurmaya kadar bir yelpazeyi ifade eder ki sonunu bulamazsınız. Ama bu işinizi yaparken tuğla işine girerseniz her iki işte yarım kalacak ve siz zarar edecek bir yola girmiş olacaksınız.

HAYIR hayır... Siyasette merhamet yoktur. Ticarette, pazarlamada, sanatta da yoktur. Sporda da yoktur merhamet. Niye?
Çünki, kapışma ve yarışma varsa, merhamet alır başını gider. Aksi olaydı; sistemlerin, öncülerin, azimlilerin önü açılmazdı.
Merhametin yüzü sadece çocuklara, çâresizlere, yaşlılara dönüktür.
Ötesi lâf.
Kimse kimseden merhamet beklemesin.
Destek, tamam... Omuzlama, yönlendirme de tamam. İş merhamete gelince, ı ıh...
Öyle bir dönemdeyiz ki, 24 saati saniyesine kadar verimli kullanmak gerek. Merhamete ayıracak zaman yok.
Tuhaf mı?.. Hayır.
Zalimlik mi?.. Hayır.
Bencillik, bana necilik mi?.. Hayır.
Hayatın yeni özeti bu. Kimseden merhamet beklemeyecek, sadece kendi potansiyelini, zekânı, tecrübelerini bileyip keskinleştireceksin.
Yaşamak büyük yarış.
Tökezlemeğe, kaybetmeğe, acımaya vakit yok.
Aksi halde kaybeder ve kaybolursunuz.
Tıpkı kişiler gibi, ülkeler de aynı amansız yarışlar içinde. Kaybedemezler, arkada kalamazlar.
İlle de yetişecekler ve kazanacaklar.
Neyi?
Yeni dönemleri, ve onun getirdiği fırsatları.
Hiçbir ülke; hukukunu, askeriyesini, eğitimini, sağlığını, yarınlarını bir diğer ülkenin merhametine terkedemez.
Uluslar-arası münasebetlerde merhamet kapı dışındadır. Esâmisi bile okunmaz.
Yaşamak büyük yarış.
Tökezlemeğe, kaybetmeğe, acımaya vakit yok.
Aksi halde kaybeder ve kaybolursunuz.
Barışta da, savaşta olduğu gibi merhametten söz edilmez. Merhamet mağlûbiyettir. Demek istediğim şu: Türkiye bugünlere erişmişse, kimsenin merhametini özlemediğinden. Ve merhametini hovardaca harcamadığından.
Efendim; dostluğu, kardeşliği ne yapacağız?
O ayrı mesele. Destek ve omuzlama başka, sürüp gidecek merhamet alışkanlığı başka.
Erken yorulursunuz.
İyiliğin öteki adı merhamet değildir.
Kişiler, toplumlar ve milletler... Merhamet bekleyerek yaşayamaz.
Güç, yarışlardadır. Tarihi, ekonomiyi ve devirleri iyi okumaktadır.
Yaşamak, başarmaktan ibaret.
Tökezlemeğe, kaybetmeğe, merhamete vakit yok.
Aksi halde tükenir ve kaybolursunuz.

Tecrübe Konuşuyor
“Önce müşterilerin gönül payını, sonra pazar payını hedeflemek gerekir. Kâr bir neticedir ve doğal olarak gelecektir.”
- Tanju Argun

Haftanın Sözü
“Müşterinizi anlamanın en iyi yolu, müşteri olmak ve gerçekten onun gibi hissetmektir.”
- Ian D. Littman

Müşteri şikayetlerinin çözümü için altın kurallar (*)
- “Teşekkür ederim” deyin.
- Şikayeti neden takdir ettiğinizi söyleyin.
- Yanlışlık için özür dileyin.
- Konuyla ilgili hemen birşeyler yapacağınıza dair vaatte bulunun.
- Gerekli bilgileri almak için sorular sorun.
- Yanlışı -çabuk bir şekilde- düzeltin.
- Müşterinin tatmin olup olmadığını araştırın.
- Gelecekte ortaya çıkabilecek yanlışları önleyin.

Müşteri kaybetmenin 5 etkili yolu(**)
- Gelen müşteriyi farketmeyin, hatta sırtınızı dönün.
- Sinirlenen, itiraz eden müşteriye sakın taviz vermeyin, haddini bildirin.
- Satın almayacağını tahmin ettiğiniz müşteri ile ilgilenmeyin.
- Müşteriyi uğurlamak için kendinizi yormayın, nasıl olsa çıkış kapısını bulur.
- Müşterileri “alıcı” ve “bakıcı” diye ayırın.
(*) TMI, Her Şikayet Bir Armağandır.
(**) Soysal Eğitim Danışmanlık.

İlişki

Şirketlerin satış kanallarına 'bir de İnternet'i ekleyelim' demeleri işlerini internete taşımaları için yeterli değil. Sunulan satış kanallarında yapılan her işlem ile müşteriler ürün ve hizmetleri kullanış şekillerini, yaşam biçimlerini, geçmişteki ve gelecekteki gereksinimleri ile ilgili ipuçlarını verebilirler. Şirketlerin müşterisini tanıması 'Müşteri Yönetim Çözümleri' ile mümkün. Müşteriyi, pazarını ve müşteri gruplarını çok iyi tanıyarak 'doğru zamanda, doğru müşteriye, doğru ürün ve hizmeti, doğru fiyattan, doğru hizmet kanalından sunmak, 'işinizi İnternet ortamına taşımak' kavramının çok ötesinde.

Bilgi

Müşteri ve pazar hakkındaki demografik bilgiler ve daha önemlisi, müşterilerin yaptığı işlemlerin detaylı analizi ile ortaya çıkan davranış bilgisi. Bu bilgiyi kullanarak müşterilerin ihtiyaçlarını önceden tesbit etmek ve 'tam zamanında' satış yapmak mümkün.

Erişim

Müşteri bugünkü iş ortamında her türlü değişik hizmet kanalını kullanarak şirketlere erişiyor ve ihtiyaçlarını karşılıyor. İşte bu ortamda değişik kanallardan verilen hizmetin tutarlı ve eşgüdümlü olması çok önemli. İnternet üzerinde verilen hizmetlerin yanı sıra ATM terminalleri, self-servis işlem terminalleri, telefon, bilgisayar-telefon entegrasyonuna dayalı Çağrı Merkezi (Call Centre) çözümleri üzerine kurulu hizmet kanalları, müşterilere istedikleri zaman istedikleri yerden hizmete erişmelerini sağlıyor.

Ödeme ve Güvenlik

Elektronik ticaret ortamında yapılan her işlem 'bilgi dolu'. Son zamanlarda medyada yer alan en popüler konu 'kredi kartı numaralarının internet ortamında dolaşması'. Yapılan harcamanın miktarı, alınan ürün veya hizmet gibi çok önemli bilgiler de bu işlem bilgisinin içinde yer alıyor. Bütün bu bilgilerin detayı ve müşterilerin geçmişte yaptığı işlemler ise, harcama ve satın alma eğilimlerini ortaya çıkarıyor..

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:
Müşteriye gittiğimiz zaman, müşteriye bir şey vereceğimiz veya ona bir şey anlatacağımız zaman, kendimizi onun yerine koymalıyız. Ona nasıl faydalı olacağımızı düşünmeliyiz, verdiğimiz ürünün mutlaka iyi olduğuna, yaptığımız hizmetin mutlaka onun lehine olduğuna, önce kendimiz inanmalıyız.

Ahir zamandayız. İnsanlar artık kime, neye inanacaklarını şaşırdılar. Toplumda doğruluk, mertlik yok gibi. Bu ikisine sarılırsak, başarılı oluruz, ama herkese uyarsak, herkesin yaptığını yapmaya kalkarsak, kaybetmeye mahkûm oluruz, herkesten bir farkımız kalmaz. Farklılık inançta, dürüstlükte, insanları Allah için çok sevmektedir, çünkü Allahü teâlânın yarattığı insanın karşısındayız, eften püften bir şeyin karşısında değiliz. Onun gözünü, kulağını, burnunu, kalbini yaratan, ona o güzelliği veren yüce Allah hakkı için, o mümin sevilmez mi? İşte bugün dünyada kaybolan şey, karşılıklı güven ile bundan kaynaklanan sevgi ve başarıdır. Peki, ne kaldı geriye? Karşılıklı, güç kuvvet kullanımı kalmıştır. Sen bu kadar güçlüysen, ben de bu kadar güçlüyüm deniyor, hâlbuki dünyada insandan daha âciz ne var ki?

Helal olmak şartıyla, rızkın onda dokuzu ticarettedir, çünkü insanın elbisesinde, düğmesinin bir ipliği haram olsa, bu elbise ile kılınan namaz kabul olmaz. Yani bizim dinimiz, başkasının hakkı bize geçmesin diye, çok sevab kazanmaktan önce, kötülükten çok sakınmayı emrediyor. Müşteri velinimetimizdir, müşteri daima haklıdır, biz daima haksızız, çünkü hak ondadır. Alın teriyle kazandı, zorla kazandığı parayı bize veriyor, biz de ona bir ürün veriyoruz. O halde üründe bir bozukluk, yanlışlık varsa sorumluluk bize aittir.

Ticaretin kuralı, dürüstlüktür, kul hakkından korkmak, aldatmamak ve aldanmamaktır. Aldatmak ne kadar günahsa, aldanmak da o kadar günahtır. Aldatmak, aldanmaktan daha kötüdür. Aldanırsak yine bir hak geçer, onu günaha sokmuş ve onun Cehenneme gitmesine sebep olmuş oluruz. İmam-ı Gazali hazretleri de buyuruyor ki:
Fakirlerin malını fazla parayla almalı, onları sevindirmeli, fakat zenginden mal alırken aldanmak sevab değildir, kötüdür. Malı zayi etmektir. Pazarlık edip ucuz almak gerekir. Hazret-i Hasan ve hazret-i Hüseyin, her aldıklarında pazarlık eder, ucuz almaya uğraşırlardı. Kendilerine, (Bir günde birçok sadaka veriyorsunuz da, bir şey satın alırken niçin uzun pazarlık ederek yoruluyorsunuz?) dediklerinde,(Verdiklerimizi Allah rızası için veriyoruz, ne kadar çok versek yine azdır, fakat alışverişte aldanmak, aklın ve malın noksan olmasındandır) buyururlardı.

Ticaret Kuralları (Hadis-i Şerifler)"Allah şu üç kimseye, kıyamet gününde rahmet ederek bakmaz. Onları kusur ve günahlarından (bağışlayarak) temize çıkarmaz. Ayrıca onlar için çok üzücü bir azap da vardır:
- Elbisesini (kibirle) yerlere kadar salıverene,
- Yaptığı iyilikleri insanların başına kakana,
- Yalan yemin ederek sattığı eşyasına sürüm sağlamaya çalışana..."
(Müslim, Ebu Davud, Nesai,
İbn-i Mace)


* * * * * * *"Alıcı ile satıcı, (sözleşme imzalayıp) birbirinden ayrılmadıkça, bir malı alıp almamakta tercih hakları vardır. Alıcı ile satıcı, alışverişte doğru konuşur ve maldaki kusuru açıkça söylerlerse, alışverişleri kendilerine bereketli kılınır.
Şayet malın kusurunu gizleyerek yalan söylerlerse, (belki) kâr edebilirler, ama alışverişlerindeki bereketten yoksun kalırlar.
Yalan yere yemin, (alıcıya güven verip) satışı (sürümü) artırsa dahi, gerçekte kazancın bereketini yok eder."
(Buhari, Müslim, Ebu Davud,
Tirmizi, Nesâi)


* * * * * * *

"Tüccarların, kıyamet gününde füccarlar, yani günahkârlar olarak diriltilmeleri söz konusudur. Bundan, ancak şu kimlere istisnadır:
- (Ticari muamelelerinde) Allah´a karşı gelmekten korkup sakınanlar,
- (Allah´ın alışverişle ilgili emirlerine) itaatlı olanlar,
- (Alışverişte) doğru söz söyleyenler..."
(Tirmizi, İbn-i Mace, İbn-i Hibban,
Hakim)* * * * * * *

"Tüccarda şu 4 özellik olursa kazancı temiz yani helal ve bereketli olur:
- Mal satın alırken (ucuz almak için) (aldığı malı) kötülemez.
- Malını sattığında (pahalı satmak) için övmez (yalancı reklama başvurmaz)
- Müşteriye satarken, malındaki kusuru gizlemez.
- Alışverişte, (müşteriye kendine güvendirmek için) yemine başvurmaz."
(Esbehani)* * * * * * *

"En bedbaht, en zavallı insan; üzerinde dünyanın fakirliği ile âhiretin azabı birleşen insandır."
(İbn-i Mace)

-----------


Amerika’da bir kitap dikeyi ile ilk tohumları atılan, şimdilerde ticaretin yeni yüzü olarak addedilen e-ticaret yani elektronik ortamda ürün/hizmet satışı son zamanlarda hemen hemen herkesin konuştuğu, tartıştığı oldukça popüler bir alan.

Elektronik ticaretin popüleritesi ister istemez birçok insanın merakını cezbediyor ve tabi buna bağlı olarak da bir çok girişimci hali hazırdaki işini elektronik ortama taşımak istiyor. Henüz hiçbir ticari girişimi olmayan, sanal ortam ile ticaret hayatına başlamak isteyen e-girişimcilerin sayısı da hatrı sayılır oranda işin aslı.

Peki bu denli ilgi-alaka ve teşebbüs ne kadar başarılı sonuçlar doğuruyor dersiniz? İnternetten para kazanmak zannedildiği kadar kolay mı? E-ticaret firmalarının temel yanlışları neler? Neyi, nasıl yapmalılar ki başarılı olabilsinler?

Tüm bu soruların cevabını e-ticaretin 7 altın kuralı olarak isimlendirdiğim maddelerde bulacaksınız;

1. İşin başındaki ‘E’ yi unutun. E-ticaretin geleneksel ticaretten çok da farkı yoktur.

Ticaretle uğraşmamış ama bir e-ticaret girişimine teşebbüs eden insanların genel hatası ticaretin kurallarının elektronik ortamda yer almadığını düşünmeleridir. Müşteriyi görmediğiniz, para alırken pazarlık yapılmayan, bir çok kuralı sizin belirlediğiniz doğru. Ancak işin özünde geleneksel ticaretin kuralları geçerlidir. Eğer daha önce ticari bir işiniz olmadıysa veya ilginiz yoksa sakın e-ticarete girişmeyin.

2. Satacağınız ürünü / ürünleri seçerken çok dikkatli olun.

90′lı yılların sonunda e-ticaretin ilk tohumunu atan Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos bu işe kitap ile başlamıştı. Yani ilk kurulduğunda Amazon.com sadece kitap satan basit bir dikey e-ticaret sitesiydi. Şimdi ise sektörün en büyüklerinden ve adeta bir çok proje için de rol modeli olarak kabul ediliyor. Peki sizce Bezos’u kitap dikeyi ile başlamaya iten nedenler nelerdi?

Jeff Bezos ürünü 3 açıdan değerlendirdi. Öncelikle kitap stok ömrü olan bir üründü. Deponuzda senelerce de kalsa bozulmaz, modası geçmez. Ayrıca kitap kolay kargo edilebilir bir üründü. Kırılmaz, dökülmez ve kolayca paketlenebilir. Son olarak kitap anlaşılabilir bir üründü. Herkes bilgisayar ekranlarında bir kitap kapağı gördüğünde onun ne olduğunu, ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını anlayabilir. Dolayısıyla satın almak konusunda tereddüt etmezler, etmediler.

3. Ulaşılabilir olun. En sıkı dostlarınız arama motorları ve sosyal medya olmalı.

Ürünlerinizi elektronik ortama taşıyıp, altyapınızı kurduğunuz anda paraların akmaya başlayacağını düşünüyorsanız hemen şimdi bu girişime bir son vermeniz daha hayırlı olacaktır. Zira e-ticarette en önemli altın kurallardan birisi de arama motorlarının – özellikle Google – seveceği içerik oluşturmaktır. Günümüz internet kullanıcısının neredeyse tamamının arama motorları sayesinde aradıkları içeriğe ulaştığını düşünürsek bu söylemim konusunda daha net fikir sahibi olacaksınız eminim. İnsanlar için ulaşılabilir olmanız hayati önem taşıyor. Aynı şeyler başta Facebook, twitter olmak üzere ilgili sosyal medya kanalları için de geçerli. Sosyal medyada da ulaşılabilmek dolaylı da olsa satışlarınız için önem arz ediyor.

4. İşinize uygun en doğru pazarlama stratejisini bulmak için paraya kıymalısınız. Dijital pazarlama hiç de kolay değildir.

Ticarette ilk satışın ne kadar maliyetli olduğu hep söylenegelen bir gerçektir. E-ticaret için de bu gerçek aynen geçerli. Hedef müşteri kitlenizi belirlemediyseniz ya da ürünlerinizi satın alacak kitleyi tanımıyorsanız işiniz çok zor. Bu tanımlamaları doğru yapabilirseniz işte o zaman bir dijital pazarlama planınız olmasının bir anlamı olacaktır. Diğer türlü hazırladığınız bir plan veya strateji kumardan başka bir şey değildir.

Bahsettiğim plan için size tavsiyem personalar oluşturmanız, gerçek hayatta çok sık gözlemler yapmanız ve sektörünüzle alakalı bütün eğilimleri, gelişmeleri yakında takip etmenizdir. Bu sayede dijital pazarlama argümanlarınızı ve stratejinizi en doğru biçimde çıkarabilirsiniz.

5. Kötü bir müşteri hizmetleri anlayışınız varsa başarılı olmanız imkansız. İnsanlara değer verin, vakit ayırın!

Ticaretin en temel kuralıdır güven. Elektronik ortamda da bu kural katlanarak geçerliliğini koruyor. Müşterinize güven veremezseniz sitenizden yapacağı alışveriş maksimum 1′dir. O da deneme maksatlı sepet değeri küçük bir satın alma olacaktır büyük ihtimalle. Bu şekilde bir sonuç almak istemiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit. Müşterilerinize önem verin. Kargolarını daha özenli hazırlamakla işe başlayabilirsiniz mesela. Veya kargo ulaştıktan sonra bir telefon açıp her hangi bir aksilik olup olmadığını sorabilirsiniz. Onları dinlemelisiniz. Size ne yapmanız gerektiğini müşterileriniz direk söylüyorlar aslında. Sadece vakit ayırın ve hepsi sizin birer arkadaşınız, sitenizin de daimi üyesi ve fanatiği olsunlar.

6. Her şeyi ölçümleyin, analiz edin ve rapor edin. Tahminler, ‘acaba’lar sizi şaşırtır ama sayılar hiç bir zaman şaşmaz.

Reklam, satın alma, satış, müşteri hizmetleri ve aklınıza gelen bütün alanlarda büyük resmi görmek e-ticaretin en önemli püf noktalarındandır. Bunu yapmayan, yapamayan bir çok firma / site maalesef bugün yoklar. Ya iflas ettiler ya da daha fazla zarar etmemek adına yok pahasına satıldılar. Sizin bu hataya düşmemeniz için bütün girdilerinizi ve çıktılarınızı sürekli takip etmeniz, sürekli ölçümlemeniz ve analizler yapmanız gerekecek. Neyi neden yaptığınızı, yapmanız gerektiğini en iyi bu şekilde görebilirsiniz. Körü körüne bir noktada takılmamanızın en basit yoludur bu. Aslında biraz meşakatlidir çünkü bir dolu veri girmeniz gerekir, bir sürü raporla boğuşursunuz ama yine de en kolay yoldur bence.

7. Nakit akışını sağlayamazsanız büyümeyi bırakın yürümeniz bile imkansızdır.

Son zamanlarda ardı ardına kapatılan e-ticaret sitelerinde en göze çarpan ortak yanlıştır aslında nakit akışı sorunsalı. İşe yeni başlayan firmalara tedarikçi veya üreticiler çok da güvenmezler. Haklılardır da. Ama müşteri sitenizin daha dün açıldığını bilmez. Sizden kendisine 40 yıllık müşterisi gibi davranmanızı bekler. Hem indirim ister hem taksit. Bankalar, ödeme sistemleri de sizden aynı şekilde fedakarlık, özveri bekler. İşte bu noktada bir nakit sorunsalı ortaya çıkar. Para sizden tedarikçiye hemen geçerken, size akması gereken mebla gecikir de gecikir. İşte bu zamanlama sorunu bir çok sitenin sonunu getirmiştir. Size tavsiyem yedekli bir şekilde sermayenizi kurgulamanız ve nakit akışını sağlayacak güçte değilseniz hiç bu işe girişmemenizdir.

Eğer elektronik ticarete girişmeye niyetiniz varsa aslında yukarıda saydığımız 7 altın kural dışında bir çok dinamik de sizleri bekliyor olacak. Bu dinamikler sektörden sektöre, üründen ürüne değişiklik gösteren ve zaman içinde çok hızlı evrilen dinamiklerdir.

İşin özünde başarılı olmak için yapılması gerekenler -yukarıdaki 7 altın kural çerçevesinde- ;

Nakit akışını hızlandırmak,
Gelirleri yükseltmek
Ve maliyetleri kısmak vardır.

Tüm e-girişimcilerin bu kurallara uyabilmelerini ve kendi e-ticaret serüvenlerinde başarılı olabilmelerini diliyorum.

Her ticari işletme sadık müşterilere kavuşabilmenin halini kurar. Bunun en basit nedeni bir müşterinin ilk alışverişinden sonra yeni bir satın alma için geri dönmesini sağlamanın, yepyeni bir müşterinin ilk kez satın alma gerçekleştirmesini sağlamaya göre 4 veya 5 kat daha ucuza mal olmasıdır.

Bu yüzden bir yandan e-ticaret sitenize yeni müşteriler kazandırmaya çalışırken, eski müşterilerinizin geri dönerek yeni siparişler vermesi için çaba sarfetmek sizin adınıza hem doğru, hem de karlı bir yaklaşım olacaktır.

Peki müşterilerin geri dönmesi, ya da diğer bir ifade ile müşteri sadakati oluşturmanın yöntemleri neler olabilir? İşte IdeaSoft olarak bu kez de sadık müşterilere sahip olmakla ilgili önemli ipuçlarını paylaşıyoruz…

Sadık müşterilerinizi şımartın: En sadık müşterileriniz sizden özel bir ilgi görmeyi de hak ediyorlar. Bu müşterilerin tekrar sipariş vermelerini sağlamak için onları belli dönemlerde indirimler, hediye çekleri veya ücretsiz kargo gibi minik ödüllerle şımartın.

Hızlı geri dönüş sağlayın: Söz konusu e-ticaret olduğunda müşterilerin sabır seviyelerinin çok yüksek olmayacağını unutmayın. E-postalara mümkünse 24, en geç 48 saat içinde doyurucu yanıtlar verin. Eğer hızlı yanıt veremeyecekseniz bile konuyla ilgilendiğinize dair bir bilgilendirme yapın.Kuralları esnetmeyi öğrenin: İşinizi sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde yürütebilmek için bazı net kurallar ve politikalar oluşturmanız önemli. Fakat bu kuralların da zaman zaman esnetilebileceğini aklınızdan çıkartmayın. Normalde iade süresi 30 gün ise, bir müşterinin 32. günde iade talebini yerine getirmek (özel bir durum yoksa) size çok büyük yük getirmeyecek ama müşteri sadakatini üst seviyeye çıkartacaktır.

Hataları fazlasıyla telafi edin: Size kötü bir haberimiz var; isteseniz de istemeseniz de hatalar olacak ve sonucunda bunlar o ya da bu şekilde müşterilerinize yansıyacak. Üstelik müşterilerinizin büyük kısmı bu hatalardan ciddi şekilde rahatsız olacaklar. Tabi ki hataları en aza indirmek için çalışmalısınız ama bir hata olduğunda bu hatayı (gerekirse o işlemden zarar ederek) fazlasıyla telafi etmeyi bir alışkanlık ederseniz müşterilerin gözünde e-ticaret siteniz vazgeçilmez hala gelecektir.

Teşekkür edin: Bazı sözcükler göründüğünden çok daha etkilidir. Müşterilerinize sadece siparişlerinin değil, şikayetlerinin ardından da teşekkür edebilmek onları ne kadar önemsediğinizi göstermeniz için ufak fakat etkili bir yaklaşım olacaktır.

Kişisel ilişkiler kurun: Müşterileriniz sizin sisteminizde birer müşteri numarasından ibaret olsa da, onları tanımak, isimlerini bilmek ve yeri geldiğinde onlara isimleri ile hitap etmek onları önemsediğinizin ve onlara saygı duyduğunuzun bir göstergesi olarak algılanacaktır.

Eğer müşterilerin başka hiçbir yerde bulamayacağı çok özel bir ürün satmıyorsanız, sattığınız ürünlere sahip olmak için müşterinin tek seçeneği sizin e-ticaret siteniz değil demektir. Bu durumda da müşterinin tekrar tekrar sizi tercih etmesi için ürünlerinize değil, verdiğiniz hizmete odaklanmanız gerekir. Umuyoruz ki IdeaSoft’un bu ufak ipuçları daha fazla sadık müşteriye sahip olmanız için faydalı olacaktır.

n baştaki altın kuralımız herkezin tahmin edebilecegi gibi çok çalışmak, bir sanal magaza açmak gerçek hayatta da bir dükkan açmaya benzer. Günümüzde internet kullanımı her geçen gün artıyor ve binlerce kişi internette dolaşıyor, internet ortamında internet üzerinden alışveriş yapmakta günümüzde popülerleşmiş bir uygulama ve sizin sanal magazanız bu internet kullanıcıların bir tık ilerisinde. Siz rakiplerinize göre farklı olmalısınız. E-ticaret için büyük paralar harcamaya gerek yok sadece en önemli kural çok çalışmak.

Çok çalışmak baş kuralımız olsada sizinle benzer ürünleri satan web şirketleri ile rekabet içerisinde olacagınızı unutmayın, bunu saptamanız ve bunu göze alan bir satış stratejisi geliştirmelisiniz. Web şirketleri farklı ülkeler ve çok uzaklarda olsa bile internet kullanıcıları için 2 ayrı sitedir ve erişimi kolaydır.

Web sitenizin ve web sayfalarının kaliteside en önemli kurallardan biridir. Ürünleriniz ve hizmetiniz ne kadar kaliteli olursa olsun bu ürünlerin satışını yaptıgınız sanal magazanız görsel açıdan birşey ifade etmiyorsa hizmet kalitesinin pek bir önemi kalmaz. Sanal magazınızın tasarımı düzgün bir şekilde, sitenize gelen müşterinin ilgisini çekicek ve onu sitenizden alışveriş yapmaya ikna edicek derecede olmalıdır. Çok fazla karışık ve bunaltıcı bir tasarım olmamalıdır. Ürünlerin satışını yaptıgınız sayfalarda mutlaka ürünlerin detaylı acıklaması ve resimleri bulunmalı, sitenizin tasarımı sade ve hoş olmalıdır.

Bir diger altın kuralımızda gezilmesi kolay ve keyifli sanal magazalardır. Sanal magazanız gezilmesi ve alışveriş yapılması kolay olmalıdır. Gelen ziyaretçiler ürünler içerisinde kaybolarak aradıgını bulamıyorsa bu ziyaretçi için kötü bir izlenim bırakır sanal magazalarınızın kolay kullanılmasını istiyorsanız bunun yolu sadelikten geçer, sade ve hoş bir magaza her zaman ziyaretçilerin gözünde daha iyidir. Alışveriş yapılması kolay olmalı müşteriniz bir ürünü almaya karar verdiginde onu bunaltmadan alışverişini tamamlayıcı yollar seçmelisiniz.

Yaptıgınız iş sanal olabilir ancak siz her halinizle gerçek olun ve bunu müşterilerinize hissettirin. Bir e-magaza açmadan önce mutlaka bir e-magazadan alışveriş yapın bu yaptıgınız alışverişteki yönleri iletişimi vs. inceleyin ve bunu aklınıza kaydedin.

Verdiginiz servisleri ön planda tutun. Müşteri destek servislerini müşteri ile birebir iletişim servislerini her zaman ön planda tutun. Müşterinin sizin ile iletişime geçerek yetkili biri ile görüşmesi müşterinin ikna olma sürecini ve alışveriş sürecini kısaltıcaktır. Müşterilerinizin aldıgı ürünleri teslim için geciktirmeyin zamanında teslim edilen ürün her zaman müşterinin gözünde iyi bir izlenim bırakacaktır.

Magazanızın reklamını yapın. Çeşitli reklam firmaları ile anlaşarak internet üzerinde binlerce web sitesinde reklamlarınızı yayınlayabilir ve bu web sitelerinden büyük oranda ziyaretçi çekebilirsiniz.

Sitenizi düzenli olarak güncelleyin. Müşterilerinizin ilgisini çekecegini düşündügünüz ürünleri her gün düzenli olarak ana sayfanızda sergileyin, sitenizde çeşitli anket soruları yöneltin ve sitenizi güncel tutun.

E-ticarette en önemli kurallardan bir tanesi de sabırdır. Sanal magazınızı açar açmaz birçok müşteri beklememelisiniz sabrederek baştaki kuralta belirttigimiz gibi çok çalışmalısınız zamanla emeklerinizin karşılıgını alacagınıza şüpheniz olmasın.

1. E-TİCARETTEÜRÜNSATARKENUYGULANACAK10 ALTIN KURALNELERDİR?
2. 1-Çok Çalışmak: Unutmayın ki, bir lise öğrencisi, büyük bir şirketten dahaiyi ve çekici bir web sayfası yapabilir. Bu yüzden, internet üzerinden servisveren şirketlerin büyüklükleri, mağaza vitrini sayılan web sayfaları sözkonusu olduğunda, o kadar da önemli değildir!Ürün tanıtımı ya da satışı yapılan bir web sitesi, sürekli ilgi ve canlı tutulmakister. Unutulmamalı ki, milyonlarca müşteri internette geziniyor ama aynızamanda binlerce e-mağaza da yalnızca 1 tıklama uzaklıkta! O yüzden ilgiçekmek son derece önemli. Bunun için de çok çalışmalı ve web‟inözelliklerini kullanarak e-mağazanızı "farklı" yapmalısınız. Sonuçta, internetüzerinde iş kurmakta, normal hayatta iş kurmaya benzer. Başarılı olmanınaltın kuralı aynı „‟ Çalışmak, çalışmak, çalışmak...‟‟Web, size müşterilere ulaşabileceğiniz ucuz bir kanal sunar. Bu kanalı verimlikullanmak ve internet üzerinde e-ticaret yapmak için çok paraya ihtiyacınızyok. Sadece, dikkatli ve süreklilik içinde çalışmanız gerekiyor.
3. 2-Faaliyet sahasını ve satacağınız en uygun ürünü bulmak: Çokçalışmak birçok şeyi değiştirse de, öncelikle sizinle benzer ürünleri satanweb şirketleriyle rekabet edip edemeyeceğinizi iyi saptamanız lazım.Sonrasında, bunu göze alan bir ürün portföyü ve satış stratejisigeliştirmelisiniz. Web şirketleri farklı ülkelerde olsa bile, internetkullanıcıları (potansiyel müşteriler) için, yalnızca iki farklı websayfasıdır.Örneğin:Türkiye‟de pasta satan bir e-mağaza açıp bu konudagüçlü bir altyapısı ve deneyimi olan başka bir Amerikalı ya da Avrupalışirketle rekabet etmesi zor olabilir. Ama Türk pastaları satan bir dükkanındaha fazla başarılı olma şansı vardır. Bu yüzden, faaliyet sahasını vesatılacak ürünü seçmek son derece önemlidir.
4. 3-Web sayfasının kalitesi: Web sayfasının ne kadar kalitelihazırlandığı müşterinin ilgisini çekmek için son derece önemlidir. Çokiyi hazırlanmış bir web sayfası, o sayfada satılan ürünleri satın alacakmüşteriler için de bir güven unsuru olacaktır. Doğal olarak, websayfasının kalitesi orada sattığınız ürünün kalitesi ile doğrudan orantılıdeğildir. Ama e-mağazanın vitrini de hazırlamış olduğunuz websayfalarıdır! Hiç vitrini iyi hazırlanmış bir mağaza ile, hazırlanmamışolan bir olur mu?İyi hazırlanmış web sayfaları sade görünür, renk seçimleri ve yazıtipleri göze hoş gelir ve sitenin ismine, içeriğine uygundur. E-mağazalariçin hazırlanan web sayfalarında, ürün tanıtımları için ve genel bilgiamaçlı olarak yüksek kalitede resimler kullanılmalıdır. Ancak, yüksekkaliteli resim hiç bir zaman yüzlerce kilobayt uzunluğunda olmamalıdır!Olabildiğince kaliteli, ama az hacimli resimler olmalı (sadece birkaçkilobayt kadar!). Unutmayın ki, mağazanıza gelen herkes yüksekhızlarla internete bağlanmıyor!Benzer şekilde, web sayfalarına koyduğunuz her türlü bilgi veanlatımda kelime yanlışları ya da anlam bozuklukları da olmamalıdır.
5. 4-Gezilmesi kolay mağazalar yapın: E-mağazanız gezilmesi vealışveriş yapılması kolay olmalı.Web sayfaları TV kanalları gibidir.Sitenize gelen birisi bilgiler ve ürünler arasında kaybolur aradığınıbulamazsa başka bir sayfaya (muhtemelen başka bir e-mağazaya)‟zapt‟ yapacaktır. Bunu engellemenin yolu sitenizi olabildiğincebasit,kolay gezilir ve sade yapmaktan geçer.Ayrıca insanların dükkânınızı gezmesini istiyorsanız (Unutmayın birşey almak zorunda da değiller.İyi izlenim edinen bir ziyaretçi hiç birşey almasa da arkadaşlarına bedava tanıtımınızı yapacaktır!) onlarınönlerine "sitenize kayıt olma zorunluluğu" uzun ve bıktırıcıboşluklarla dolu bilgi formları vb. çıkartmayın. E-ticaretin ilkyıllarında yapılan tipik yanlışlardı bunlar. Belki yanlış demek yerinee-alışveriş yapanların hoşlanmadığı ve ısınamadığı uygulamalardiyelim. Sistem kendi dinamizmini oluşturuyor. Ziyaretçiler, fare(mouse) ile tıklamaya bayılır ama bir şeyler yazmaktanhoşlanmaz.Müşterilerinizin tek yazacağı şey kredi kartı bilgileriolmalı.Bilgi amaçlı düzenlediğiniz anketleri bile yazılı değil de çoktanseçmeli butonlarla (düğmelerle) oluşturma yoluna gidin.
6. 5-Mağazanız “sanal” olabilir. Ama siz herhalinizle e-mağazanızda “gerçek” olun:Bunu ziyaretçilerinize hissettirin. Mutlaka bir e-mağaza açmadan önce birkaç tane e-mağazadanalışveriş yapın. Bu mağazaları ve webtasarımlarını sizde uyandırdıkları izlenimleri(güven, ilgi vb.) alıcı gözle değerlendirin. Sitenizegelen müşteriler, güvenli bir yerden alışverişyapıyor oldukları duygusunu yaşamalı. Sattığınızürünlerin bir kataloğunu müşterilerinize sunun.Gerçekten “iş yapmak istediğiniz” mesajınımutlaka verin. Kötü bir web sayfanızın olmasıtabii ki hiç olmamasından daha iyidir, ama buşekilde de pek bir iş yapıp parakazanamayabilirsiniz.
7. 6-Verdiğiniz servisleri ön plana çıkartın: Örneğin;müşteridestek servislerini ürünlerinizle ilgili ilk anda sorulabileceksoruları ve cevaplarını sayfalarınızda ön planaçıkartabilirsiniz. Ayrıca, e-mağazanızdan alınan ürünleri(siparişler) hızlıca teslim etmek ve bunu vurgulayaraksöylemek, müşteriler için çok iyi bir etki bırakacaktır.Her müşteriye aynı önemi verin. Ve mutlaka bir e-postayazışma adresi bağlantısını ana sayfanıza (mağazagirişine/vitrinine) koyun. Bu yolla söz gelimi ziyaretçilerin,ürünleriniz hakkındaki fikirlerini sorabilirsiniz..E-mağazanıza gereksiz bağlantılar (link) koymayın. Yoksaziyaretçilerinize başka yerlere “zapt yapma” imkânını kendiellerinizle vermiş olursunuz. Kendi kendinize gol atmayın.
8. 7-Sitenizin reklamını/tanıtımını yapın: Bunu iki farklı yöntemleuygulamanız mümkün:* Sitenizi arama motorlarına kaydettirin. Tüm dünyada en çok bilinenbirkaç tane arama*Google,www.google.com*Yahoo,www.yahoo.com*Altavista,www.altavista.com*Excite,www.excite.com*MSN,www.msn.com*WebCrawler,www.webcrawler.com*Infoseek,www.infoseek.com*Hotbot,www.hotbot.com*Lycos,www.lycos.comKalan tüm arama motorlarının aldığı pay yüzde 1 civarındadır. Aramamotorları, belirli aralıklarla, kendilerinde kayıtlı web sayfalarınıziyaret edip onları, içlerinde kullanılan kelimelere göre indekslerler.
9. Böylece arama yapanlar, o indeks kelimelerinigirdiklerinde, kelimelerin geçtiği ilgili web sayfalarınınadreslerine erişir. Web sayfalarının içinde, özel HTMLkomutlarıyla, anahtar kelimeler verilir. Arama motorları ilkbu kelimelere bakar. O yüzden, anahtar kelimeleri dikkatliseçmek, arama motorları kullanarak arama yapanmüşterilerin e-mağazalarınızı bulmalarını kolaylaştıracaktır.Ayrıca, sattığınız ürünleri, şirket adını vb. belirtenkelimeleri, metin içinde de belli aralıklarla kullanın. Aramamotorlarının bazıları, doğrudan metinde geçen kelimeleri deindekslerler. Bu şekilde, anahtar kelime bazlı aramalarda e-mağazanızın adının çıkmasını sağlayabilirsiniz.Bölgesel olarak da örneğin;Türkçe arama servislerine sitenizikayıt ettirmek sizin yararınıza olacaktır.İkinci yol olarak, sitenizin reklamını çok ziyaret edilen bazıpopüler sitelere verebilirsiniz. (Günlük gazete siteleri, aramamotorları vb.). Ancak web reklamları oldukça pahalıolabilmektedir. Bu tip reklamlar, o reklama tıklayıp, sitenizeulaşan kişi başına bir ücret ödemeden tutun da, sabit ücretödemeye kadar birçok şekilde olabilir.
10. 8-Fiyatlarınızı düşürün: İnsanlar, alıştıklarımağazalara giderler. Bu e-mağazalar için deböyledir. İnsanların "ayaklarını alıştırmanın en etkiliyolu" da fiyatları düşürmek. Web ’in maliyetleridüşüren bir kanal olduğunu hatırlayıp, ürünlerinizi,normal piyasada satılandan daha ucuza satıp aynıkarı elde edebileceğinizi unutmayın.
11. yok:)
12. 9-Sitenizi düzenli olarak güncelleştirin:Bazı ürünleriher gün değişecek şekilde ana sayfanızda öneçıkartabilirsiniz. Sitenize gelen bir ziyaretçi, bir kaçgün öncesine göre farklılıklar bulmalı. Periyodikolarak değişen kısa anket soruları da koyabilirsiniz.
13. 10-Sabır: E-mağaza açılır açılmaz,bir sürümüşterinin gelmesini beklememek gerek.Alışveriş yapan kişilerin sizin mağazanızı farketmesi biraz zaman alacaktır. İnternet çokbüyük. Milyonlarca kullanıcı ve birbirine rakipyüzbinlerce e-mağaza var. Birileri sitenizdenalışveriş yapmaya başladı mı arkası gelecektir. Oyüzden, sabır!!!!
14. En güçlü iki savaşcı „‟Sabır ve Zamandır‟‟ELEKTRONİK TİCARETTE YENİ KURALLAR NELER?
Elektronik Ticaretin Düzenlenmesine İlişkin Kanun neler getiriyor? Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yeni Kanunun uygulamasını açıkladı.
Kimden geldiği belli olmayan mesaj ve ileti gönderenlere 1000 lira ile 10 bin lira arasında değişen idari para cezaları verilecek. Kanuna göre, hizmet sağlayıcıları, elektronik iletişim araçlarıyla sözleşmenin yapılmasından önce alıcıların kolayca ulaşabileceği şekilde ve güncel olarak tanıtıcı bilgileri sunacak. Hizmet sağlayıcı varsa mensubu olduğu meslek odası ile meslekle ilgili davranış kurallarını ve bunlara elektronik olarak ne şekilde ulaşılabileceğini belirtecek. Alıcının, siparişini elektronik iletişim araçlarıyla vermesi halinde; hizmet sağlayıcı, siparişin onaylanması aşamasında ve ödeme bilgilerinin girilmesinden önce, ödenecek toplam bedel de dahil, sözleşmenin şartlarının alıcı tarafından açıkça görülmesini sağlayacak. Hizmet sağlayıcı, alıcının siparişini aldığını elektronik iletişim araçlarıyla teyit edecek.

Ticari İletişim
Ticari iletişimin ve bu iletişimin adına yapıldığı gerçek ya da tüzel kişinin açıkça belirlenebilir olmasını sağlayan bilgiler sunulacak. İndirim ve hediye gibi promosyonlar ile promosyon amaçlı yarışma veya oyunların nitelikleri açıkça belirtilecek, bunlara katılımın ve bunlardan faydalanmanın şartlarına kolayca ulaşılabilecek, açık ve şüpheye yer bırakmayacak şekilde anlaşılır olacak. Ticari elektronik iletiler, alıcılara ancak önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilecek. Bu onay, yazılı olarak veya her türlü elektronik iletişim araçlarıyla alınabilecek.Alıcının kendisiyle iletişime geçilmesi amacıyla iletişim bilgilerini vermesi halinde, mal ve hizmetlere ilişkin değişiklik ile ticari elektronik iletiler için ayrıca onay alınmayacak. Esnaf ve tacirlere önceden onay alınmaksızın ticari elektronik iletiler gönderilebilecek. Ticari elektronik iletinin içeriğinin, alıcıdan alınan onaya uygun olması gerekecek. İletide, göndericinin tanınmasını sağlayan bilgiler ile telefon, faks, kısa mesaj numarası ve elektronik posta adresi yer alacak. İletide, iletinin konusu, amacı ve başkası adına yapılması halinde kimin adına yapıldığına ilişkin bilgilere de yer verilecek.Elektronik İletiyi Reddetme Hakkı
Alıcılar diledikleri zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin ticari elektronik iletileri almayı reddedebilecek. Hizmet sağlayıcı, ret bildiriminin elektronik iletişim araçlarıyla kolay ve ücretsiz olarak iletilmesini sağlayacak ve gönderdiği iletide buna ilişkin gerekli bilgileri sunacak. Ret talebin ulaşmasının ardından hizmet sağlayıcı, 3 iş günü içinde alıcıya elektronik ileti göndermeyi durduracak. Aracı hizmet sağlayıcılar, mesajların içeriğini kontrol etmek ve hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü olmayacak.Hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcı, elde ettiği kişisel verilerin saklanmasından ve güvenliğinden sorumlu olacak. Kişisel verileri, ilgili kişinin onayı olmaksızın üçüncü kişilere iletemeyecek ve başka amaçlarla kullanamayacak.

Yaptırımlar
Kanundaki yükümlülükleri yerine getirmeyen ya da şartları uygulamayanlar hakkında, 1000 ile 15 bin lira arasında değişen idari para cezaları uygulanacak.

Ticari elektronik iletilerin bir defada birden fazla kimseye, onayları alınmadan alıcılara gönderilmesi halinde para cezası 10 katına kadar arttırılacak.

Abone ve kullanıcılarla, önceden izinleri alınmaksızın otomatik arama makineleri, fakslar, elektronik posta, kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılması suretiyle doğrudan pazarlama, siyasi propaganda veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla istek dışı haberleşme yapılamayacak.

Kimden geldiği belli olmayan mesaj ve ileti gönderenlere 1000 lira ile 10 bin TL arasında değişen idari para cezaları verilecek.

Ağır Cezalar Var
Alıcıların kolayca ulaşabileceği şekilde tanıtıcı bilgileri sunmayan ve siparişin onaylanması aşamasında ödenecek toplam bedel de dahil, sözleşme şartlarının alıcı tarafından açıkça görülmesini sağlamayan hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcılara 1000 liradan 5 bin liraya kadar idari para cezası verilecek. Elektronik iletileri alıcılara onayları alınmadan gönderen ile gönderdiği elektronik iletinin içeriği alıcıdan alınan onaya aykırı olan hizmet sağlayıcıyı da aynı ceza uygulanacak.

Alıcının siparişini aldığını elektronik iletişim araçlarıyla teyit etmeyen ve alıcıya, sipariş verilmeden önce veri giriş hatalarını belirleyebilmesi ve düzeltebilmesi için uygun, etkili teknik araçları sunmayan hizmet sağlayıcıya 1000 lira ile 10 bin lira arasında idari para cezası verilecek. İletide, göndericinin tanınmasını sağlayan bilgiler ile telefon, faks, kısa mesaj numarası ve elektronik posta adresine yer vermeyen ile iletinin konusu, amacı ve başkası adına yapılması halinde kimin adına yapıldığına ilişkin bilgilere yer vermeyen hizmet sağlayıcılara da aynı cezaya çarptırılacak.

İndirim ve hediye gibi promosyon amaçlı yarışma veya oyunların niteliklerini açıkça belirtmeyen, ret bildiriminin elektronik iletişim araçlarıyla kolay ve ücretsiz olarak iletilmesini sağlamayan, gönderdiği iletide buna ilişkin gerekli bilgileri sunmayan ile talebin alıcıya ulaşmasının ardından 3 iş günü içinde elektronik ileti göndermeyi durdurmayan hizmet sağlayıcıya 2 bin lira ile 15 bin lira arasında idari para cezası verilecek.

İzinsiz Cinsel Mesaj Gönderilemeyecek
Bakanlıkça görevlendirilen denetim elemanlarına istenilen bilgi, belge ve defter ile elektronik kayıtları vermeyenlere de 2 bin liradan 5 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak.Ticari elektronik iletileri alıcılara önceden onaylarını almadan birden fazla gönderen hizmet sağlayıcılara ise 10 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezaları verilecek.

İşletmeciler; kendi sundukları hizmetlere ilişkin olarak abone ve kullanıcılarla, önceden izinleri alınmaksızın otomatik arama makineleri, fakslar, elektronik posta, kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılması suretiyle doğrudan pazarlama veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla istek dışı haberleşme yapamayacak. İşletmeler, siyasi propaganda faaliyetinde de bulunamayacak.
K: GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI


----------

En zengin 100 dünyalının başarı sırrı!

Gözlerinizde Euro işaretleri görüyorum. Evet nedir bu sır? Sizi daha fazla bekletmeden açıklıyorum. Dünyanın en zengin 100 kişisinin başarı sırrı, adı üstünde bir sırdır! Sır kelimesinin sözlük anlamı ise: kimseye söylenmemesi, gizli tutulması gereken şey’dir

Başlığa bakıp, benim bu sırrı açıklayacağımı zannetmeniz ise 8’de 8 sizin kusurunuzdur. Ben bu adamların sırdaşı değilim ki, nereden bilebilirim? Bilsem zaten, ben de o listenin içinde olurum. O listenin içinde olsam neden yazı yazarım ki? Şatomun bahçesinde resim çizmek varken...

“Yenibir” yazı macerasına atıldığım bu ilk günde size, “ambalajlanmış başarı sırları” olayının perde arkasını aydınlatmaya çalışacağım. Yanımda matrix haplarından getirdim. Ve hepinize mavi olanından yutturacağım. Ve siz mavi hapı yuttunuz bile.

Renkli renkli kitaplar görürüz kitapçılarda. Bunları satın alır, sonra da okuruz. Seminer ilanları görür, davetiye satın alır ve izleriz. Bunlarda bize yapmamızın önerildiği “şiddetli tavsiyeler” vardır. Bunların bazıları kasaya para ödemeye gidene kadar başarının sırrını açıkladığını söylerler bize. Şöyle bir soru sorsam size, bana ne dersiniz? Tıpkı bir ekmek gibi milyonlara sunulan bir şey “sır” olabilir mi? Tılsımını yitirmiş, etkisi geçmişte kalmışsa o ayrı bir konu. O da işimize yaramaz zaten. Benim bir kitap çıkardığımı düşünün. Adı da “Hiçbir yerde bulamayacağınız borsa tüyoları”.

Her liderin, her dehanın başarısının anahtarı olan ve kimselere söylemediği bazı “şey”ler vardır. Biz bunları ancak, onların icraatlarına kafa yorarak, yaşamlarını analiz ederek ortaya çıkarabiliriz. Şunu da unutmamak gerekir. Graham Bell’in hayatına her bakan kişi, kendi gözlüğüne uygun, farklı yorumlar yakalar. Gittiğim hiçbir konferans, okuduğum hiçbir kitap bana Graham Bell’in telefonu icad etme sürecinde 7 yıl mahkemelerde süründüğünü anlatmadı. Telefonu icad eden kişinin, telgraf statükosunun kuyruğuna basmanın bedelini, hayatının 7 yılıyla ödediğini, onun hayatını okuyunca kendim yorumladım. Siz okuduğunuzda, kimbilir başka neler yorumlayacaksınız?

Geçtiğimiz günlerde, “Mor İnek” konferansı düzenlendi ülkemizde. Şunu söylemeli. Bu konferans, izleyenlerine mutlaka çok yararlı olmuştur. “Farklılaşma” konusunda bir araya getirilmiş fikirlere bir anda ulaşmak şüphesiz güzel bir fırsattı. Ancak, unutmamalı ki bu konferans bize en fazla “Ben sıradışı bir kariyer geliştireceğim” kararını aldırma konusunda yararlı olabilir. İş bizde, kendi içimizde bitiyor çünkü. Rahmetli Vehbi Koç, konferansta tanımlanan “mor inek” tanımına tıpatıp uyuyor. Ama o asla tam olarak bilemeyeceğimiz başarı sırrını, hiçbir “ambalajlanmış sır” satın alarak elde etmedi şüphesiz.

Yararlanabileceğimiz tüm kaynaklardan yararlanmalıyız. Şunu unutmayarak: Evrende hiçbir şey birbirinin aynı değil. Benim hikayem de kimseninkiyle aynı olmayacak! Onu ben, kendi başıma yaratacağım.

Şimdi bu yazıdan sonra posta kutuma, Sayın kitap okunmasına ve konferans izlenmesine karşı olan garip yazar, şeklinde mailler almak istemediğim için altını tekrar çiziyorum. Bu sayılan ürünler, bizler için birer pusuladır. Bize doğru yönü gösterir ama bizi hiçbir yere götürmez. Bizi o yöne götürecek olan iki şey, sadece ve sadece kendi ayaklarımızdır.

Özellikle bazı kitaplarda, bu durum iyice abartılıyor. Her biri adeta birer “cennet sertifikası”. Herhangi bir kitapçıya gidin. Gidin ve bakın. “Kadınları tavlamanın 10 altın kuralı” diye bir kitap mutlaka vardır. Kasada da elinde bu kitapla bekleyen birileri... Doğru oturup, doğru konuşalım. Okuma yazma bilen her erkeğin kullanımına açık olan böyle bir kitaptan nasıl bir bireysel rekabet avantajı yaratabilir ki insan?

Düşünsenize;

- Şule hanım merhabalar. Ben Cevdet. Sorarım size. Birini çok sevip de ona yüreğinizde saklı kalmış çiçekleri uzatamadığınız oldu mu hiç? İşte ben o buharı içinde taşıyanlardanım.

- Afedersiniz. Cevdet bey. Diğer hattım çalıyor. Alo efendim?

- Şule hanım merhabalar. Ben Osman. Sorarım size. Birini çok sevip de ona yüreğinizde saklı kalmış çiçekleri uzatamadığınız oldu mu hiç? İşte ben o buharı...

Uzun lafın kısası. Bildiğim ve bilemediğim birer şey var. Bilemediğim, dünyanın en zenginlerinin başarı sırrı. Bildiğim ise çok basit. O listede yer almak istiyorsam, kendi sırrımı kendim yaratacağım.

Ve de kusuruma bakmayın. Bulursam onu, sizlerle paylaşmayacağım...

------------

10 adımda mutlak başarının sırrı
İnsanoğlunun en büyük çelişkilerinden biri, olmak istediğine yönelik nefreti.

Herkesin popüler olma peşinde koştuğu sosyal medyada aradan sıyrılanlara karşı, daha çok para kazanabilmek için hayatından pek çok şeyi feda ederken zengin olmuşlara karşı ya da bir sınavda başarılı olmak için çabalarken en başarılı olana karşı nefreti ancak böyle açıklayabiliyoruz.

Her şeyin ötesinde başarılı olan emsallerimizi sevmediğimiz de ortada. Başarı her insanın kendi meşrebince Nirvana’sı. Ama başarılı olanları bekleyen tek şey geniş bir haset yumağı. Bir gün bununla ilgili laflarken aramızdan birisi “zirvedekiler yalnızlığa mahkumdur” gibisinden bir şey demişti. Çok da haksız sayılmaz.

Bir futbolcu takımını tarihe yazdırmak için değil daha iyi bir takıma daha iyi bir bedele transfer olmak için hırslıdır.
Bir siyasetçi halkına daha iyi hizmet etmekten çok daha yukarı seviyelere çıkabilmek, aradan sıyrılmak ve imtiyazlarını koruyabilmek için çabalar.
Bir şarkıcı yüz yıl sonra da dinlenecek değil; albümünü sattıracak şarkının peşindedir.
Bir beyaz yakalı çoğu emeğini çoğu zaman işini hakkıyla için yapmak değil; terfi edebilmek, daha iyi bir maaşa ulaşmak ve hayalindekilere sahip olabilmek için harcar.
Ünlü filozof Schopenhauer‘ın tespiti de yabana atılır türden değildir: Seks, neredeyse tüm insani çabaların nihai hedefidir.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b