Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Muhasebe mesleğinin zorlukları / Muhasebenin zorlukları / Muhasebeci olmak

26 Aralık 2014 Bu içerik 5.509 kez okundu.Muhasebeci olacaksanız birdaha düşünmenizi tavsiye ederim.
Bu mesleğe başlayan hem başladığına pişman oluyor, hemde bırakamıyor.
Her mesleğin kendine göre elbet zorlukları var, fakat sorumluluk almak ve başkasının işlerini koşturmak, tabiki insanı bir süre sonra yıpratmaya başlıyor.
Haaa yapılabilirmi.. elbette.. ülkemizde her farklı dönemlerde binlerce kişi muhasebeci olmak için çaba sarf ediyor, sınava giriyor. Fakat bu işin parası nekadar iyi olursa olsun, gençliğinizde bu işe girecekseniz.. aman aman :) ticarete atılın daha iyi.

Gelelim içeriklere;
Sistemde aslında basit gibi görünen fakat arka planda gizli olarak bekleyen bir çok stressli olaylar dizisi sizi bekliyor.
altından kalkabilmeniz için tamamen düzenli olmanız ve her konuyu mevzuatı yenilikleri takip ederek önlemler almanız gerekmektedir.
mesleğe yeni başladıysanız, sizi kuruyemişçiye minare gölgesi ve davul tozu almaya gönderirler :) dikkat! :)
eğer muhasebe ofisindeyseniz işe başlayınca, paso evrak işleyerek, evrak dizerek, ba bs mutabakatı yaparak başlıyorsunuz.. sonra oraya buraya evrak toplamaya başlıyorsunuz.. ondan sonra vergi daireleri ve sgk'lar ile tanışıyorsunuz. tabi memurlara iş yaptırmak ayrı bir dert..
evrak işlerken dikkat etmeniz gereken bir çok şey var, bir faturayı bile yanlış girerseniz.. ihale size kitlenir.başlarsınız düzeltme beyanı verip cezaları ödemeye :)
işlenen evrakları dosyalarına takmaya başlarsınız, önce tarih sırasına diz.. sonra yerine koy falan filan..

sonra her gün telefon çalar size baktırırlar telefona..
ondan sonra başlarsınız işe giriş çıkış aylık prim hizmet ve eksik gün bildirimleri yapmaya...haaa sorumluluk sizdemi ?
kontrol edeniniz yokmu ? ozaman yandınız.. baştan sağma iş yapan ofislerde bunun önüne geçiş çok zor.. aylık prim hizmet belgelerinde bir firmanın sgksı atlandığında kişi başı 125 TL cezası var.. 2 asgari ücreti geçememek şartı ile yani en fazla 1 firmadan 2bin lira ceza yersiniz gibi :)
gitti 2 aylık maaş :) ufak esnaf müşteriniz varsa muhabbeti iyidir ama para almaya gelince biraz zorlanırsınız.
ondan sonra ilerleyen zamanlarda yavaş yavaş beyannameleri vermeye başlarsınız.. bununla birlikte önceki dönemden devir sonraki döneme devir eden kdv ile tanışırsınız. beyannameleride size kitlerlerse ozaman hiç şansınız yok. ömrünüz beyanname çıkartmakla düzeltmekle geçer, arkadaş 50 kere söylersin müşterine geç gelmesin faturaların diye. adam ayın 25inde sana evrak gönderir.. işin içinden çık çıkabilirsen..
bunlar içeri işleri, birde dışarı işleri var :).. fazla müşterisi olan muhasebe dışarı işlerinde üstün performans harcayarak günde en az 3-4 işi halletmeniz gerekebilir.
birden fazla vergi dairesi ve sgk'ya gitmeniz gerekebilir. burda tabi önemli olan girişkenlik yapabilirlilik. önünüze engeller tabiki çıkıyor vergi dairesine sgkya göre değişen engeller.. diyelimki vekalet gerektirmeyen ufak bir iş, fakat memur gıcık.. illede vekalet istiyorum diyor.. Allahım 5 yere yetişmem lazım.. insaf insiyatif yok bu memurlarda!!! tabi hepsi öyle değil.. 3 gün sonra aynı kişiye gidip evrağı verdiğinizde hiç bir sorun yokmuş gibi işini yapar.. neden ? çünkü iş yapmak istemediği zaman yapmıyorlar. birde büyük şehirdeyseniz.. işiniz bitti ömrünüz yollarda geçiyor o stress ile.. sonra muhasebecilikte bir huy vardır.. dürüst olma huyu.. huyumuz kurusun nerden geldiyse bu adet, müşteriler ile konuşma tarzı nabıza göre şerbet vermekten bıkarsınız.
sonra bir bakarsınız sene sonu gelmiş, eskiden numaralamayı numaratör ile tek tek basa basa yapardık, şimdi printer ile yazıyoruz.. ama yinede çok defter varsa 3 printer birden bile yazsanız numarayı bitmez! 2 3 gün onunla uğraşırsınız..
eski demişken.. size hiç eskiden bahsetmedim değilmi :) sabah 6de SGK'ya gidip akşam 5e kadar tuvalete bile girmeden bekleyip, akşam sıra tam size gelecek 3 kişi kalmışken.. memurun aldırmadan bankoyu kapattığını, vergi dairesinde beyanname verirken çekilen çileyi.. bunlardan hiç bahsetmemek gerekiyor.. hayatınızda hep birşeyleri yetiştirme çabası olduğundan, psikolojik olarak tam özgür hissedemiyorsunuz kendinizi.. mali tatil mi ? oda ne :) biz o tatilde çalışıyoruz, yoksa işler yetişmiyor. birde her gün mevzuat takibiniz var tabi.. bitmek tükenmek bilmeyen güncellemeler :) ondan sonra ticaret odalarında vergi dairelerinde sgklarda koştur..
müşteri ayda 3 kere adres değiştiriyor, 3 kere bildirim yapıyoruz keyfi.. ticaret odasındakilerle akraba olduk. neyse geçelim diğer ofislere..

eğer bir özel şirkette genel muhasebe tutuyorsanız;
size tavsiyem, işlerinizi günlük yapın ve sakın ola farklı bir işle uğraşmayın.. genelde patronlar müdürler size boş zamanlarınzda diğer işleride kitlemek ister..
tamam diyelimki kitledi, olacakları söyleyelim hemen; işleri günü gününe yapmayacaksınız ve örneğin tahakkuk ödemelerini girmeyeceksinizksiniz..
sonra mizan düzenlerken geç yapmış olduğunuz fişleri düzenlemeye çalışırken bir fiş düzenleyip yani her düzeltme fişi düzenlediğinizde aslında mizana bir düğüm atmış olacaksınız.. nasıl olsa sonra düzeltirim diyerek.. işin kurnazlığını yapan bir çok genel muhasebe elemanı bu şekilde nasıl olsa mizan önemli diyerek kısa yoldan işlemler yapıyor. en sonunda kabak sizin başınıza patlayabilir. peşinizde birde sıkı müdür varsa, onu yaptın mı bunu yaptın mı nezaman bitecek dırdırdırdırdır başınızın etini yer :) okadar stress yetmiyormuş gibi birde onunla uğraşırsınız.. yukarıda genel muhasebe ile söylediğim bazı şeyler şirketler içinde geçerli..

gelelim ön muhasebeye, evet en iyisi bu sanırım, telefonlara bak.. faturaları düzenle.. boş zamanında facebooka twittera gir.. kız arkadaşınla erkek arkadaşınla mesajlaş, ye iç.. ön muhasebe iyidir parası azdır ama stress yok kalabalık, kuru gürültü yok :)

veya..
ticarete atılın, manav açın.. deli gibi para var :) en azından kendinize ait bir muhasebeciniz olur.. izin için deliler gibi koşturan. stress yok huzur var :)

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b