Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Kısa yoldan zengin olmak, kısa yoldan zengin olmanın yolları nedir?

05 Ocak 2015 Bu içerik 5.031 kez okundu.

Amerikan ABC televizyonu ABD’nin en zenginlerinden olan isimlerle konuşarak milyarder olmak için uyulması gereken 20 altın kuralı yazdı. Ünlü alışveriş sitesi zappos.com’un CEO’su Tony Hsieh, Cirque du Soleil’in yaratıcısı Guy LaLiberte ve ünlü saç bakım ürünleri firması Paul Mitchell’ın patronu John Paul DeJoria gibi isimlerle konuşan ABC, zengin olmanın yollarını şu şekilde açıkladı:1- Ne yapmayı sevdiğinizi ve bunu 10 yıl boyunca yapıp yapamayacağınızı da düşünün. Başta size para kazandırmıyor bile olsa bunu yapmaya devam edin
2- Gerçekçi olun
3- Değerlerinizin ne olduğunu bilin ve onlara göre yaşayın
4- İş ile hayatı ayırmak yerine onları birleştirmeye çalışın
5- Gerçek arkadaşlıklar kurun
6- Parayı veya statünüzü değil, mutluluğunuzu artırmaya çalışın
7- Başarı tanımınızı yapın
8- Redddilmeye hazır olun
9- Başarınızı ve zenginliğinizi paylaşın
10- Başarılı insanlar, başarısızların yapmak istemediklerini yapanlardır
11- Değer ve etik herşeyden önce gelmeli
12- Asla yalan söylemeyin, para çalmayın ve kandırmayın
13- Kötü insanlarla yapılan işin de hep kötü olacağını unutmayın
14- Hep daha iyisini arayın. Daha iyisine ulaşmak için yaptığınız bir işi bitirme konusunda kararlı olun
15- Çalışanlarınıza değer verin, onlarla iyi geçinin
16- Gerçek soğuk ve zordur ama umut yolundaki ilk aşamadır
17- Para için çalışmayın. O iş için kalbiniz atıyorsa yapın
18- İyi biri olursanız bu hep iyi bir sonuç olarak size geri döner
19- Kendinize karşı her konuda dürüst olun. Bu da sizi güvenilir kılar
20- Risk alın.Güneş Sirki’ni yarattı


Kanada’da evini 16’sında terkeden Guy LaLiberte dünyayı dolaşmak istiyordu. Sokaklarda babasının akordeonunu çalarak para kazanan LaLiberte, birçok ülkeyi gezdikten sonra Kanada’ya döndü. Arkadaşlarıyla Cirque du Soleil’i (Güneş Sirki) kuran LaLiberte, fikrini California’ya taşıdı. Beş parasız bir şekilde ABD’ye giden LaLiberte’nin gösterisi büyük yankı uyandırdı. Milyarlara sahip olan Kanadalı, 2009’da 35 milyon dolar vererek Uluslararası Uzay İstasyonu’na özel astronot olarak gitmişti.Sokaklardan saç bakımı krallığına
Babasız büyüyen, okumak için yeterli parası olmadığı için küçük yaşta çalışan John Paul DeJoria, dünyaca ünlü bir saç bakım imparatorluğu kurdu. 20’sinde evlenen DeJoria, karısı terkedince oğluyla sokağa düştü. Bir arkadaşının arabasında yaşayan DeJoria, kuaför Paul Mitchell ile tanıştı. 1980’de Mitchell ile bir şirket kuran DeJoria, ürettiği şampuanlarla kısa sürede yükseldi. DeJoria, Mitchell kanserden ölünce şirketin tek patronu oldu. Forbes’a göre, Dejoria 2009’da 4 milyar dolar varlıkla rekora imza attı.Bodrum katında başladı
İş hayatına 9 yaşında solucan satarak başlayan Tayvan asıllı Tony Hsieh’nin şansı Harvard Üniversitesi’ne girince açıldı. Göçmen bir ailenin oğlu olan Hsieh, üniversitede satın aldığı donmuş hamburgerleri pişirip öğrencilere satıyordu. Hsieh, mezun olduğunda oturduğu bodrum katında bir ilan sitesi açtı. Genç adam kısa sürede ünlenen siteyi tam 265 milyon dolara sattı. Hsieh daha sonra zappos.com adlı siteyi hizmete soktu.


* * * * * * *


1. Zengin ve yaşlı bir dul bulun ve evlendikten sonra kalp krizi geçirip ölmesi için tüm ateşinizi ona verin. Eğer kalp sorunu yoksa başka yöntemler deneyin

2. Tüm paranızla spor loto oynayın. Riskli bir durum her şeyinizi de kaybedebilirsiniz ama zengin olmak için değmez mi?


3. Eğer bayansanız kötü yola düşün. Aman canım 3 sene çalışır bırakırsınız. Tabi yıpranma payı çok yüksek oluyor ama 1. Maddeyi gerçekleştirseydiniz buna gerek kalmazdı. Suçu biraz da kendinizde arayın. Bir de iyi tarafından bakın erkek olsanız bu şansınız da olmazdı.

4. Banka soyun. Banka soymak işi çok demode bir de bankaların güvenliği çok yüksek ama sonuçta dünyanın en pratik zekâsı da biz de diye övünmüyor muyuz? Alın size sınama fırsatı.

5. Altın detektörü satın alın ve eski Ermeni ve Yahudilerin yaşadığı yerlerde çalışmaya başlayın. Ya da doğru İstanbul’ a. Eee ne de olsa taşı toprağı altındır İstanbul ‘umun.

6. Çok zengin ama pinti size zırnık koklatmayan akrabanız var ise çocuğunu kaçırın ve fidye isteyin. Büyük bir olasılıkla bu tip insanlar çocuklarına da metelik göstermez. Çocukla anlaşın ve paraları kırışın.


7. Erkeksiniz ve kötü yola düşemiyorsunuz. Üzülmeyin kötü yola düşenlerin de çobana ihtiyacı olabilir. Hemen yurtdışı menşee’ li 2 sermaye edinin. Pasaportlarına el koyun bodrum kata kilitleyin ve ekmek parasına çalıştırın. Kısa sürede size güzel bir kazanç sağlayacaktır.

8. Günümüzde son moda yöntem. Çevrenizde subay tanıdığınız varsa hemen telefon açın. Seni Ergenekon ‘dan içeri atacaklar. O dava ile ilgilenen kişilerden biriyim. Şu kadar sürede şu kadar parayı bana getirirsen seni kurtarırım der ve tatlı paraların üstüne oturursun.

9. Fiziğiniz güzelse ve biraz çevreniz varsa twitter da soyunun. Diğer maddeler kadar kazancı yüksek değil ama taş atıp kolunuz mu yoruldu? Denemekten ne çıkar?

10. Ünlü birinin bilgisayar veya telefonunu hackleyin. Uygunsuz fotosunu bulun yoksa siz o kişi ile birlikte olup fotolarını çekin sonra da şantajla para sızdırın.


Tabi bu yöntemlerden faydalanabilmek için bir an evvel ateist olun. Ailenizin size öğrettiği ahlak, din ve insanlığın getirmiş olduğu gelenek ve göreneklerinizden sıyrılın.


* * * * * * * *NASIL ZENGİN OLUNUR?
Para biriktirerek zengin olmak1- Önce kendinize ödeme yapın. Maaş çekinizi ihtiyacınız olmayan yeni bir çift ayakkabı veya golf sopası için çarçur etmeden önce bir hesaba yatırarak paranızı bir kenara atın. Her ödeme aldığınızda bunu yapın ve hesabınızın büyüdüğünü görün.
2- Bütçe yapın. Esas masraflarınızı ve eğlence için ayırdığınız az bir parayı karşılayacak aylık bir bütçe hazırlayın. Bu bütçenin üzerinde çıkmayın.
3- Araba ve evinizin derecesini düşürün. Müstakil bir evde kalmak yerine apartman dairesine çıkabilir, tek başına yaşamak yerine ev arkadaşı bulabilir, yeni bir araba almak yerine ikinci el bir araba alabilir ve daha tutumlu kullanabilirsiniz. Bütün bunlar her ay tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.
4- Harcamalarınızı kısın. Gereksiz yere harcama yaptığınız şeyleri düşünün ve bunları hayatınızdan çıkarın. Örneğin her sabah Starbucks’a gitmeyi bırakın. Haftaiçi her sabah 5 TL ödediğiniz bir kahveye haftada 25 TL ödersiniz ve bu bir yılda 1.300 TL eder.

Kariyer yaparak zengin olmak1- Akademik olarak başarılı olun. İster dört senelik üniversite eğitimi olsun ister mesleki eğitim olsun başarılı olan insanların çoğu liseden sonra eğitimine devam eden insanlardır. Kariyerinizin başlangıç dönemlerinde işverenleriniz eğitim durumunuza bakmadan üzerinize basarlar.
2- Doğru mesleği seçin. Belli mesleklerin ortalama yıllık gelirlerini öğrenmek için araştırma anketlerine bakın. Ekonomi alanında kariyer yapmak yerine eğitim alanında kariyer yapıyorsanız zengin olma olasılığınız azalacaktır.
3- Doğru yer seçin. İyi işler neredeyse oraya gidin. Örneğin ekonomi alanında kariyer yapmak istiyorsanız kırsal bölgeler ve küçük şehirlere göre büyük şehirlerde daha büyük fırsatlar yakalayabilirsiniz
4- Okul bittikten sonra hemen işe girin ve çalışmalarınızla kendinizi ispatlayarak terfi almaya çalışın. Oyunu kurallarına göre oynayın. Birçok yere başvurun ve bir sürü mülakata katılın. İşe kabul edildikten sonra sakın pes etmeyin. Deneyim kazanmak için kendinizi geliştirmeniz gerekir.
5- İşinizi ve işvereninizi değiştirin. Ortamınızı değiştirerek maaşınızı arttırabilir, farklı örgüt kültürlerini deneyimleyebilir ve riski azaltabilirsiniz. Birden çok kez yapmaktan korkmayın. Değerli bir elemansanız çalıştığınız firma gideceğinizi anlarsa maaşınızı yükseltebilir veya farklı fırsatlar sunabilir.

Yatırım yaparak zengin olmak1- Paranızı eğitime yatırın. Seçtiğiniz meslekle alakalı üniversitelere gidin ve diploma alın. Bazen para kazanmak için para harcamanız gerekir. Örneğin ekonomiye ilgi duyuyorsanız ve ekonomi mastırı yaptıysanız eğitiminize harcadığınız para birkaç sene içinde size geri dönecektir.
2- Borsaya para koyun. Yatırımınıza karşılık size yıllık kazanç sağlayacak hisse senetlerine, bonolara veya diğer yatırım araçlarına yatırım yapın.
3- Gayrimenkule yatırım yapın. Kiralık mülkler veya adım adım büyüyen bölgelerdeki potansiyel arsalar gibi sabit mallar iyi örneklerdir. Bu alımların değeri zamanla artar.
4- Zamana yatırım yapın. Örneğin günde birkaç saatliğine kendinize vakit ayırın ve dilediğinizi yapın.
5- Değerinin düşeceğinden emin olduğunuz alımlar yapmayın. Bir arabaya 100.000 TL harcamak israftır çünkü en fazla beş yıl içerisinde değerinin düşeceği garantidir.
6- Zengin kalın. Zengin olmak zordur ancak zengin kalmak daha da zordur. Piyasalar inişli çıkışlı olduğundan servetiniz de piyasalar yüzünden etkilenecektir. Piyasa iyi durumdayken fazla rahat davranırsanız piyasalar aniden düştüğünde başladığınız yere geri dönersiniz. Terfi aldığınızda veya maaşınıza zam yapıldığında veya yatırım getiriniz yüzde noktasına tırmandığında ekstra para harcamayın. Bu parayı işlerin yavaşlayacağı zamanlar için saklayın.

İPUÇLARI
Her zaman kazandığınız paranın dörtte birini saklayın. Belirli bir miktar biriktirene kadar paranızı bankada tutun.
Paranızı belli şeyler için harcamak istiyorsanız ( örneğin mevcut arabanız gayet iyi çalıştığı halde yeni bir almak istiyorsanız ) kendinize hakim olun ve almadan önce bir ay bekleyin. Aile bireylerinizden birine veya güvendiğiniz bir arkadaşınıza paranızı sizin adınıza saklaması için verin. Ne almak istiyorsanız onun gerçek maliyetini, avantajlarını ve dezavantajlarını, tatmin olmanıza karşılık yaptığınız harcamanın sizi ne kadar gerileteceğini ve bu parayı daha iyi bir şekilde nasıl değerlendirebileceğinizi düşünün.
İyi bir işe girin ve çok çalışın. En düşük maaşlı çalışan olsanız bile yöneticinizin neler düşündüğünü asla bilemezsiniz. Belki sizi terfi ettirirler.
Her fırsatta kar etmeye çalışın. Kullanmadığınız şeyleri satın, hatta en küçük olanları bile.
Para konusunda dikkatli olun. Dikkatli seçimler yapın. Yaptığımız seçimler geleceğimizi etkiler.
Sadece ihtiyacınız olan şeyleri alın, istediklerinizi değil.
Her gece yatağa gitmeden önce fazla paraları ( özellikle bozuk paraları ) ayırarak bir kutuya koyun. Bu sayede bir senede en az 300 TL biriktirebilirsiniz.

UYARILAR

Hızlı zengin olma” planları tamamen sahtekârlıktır. Bunlardan uzak durun. Size bir yerden miras kalmadığı sürece bu pek mümkün değildir. Hatta size miras kalan parayı bile adamakıllı idare edemezseniz kısa sürede kaybedebilirsiniz. Kısa sürede zengin olmanın en iyi yolu iyi bir plan yapmak ve bunu başarılı bir şekilde uygulamaktır.

* * * *
1 Genel f. zengin olmak get rich
2 Genel f. zengin olmak rise to wealth
3 Genel f. zengin olmak become rich
4 Deyim zengin olmak strike gold

* * * * *

ALTIN KURAL 1
Erkek Gibi Davranmayın.
Birçok şirketin başında erkek patronun olduğunu görerek, zengin olmak için erkekler kadar çok çalışmanız gerektiğini düşünmeyin. Girişimcilik hakkındaki “Guerrilla Marketing” (Gerilla Taktiğiyle Pazarlama) adlı kitabın yazarı Jay Conrad Levinson, kadınların iş dünyasında erkeklerden çok daha başarılı olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Kadınlar ilişki kurmada, içgüdüleriyle hareket etmede ve geleneklere uygun yaklaşımlar sergilemede çok daha başarılılar.” Antropologlara göre, kadınlar olabildiğince işlerini iyi yapmaya çalışıyorlar ve işlerine sımsıkı sarılıyorlar. Ladies Who Launch şirketinin kurucusu Victoria Colligan, kadınların başarı elde edebilmeleri için iş dünyasındaki bütün gelişmelere göz atmaları gerektiğini, böylece kısa sürede çok fazla para kazanabileceklerini söylüyor. İş dünyasında önünüze çıkabilecek problemleri önceden kestirebilmeniz ya da karşınıza çıkan problemleri kısa sürede çözüme kavuşturabilmeniz çok önemli. Gerektiğinde bütün koşulları ihtiyaç duyduğunuz hale getirebilmelisiniz.

ALTIN KURAL 2
Yoldan Çıkma Cesaretini Gösterin.
Mali fırsatlar, kendi şirketinizi kurarak çok büyük paralar kazanma şansınızı ya da bir şeylerin riskini göze alma cesaretinizi arttırabilir. “Kazanacağınız gücün bir sınırı yoktur, öncelikle sermayenizi nasıl kullanacağınıza dikkat etmelisiniz, bütün fırsatları cebinize girecek birer kazanç olarak değerlendirmelisiniz” diyor Enterprise Computing Inc. şirketinin sahibi ve MillionaireWomen.com sitesinin kurucusu Christina Gage.

Bir uyarı: İşinizde günün 24 saati kendinizi patron gibi görün. “İşyeri sahipleri her zaman kendi motivasyonlarını yüksek tutmak zorundadır” diyor Colligan ve ekliyor: “Hiç kimse size ne yapacağınızı söyleyemez, öncelik verdiğiniz şeyleri gerçekleştirmek için hemen harekete geçmelisiniz.”

ALTIN KURAL 3
Gözünüzü Açın.
Dışarda değerlendirilmeyi bekleyen tonlarca fırsat var, en zor kısmı ise bu fırsatları nasıl değerlendireceğinize karar vermeniz. Çevrenizdeki yenilikleri takip edebilmeli ve ihtiyaç duyulduğunda gördüğünüz boşlukları doldurabilmelisiniz. (Ev hayvanları için tasarlanan ürünlerin son zamanlarda nasıl prim yaptığını bir düşünün.) Kendi işinde oldukça başarılı olan ortodontist Jennifer Salzer her zaman başkalarının kafalarındaki düşüncelerden farklı şeyler üretmeye çalıştığını söylüyor. “Diğer insanlar teknolojiye korkuyla yaklaşırken, ben dişçilik alanında teknolojiyi korkusuzca kullanan ilk ortodontistlerden oldum. Şirketim beni bu nedenle yeni ürünlerin tanıtımı için eğitmen olarak seçti ve bu özelliğim sayesinde müşterilerim çığ gibi büyüdü” diyor.

ALTIN KURAL 4
Kendinize Destek Sistemi Oluşturun.
İş dünyasında birçok tehlikeyle karşılaşabilirsiniz. Bunun için zengin olmak istiyorsanız her zaman çevrenizde size destek olacak insanlar bulundurmalısınız.
İyi bir haber: Uluslararası bir internet ağı iş kadınları arasında son dönemde oldukça popüler. MillionaireWomen.com adresinden ulaşabileceğiniz iş kadınlarıyla iletişim kurarak, onlardan farklı fikirler alabilirsiniz. Bağlantı kurmanıza ve tavsiyeler almanıza yardımcı olabilecek, birlikte strateji geliştirmenizi sağlayacak insanlarla iletişim kurabilirsiniz.

Amerika’da çok satan kitaplar arasındaki “Mentored By a Millionaire” (Milyonerlerin Akıl Rehberi) adlı kitabın yazarı ve multimilyoner iş adamı Steve K. Scott, “Başarıya ulaşmak için tek başınıza mükemmel bir strateji geliştirmenize gerek yok, bilgi almaya ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda başkalarından fikir almaya ve onlarla düşüncelerinizi paylaşmaya çalışmalısınız” diyor. Closette adlı şirketin sahibi ve kurucusu Melanie Charlton, “Tüm hesaplamaları ve iş dünyasındaki gelişmeleri takip ediyorum ama şirket içinde parttime çalışan bir muhasebecimiz de var. Onun ürünlerin giriş çıkışlarında benden çok daha dikkatli davrandığını düşünüyorum” diyor.

ALTIN KURAL 5
Bilgisayar Kurdu Olun.
İnternete, aradığınız bilgiye ulaşacak kadar hakim değilseniz, zengin olmanız biraz zor. İş kadınları hakkında yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre işyeri sahibi milyoner kadınların yüzde 56’sı, kendi web adreslerini kullanarak ticari bağlantılar kuruyor ve online iş görüşmeleri gerçekleştiriyor. Lucky Chick güzellik hattının sahibi ve yaratıcısı Stephanie Sakoff, internet siteleri aracılığıyla büyük gelir elde ettiklerini söylüyor. “İnternette ürün satışı yaparak, bize ulaşamayan insanlara da kolaylıkla ulaşabilme fırsatını yakaladık. Çok küçük bir maliyetle tüm dünyaya ürün satabiliyoruz” diyor. İnternet üzerinden para kazanabilmek için kendi ürünlerinizi ya da düşüncelerinizi satmanıza ihtiyacınız yok. Amazon.com ve eBay adreslerini bir düşünün. Kendi sitenizi yaratabilir, şirketinizle ilgili bilgileri sitenize koyabilir ve değişik fikirlerinizi sitenizde yayınlayabilirsiniz. Başka şirketlerin linklerini sitenize koyarak, onların reklamlarından da para kazanabilirsiniz.

ALTIN KURAL 6
Saha Arkadaşlıkları Kurun.
Ünlülerle tanışabileceğiniz kültürel etkinlikler ya da sportif faaliyetler pratik olarak ürünlerinizin ya da kendinizin reklamını yapmanız anlamına gelebilir. Sakoff, “Magazin dünyasından Brittany Murphy ve Jennifer Love Hewitt vücut nemlendiricilerimizi kullanmaya başlayınca insanlar çılgın gibi bu ürünleri satın almaya başladılar. Bundan daha iyi reklam yapamazdık! Ünlülerin insanları etkileme gücünden yararlandık” diyor.

Bunun en iyi yanı ise, çok büyük paralar ödemek zorunda kalmamanız. Ünlüler kendi arkadaşları arasında da ürünlerinizin reklamını yapacağından bu çalışmalarınızın size dönüşü yüksek olacaktır. Herkes para vermeden sahip olduğu şeyleri sever. Koşulları avantajlı hale çevirmeye çalışın.

Levinson, “Beğendiğiniz ünlülere ya da basındaki arkadaşlarınıza ürünlerinizden hediye edin” diyor. Ünlülerle iletişim kurmak için Google’ı kullanabilir ya da ünlüleri tanıyan arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Hediyelerinizin yanına kartvizitinizi eklemeyi unutmayın.

ALTIN KURAL 7
Paranızı Çoğaltın.
Bir işe başlamak ilk aşamada sizin için cesaret gerektirebilir ve sandığınızdan çok daha pahalıya patlayabilir. Gage, “Kurduğunuz şirket kendi kendine sizi zengin yapamaz. Ben elimden geldiğince para biriktirmeye çalıştım. Kolay satabileceğim emlak ve ürünler üzerinde yoğunlaştım. İlk üç yıl her sene gelirimi ikiye katladım. Yoksa 28 yaşımda nasıl zengin olabilirdim” diyor.

Genel olarak para kazanabileceğiniz metotlardan biri emlak satın alarak, bunları kiraya vermek olabilir. Böylece her ay elinize geçecek sabit bir gelir elde etmiş olursunuz. Aldığınız yerleri restore ederek daha da yüksek fiyatla büyük şirketlere kiralayabilirsiniz. Yazlık mekanlar veya devre mülkler satın alarak, sezonluk kiralaya verebilirsiniz. Güzelliğiyle büyüleyen mekanları tercih ederseniz, daha kârlı çıkabilirsiniz.

K: Cosmopolitan Dergisi

* * * * * *

Yâ ilâhel âlihetir-refiy-ı celâlüh

Bu esmayı günde 20 kere okumayı adet haline getiren kişi fakirlikten ve sıkıntıdan kurtulur kendisine rızık kapıları açılır.
Dünya ve ahiret saadetine erer. Yalnız arkadaşlar bu ve buna benzer esmaları ve zikirleri çeken ve olmadı diyen kişilere sadece bu sözüm ibadet ehli olmayıp sadece çıkarlarınız doğrultusunda Allah'a yalvarmanız ve onu zikretmeniz elbette ki sonuçsuz kalır nasıl çıkar doğrultusunda arkadaş ve dost edinip sonunda yalnız kalıyorsak bu da. öyle önce kulluk edin sonra ondan medet bekleyin derim "gizli ilimler"KAYNAK BELİRTİLMELİ

* * * * * * * *
Kısa Yoldan Nasıl Zengin Olunur?
Zengin olmak herkesin hayalidir. Kimisi bu hayaline ileriki yaşlarda kavuşur ama o zaman da artık zengin olmanın bir ehemmiyeti kalmaz çünkü güçten düşmüştür. Bu sebepten dolayı gençken zengin olmalısınız. O zaman kazandığınız parayı harcayacak gücünüz de olur.

Hızlı zengin olmak istiyorsanız eğer kendi işinize bakın. Mesela, kendi işini yapanların maaşlı çalışanlara göre çok büyük vergi avantajları vardır. Yasal olarak vergi ödemekten kaçınabilir ve elinizde kalan bu parayı yine işinize yatırarak gelirinizi arttırabilirsiniz.Bir örnek verecek olursak: 2,000 lira brüt maaşla çalıştığım dönemlerde maaşımdan kesintilerin toplamı 500 lirayı yani %25’i buluyordu. Benimle aynı brüt gelire sahip olan bir dükkân sahibinin ise ödediği vergi 27 liraydı.

Patronun seni zengin etmez

Şirket satılır. Şirketi satanlar banka hesaplarına yedi rakamlı para yatırır. Şirketi alanlar artık büyük bir gelire sahip olur. Şirkette çalışanlar ise artık yeni bir iş aramak zorunda kalırlar. Bu adalet mi?Patronlar sizin maaşınızı öderler ama sizi zengin etmezler. Siz de maaşınızı alır, ev kirasını öder, faturalarınızı öder, kredi taksitini yatırır, kredi kartı borcunuzu sıfırlarsınız. Sonra da maaş gününü dört gözle beklemeye başlarsınız. Siz bu kısır döngünün içinde boğuşurken patronunuzu zengin ettiğinizi fark etmezsiniz.


Zengin ile fakir arasındaki farkı anlamak için boş zamanlarında ne yaptıklarına bakın!

Fakir çok çalışır, eve iş getirir, hafta sonunda ve iş dışındaki zamanında bile iş konuşur, iş düşünür. Bu bana “Zenginin malı züğürdün çenesini yorar” sözünü hatırlatır.

Peki, zengin ne yapar? Ailesine vakit ayırır, yurtdışı gezilerine gider, köpeğini veterinere götürür.

Neyse ki zamanımızda zengin olmak eskisinden daha kolay. Teknolojik gelişmeler başarıya ulaşmak isteyenlere çok yardımcı oluyor. Tabi ki sigortası olan bir iş bulmak kadar kolay değil. Yine de birçok insanın zengin olmasını sağlayacak teknolojik ilerlemeler mevcut. Özellikle internetin potansiyeli gelecek dönemlerde daha çok insanı zengin edecek.

Zengin Olmak Kolay Değil

İnsanlar zengin olmanın kolay olduğunu düşünür. Zenginlerin aptal olduğunu düşünür. Zenginlerin para harcamayı bilmediğini düşünür. Yanlış.

Dışarıdan bakınca her iş kolay görünür. İşin içine girince görülür ki sanıldığı kadar kolay değil. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız hemen bu fikrinizden vazgeçin.

Zenginler aptal olsaydı eğer zengin olamazdı. Para kazanma oyununu oynamak öncelikle zeka gerektirir. Bir de kazandığın parayı elinde tutman gerekir, işletmen gerekir ve üzerine koyman gerekir. Çünkü bu asla bitmeyecek bir oyundur. Eğer kazanmazsan kaybedersin. Olduğun yerde saymak yoktur bu işte. Ya ileri gidersin ya da geri.

Parayı harcamak söz konusu olduğunda ise herkes farklı düşünür. Herkesin zevki farklıdır. Kimi spor arabalara tutkundur kimi dünyayı dolaşmaya, kimi kadınları sever kimi atları sever. O yüzden ben, para harcarken kimseyi eleştirmem. Bırakın dilediğince harcasın. Akılıca veya aptalca harcasın, mantıklı veya saçma sapan harcasın mühim değil. İstediği gibi harcasın.Zengin Olmak İçin Herkese Bir Öğretmen GerekZengin olmak bazı kişilere doğuştan verilmiş bir özelliktir. Ama bazıları kendi çabalarıyla zengin olmaya çalışır. Birçok insan da bunu başaramaz. Ama eğer gerçekten zengin olmak istiyorsanız iyi bir öğretmene ihtiyacınız var. Zengin olmak da bir iştir ve her iş gibi öğrenilmesi gerekir. Kimisi bu dersi ailesinden öğrenir, kimisi çalıştığı iş yerinde, kimisi hayatın içinde kimisi de kitaplardan öğrenir. Eğer çevrenizde size zengin olmanın yollarını gösterecek bir tanıdığınız varsa hiç durmayın yanına gidin. Onun için çalışın, her dediğini yapın ve sonunda ondan zengin olmak ile ilgili birkaç tüyo öğrenin.Ama eğer böyle insanlar yoksa çevrenizde bu kitabı satın alın. 98 Günde Nasıl Zengin Olunur kitabımız bu amaçla yazılmış bir kitaptır. Günümüz Türkiye’sinin ve dünyasının en trend sektörü olan internetten ticareti anlatan bu kitabımız şu anda birçok büyük e-ticaret sitesine rehberlik etmektedir. İster sıfırdan başlayın isterseniz var olan bir e-ticaret sitesinin satışlarını arttırmak olsun hedefiniz bu kitap tam size göre.Ama asıl amacımız, zengin olmak isteyenlere internetin ve sanal ticaretin potansiyelini göstermek ve onları servet sahibi yapmak. Bu kitapla birlikte, kendi işinizi kurmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. İşinizi yönetmek, daha çok insana satış yapmak ve daha çok para kazanmak için neler yapmanız gerektiğini adım adım öğreneceksiniz.Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi maaşlı çalışarak zengin olunmaz. Ne mi yapmalı? İstifa edin. Kendi işinizi kurun, kendi işinize bakın.Bilmiyoruz, Bildiğimizi Sanıyoruz!Çok insan tanıyorum, bir hevesle sanal ticarete başlayan ama çok geçmeden pes eden. Çünkü karşılarına çıkan problemlere nasıl çözüm üreteceklerini bilmiyorlar. Danıştıkları kişiler de çoğu zaman ya yardımcı olmuyor ya da yanlış yol gösteriyorlar.Bugün baktığımda internette yüz binlerce atıl durumda olan e-ticaret sitesi görüyorum. Sizler de mutlaka denk geliyorsunuzdur. Ürünler eski, resimler eski, yazılar eski, kampanyalar güncel değil, telefonlarına ya da e-postlarına ulaşılamayan vs. zamanında büyük umutlarla açılmış siteler çer çöp halde bekliyorlar.Bunların tamamı rehbersizlikten dolayı yürütülemeyen işlerdir. Bizim Türk toplumu olarak en büyük handikaplarımızdan birisi “Çok bilmek”tir. Daha doğrusu bildiğini sanmaktır. Girişimci bir ruha sahip olmak güzeldir ama körü körüne de girişimcilik olmaz. Sanal ticaret piyasasına da girmeye hazırlanan kişileri görür ve onlara kulak veririm. Süsleyip püsleyip anlatırlar planlarını. Bu işi çok iyi bildiklerini söylerler. Fakat evdeki hesap çarşıya uymaz çoğu zaman. Çünkü onlar bilmiyorlar, bildiklerini sanıyorlar.Böylelerine soruyorum: Kuracağınız siteyi hangi trafik kaynaklarıyla beslemeyi düşünüyorsunuz?” Aldığım cevap hep kulaktan dolma bilgiler. Çok sığ ve yüzeysel. Yeterince araştırmadan ve ellerinde kendilerine yardımcı olacak tek bir kaynak bile yokken bu işe kalkışanların sonu hüsrandır.

* * * * ** * * *


Zengin Eden İş Fikirleri


Boya Shop Açmak (Kadınlara Saç Boyası Satan Bir Kozmetik Dükkanı)Kozmetik sektörü varlığını ilelebet devam ettirecek bir sektör. Fakat bu sektöre yeni girecek olanların yaptıkları en büyük hata “Herşeyci” olmaya çalışmak. Kozmetik ile ilgili olan tüm ürünleri satmayı amaçlamak çok büyük bir yanlış ve sizi bataklığa sürükler. Çünkü kozmetik dediğimiz zaman bu, ucu bucağı olmayan bir ürün denizi anlamına gelir. Binlerce markanın binlerce çeşit ürününü stoğumuza almak ve yüz binlerce ürün çeşidini yönetmek hem maddi olarak büyük bir güce hem de çok saatler süren bir çalışmaya ihtiyaç duyar.Üstelik “Kozmetikçi” olarak hizmet veren yani her türlü kozmetik ürününü bulabileceğiniz büyük mağazaların da sektörde olması “Yüksek Rekabet, Düşük Talep” durumunu doğuruyor. Bugün düşündüğümüzde Watsons, T-Shop, Sevil Kozmetik, Cosmo World, Sephora vs. bir çırpıda aklımıza gelebilen büyük ve zincir kozmetik marketleri.Böyle bir piyasada tutunabilmek için çok büyük bir parasal güce, iyi bir ekibe ve kurumsal bir zihniyete ihtiyacınız olacak. Fakat yine de batmanız ve çok büyük kayıplar vermeniz an meselesidir. Çünkü oturmuş bir piyasa vardır ve diğer markalar size fırsat bırakmamak için ellerinden geleni yapacaklardır.Peki Ne Yapmalı?“Herşeyci” olarak başlamamalısınız. Bunun yerine “Niş” bir kategori bulup o yoldan yürümek daha akıllıca. Bu noktada benim en benimsediğim fikir “Boya Shop” fikridir.Bilindiği gibi saç boyası bugün ülkemizde temel gıda maddeleri gibi ilgi gören bir üründür. Fakat saç boyasında birçok marka ve birçok renk çeşidi olduğu için kozmetik marketlerin en büyük sıkıntısı bu çeşitlere yetişememek, tüketicinin de en büyük sıkıntısı aradığı rengi bulamamaktır.Siz bu noktada devreye girip birkaç kozmetik marketle ya da birkaç toptancıyla anlaşabilirsiniz. Değişik markaları satan mağazalarla anlaşmak avantajlı olacaktır. Örneğin, bir mağaza ile anlaştınız ve bu mağaza Koleston, Neva, Loreal markalarını satıyor. İkinci mağaza ile anlaştınız ve bu mağaza da Igora, Palette, Garnier satıyor. Dolayısıyla o mağazalar müşterilerine 3 marka sunabilirken siz internet sitenizde müşterilerinize her iki mağaza da bulabilecekleri 6 markayı sunabilirsiniz. Bunun gibi başka mağazalarla da ya da toptancılarla anlaşırsanız piyasadaki tüm markları internet sitenizde satabilirsiniz üstelik bir tane bile mal satın almadan.Böylece tüm markaları ve tüm renkleri barındıran bir sanal mağaza sahibi olabilirsiniz. Bu fikrin üzerine yoğunlaşıp bu yoldan çok para kazanan bir sanal mağaza sahibi olmak çok kolaydır. Bir sanal mağaza sahibi olmak için gerekli olan diğer bilgiler, satışları arttırma tüyoları vs. size servet kazandıracak bilgiler ise 98 Günde Nasıl Zengin Olunur adlı kitabımızda mevcuttur.Sattığınız bu saç boyalarının yanında, boya ile ilgili olan örneğin “Boyalı Saçlar İçin Şampuan” ya da saç boyarken gerekli olan “Boya Tası, Boya Fırçası” gibi ürünlerle de yelpazenizi genişletebilir hatta boyanan saçın yıpranması söz konusu olduğu için “Boyalı Saçlar İçin Bakım Kremi” gibi ürünlerle müşterilerinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.
* * * * * ** *
“Anı yaşa, kısa yoldan köşeyi dön!” Adeta günümüz gençliğinin yaşam felsefesi haline gelen bu cümle, günümüz gençliğinin geleceğe bakışını özetliyor. 30 yıl öncesinin gençliği, zengin olmanın yolunun eğitim ve çalışmaktan geçtiğini düşünürken, günümüz gençliğinin tek derdi, kısa yoldan “köşeyi dönmek.” Tüm zamanını internet ve şans oyunları ile geçiren gençliği buna iten nedenler neler? Gençlerin yüzde 6.2’si kumar, yüzde 22,4’ü de şans oyunu oynuyor. Hayattan beklentilerini 'zengin ve ünlü olmak istiyorum' diyerek açıklayan gençler, şans oyunlarının en gözde müşterileri arasında yer alıyor. Çalışmadan şans eseri mutlu olma kavramının hayatlarında hakim olması, onların kumara itiyor. Zamanının büyük bir bölümünü bilgisayar karşısında geçiren 2000'li yılların gençliği, artık internetteki kumar sitelerinin en iyi müşterisi. Meclis Çocuk ve Gençlerdeki Şiddeti Araştırma Komisyonu’nun raporuna göre gençlerin yüzde 6.2’si kumar, yüzde 22,4’ü de şans oyunu oynuyor. Gençler arasında en gözde oyunlardan biri olan İddaa ise adeta bir salgın gibi yayılmaya devam ediyor. Devlet Denetleme Kurulu'nun raporunda yer alan bir araştırmaya göre 18 yaşın altında bulunan gençler, yoğun şekilde şans oyunlarına iştirak ediyor. Yasal yaş sınırı altındakilerin yüzde 28,4'ü Sayısal Loto, yüzde 25,9'u piyango, yüzde 25,9'u İddaa, yüzde 19,8'i de Hemen Kazan oynuyor. Zengin olmanın yolu: Miras ve şans oyunları Uluslararası Stratejik Araştırma, Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’nin yaptığı ‘Gençlik nereye koşuyor’ konulu araştırmanın sonuçları, günümüz gençliğinin son 30 yılda aldığı “yolu” gözler önüne seriyor. Araştırmada 1979-1980 dönemi gençliğine kıyasla sonraki kuşakların giderek mutsuzlaştığı belirlenirken, değer verilen olgularda sevginin yerini paranın aldığı görülüyor.

* * * * * * * *


Bu başlığı okuduğunuzda kısayoldan zengin olmanın metodunu söyleyeceğimi sanıyorsunuz değilmi? Üzgünüm ki öyle bir metod yok.Size 3 ayda 1 milyon dolar kazandıramayacağım için üzgünüm. Bu forumda birçok yazı okudum. Okuduğum yazıların birçoğunda konular "kısayoldan zengin olma" ekseni etrafında ilerliyordu. Bu üzücü bir durum.

Evet, birçok sorumluluklarımız var ailemize bakmakla yaşamımızı idame ettirmekle mükellefiz borcumuz var harcımız var. İşsizlik var(öyle deniliyor!) , kriz var (öyle deniliyor!) bu durum karşısında bir çözüm yolu arıyoruz. Bunun için birçok fikri değerlendirmeye başlıyoruz. Etrafımızda birçok "girişimci" arkadaş, eşimiz dostumuz bize "dahiyane" fikirlerini sunuyorlar. İki üç paramız varsa ve sermaye gerektiriyorsa belki birini deneyebiliyoruz.

Düşüncemizi şu şekilde değiştirmemiz gerekiyor:

1. para için çalışılmaz, çalıştığımız için para gelir. Çalışmak, psikolojik olarakta bize pozitif katkıları olan bir eylemdir.O yüzden keyif alarak çalışacağınız hayalinizdeki işi yapın. Böylelikle ömür boyu tatilde olacaksınız

2. çaba, sonuca varmaktan daha değerlidir. Çabanızın "kutsiyetinin" idrakine varın. Sadece sonuç odaklı düşünen kişi hayatını büsbütün mahvedecektir. Hiç bir şeyden keyif almayacaktır.

3. özgün olun. Şu kahrolası vasat düşünmeyi bırakmalıyız. Yaptığınız iş basit bir unsurla bile olsa adından bahsettirici bir niteliğe sahip olmalı. Kuralları yıkabilmeli. Taklit etmeyin taklit edilen siz olun.

4. İş planı , fizibilite gibi şeyler yaparken para bazlı düşünmeyin. Yani şu şekilde gelir gelir şu şekilde olur gibi. Evdeki hesap genelde çarşıya uymaz. Her an herşey çıkabilir. Esnek olmayı bilmelisiniz. Para bazlı bir plan yapmaktan ziyade "çaba" bazlı plan yapın. Emin olun "aşkla" gösterdiğiniz "çaba"nın ödülünü muhakkak alacaksınız. Bundan kesinlikle emin olun. ""Çaba" bazlı düşünen yaptığı işi her daim "kaliteli ve özgün" yapan tüm iş planında aylık veya yıllık cirosunu "bu sene x kadar kaliteli iş bitirdim" şeklinde bilançosunu açıklayan projeler, firmalar muhakkak parayıda bulacaktır.

5 Riski düşünmeyin. Sizin garantiniz siz olmalısınız. Belki gayrimenkulleriniz olmayabilir. Ekstra malınız mülkünüz olmayabilir. Sizin en büyük garantiniz siz olmalısınız. Kendinizi her an geliştirmeye odaklanın. Yaptığınız işte "özgün ve kaliteli fikirler" üretmeye "aşkla çabalamaya" odaklandığınız sürece ve durağan olmayıp kendinizi sürekli geliştirdiğiniz sürece mevcut projeniz batsa bile gelir manasında iflas bayrağını asla çekmezsiniz. Çünkü sizi herkes kapmak isteyecektir. Yaptığınız proje ne olursa olsun çalıştığınız sektör ne olursa olsun.

Size 3 ayda 1 milyon dolar kazandıramanın üzüntüsü ve 3 dakikada milyon dolarlarla ölçülemeyecek bir başka sermaye vermenin mutluluğuyla yazıma son veriyorum.

* ** * * *


Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b