Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Türkiyeye gelen Rus turistleri azalıyor.

27 Ocak 2015 Bu içerik 1.121 kez okundu.

MOSKOVA – Rus Tur Operatörleri Birliği Ulaşım Komisyonu Başkanı Dmitri Gorin, Rusların ekonomik kriz nedeni ile 2015 tatil planlarında ciddi oranda kesintiye gittiğini söyledi. 2014’de 18 milyon Rus turist tatil için yurtdışına giderken, bu rakam 2015’de 10 milyona gerileyecek. Türkiye’ye giden Rus turist sayısının da 1 milyon civarında azalacağı öngörülüyor. Bundan dolayı ise doğrudan ekonomik kaybın 1 milyar dolar, dolaylı ekonomik kaybın ise 3 veya 4 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor.

Erken rezervasyonların önceki yıllarda yüzde 35-40 civarında satıldığını hatırlatan Gorin, “Bu dönemde erken rezervasyon satışları yüzde 40 düştü. Bunun iki gerekçesi var. Birincisi rublede devalüasyon nedeni ile yurtdışı turları pahalı olmaya başladı. İkinci gerekçe ise charter uçuşların pahalı olması. Bir çok havayolu şirketi uçaklarını dolduramadığı için seferlerin iptal edileceğinden endişe ediyor.” uyarısında bulundu.

Ekonomik zorluklara rağmen birçok Rus vatandaşının da yurtdışı tatil planından vazgeçmediğini hatırlatan Rus yetkili, “Yaklaşık 10 milyon Rus’un yurtdışına tatile gideceği tahmin ediliyor. Yaz tatili için Ruslar geleneksel olarak Türkiye, Yunanistan, Mısır ve Kıbrıs’ı tercih ediyor.” bilgisini verdi.

ATOR Başkanı Maya Lomidze daha önce yaptığı açıklamada, rublede istikrarın sağlanmasının ardından erken rezervasyonlarla ilgili satışların başlayabileceğini söyledi.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b