Karışık :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Nasıl zengin olunur ? Zengin olmanın yolları ? Zengin olmak için gerekli şeyler

28 Ocak 2015 Bu içerik 2.141 kez okundu.

Aslında zengin olmak istiyorsanız bir zengin akıl hocanız olması lazım. Ben daha zengin değilim, ama zengin olmak için elimden gelenini yapıyorum, sürekli kendimi geliştiriyorum, bu paraya tapmak değildir, çoğu kişi zengin olmak isteyenleri paraya tapmakla suçlar. Bu doğru değildir, bir insanın mali özgürlüğe kavuşmak istemesi normaldir. Bunun gibi cahil kimseler genelde “parayla mutluluğu satın alamazsın” gibi anlamsız cümleleri kullanıyorlar. Demek ki nereden satın alacaklarını bilmiyorlar.


Sizin için bu yazımda öğrendiğim en iyi zengin olmanın yollarını anlatacağım.

Zengin Olmanın En İyi Yolları

1. Kendi işinizi kurun ve daha sonra onu satın.

Bu zengin olmak için en etkili ve kanıtlanmış yoldur. Eğer gerçek müşteri ihtiyacına yeni bir yaklaşım bularak ve bunun için kârlı bir iş kurarsanız başarı kaçınılmazdır. Bu yazılım şirketi olabilir, danışmanlık veya yatırım bankacılığı olabilir. Sağlam bir şirket kurmak için muhtemelen yıllarca sıkı çalışmak gerekebilir. Riskler yüksek olduğu için yeni kurulan şirketler genelde başarısız olur. Bunun için girişimcinin tüm becerilerine sahip olmanız lazım, azimli ve çalışkan olmazsanız başarısız olursunuz. Elbette çok çalışmaktan bahsetmiyorum, zeki çalışmak her zaman çok çalışmaktan iyidir. Bir söz vardır: “Çok düşün, az konuş, daha az yaz”.

2. Geleceği parlak olan start-up’a katılın ve hisse senedi alın.

Eğer bir veya birden fazla şirketlerin sermaye pozisyonlarını biriktirebilirseniz, eğer şirket büyürse, ya da batmazsa veya büyük bir şirkete satılırsa ciddi bir sermaye kazancı fırsatı doğar. Start-up’ların sadece çok az kısmı büyük sermaye kazançları gerçekleştirmede başarılı olur, yani oranlar iyi değildir. Her halükârda kendi yargınızı kullanarak hangi iş fikirlerinin ve hangi yönetim ekibinin başarılı olacağını sezebilirsiniz. Apple, Google ve Microsoft ilk çalışanları bu esasa göre milyoner oldular.

3. Bir serbest meslek uzmanı olarak yeteneklerinizden yararlanın.

Eğer pazarlanabilir beceri geliştirebilirseniz ve bağımsızlığınızı korursanız, ciddi ödüller elde edebilirsiniz. Spor yıldızları, yazarlar ve şovmenler böyle zengin oluyor. Genelde serbest meslek uzmanı bir şirket için çalışandan daha fazla kazanç fırsatlarına sahip. Riskler de vardır. Fakat daima serbest meslek sahibi olursanız ve işi bırakırsanız maalesef nakit akışı da duracaktır. Çünkü para kazanmak için çalışmak zorundasınız, bu yüzden bir yandan çalışırken, diğer yandan kendi şirketinizi kurmaya başlamalısınız.

4. Gayrimenkul işi yapmak.

Emlak satın alarak, sonra da geliştirip satmak önemli bir sermaye pozisyonunu oluşturmanın köklü bir yoludur. Önemli unsurlardan biri borç para alarak yatırımınızdan kaldıraç elde edebilirsiniz. Örneğin $200,000 borç aldınız ve kendiniz de $50,000 ekleyerek fiyatı $250,000 olan emlak satın aldınız. Daha sonra bu emlakı geliştirerek $400,000 gibi bir fiyata sattınız. Emlak değeri 60% arttı, fakat 50 bin dolarınız dört katına yükseldi. Elbette gayrimenkul işi de her iş gibi risklidir, doğru alanlarda doğru emlakları seçmeniz lazım ve onları zekice geliştirmek lazım. Emlak piyasası dalgalanmadayken risk altındasınızdır. Ancak, bu yol uzun vadede servet biriktirmek için kanıtlanmış bir yoldur.

5. Hisse senedi portföy oluşturun.


Eğer uzun süre boyunca hisse senetlerine istikrarlı yatırımlar yapabiliyorsanız ve temettüler ile yeniden yatırım yaparsanız büyük servet elde edebilirsiniz. Elbette hisse senetleri yükseldiği gibi düşebilir de, küçük yatırımcılar portföyleri batarken cesaretlerini kaybederler. Fakat hisse senedi de gayrimenkul gibi uzun vadede iyi bir yatırımdır. Çoğu borsayı kumar olarak bilir, ancak bu işte zeki olanlar genelde kazanır, şanslılar da belki birkaç kere kazanabilir, ancak bilgisiz ve kendisini bu alanda geliştirmeyenler de daima kaybederler. Borsa sayesinde zengin olmak istiyorsanız, kendinizi bu alanda sürekli geliştirmeniz lazım, size Peter Lynch’in kitaplarını öneririm.

6. Kumar.

Piyango kazananları şanslılar, ancak poker ustaları zekidir. İkisi de çok riskli yoldur. Çünkü piyango kazananı genelde paranın nasıl çalıştığını bilmiyor, birkaç sene sonra borca batıyor. Peki poker ile nasıl zengin olunur diye sorarsanız, ya şansla ya da muazzam zeka ile. Poker ustası da karşı taraftakilerin yaptığı hile ile veya şanssızlık yüzünden kaybedebilir. Bu yollardan kaçınmanızı öneririm, en iyisi yukarıdaki 5 tane zengin olmanın yollarından istediğinizi seçip o alanda kendinizi hemen geliştirmeye başlayabilirsiniz.

* * * * *


Nasıl zengin olunur?


En önemli varlığınıza yatırım yapmaya başlayın: Aklınıza

1- Doktorluk, avukatlık, ekonomistlik, bankacılık vb. gibi size avantaj ve güvenli bir ekonomik pozisyon sağlayacak, yüksek maaşlı meslek dallarından birinde eğitim alın.

2- Bileşik faiz ve yatırım stratejileri gibi ekonominin temel bileşenlerini öğrenin.

3- Sezgici olun.

4- Bütün hayatınız boyunca kendinizi geliştirin. Profesyonel becerilerinizi, liderlik becerilerinizi, finansal becerilerinizi, sosyal becerilerinizi ve genel hayat becerilerinizi arttırın. Kendinizi değerli yapmanız zengin olma şansınızı artırır.

5- Vizyon oluşturun. Neden varlıklı olmalısınız? Buna bağlı olarak amaçlarınızı belirleyin. Amaçlarınızı belirlemezseniz ve amaçlarınıza odaklanmazsanız yükselemezsiniz.

6- Sağlıklı olun. Sağlıktan büyük zenginlik yoktur diye bir söz vardır. Zenginleşmeye çalışırken sağlıklı kalmanız oldukça önemlidir. Sağlıklı olursanız sıkı çalışabilirsiniz, kazancınızı arttırabilirisiniz ve aynı zamanda ömrünüzü uzatabilirsiniz. Diğer taraftan sağlık masraflarınızı da azaltabilirisiniz.Yatırım

1- En kısa sürede küçük yatırımlar yapmayı öğrenin. Yatırım yapmak için yeterli paranızın olmasını beklemeyin. Erkenden küçük yatırımlar yapmaya başlarsanız ve düzenli olarak ilaveler yaparsanız sonunda büyük bir hesabınız olacaktır.

2- Akıllıca yatırımlar yapın.

3- Neye yatırım yaptığınızı bilmiyorsanız küçük yatırımlar yapın yâda hiç yapmayın. İndeksli yatırım fonları gibi basit olanlardan başlayın. Münferit hisse senetlerine göre inişleri ve çıkışları daha azdır. Ayrıca varınızı yoğunuzu riske atmak zorunda kalmazsınız.

4- Güvenliğiniz için mümkün olduğunca borca girmemeye çalışın. Eviniz kendinize ait olursa işinize veya borsaya daha çok yatırım yapabilirsiniz. Kredilerle sadece düşük riskli yatırımlarınızı hızlandırın.

5- Şimdi başlamak hiç başlamamaktan daha iyidir. Bileşik faizlerin gücü kimseyi zengin yapmaya yetmez.Kendi işinizi kurun

1- Disiplinli bir insansanız, işiniz için zaman ve para ayırabilecekseniz işçi olmak yerine işveren olun. Bir işletmenin nasıl yönetilmesi gerektiğiyle ilgili her şeyi öğrenmeye çalışın. Kurslara katılın. Deneyimli bir işletme sahibinden tavsiyeler alın. Ancak dikkatli olun. İşletmelerin çoğu özellikle de ilk yıllarında iflas eder. Sizde ciddi bir borca girebilir ve kazanç elde edemeyebilirsiniz. Yardım alın!

Tek başınıza olmak zorunda değilsiniz. Aracılık yapan kişilerin karı cebe indirmesini ve oluşturduğunuz itibari zedelemesini engellemek için dürüst ve güvenilir olan biriyle anlaşarak verimli bir şekilde çalışabilirsiniz.

2- Milyonerlerin çoğu girişimcidir. Bu büyük bir risktir ancak zengin olmanın en mantıklı yoludur. Çok az insan diğer yollarla zengin olur. Diğer yollarla demek rock şarkıcısı olarak veya piyango kazanarak zengin olmak anlamına gelir. Size bir yerden yüklü miktarda miras kalmadıysa yapmanız gereken tek şey kendi işinizi kurmak olacaktır.

3- Kendi işinize yarı zamanlı olarak başlayabilirsiniz. Örneğin gayrimenkul, haciz satışı, satın alma, evlerin yenilenmesi ve satılması gibi işler insanların yatırım yapmadan para kazandıkları işlerdir.Akıllı olun

1- Bütçeleme, kredi ve borçlar hakkında bilgi sahibi olun. Kredi kartı sisteminin nasıl işlediğini öğrenin.

2- Aylık olarak bankanıza belli miktar para yatırın. 10 TL, 20 TL , 30 TL güzeldir ancak 100 TL daha iyidir. Yaşlandığınız zaman emekliliğinizde kolaylaşır.

3- Sezgilerinizi dinleyin ve akıntıya karşı gelmekten korkmayın. Birileri size sizi zengin edecek yüzde yüz garantili bir fırsat bulduğunu söylerse buna sakın inanmayın çünkü yüzde yüz kendilerini zengin edecek bir fikirleri vardır. Durun ve düşünün, dışarıda milyonlarca fırsat var. Arka plandaki bütün gürültüleri susturun ve bu fırsatları bulmaya çalışın çünkü gerçek dünyada kimse bu fırsatları sizin için bulmaz.Paranızı koruyun

İnsanlar para kazanmaya çalışırken karşılarına beklenmedik problemler çıkar. Siz de kendinizi bu problemlere karşı korumaya çalışın. ( ortaya çıkmadan önce ) Mali sorumluluk sigortası yaptırın ve varlıklarınızı ne şekilde korumanız gerektiğini öğrenmek için bir avukata danışın.

* * * * * * *


Atalarımızın da dediği gibi, "Erken kalkan yol alır." Tabii bu atasözünü günümüze uyarladığımızda erken kalkan emekli oluyor. Paranızı ne kadar erken işlemeye başlarsanız, birikmesi için o kadar fazla zaman tanımış olursunuz. Bir şirkette ya da kendi işinizde çalışıyor olsanız da, maaş almanız bireysel emeklilik hesabınıza (bireysel emeklilik hesabınız yoksa hemen açmalısınız) yatırım yapmanız anlamına geliyor. Eğer düzenli olarak maaşınızdan belli bir miktar keserek emeklilik planınıza katkı yapmayı teklif eden bir şirkette çalışacak kadar şanslıysanız, hak kazandığınız anda bireysel emeklilik hesabı açtırmak yapacağınız ilk şey olmalı. Erken emekli olmak ve emekli olamamak arasında fark var.
Düşünün ki 10 bin dolarınızı bankaya yatırdınız ve 40 yıl boyunca o paraya hiç dokunmadınız. Her yıl ortalama getirinin yüzde 8 olduğunu varsayarsak, 40 yılın ardından 217 bindolarınız olur. Ancak eğer on yıl bekleyip 20 bin dolar yatırırsanız, paranız ancak 200 bin dolara kadar yükselebilir.
Durum nasıl olursa olsun, para biriktirmeye ve yatırım yapmayı yarına bırakmamak daha iyi sonuçlar veriyor. Bu yüzden hemen şimdi başlayın.


* * * * * * *


Sizi kandıran şeytan kim?

Yüreğimizin derinliklerinde hepimiz bir Dr.Faust’uz zaten. Bizi baştan çıkaran şeytan rolünü ise bu sefer Timothy Ferriss üstlenmiş. Bill Gates’tan daha zengin ve muz bahçesine düşmüş bir maymundan daha mutlu bir şekilde hayatınızı yaşamak için aradığınız sihirli formül işte burada! Hadi koşun kitabı hemen alın, okuyup iyice sindirin ve hayatınızı yaşayın…

Mantıken tabii ki imkansız bir şey bu. Eğer ben Ferriss’in tavsiyesine uymuş olsaydım en başta oturup size bu yazıyı yazıyor olmazdım zaten. ‘Uzaktan çalışma’ şeklinde bir yönteme sığınıp kendi ince işlerime dalacak da değilim. Ferriss’in bize söylediğine göre tek bir yere bağlı olarak çalışmak günümüzdeki yeni orta sınıfın tanımını oluşturuyor. Onun idealindeki yeni zengin kitle ise sadece ‘çok miktarda nakit para’ya değil fakat aynı zamanda sınırsız hareket etme hürriyetine sahip olan insanlar.

“Sizin yerinizi alacak bir sistem inşa edin” diyor bize Ferriss. Yani iş yükünüzü minimum seviyeye indirin. Nedir bu minimum seviye? Patronunuz sizin kaytardığınızı farketmeyecek ama siz de iş yükünüzü olabildiğince azaltacaksınız.

“Zaman harcamaksızın nakit getiren otomatik bir araç” olarak tanımladığı bu sistemle Ferriss size demek istiyor ki “Taşeronluk yapın, işinizi başkasına yaptırın ve sanki siz yapmışsınız gibi paketleyip satın”. Harika bir girişimcilik projesiymiş bu.

Zaman yönetimini nasıl yapacaksınız?

Çizgi dışı düşünmek adına ortaya atılan bu fikirlerin hiç biri yeni değil aslında. Charles Dickens’tan Ricky Gervais’e kadar pek çok kişi, günlük iş yükünün işçi üzerinde yarattığı sürreal çılgınlığa değinmişti. Ferriss’in söylediği şeylerin bunlardan bir farkı varsa, o da bu neslin teknolojik yenilikler ve aletler konusunda daha bilgili olması.

Zaman yönetimi üzerine vurguların yapıldığı bu kitapta Ferriss “Gereksiz toplantıları sallayın. Kimsenin sizi itip kakmasına izin vermeyin. Mümkün olduğunca iş yükünüzü başkalarına delege edin.” gibi öğütler verdikten sonra yaptığınız işi rasyonalleştirmenizi söylüyor.

Nasıl mı? Size getirisi kısıtlı olacak işler ve projeler üzerinde gereksiz zaman harcamaktansa, size getireceği marjinal faydası daha büyük işler üzerinde odaklanın. ‘Günde iki saat harcayarak işinizi halletme’ sanatında iyice ustalaştıktan sonra, bu kitapta size tavsiyelere uyarak ‘iş yerinize fiziksel bağlılığınızı azaltmanız gerekecek. Yöneticinizle bu konuda nasıl konuşmalar yapmanız gerektiğini Ferriss size örnekler üzerinde açıklamakta.

Siz de kolayca ‘Uzman’ olabilirsiniz

İşyerinden kaytarmak için ortamı yarattınız ama evde oturup dalga geçmeyeceksiniz. Bir yandan kendinize ayırdığınız zamanın tadını çıkarırken diğer yandan da sizin iş yükünüzü sırtlayıp götürecek girişimler üzerinde çalışacaksınız.

Mesela kendinize bir uzmanlık alanı seçip, piyasaya kendinizi ‘Uzman’ olarak pazarlamaya başlayabilirsiniz. Ne uzmanı olduğunuzun hiç önemi yok! Ferriss’e bakacak olursanız, seçtiğiniz bir konuda ‘uzman sayılacak’ seviyede kendinizi eğitmeniz en fazla dört haftalık bir iş. Mesela kendinizi ‘ilişki doktoru’ veya ‘kadın-erkek konularında uzman’ ya da ‘iş ve yaşam dengesi sağalama uzmanı’ olarak lanse etmeniz çok kolay ve mümkün.

Piyasada bu konuda o kadar çok örnek var ki, ‘herkesin kolayca bir şeyin uzmanı olabileceği’ yolundaki Ferriss’in argümanına inanmamak elde değil.

Elinizi çabuk tutun, başkaları uyanmadan siz işi bitirin

Modern zamanların Nietzsche versiyonu Ferriss bu noktada size ‘güçlü iradeye sahip olanların’ zayıflar üzerinde zafer kazanmasının doğanın bir kanunu olduğunu anlatmaya başlayacak. Machiavelli kadar parlak bir zekaya sahip olmasanız da yavaşça farkediyorsunuz ki, siz işten kaytarıp kendinize yeni ‘sistemler’ icat ederken, aslında iş yükünüzü başka insanların üstüne yıkmaktasınız. Siz rahat edebilesiniz ve çokça para kazanabilesiniz diye, bir takım insanların daha fazla çalışması ve sizin işinizi yapması lazım.

Ya bütün öğretmenler, polisler, doktorlar, hemşireler, tren makinistleri bir sabah uyanır da Ferriss’in taktiklerini uygulamaya karar verirse ne olacak? Hindistan’dan veya Çin’den adam getirtip kendi yerlerinde mi çalıştıracaklar?

Ferriss’in kitabında bu soruların cevabı yok. Aslında kendisi böyle sorular sorulabileceğini bile düşünmemiş gibi görünüyor.

Ya Hindistan’dan Çin’den getirtip kendi işinizi daha ucuz fiyata yaptırdığınız ve bu taşeronluk sayesinde sömürdüğünüz insanlar bir gün konuya uyanır ve sizi devreden çıkarıp doğrudan sizin patronunuzla çalışmaya başlarsa?

Ferriss’in bu soruya cevabı şöyle: “Evet, olabilir. O yüzden elinizi çabuk tutun!”

Kitaptan sizin için seçtiğimiz 10 tavsiye:

• E-maillerinizi günde sadece bir kez kontrol edin ve işe başlarken yapacağınız ilk şey bu olmasın

• Toplantıları hayatınızdan çıkarın

• Yoğun işgücü gerektiren görevleri delege edin veya outsource ederek başkalarına yaptırın

• Beceriksiz görünmeye çalışın ki ufak tefek angaryalar için sizi rahatsız etmesinler

• İşinizi yaparken kendi çalışma yöntemlerinizi gönlünüzce uygulayın. Gerekirse sonradan özür dilersiniz.

• Pareto Yasası’nı uygulayın: İşin yüzde yirmilik bir bölümü vardır ki karın yüzde 80’ini o kısım getirir. Siz o yüzde 20’lik kısma odaklanın.

• Karın sadece yüzde 20’sini sağlayan fakat iş yükünün yüzde 80’inin oluşturan kısma hiç bulaşmayın.

• ‘Selektif cahillik’ geliştirin. Size bir faydası olmayacak şeyleri okuyarak vakit kaybetmeyin.

• Evden daha verimli çalışacağınızı iddia ederek işyerinize takılı kalarak çalışmaktan kendinizi yavaş yavaş kurtarın.

• Eğlenip kendinize ayıracağınız zamanı iyice yaşlanacağınız zamanlara ertelemeyin. Her yıl ‘mini emeklilikler’ yaşayın.

kaynak: guncel


Nasıl zengin olunur?

Her şeyin başı çalışmak

Zengin olmak için başlıca şart çalışmaktır. Biliyorum cümle biraz genel oldu. Çalışmak derken para kazanma yönteminiz ile ilgili daha fazla kafa yormaktan bahsediyorum. Mesela diyelim ki sizin para kazanma yolunuz borsa. Borsa hakkında daha fazla bilgi edinmek, şirket haberlerini her gün okumak, ünlü yatırımcıların tavsiyelerini dinlemek ve pazar araştırması yapmak sizin için bir çalışmadır. Yani eğer ticaret yaparak zengin olmak istiyorsanız gidin dış ticaret kursu alın. Demek istediğim şey bu.
Boşa zaman geçirmeyin

Eğer zengin olmayı kafanıza koyduysanız, sizi zengin olmaktan alı koyan şeyleri bir kenara bırakın ve zengin olma yolunda istikrarlı adımlarla ilerleyin. Mesela oyun oynamak, televizyon izlemek ya da müzik dinlemek sizi zengin olma konusunda engelliyorsa bu tür alışkanlıklarınızı sınırlayın. Yapacağınız işe odaklanmak çok önemlidir.

Birikim yapın

Yapacağınız her birikim, zengin olmak için kullanabileceğiniz sermayedir. 5 harcıyorsanız 1 biriktirin. Zengin insanlara bakarsanız çoğunun ne kadar yatırımcı, ne kadar birikimci olduğunu ve boşa para harcamadıklarını görürsünüz. Hatta kimi zaman cimri bile olabilirsiniz ama bunu tavsiye etmiyorum. Çünkü cimrilik ile tasarruflu olmak farklı şeylerdir. Cimri insan insanları kendisinden uzaklaştırır. Günde 3 TL biriktirseniz ayda 90 TL, yılda 1080 TL yapar. Bu para bile 1 yılın sonunda küçük bir iş kurmanıza yardımcı olabilir.

Pasif gelir getirecek işler yapın

Pasif gelir demek siz bir şey yapmasanız bile size para kazandıran gelir demektir. Yani pasif gelir sayesinde uyurken bile para kazanabilirsiniz. Mesela internetten satış ortaklığı yaparak sizin haberiniz olmasa bile pazarladığınız ürünü birisi satın alabilir ve para kazanabilirsiniz. Satış ortaklığı ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız buraya tıklayın.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b