Ne nedir :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Ticarete atılırken, nereden sermaye bulurum, sermaye bulmak

11 Aralık 2014 Bu içerik 4.347 kez okundu.


İş fikrini hayata geçirmek ve kendi işinin patronu olmak, birçok çalışanın hayalidir. Fakat kendinize olan güvensizliğiniz, iş hayatında önünüzü görememeniz ve ülkemizdeki vergi oranları göz önünde bulundurulduğunda birçok kişi firmalarda çalışmayı tercih ediyor.

Girişiminiz için gerekli pazar araştırmasını yaptınız, olası risk senaryoları, pazarlama planınızı oluşturdunuz. Eğer belirli bir sermayeniz yoksa bu durumda girişimci destek kredileri devreye giriyor.

Fikrinizi hayata geçirebilmek için sermaye bulmak adına birçok seçeneğiniz var.

Melek Yatırımcı Bulmak

Her ne kadar zor olsa da henüz yolun başındaki girişimcilere finansal destek sağlayan bir melek yatırımcı bulabilirsiniz. Bunun için sektörünüzle alakalı olarak ürün hizmetinizi dev firmalara tanıtabilir, fuar gibi aynı meslek grubundaki firmaları bir araya getiren organizasyonlara katılarak iş fikrinizi tanıtabilirsiniz.

Bireysel Destek Kredileri

Günümüzde birçok banka çeşitli faiz oranları ile bireysel destek kredisi adı altında kredi olanağı sağlıyor. Eğer işletme mezunu iseniz Halkbank’tan 5.000 TL’ye kadar kredi kullanabilirsiniz. Yapacağınız iş alanına yönelik herhangi bir sertifikanız varsa başvuru hakkınız 25.000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Üstelik engelli durumunuz varsa Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığı ile 2 yıl geri ödemesiz 10.000 TL kredi kullanabilirsiniz.

KOSGEB

Fikrinizi hayata geçirmek için tek yol girişimci kredileri değil. Dünya Bankası’nın desteği ile kendi işini kurmak isteyen girişimciler ve işlerini büyütmek isteyen KOBİ’lere geri ödemesiz ve çeşitli faiz oranlarında 100.000 TL’ye kadar kredi kullanabilmeniz mümkün.

KOSGEB veritabanına kaydınızı yaptırdıktan ve durumunuza göre (yeni iş kurmak isteyen, işlerini büyütmek isteyen ve kadın girişimciler için belge ve faiz destek oranları birbirlerinden farklı) belgelerinizi gönderdikten sonra KOSGEB uzmanı tarafından inceleme altına alınıyor. Projenizi ya da farklı bir deyişle iş fikrinizi hayata geçirebilmek için gerekli onayı alırsanız kullanmak istediğiniz kredinin %75’i KOSGEB tarafından karşılanıyor.

Aynı zamanda KOSGEB aracılığı ile işinizle alakalı birçok eğitim programından hiçbir ücret ödemeden faydalanabilir, ücretsiz ofis, işinizle alakalı araç-gereç, şirkette çalışan elemanların maaşlarının KOSGEB tarafından ödenmesi gibi birçok destek sağlayabilirsiniz.
**********
Girişimcilerin yaşadıkları en büyük zorluk sermaye bulmak

BIC Angel Investments, Türkiye’deki girişimcileri daha iyi anlamak amacıyla online bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmanın sonuçlarına göre girişimcilerin yaşadıkları en büyük zorluk sermaye bulmak olurken aradıkları yatırım tutarı ağırlıkla 50 bin ile 250 bin TL arasında değişiyor. Erkekler girişimciliğe 27 yaşında, kadınlar 31 yaşında başlıyor.

Yeni iş kurma isteyen girişimcilerin çoğu için sermaye bulmak en önemli konulardan biridir. Sermaye bulmanın farklı bir sürü seçeneği vardır ancak önemli olan size en uygun seçeneği bilmektir.

İster büyük ölçekli olsun ister küçük ölçekli olsun ne tür bir iş kurarsanız kurun süreç oldukça zorludur. Yine de birçok girişimci iş dünyasına girmektedir. Aslına bakacak olursanız küçük bir iş kurmanın en zor tarafı sermaye bulmaktır.

İş kurma sürecinde yapmanız gereken ilk şey küçük işletmenizi açmak için gerekli olan para miktarına karar vermektir. Bunun için de ihtiyacınız olan her şeyin listesini yapmalısınız.

Gerekli olan sermaye miktarını hesapladıktan sonra iş planı hazırlamanız gerekir. Kapsamlı bir iş planı hazırladığınızdan emin olun çünkü bankalara ve diğer kredi kuruluşlarına kredi için başvurduğunuzda iş planınızı kullanacaksınız. İş planınız işletme amaçlarınızı ve bu amaçlara nasıl ulaşacağınızı anlatmalıdır. Yatırımcıların ve potansiyel kredi sağlayıcıların krediyi onaylamadan önce iş planınızı gözden geçireceğini aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca krediyi geri ödeyebileceğinizden de emin olmanız gerekir. Her ihtimale karşı kenarda bir miktar paranız olsun.Sermaye bulma yolları

Küçük işletmelerin birçoğu işletmelerini iş kredisi ile açarlar. İş kredisi bankalar tarafından girişimciler için sağlanan kredi seçeneklerinden biridir. Bu tür bir kredi alabilmek için gerekli evraklarla bankaya başvurmanız yeterlidir. Bununla birlikte bu seçeneği seçerseniz sıkışık bir geri ödeme planı ve yüksek faiz oranları ile boğuşmak zorunda kalacaksınız. Benzer şekilde banka sizden iş planı, teminat, firma nakit akışı ve diğer aktiflerden isteyecektir. Bu seçeneği tercih etmeden önce işletmenizin finansal durumunu bilmeniz gerekir. Kredi başvurunuzun kabul edilme olasılığını artırmak için kredi sağlayıcılar ile iyi ilişkiler kurabilirsiniz.

Bir diğer finansman seçeneği de hibe kredisi başvurusu yapmaktır. Teknoloji temelli küçük bir işletme açmayı planlıyorsanız bu seçenek tam size göredir. Devlet ve bazı kuruluşlar bu tür işletmelere hibe kredi verirler. Yapmanız gereken kaynakları en iyi şekilde kullanmak için geniş bir araştırma yapmaktır. Bu seçenek oldukça rekabetçidir ve paranın düzgün bir şekilde kullanılması gerekir. Hibe kredi nasıl alınır öğrenmek isterseniz size bir e-kitap tavsiye ediyoruz.

Öz sermaye finansmanı, aile ve arkadaşlardan alınan borçlar, risk sermayedarları ve stratejik yatırımcılar da küçük işletme açarken dikkate alabileceğiniz diğer finansman seçenekleridir.


Günümüzdeki küresel ve ekonomik bazı sorunlar nedeniyle bankalar yüzde yüz garantisi olmayan yatırımlara isteksiz olup bu tür yatırımlara uzak dururlar. Bu nedenle gelecek vaat eden ve başarı şansı çok yüksek olan bazı önemli projelerin uygulamaya geçirilmeleri artık çok zorlaşmıştır.

Yatırımların başarıya ulaşabilmesi ve yatırımlar gerçekleştirildikten sonra da devamlılığın sağlanabilmesi için yeteri kadar finansman veya nakit genellikle bulunmaz.

Büyük finansal veya tekniksel özelliğe sahip projelerin gelişimi ve yatırıma dönüştürülebilmeleri için kişisel sermaye ve girişimcilik sermayesi olmadan gerçekleştirilebilmeleri artık günümüzde düşünülemez.

Diğer taraftan uluslararası yatırımcıların işbirliği yapmak isteme nedeniyle büyük ölçüde sermaye yatırıma hazır bekler. Önemli nokta yatırım için hazır bekleyen bu sermayeyi başarı şansı yüksek ve sermayesi bulunmayan projelerle bir araya getirmektir. Bu noktada bizler, ortaklarımız ve partnerlerimiz üzerinden en zor ve finansmanı umutsuz olarak görünen projeler için bile, sizler için finansman kaynağı oluşturabiliriz.

Yatırımlarınıza eşlik etme çerçevesi içinde, projelerinize, yatırımlarınıza ve gayrimenkul projelerinize çok kısa sayılabilir bir süre içinde mali bir yatırım planı oluşturarak, ihtiyacınız olan finansman kaynaklarını sağlayabiliriz. Bunun içinde “yapılandırma finansmanı”’da yer alır ve bu modeller çeşitli “fon” finansmanlarını da içerir. Söz konusu projeler bireysel yatırım ihtiyaçlarına göre uyarlanırlar. Bunun için iyi bir iş planı ve iyi bir karlılık değerlendirilmesi gerekir.

Yukarıda sözü edilen noktaların değerlendirilmesinden sonra kesin ve gerçek finansman ihtiyaçları saptanarak, kilometre taşlarını oluşturmak ve gerekli finansman kaynakları ortaya çıkarmak artık bizim işimizdir.

Sizin isteklerinize bağlı olarak bizler sizin iş planlarınız ve skorlarınız ile birlikte sizin kredi başvurunuzu denetlemeleri için finansman ortaklarımıza yönlendiririz. Tüm bu işlemlerin gerçekleştirilmesinden sonra bütün koşulların yer aldığı bir finansman teklifi alacaksınız ve özgürce bu tür bir finansman türünü uygulamayı isteyip istemediğinize siz kendiniz karar verirsiniz.

Bizler sizinle birlikte çalışan uzman bir danışman şirketi olarak, projelerinizin finansal olarak gerçekleşmesine de katkıda bulunmak isteriz.
----------Girişimciler için alternatif sermaye bulma yolları; kalkınma ajansları ve Avrupa Birliği hibeleri

Ülkemizde 26 adet kalkınma ajansı var ve bu ajanslar önceki Devlet Planlama Teşkilatı’na, şimdiki Kalkınma Bakanlığı’na bağlıdır. Bununla beraber bu ajanslarımız bölgesel düzeyde faaliyet göstermektedir.

Genelde de kapsadığı illerden bir tanesinin valisi tarafındanyönetilmektedir.4 tane organı vardır ve bu organlardan biri de yatırım destek ofisidir. Ayrıca her bir ajans birbirinden bağımsızdır ve farklı alanlarda hibe sağlamaktadır. Örneğin Çanakkale, Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na bağlıdır ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarım, turizm gibi alanlarda hibe desteği sağlamaktadır. http://www.gmka.org.tr/

Bir başka kalkınma ajansı ise kendi bölgesindeki kalkınma politikaları kapsamında daha farklı bir alanda hibe desteği sağlayabilir. Dolayısı ile yatırım yapacağınız ilin bağlı bulunduğu ajansa gidip yatırım destek ofisi ile görüşerek hibe alma yollarına ilişkin görüşmeler yapabilirsiniz.

Avrupa Birliği hibeleri ise çok daha farklıdır.Eğitim alanında verilen hibeler ve kalkınma alanında verilen hibeler birbirinden tamamen farklıdır.Eğitim alanında çeşitli programlar şemsiyesi altında sağlanan hibelere örnek verecek olursak; Hayat Boyu Öğrenme Programı

-Erasmus

-Comenius

-Leonardo Da Vinci

-Grundvig

Gençlik Programı

-Eylem 1.1 Gençlik Değişimleri

-Eylem 1.2 Gençlik Girişimleri

-Eylem 1.3 Gençlik Demokrasi Projeleri,

-Eylem 2 Avrupa Gönüllü Hizmeti

-Eylem 3.1 AB Komşu Ülkeleriyle İşbirliği

-Eylem 4.3 Gençlik Çalışanları ve Gençlik Kuruluşları İçin Eğitim ve Ağ Kurma

-Eylem 5.1 Gençler ve Gençlik Politikalarından Sorumlu Olanlar İçin Toplantılar

Kalkınma alanında ise, Avrupa Birliği hibelerini bakanlıklar üzerinden kullanabiliriz. Tarım Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı,K ültür ve Turizm Bakanlığı gibi. http://www.abgs.gov.tr/index.php?p=44399

Avrupa Birliği hibelerinden faydalanmak için ise danışmanlık desteği almamız gerekebilir.

Çünkü proje yazarak bu hibelerden faydalanabiliriz. Proje yazmak için de belirli kriterler vardır ve sadece gerekli kriterleri sağlayan projeler hibe desteği alabiliyor. Son olarak, devletimiz Avrupa Birliğine üyelik için mali uyum kapsamında Avrupa Birliği hibe havuzuna para yatırmaktadır ve bu havuza aktardığımız para karşılığında devletimize milyon dolarlarca hibe kotası ayrılmaktadır.

Eğer bizler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak bu hibelerden faydalanamazsak, sözünü ettiğimiz hibe kotasını dolduramazsak, dolduramadığımız hibe kotasını diğer AB ülkeleri ya da AB aday ülkeleri bu kotayı kullanmaktadır.

Bilgi, paylaşıldıkça güzeldir… sevgiler ve saygılar.
----------


Girişimciler için melek yatırımcıya ulaşmak artık çok kolay. Ancak, melek yatırım ağlarına ulaşmadan evvel girişimcilerin bilmesi gereken birkaç ayrıntı var…
İş fikrine sermaye bulmak
MELEK yatırımcılar genellikle tek başlarına yatırım yapmazlar. Genellikle BAN (Business Angel Network / Melek Yatırım Ağı) olarak adlandırılan melek yatırımcı gruplarına üye olurlar ve yatırımlarını grubun üyesi olarak yaparlar. Bunun sebebi şudur: EBAN’ın yaptırdığı bir araştırmaya göre, girişimcilerin iş fkriinceleme sürecinde yüzde 25’i bir sonraki basamağa geçebilmektedir. Yani her 100 iş fikrinden 75’i kağıt üzerinde eleniyor. Alt basamaktan gelen bu 25 iş fikrinin yüzde 70’i detaylı inceleme sürecinde eleniyor ve geriye melek yatırımcıların karşısına çıkıp sunum yapacak olan yalnızca sekiz iş fikirleri kalıyor. Bu da her 100 girişimciden sekizinin melek yatırımcıyla yüz yüze sunum için davet edildiğini gösteriyor.
Girişimcilerin yüzde 2′si melek yatırımcı bulabiliyor
Sunum için davet edilen girişimcilerin ise yüzde 50’si melek yatırımcılardan teklif alabiliyor. Bu da her 100 girişimciden dört girişimcinin teklif alabildiğini gösteriyor. Melek yatırımcıdan teklif almayı başarmış olan girişimcilerin yüzde 50’si pazarlık aşamalarını geçip şirket kurabiliyorlar. Yani her 100 girişimciden iki tanesi melek yatırımcılardan yatırım alıp şirket kurma aşamasına kadar gelebiliyor. Melek yatırımcılarla şirketlerini kurmuş olan her 10 girişimciden sadece bir tanesi çok başarılı bir sonuç ortaya çıkararak çok karlı bir sonuç elde edebiliyor. Yani her 100 girişimciden 0,2 tanesi çok karlı bir sonuç ortaya çıkarabiliyor. Bu istatistik EBAN tarafından Avrupa’da yapılan bir çalışmanın sonucu ve Türkiye bu çalışmaya daha önce dahil olmamış.
Benim kanaatim ülkemizde böylesine bir araştırma yapılsa dört sebepten dolayı EBAN oranlarının çok altında oranlar ortaya çıkabilir. Birincisi, ülkemizde global anlamda gelecek vaat eden iş fikirleri sayısının göreceli olarak daha az olması. İkincisi, iş fikirlerine yatırım yapacak melek yatırımcıların sayılarının yine diğer Avrupa ülkelerine göre daha az olması. Üçüncüsü, ön elemeleri yapacak olan kuluçka merkezi sayısının bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az olması. Dördüncüsü, iş fikrine sahip girişimcilerimizin İngilizce bilmemeleri.
Melek yatırımcılar yatırım yapmak için BAN kuruyor
Melek yatırımcıların hedefi yüzde 0,2 oranındaki başarıyı yakalamak. Bu hedefe en az riskle ulaşabilmek için toplu hareket edebilecekleri melek yatırım ağlarını – BAN’ları kuruyorlar. Böylelikle bir melek yatırımcı bir girişimciye 200 bin dolar yatırım yapmak yerine, 10 melek yatırımcı her biri 20 bin dolar yatırım yaparak risklerini dağıtıyorlar. 200 bin dolar ile tek girişimciye yatırım yapmak yerine, myfikirler.com 10 ayrı girişimciye yatırım yaparak başarılı girişimi yakalama ihtimalini artırıyorlar.
Türkiye’deki BAN’lar
Türkiye’de girişimcilerin başvurabilecekleri beş adet belli başlı BAN var:
1. Melek Yatrımcılar Derneği: www.melekyatirimcilardernegi.org
2. Links Angel BAN: www.linksangelban.com
3. Galata BAN: www.galatabusinessangels.com
4. Metutech BAN: www.metutechban.org
5. Keiretsu Forum: www.keiretsuforum.com.tr
Melek Yatırımcılar Derneği, aynı zamanda merkezi Brüksel’de bulunan EBAN – Avrupa Melek Yatırım Ağı’nın yönetim ve icra kurulları üyesi.
Yurtdışında ise sanal ortamda başvurabileceğiniz beş tane web sitesi var. Bu web sitelerine iş fikirlerinizle ilgilenebilecek binlerce melek yatırımcıya ulaşabilirsiniz, ancak İngilizce bilen girişimcilerin şansının çok daha yüksek olduğunu unutmayalım.
Sanal Ortamdaki BAN’lar
1. Angellist: Girişimciler bu sitede sunumlarını hazırlıyorlar ve ilgilendikleri melek yatırımcıyı seçiyorlar. Angel List’in site yöneticileri BAN yöneticisi gibi hareket ediyorlar ve girişimcilerin ilk elemelerini yapıp girişimcinin seçtiği melek yatırımcıya yönlendiriyorlar, www.angel.co
2. GobigıNetwork: Bu sitede üç basamak var. Önce iş fikrinizi siteye yerleştirip site üyelerine tanıtımınızı yapıyorsunuz. İkinci aşamada iş fikrinizle ilgilenen melek yatırımcılar girişimciyle temasa geçiyor. Üçüncü aşamada bu melek yatırımcılarla randevulaşıp sunum yapıyorsunuz, vvww.gobignetwork.com
3. The Funded: Bu sitenin özelliği ise sadece melek yatırımcılara değil, VC’Iere de ulaşabilmeniz. Biliyorsunuz melek yatırımcılar 500 bin dolara kadar olan projelerle ilgileniyorlar. 500 bin doların üstündeki projelerle VC’ler ilgileniyor, www.thefunded.com
4. Gust: Global anlamda 70 bin melek yatırımcıyı şemsiyesi altına toplamış olan site. İngilizce dışında da bölümleri mevcut. Almanya’daki girişimcilerimiz Almanca olarak da siteye iş fikirlerini bırakabilirler, www.gust.com
5. RaiseMeCapital: Melek yatırımcıların yanı sıra girişimcilere sermaye sağlayan diğer finansman kaynaklarına da ulaşabilirsiniz. www.raisemecapital.com
Melek yatırımcılarla dolu bir hafta geçirmenizi diliyorum…
K: myfikirler
---------

Girişimciler Sermaye Bulamıyor!

BIC Angel Investments, Türkiye’deki girişimcileri daha iyi anlamak amacıyla bir araştırma gerçekleştirdi. Sonuçlara göre girişimcilerin yaşadıkları en büyük zorluk sermaye bulmak oldu.

Girişimcilik Türkiye’de son yıllarda çok konuşulan, hem devletin hem de özel sektörün odak noktasına yerleşen bir konu olarak dikkat çekiyor. BIC Angel Investments, Türkiye’deki girişimcileri daha iyi anlayabilmek ve verdiği profesyonel desteğin kalitesini bir üst seviyeye taşıyabilmek amacıyla online araştırma gerçekleştirdi.

En çok girişimci İstanbul’dan çıkıyor

Araştırmada kendi işini kurmak için en az yarı zamanlı olarak projesine vakit harcayan veya kendi kurduğu işte tam zamanlı olarak çalışan, bu işten para kazanan veya kazanmayı hedefleyen kişiler girişimci olarak tanımlandı. Araştırmaya katılan 156 girişimcinin yüzde 81’i erkek, yüzde 19’u kadınlardan oluşuyor. Erkekler girişimciliğe 27 yaşında, kadınlar 31 yaşında başlıyor. Ortalama girişimcilik tecrübesi 3,4 yıl.

Araştırmaya katılanların yüzde 60’ı İstanbul’da, yüzde 15’i Ankara’da yaşıyor. Girişimcilerin büyük bir kısmının daha önce profesyonel olarak maaşlı bir işte çalışarak iş tecrübesi edindikleri dikkat çekiyor. Katılımcıların yüzde 88’i girişimci olmadan önce bordrolu olarak çalıştığını belirtirken girişimciler arasında ortalama profesyonel tecrübe süresi 4,9 yıl.Bu süre erkeklerde 4,7 kadınlarda ise 5,8 yıl olarak gerçekleşiyor.

Girişimcilerin ortalama eğitim seviyesiyse toplum genelinin üstünde. Girişimcilerin yüzde 58’i üniversite mezunuyken, yüzde 24’ü yüksek lisansa, yüzde 3’üyse doktora derecesine sahipler. ODTÜ yüzde 10, Anadolu Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi ise yüzde 9 ile en çok girişimci mezun eden üniversiteler olarak ilk üç sırada yer alıyor.

Girişimcilerin yüzde 74’ü yatırımcı arıyor

Girişimcilere göre, yaşadıkları en büyük zorluk sermaye bulmaktaki sıkıntı. Girişimcilerin aradığı yatırım tutarı ağırlıkla 50 bin ile 250 bin TL arasında değişiyor. Girişimcilik bilincinin eksikliği, yasal düzenlemelerin girişimciliğe uygun olmayışı, yatırımcıların yeterince risk almayışı; yatırımcıya ulaşmaktaki zorluklar ve girişimcilerin tecrübesiz oluşu takip eden zorluklar olarak tespit edildi.

Çıkan sonuçlar ile paralel olarak BIC Angel Investments’ın girişimlere sermaye sağlamanın yanında en önemli özelliğinin girişimcilere finans, muhasebe, denetim gibi idari hizmetlerle kurumsallaşmalarına ve yapılandırılmalarına katkıda bulunduklarını söyleyen BIC Angel Investments’ın Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Joachim Behrendt, şimdiye kadar 200’ün üzerinde girişim projesiyle görüştüklerini belirtti.

:: Girişimciliğe atılmayı düşünüyor musunuz?

GİRİŞİMCİYİM SERMAYE İSTİYORUM


Devlet kendi işini yapanları destekliyor. Ben de destekliyorum. Tüm dünya destekliyor. Kendi işinizi kurma kararını verdiniz, artık bir girişimcisiniz ya da hali hazırda…
Devlet kendi işini yapanları destekliyor. Ben de destekliyorum. Tüm dünya destekliyor. Kendi işinizi kurma kararını verdiniz, artık bir girişimcisiniz ya da hali hazırda var olan işletmenizi geliştirmek istiyorsunuz… Para desteğine ihtiyacınız var. Hangi kurumlardan destek alabilirsiniz?
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB); Herkes için
KOSGEB, girişimcilere 60 saatlik bir eğitim veriyor, sonrasında sunduğunuz proje onaylanırsa 30 bin hibe alıyorsunuz (Bu efsane değil, yönetimle sürekli görüşüyorum). 70.000 de destek kredisi veriyorlar. Daha fazla bilgi için: Çağrı merkezi 444 1 567 www.kosgeb.gov.tr
KOBİ AŞ; İşletmen var ve büyütmek için fırsat arıyorsanKurumsal yatırımcılar, 5-6 yıl içerisinde yatırımının geri döneceğine inandıkları girişimcilerin şirketlerine maksimum yüzde 49 oranında ortak olarak yatırım yapıyorlar. Bunun için yatırım yapacakları şirketin Sanayi Bakanlığı’nca yayınlanan son tebliğe uygun olması, farklılık yaratması, gelişime uygun, yeni ürün/hizmet portföyü sunuyor olması özelliklerini arıyorlar. Daha fazla bilgi için: www.kobias.com.tr
KGF (Kredi Garanti Fonu); Kendi alanında fark yaratanlar içinYatırımcılar, iyi iş fikirlerinin önündeki finansman sorunu engelini aşmaları için başarı vaat eden genç, yaratıcı girişimlere ve küçük/orta ölçekli işletmelere destek veriyorlar. Kredi Garanti Fonu teminatına başvuruyorsunuz, dosyanız KGF’na gönderiliyor, uygun bulunursa finans talebinize kefil oluyorlar. Daha fazla bilgi için: www.kgf.com.tr
Mikro Kredi; Ev kadınları içinKendi işini kurmak isteyen, dar gelirli, bankadan kredi alamayan kadınlara, ipoteksiz, kefilsiz, teminatsız küçük sermaye desteği sağlayan işletme. Kendiniz gibi girişimci ruha sahip dört kadını yanınıza alın, başvurunuzu yapın. Daha fazla bilgi için: www.kedv.org.tr – www.tgmp.net
Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV); Teknoloji alanında fark yaratanlar içinBaşlangıç ve büyüme aşamasındaki teknoloji firmalarına yatırım yapan bağımsız bir Girişim Sermayesi Fonu yöneticisi. Amacı, yaratıcı, benzersiz fikirleri ve vizyonu olan yetenekli girişimcilere yatırım yapmak. Daha fazla bilgi için: www.ttgv.org.tr
İşkur; Uzmanlığı olmayanlar içinGirişimcilere mesleki eğitim veriyor. Kursiyerlere bu eğitimlerde zorluklarla nasıl mücadele edeceklerini, hangi riskler karşısında nasıl bir yol izleyeceklerini öğretiyorlar. Türkiye İş Kurumu da, kursların sonunda katılımcılara sertifika veriyor. Daha fazla bilgi için: www.iskur.gov.tr
Girişim Fabrikası; Fikri olan ve girişimci olmak isteyen herkes içinİş, fikir ve teknolojilerin ticarileşmesini hızlandırmak için kurulmuş bir destek merkezi. Daha fazla bilgi için: www.girisimfabrikasi.com

Etohum; İnternet, oyun, yazılım, mobil ortamlarda iş fikri / bilgisi olan girişimciler içinYeni ekonomi konusunda bilgi ve fikir sahibi, kendi internet şirketini kurmak isteyen şirketleri, yatırım- cıları ve profesyonelleri bir araya getiriyor. Sizin fikrinizle değil, girişimcilik potansiyelinizle ilgileniyorlar. Daha fazla bilgi için: www.etohum.com
AveaLabs Kuluçka Merkezi; Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında iş kurmak isteyenler içinGirişimcilere, firmasını büyütmek ve yeni pazarlara açılmak isteyen işletmelere hayallerini gerçekleştirmek için teknik altyapı ve ücretsiz eğitim veriyorlar. Daha fazla bilgi için: www.avealabs.com
Endeavor Melek Yatırımcı Ağı; Yeni bir başarı öyküsünün kahramanı olmak için yolan çıkan etkin girişimciler içinSeçtiği girişimcilere destek oluyor, önlerini açıyor. Örneğin Endeavor, 2010 yılında katıldığım, ABD Başkanı Obama’nın davetiyle düzenlenen Beyaz Saray Zirvesi’ne 3 başarılı girişimcisini gönderdi. Daha fazla bilgi için: www.endeavor.org.tr
MIT Enterprise Forum; Girişimcilikle ilgilenen herkes içinGirişimcinin içindeki tutku ve yaratıcılığı desteklemeye ve hayallerini gerçekleştirmeye odaklı. Kazanana 50 bin dolar kazandıran bir yarışmaları var. Bu sene 3.000 kişi başvurmuş! Girişimcilikle ilgilenen herkese açık. Daha fazla bilgi için: www.mitefturkey.org
İTÜ Tekno Arıkent; Ar-Ge ve inovasyona dayalı teknolojik altyapı gelişimine ihtiyaç duyan girişimciler içinAr-Ge ve inovasyona dayalı teknolojik merkez, “bilginin işletmeye dönmesi”ne destek olmayı amaçlıyor. Daha fazla bilgi için: www.ariteknokent.com.tr Labx; İş fikri olup, sermaye desteğine ihtiyacı olan girişimciler için İş fikirlerini, melek yatırımcılar aracılığıyla şirketleştirmeyi ve devam eden projeleri geliştirmeyi amaç edinmiş bir melek yatırımcı ağı. Daha fazla bilgi için: www.lab-x.org
Melek Yatırımcılar Derneği; İş fikirleri ve projeleri için melek yatırımcı arayanlar içinİş fikri olan ancak yeterli sermayesi olmayan girişimcileri, yerli ve yabancı finansman kaynaklarına rahatlıkla ulaşacak ve kendisine ortak bulabilecekleri ‘Ortaklık Kültürü’ ile tanıştırıyor. Yani, yatırımcılarla iş fikirlerini buluşturuyor. Daha fazla bilgi için: www.melekyatirimcilardernegi.org
Inventram; İnovatif fikirleri olup, finans ve yönetim desteği arayanlar içinTeknoloji yatırım şirketi. Fikri Mülkiyet Hakları yönetimi, yatırımı ve ticareti konularında ihtiyacınız olan desteği sunuyor. Daha fazla bilgi için: www.inventram.com
ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu; İş fikirlerini kuruluşlarla birleştirmek isteyen ve akademik danışmanlık hizmeti ihtiyacı olanlar için
Öğrencilerin projelerini hayata geçirmesi için “iş fikri” yarışmaları düzenliyor ve bu öğrencilere elinden gelen desteği veriyor. Daha fazla bilgi için: www.odtuggt.org
Inovent; Şirketini geliştirmek isteyenler için Türkiye’nin ilk teknolojiyi ticarileştirme ve transfer şirketi. Beğendigi teknoloji projelerine ofis desteği de sağlıyor. Daha fazla bilgi için: www.inovent.com.tr
Galata İş Melekleri; melek yatırımcılarla bir araya gelmek isteyen arzulu girişimciler için
Melek yatırımcılar ile arzulu girişimcileri bir araya getirerek yatırım olanakları ve ‘start-up’larla (yeni kurulan işler) ilgili fikir alışverişi yapmalarını sağlayan bir platform. Daha fazla bilgi için: www.galatabusinessangels.com
Startup Labs; Fikrine güvenen girişimciler içinDünyanın dört bir yanında düzenlenen bir girişimcilik yarışması. Startup Labs, girişimcileri 3 hafta içinde işlerini kurup büyütmeleri yönünde teşvik ederken, onları uluslararası yatırımcılarla da buluşturuyor.
Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması; Girişimci ruhunu ortaya koymak isteyen kadınlar içinKAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği) kadınlarımızın “girişimci ruhunu” ortaya çıkartarak, Türkiye’deki kadın girişimci sayısının gelişmiş ülkelerin seviyesine yükselmesi amacıyla bu yarışmayı düzenliyor. Daha fazla bilgi için: www.kadingirisimciyarismasi.com
Yaratıcı Genç Girişimci Ödülü; Genç girişimciler içinGenç girişimcilerin yaratıcılıklarını ve başarılarını ödüllendiren uluslararası bir ödül. CYEA, iki farklı girişimci profili değerlendiriyor.
Kurdukları yeni işte yaratıcılıklarını kullanan girişimciler.
Var olan bir işte yaratıcılık ile mevcut iş problemlerine çözüm üretmiş girişimciler. Daha fazla bilgi için: www.cyeaturkey.org
Enkuba; Projesi olup, geliştirmek için destek arayan girişimciler içinYenilikçi girişimcilerin mobil ve internet şirketleri yaratmalarını hızlandırıyor. Ofis alanı, danışmanlık, sermaye kaynağı ve iletişim ağı sağlıyor. Daha fazla bilgi için: www.enkuba.com
Viveka; Web ve mobil fikirlerini gerçekleştirmek isteyen girişimciler için Teknoloji fikri olup gerçekleştirmek isteyen girişimcilere zaman, maddi kaynak ve bilgi desteği veren bir merkez. Daha fazla bilgi için: www.viveka.com.tr
Teknoloji Yatırım A.Ş.; Yenilik içeren teknolojik temelli fikirleri olan girişimciler içinAmaçları, yaratıcı, benzersiz fikirleri ve vizyonu olan yetenekli girişimcilere yatırım yapmak. Daha fazla bilgi için: www.teknolojiyatirim.com.tr
Girişimcilere destek veren bankaları da araştırın.
Yatırımcının karşısına çıkarken dikkat edilecekler;
Basit olun: Ailenizle yemek masasında paylaşabileceğiniz bir netlik ve anlaşılırlıkta hazırlanın.
Pratik olun: Planınız kitap gibi olmasın, günlük hayattaki uygulamada işin olurunu kanıtlayın.
Samimi olun: Unutmayın, kaslar ve gözler yalan söylemiyor.
Sunuma iyi hazırlanın: Sunumu anne, baba, arkadaşlarınıza ve aynalara defalarca yapın.
Şeytanın avukatlarıyla görüşün: Çevrenizdeki aklına güvendiğiniz, tecrübeli insanlar fikriniz ve planınızla ilgili sizi yerden yere vursunlar. Sormadıkları soru kalmasın.
Özgüven radyasyonu yayın: Sunum sırasındaki oturuşunuz, duruşunuz, cevap vermenizden konuya ne kadar hâkim olduğunuz anlaşılsın.
İnanç: Kendi planınıza siz koşulsuz inanmıyorsanız, karşıdaki para verecek kişi niye inansın?-


Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b