Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...İstanbulda su tüketimi, suda gizli zam, su tasarrufu, su gibi aziz ol, aziz istanbul

25 Ocak 2015 Bu içerik 1.402 kez okundu.

Sıcak hava şartları ile İstanbul’daki su tüketiminin 3 milyon metreküp sınırına dayandığını söyleyen İSKİ, su yönetiminde tasarruf amaçlı kesintiler yapılmayacağını belirtti. Öte yandan idare, su kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması için bütün İstanbullulara görev düştüğünü de hatırlatarak tüketim sırasında uygulanacak pratik tedbirlerle tasarruf yapılması çağrısında bulundu.İlk kez görülen bu su kullanım miktarının 572 milyon 766 bin metreküpü Avrupa, 300 milyon 170 bin metreküp ise Anadolu yakasında tüketildi.

Ortalama su üretiminin her gün artış gösterdiği İstanbul'da, su tüketimi de her geçen gün artıyor. İlk defa biriktirme hacminden fazla su tüketilen şehirde, su tüketimindeki artışın nedenleri arasında havuzlu lüks konut sayısı ve banyo yapma sıklığı yer alıyor. İstanbul'da ortalama su tüketimi geçen yıla oranla 140 bin metreküp artarak 2 milyon 390 bin metreküpe ulaştı.

İstanbul'a su sağlayan barajların doluluk oranı son yağışlarla yüzde 22,59'a yükseldi.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerinden derlenen bilgiye göre, su miktarı oldukça azalan barajlar, son yağmurlarla dolmaya başladı.

Kente su sağlayan ve toplam 863 milyon 770 bin metreküp su tutma kapasitesine sahip barajlardaki mevcut su hacmi bugün itibarıyla 196,27 bin metreküp oldu.

Yağışlardan önce doluluk oranı yüzde 14,46 olan barajlardaki su miktarı bugün itibarıyla yüzde 22,59'a ulaştı.

Geçen yılın eylül ayında barajların doluluk oranı yüzde 54,41'di.
---------------


Tüketici büyük sürprizle karşılaşacak!

İSKİ’nin suya yaptığı gizli zam tüketici derneklerinin tepkisini çekti. Tüketiciler Derneği (TÜDER) Başkanı Levent Küçük, su faturalarını sessiz sedasız zam yapılmasının doğru olmadığını, tarife değişikliğiyle tüketici aleyhine suya büyük oranlarda zam geldiğini ifade etti. Küçük, “Konutlarında ayda 10 metreküpten fazla su tüketen tüketicilerin Ocak/2015 dönemi su faturaları, bir önceki aya (Aralık/2014) göre yüzde 30,75 daha fazla, ayda 20 metreküpten fazla su tüketen tüketicilerin Ocak/2015 dönemi su faturaları ise bir önceki aya (Aralık/2014) göre yüzde 91,2 daha fazla gelecek.” dedi.

Yeni gelecek ocak ayına ilişkin su faturalarında tüketicilerin büyük bir sürpriz ile karşılaşabileceğini belirten Küçük, İSKİ yetkililerine “Bir an önce kamuoyunu, tüketicileri eksiksiz ve zamanında bilgilendirmeleri ve bir kamu kuruluşu olarak tüketicilerin ekonomik çıkarlarını korumaları” çağrısı yaptı. Küçük, tüketicilere ise, “Suyu kullanırken tüketiciler olarak hem bütçemizi hem de geleceğimiz düşünmeli, su tasarrufuna azami özen göstermeliyiz.” uyarısı yaptı.

------------
İSKİ’nin bir kamu kurumu ve suyun da yaşamsal bir kaynak olduğuna dikkat çeken Levent Küçük, “Tüketicilerin bilgilenmesi ve ekonomik çıkarlarının korunması evrensel tüketici haklarından olup, bu haklar Anayasa’mızın 172. maddesi başta olmak üzere yasalar ile güvence altına alınmıştır. İSKİ, yaptığı tarife değişikliği ile ilgili olarak tüketicileri, kamuoyunu eksiksiz ve zamanında bilgilendirmeli, tüketicilerin ekonomik çıkarlarını korumalı ve tarifeleri nasıl uygulayacağını açıkça izah etmeli.” açıklaması yaptı. Yeni gelecek ocak ayına ilişkin su faturalarında tüketicilerin büyük bir sürpriz ile karşılaşabileceğini belirten Küçük, İSKİ yetkililerine “Bir an önce kamuoyunu, tüketicileri eksiksiz ve zamanında bilgilendirmeleri ve bir kamu kuruluşu olarak tüketicilerin ekonomik çıkarlarını korumaları” çağrısı yaptı. Küçük, tüketicilere ise, “Suyu kullanırken tüketiciler olarak hem bütçemizi hem de geleceğimiz düşünmeli, su tasarrufuna azami özen göstermeliyiz.” uyarısı yaptı.
YILLIK SU TÜKETİMİ

Suyumuz bol değil

İstanbul'da günlük ortalama su tüketimi 2 milyon 390 bin metreküp civarında. Yani her yıl ortalama 872 milyon 350 bin metreküp su tüketiyoruz. 12 farklı su kaynağına sahip olan İstanbul'daki barajların su biriktirme kapasitesi 868 milyon metreküp. Yani mevcut biriktirme kapasitemizi aşıyoruz. Eğer Melen Çayı gibi akarsu kaynakları İstanbul'a bağlanmamış olsaydı çoktan yanmış, kavrulmuştuk

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b