Ne nedir :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Ev kiralarken nelere dikkat etmeliyiz, ev tutarken nelere dikkat etmeliyiz

31 Ocak 2015 Bu içerik 4.101 kez okundu.

Ev kiralarken ve tutarken nelere dikkat etmeliyiz;


Evini kiraya vermek isteyen mal sahiplerinin önceden atması gereken adımlar ve kiralama sürecinde dikkat etmesi gereken noktalar şöyle sıralanıyor
:

• Evinizi kiraya vermeden önce elden geçirmenizde fayda var. Çünkü ev kiralayacaklar evin temiz ve bakımlı olmasını isterler. Masraf yapıp tadilatla uğraşmak istemezler. Ayrıca bakımsız bir ev daha ucuza kiralanır. Tadilat yapılması durumunda ise en az yüzde 20 daha fazla kiraya vermeniz mümkün olur.

• Eviniz için istediğiniz kira bedelinin bulunduğunuz semtteki rayiç bedellerle uyuşmasına dikkat edin. Yoksa eviniz aylarca boş kalabilir. Bu nedenle kiraya çıkardığınız ev için doğru bir fiyat belirlemeniz son derece önemlidir.

• Kirayı ödeyip ödeyemeyeceğinden emin olmak için kiracı adayınızın sürekli geliri hakkında bilgi edinin.

• Kiracının ve akrabalarının telefon bilgilerini ve iş adreslerini almalısınız. Özelikle kefil yoksa bu daha da önemlidir.

• Elektrik, su ve doğalgaz gibi faturaların, kiracınızın üzerine açılmasına dikkat edin.

• Her iki tarafın da çıkarlarını koruyan bir kontrat yapmalısınız. Mutlaka kira kontratını yazılı olarak düzenlenmelisiniz.

• Kira kontratında her ayın kirasının nasıl ve nereye ödeneceği, geç ödenmesi durumunda ne olacağı, gelecek yıllarda uygulanacak kira artış oranı açıkça belirtilmelidir.

• Evinize verilebilecek herhangi bir zararın giderilmesi için mutlaka depozito alın. Sözleşme hükümleri içine depozito ile ilgili maddeyi eklemeyi unutmayın. Depozito bedelinin tespiti ve iadesi ile ilgili konuların da sözleşmede bulunmasına dikkat edin.

• İleride mağdur duruma düşmemek için, ev içinde teslim ettiğiniz tüm demirbaşların bir listesini sözleşmeye ekleyin.

• Kira kontratınıza kendinizi ve ev sahibi olarak haklarınızı koruyacağınız tüm cezai veya olası durum maddelerini mutlaka ama mutlaka ekleyin.

• Kira sözleşmesi düzenleme ve imzalama sürecinden önce bir avukata danışmanızda büyük bir fayda olduğunu unutmayın!

• Evinizi en doğru şekilde kiraya vermek ve karşınıza çıkacak prosedürlerle uğraşmak istemiyorsanız bir gayrimenkul danışmanından da destek alabilirsiniz.

- - - - -

Ev kiralarken emlakçı ne kadar komisyon alır?


Emlakçı komisyon ücreti, taşınmaz alım satım ve kiralama işleri için emlakçı ile çalışıldığı durumlarda emlakçıya ödenen ücret olarak ifade ediliyor.

Emlakçı komisyonu için ödenmesi gereken tutar, satış veya kiralama işlemi yapılan taşınmaz malın satış bedeli veya bir yıllık kira bedeli üzerinden belli bir oranda hesaplanıyor.

İstanbul ticaret odasının açıkladığı verileri göre 2015 emlakçı komisyonu; yalnız kiracıdan,bir defaya mahsus olmak üzere,Kontrat süresi ne olursa olsun,1 Yıllık kira bedelinin %10’nu + KDV şeklindedir.

Emlak komisyon sözleşmesi örneği

Taraflar 2 sahife ve 11 maddeden oluşan iş bu sözleşmeyi ……/……/2013 tarihinde (……) nüsha olarak tanzim, teati ve imza etmişlerdir.

SATICI ALICI

ŞAHİT ŞAHİT

KOMİSYONCU/DANIŞMAN KOMİSYONCU/DANIŞMAN

- - - - - -

Ev kiralamadan önce dikkat edilmesi gerekenler neler? Peki ya işyeri kiralarken?.. Kiracılar hangi noktaları gözden kaçırıyorlar? Ev sahibinin sorumlulukları neler? Kira sözleşmesinde nelere yer vermek gerekiyor...

Hükümet, ev sahibi-kiracı ilişkilerini yeniden düzenleyen Türk Borçlar Kanunu Tasansı'nı yeni yılın ilk gündem maddeleri arasına aldı. Kiracı-ev sahibi arasındaki en büyük anlaşmazlık konusunu oluşturan kira artışına ÜFE oranında sınır getiren tasarıda, kiracılar lehine daha birçok düzenlemeler yer alıyor.

Yasayla ilgili hazırlıklar sürerken tartışmalar da devam ediyor. Yasanın içeriği daha doğrusu tasannın yasallaşması durumda uygulanıp uygulanamayacağı üzerinde en çok konuşulan konular. Ne de olsa konu geniş kesimleri ilgilendiriyor... Malum, Türkiye'de kiracılann oranı yüzde 40. Başka bir ifadeyle her 100 kişiden 60'ı ev sahibi, 40'ı ise kiracı. Hazır ev sa¬hibi-kiracı ilişkileri gündemdeyken biz de bu kez "Akıllı Emlak" sayfamızda kiracılann gayrimenkul kiralarken dikkat etmesi gereken noktalan araştıralım istedik. Uzmanlardan kiracılar için önemli ipuçları aldık. İşte uzmanlann tavsiyeleri...

EVİ KİRALAMADAN ÖNCE BİRKAÇ KEZ GÖRÜN

Turyap Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner "Görmeden konut kiralamayın; internet üzerinden gördüğünüz fotoğraflar yanıltıcı olabilir" diyor. İstanbul Emlakçılar Odası Başkan Yardımcısı Nizamettin Aşa ise, "Kiracılar gözü kapalı ev kiralıyor. Ardından bir sürü problemle karşı karşıya kalıyorlar. Bu tip problemlerle karşılaşmamak için kiralanacak evin mutlaka gündüz gözüyle incelenmesi gerekiyor. Hatta kiralamadan önce birkaç kez peş peşe gidip evi incelemekte fayda var" diyor. Kiracının tuttuğu evin sosyal yaşantısına uygun olup olmadığını araştırması gerektiğini vurgulayan Aşa, "Oturacağınız apartmandaki komşularının kim olduğunu araştırın" tavsiyesinde bulunuyor.

İYİ BİR KİRA KONTRATI NASIL OLMALI

Uzmanlara göre kiracıyla ev sahibi arasında mutlaka bir kira kontratının olma sı gerekiyor. Kira kontratında dikka edilmesi gereken konulann başında ist kira artış oranı geliyor. Uzmanlar kira artış oranının sözleşmede net olarak belirtilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Century 21 Türkiye Genel Müdürü Ahmet Rauf Saatçi, "Kiracı mutlaka ödemenin ne zaman, ne şekilde yapacağını sözleşmede belirtmeli ve ödemeyi yaptığına ilişkin dekontlarını bir yerde toplamalı diyor.

Saatçi'ye göre kiracı ödemelerin banka yoluyla yapmayı özellikle tercil etmeli. Nizamettin Aşa ise, "Kiracılar, kira artışı için taahhüt edilecek yüzdelik artışın maddi güçlerinin geçmemesine dikkat etsinler. 'Şimdilik bir sözleşme imzalayayım sonra ev nasıl olsa ev sahibiyle anlaşıp zam oranını düşürürüm' diye düşünmesinler. Çünkü altına imza attığınız sözleşmenin bağlayıcılığı var" diye konuşuyor.

Aşa, kiralanacak evde herhangi bir eksiklik bulunması durumda, -örneğin pencere camı ya da çerçevesinin kırıksa- sözleşmede mutlaka belirtilmesi gerektiğini söylüyor. Aşa, evin ne şekilde teslim alındığının yanı sıra nasıl teslim edileceğinin de sözleşmede belirtilmesi gerektiğini dile getiriyor. Aşa, "Oysa taraflar bunu baştan sözleşmeyle dile getirmiyorlar sonra bu konuda problemler çıkıyor. Bu durumda mal sahibi depozitoyu vermek istemiyor. Bunun önüne geçmek için evin ne şekilye tahliye edileceğinin sözleşmede açıkça ifade edilmesi lazım" diyor.

Ahmet Rauf Saatçiye göre verilen depozito ve yapılan masrafları açık bir şeklilde sözleşmede belirtmek gerekiyor. Saatçi, "Ne kadar para verilmiş ve bu para ne zaman ve hangi koşullarda ev sahibi tarafından kiracıya geri iade edilebilecekse bunlann açık olarak sözleşmede belirtilmesi ve tüm masrafların belgelerinin saklanması gerekiyor" diyor.

Apartman aidatının ne kadar olduğu da araştırmayı ihmal etmemeniz gereken konular arasında. Başak Soner, sonradan giderlerin yüksek olmasından doğan şikayetlerin gelmemesi için aidat miktarının sözleşmede yer alması gerektiğini dile getiriyor. Soner'e göre ortak alanların nasıl kullanılacağına da sözleşmede yer vermekte yarar var.

3 AY KİRA ÖDEMEMEK TAHLİYE SEBEBİ

Aklınızda bulunsun, eğer kiracı üç kirayı ödeyemezse / zamanında ödeyemezse bu durum kesin tahliye sebebi arasında bulunuyor. Aşa'nın söylediğine göre halen geçerli olan ve sözleşmede yer alan muacceliyet şartına göre eğer kiracı bir aylık kirasını ödeyemez ya da geç öderse mal sahibi, kiracıdan bir kira döneminin tamamı ödemesini isteyebiliyor. Diyelim ki bir yıllık kira kontratı yaptınız fakat kiralayacağınız evden erken çıkma ihtimaliniz var. Bunu sözleşmede belirtmekte fayda var.

Nizamettin Aşa, "Eğer bu belirtilmezse mal sahibi kalan kiranın hepsini isteme hakkına sahip" diyor. Nizametin Aşa, eski borçları ödemek zorunda kalmamaları için kiracılara su, elektrik ve doğalgaz aboneliklerini üstüne almalarını tavsiye ediyor. Binayla ilgili her türlü tamirat, (lağım patlaması, apartmanın iç ve dış cephesinin boya-badanası, çatının tamir edilmesi vs) mal sahibine ait. Kiracı bunlar dışında evle ilgili olarak her türlü yapacağı değişiklik için izin almak zorunda. Ve bu değişiklikler için mal sahibinden bedel talep edemiyor.

BUNLARA DİKKAT EDİN!

- Evi görmeden sakın kiralamayın

- Ev sahibiyle mutlaka kira kontratı yapın

- Konratta kira artış oranı net olarak yazın

- Kirayacağınız evle ilgili bir eksiklik varsa bunu sözleşmede mutlaka belirtin

- Şofben, kombi gibi cihazların çalışır vaziyette olup olmadığını kontrol edin, bu tip cihazların çalışır vaziyette olup olmadığını sözleşmede ifade edin

- Verilen dopozito ve yapacağınız masraflara sözleşmede yer verin

- Apartman aidatını net olarak öğrenin ve sözleşmede aita yer vermeyi unutmayın

İŞYERİ KİRALAYACAKLARA ÖNEMLİ UYARILAR!

Öncelikle kiralayacağınız işyerinin yapacağınız işe uygun olup olmadığını konusunda belediyeden ruhsat alıp almayacağınızı araştırmanız gerekiyor. Nizamettin Aşa, "Kişi, lokanta, içkili yer ya da kahve açacağım diye yeri kiralayıp mal sahibine kira parasını ödüyor fakat daha sonra belediyeden ruhsat alamayabiliyor" diyor.

Doktor muayenehanesi, avukatlık ve mühendislik bürosu dışındaki yerlerde mutlaka kat sahiplerinin ya da bina yönetiminin onayını almak gerekiyor. Aşa, iskanı olmayan binalara belediyenin ruhsat vermediğini işyeri kiralayacakların bunu dikkate alması gerektiğini vurguluyor. Sözleşmede kira bedelini net olarak belirtmeniz dikkat etmeniz gereken konuların başında geliyor. Aşa, "Kira net olarak yazılmazsa o bedel brüt olarak kabul ediliyor. Bu durumda kiracı vergi dairesine brüt üstünden yüzde 20 stopaj ödüyor. Kalanı mal sahibine ödüyor" diyor.


- - - - - - - -Ev Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?


Ekonomik gücünüz ev satın almaya yetmiyorsa, tek seçeneğiniz kiralamak olacaktır. İşte, daha sonra mağdur olmamanız için önceden dikkat etmeniz gerekenler...

Öncelikle işe ev arama aşamasından başlayalım...

Tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak, aradığınız ideal evi bulmak sanıldığı kadar kolay değildir. Hem zaman açısından, hem de birçok alternatif arasından seçim yapmak zorlu bir süreç gerektirir.

Bir eve bakmaya gittiğinizde kiralayacağınız kişiye soracağınız soruları önceden belirleyin. Gerekirse bu konuda deneyimi olan bir yakınınızla birlikte evi görün. Kıyaslama yapmak için evle ilgili bütün bilgileri edinin ve not edin. Ev ilk başta çok hoşunuza gitse bile, aklınıza gelmeyen yerlerden sonra sorun çıkarabilir, tesisatını değiştirmek zorunda kalabilirsiniz veya önemli bir tamirat gerektirebilir.

Evin tesisatıyla ilgili bir sorun, akma vb. durumlar olup olmadığını alt komşudan öğrenebilir ve açıkta bulunan tesisat borularını inceleyerek, tesisat yenilemesi yapılıp yapılmadığı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca, evin bulunduğu semtte bir tur atıp, sizin tarzınıza uyup uymadığını, ihtiyaç duyacağınız market, manav, kasap, terzi vb. bulunup bulunmadığını kontrol edin. Beğendiğiniz evi tek başına değil, mahallesiyle birlikte değerlendirmekte fayda vardır. Hatta günün farklı saatlerinde evin bulunduğu mahalleyi ziyaret ederek komşularla veya esnafla görüşebilir ve aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Evi kiralamaya karar verdiniz;

Öncelikle, kira sözleşmesini imzalayacak olan kişinin gerçekten evin sahibi olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Bunu, tapu kayıtlarını inceleyerek tespit etmek mümkün. Ancak, gayrimenkul işlemlerinde vekil kullanma söz konusu olabiliyor. Bu durumda, sözleşmeyi imzalayacak kişinin, mal sahibinin yasal vekili olup olmadığını çok iyi araştırmanız gerekiyor.

Kiralanan yer ile görülen yerin aynı olduğunun da mutlaka teyit edilmesi gerekiyor. Zira bu konuda da bazı sahtekarlıklar yapılabiliyor. Bu nedenle, yine tapu kayıtlarına bakarak, kiralayacağınız gayrimenkulün kapı numarası ve adresi ile sözleşmedeki kapı numarası ve adresinin uyuştuğunu tespit etmenizde yarar var.

Apartmanın hidroforu, su deposunun hacmi, evin ısınma probleminin olup olmadığı ve her şeyden önemlisi yakıt ve genel giderler için aylık olarak ödenen meblağların ne tuttuğu konusunda yeterince bilgi alınması, mümkünse bu bilgilerin bir de apartmanın yöneticisi ile konuşulup teyit edilmesi gerekli. Eğer kiralanacak gayrimenkul bir site içerisindeki apartman dairesi veya villa ise, site yönetimi ile ön görüşme yapmak da yararlı olacaktır.

Ayrıca, kiralanan gayrimenkulün içi dikkatle gezilerek, gayrimenkulün hangi koşullarda teslim edildiğini, gayrimenkul ile birlikte teslim edilen muhteviyatın sağlam ve işler durumda olup olmadığını tespit etmek ve sözleşmeye eklemek, daha sonra kiracının zor durumda kalmasını önlüyor.

Kiralanacak gayrimenkul bir apartman dairesi ise ve apartmanın yönetim planında eğer belirlenmiş ise, kiracıya ve mal sahibine düşen gider ve ödemelerinin kira sözleşmesine geçirilmesinde, eğer böyle bir tespit yoksa bir mutabakat sağlanarak bunun da kira sözleşmesine yazılmasında büyük yarar var.

Eğer kiralanacak gayrimenkul için bir depozito veriliyorsa, bu depozito bedelinin mutlaka sözleşmeye yazdırılması gerekiyor. Sözleşmenin ayrıntılı ve hukuki açıdan sağlam olmasına dikkat etmekte fayda var. Kira sözleşmesinin noter huzurunda yapılması ve mümkünse tapu kaydına bu konuyla ilgili şerh konması da çok önemli.

İkinci yıl için uygulanacak kira artış oranının önceden tespit edilerek kontrata yazılması ise kiracıyı mağduriyetten kurtaracaktır.

Bütün bu işlemlerden sonra kiracının, kirayı elden vermek yerine bankaya yatırması da önemli. Elden yollanan ve kira kontratına işletilmeyen kira bedellerinin ciddi sorunlar yaratabildiğini unutmayın. Banka dekontunun kiracıyı koruyan bir belge olduğunu aklınızdan çıkarmayın.


YAZI 2.

1. Gerçek mal sahibini araştırın
Öncelikle bir gayrimenkulü kiralamaya karar verdiğinizde, kirasözleşmesini imzalayacak olan kişinin gerçekten evin sahibi olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Bunu, tapu kayıtlarını inceleyerek tespit etmek mümkün. Ancak, son zamanlarda gayrimenkul işlemlerinde vekil kullanma moda haline geldiğine göre, yine sözleşmeyi imzalayacak kişinin mal sahibinin yasal vekili olup olmadığını çok iyi araştırmanız gerekiyor. Ayrıca, tapu incelemesinde gayrimenkulün birden fazla sahibi söz konusu ise, mal sahibi olarak karşınızda bulunan kişinin diğer taraf ve tarafları da temsil edip etmediğini, bu kiralama işlemini diğer sahiplerin de onaylayıp onaylamadığını iyice araştırmakta yarar var


2. Kiralayacağınız gayrimenkul ile kontratı yapılan aynı mı?
gayrimenkulü kiralayacak mal sahibinin medeni kanuna göre ehil olmasının teyid edilmesinin yanı sıra kiralanan yer ile görülen yerin aynı olduğunun mutlaka teyid edilmesi gerekir. Bu konuda da yine bazı sahtekarlıklar yapılabiliyor. Bu nedenle, yine tapu kayıtlarına bakarak, kiralayacağınız gayrimenkulün kapı numarası ve adresi ile sözleşmedeki kapı numarası ve adresinin uyuştuğunu tespit etmekte büyük yarar var.


3. Kapıcı ile küçük bir söyleşi
Apartmanın hidroforu, su deposunun hacmi, evin ısınma probleminin olup olmadığı ve her şeyden önemlisi yakıt ve genel giderler için aylık olarak ödenen meblağların ne tuttuğu konusunda yeterince bilgi alınıp ve mümkünse bu bilgileri bir de apartmanın yöneticisi ile konuşup teyid etmek gereklidir. Eğer, kiralanacak gayrimenkul bir site içerisindeki apartman dairesi veya villa ise site yönetimi ile ön bir görüşme yapmak yararlı olacaktır. özellikle kiralama işi, bir işyeri kiralama amacıyla yapılıyorsa, kapıcı ve yönetici ile yapılacak bu tür bir söyleşinin sonunda yapılması düşünülen iş için apartman sakinlerinden izin çıkıp çıkmayacağının, belediyeden izin alınması gerekip gerekmediğinin rahatlıkla tespit edilebilir Bu tür bir araştırma yapmadan işyeri amacıyla yapılan kiralamalar, diğer apartman sakinlerinin itirazları çerçevesinde hüsranla bitebiliyor.


4. Kira sözleşmesinin detayları
Bu konuda kiracının büyük bir titizlik göstermesi lazım. kiralanacak gayrimenkulün elektrik, su ve varsa doğalgaz sayaçlarındaki rakamların mutlaka kira akti veya sözleşmesine yazılması gerekir. Böylece, hangi rakama kadar mal sahibinin, hangi rakamdan sonra kiracının sorumlu olduğu tespit edilmiş olacak. Ayrıca, kiralanan gayrimenkulün içi iyi gezilerek, gayrimenkulün hangi koşullarda teslim edildiğinin (boya, badana ve doğramaların durumu dahil), gayrimenkul ile birlikte teslim edilecek muhteviyatın sağlam ve işler durumda olup olmadığını tespit etmek ve sözleşmeye eklemek daha sonra kiracının zor durumda kalmasını önleyecektir. Yine, kiralanacak gayrimenkul bir apartman dairesi ise apartmanın yönetim planında eğer belirlenmiş ise kiracıya ve mal sahibine düşen gider ve ödemelerinin kira sözleşmesine geçirilmesi, eğer böyle bir tespit yoksa, bir mutabakat sağlanarak, bunun kira sözleşmesine yazılmasında büyük yarar var. Eğer kiralanacak gayrimenkul için bir depozito veriliyorsa, bu depozito bedelinin mutlaka sözleşmeye yazdırılmasında ve mal sahibinin bu depozitoyu döviz cinsinden kabul etmesinin sağlanmasında yarar var.


5. Kira sözleşmesini imzalarken...
Sözleşmenin ayrıntılı ve hukuki açıdan sağlam olmasına dikkat etmekte yarar var. Kira sözleşmesinin noter huzurunda yapılmasının ve yapılabiliyorsa tapu kaydına bu konuyla ilgili şerh konmasının yararı çok önemli.


6. Kira artışının sözleşmede belirtilmesi
Star Emlak Ajansı ise son ve belki de en vurucu konu olarak, ikinci yıl için uygulanacak kira artış oranının önceden tespit edilerek kontrata yazılmasının, kiracıyı mağduriyetten kurtaracağını vurguluyor. Bu konuda, eğilim İstanbul Ticaret Odası’nın özel bir endeksi iken, son yıllarda yüksek enflasyon ve Yargıtay’ın bazı birbirine zıt kararları nedeniyle, bir sonraki yıl için artış değerini tespitte ciddi bir sorun yaşanmakta. Bütün bu işlemlerden sonra kiracının, mümkünse kirayı elden vermek yerine bankaya yatırmasında, işyeri ise stopajları yatırmayı unutmamasında yarar var. Elden yollanan ve kira kontratına işletilmeyen kira bedelleri sonraları ciddi sorunlar yaratabiliyor. Bu nedenle, banka dekontunun kiracıyı koruyan bir belge olduğu unutulmamalıdır.Yazı 3.

Ev Kiralarken Gözden Kaçan Püf NoktalarıEv veya işyeri kiralamadan önce dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz?

Kiracıların gayrimenkul kiralarken dikkat etmesi gereken noktaları araştırdık. İşte kiracılar için önemli birkaç tavsiye…

Evi kiralamadan önce birkaç kez görün

Gözü kapalı ev kiralamayın. Aksi takdirde ardından bir sürü problemle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tip problemlerle karşılaşmamak için;

- Görmeden konut kiralamayın; internet üzerinden gördüğünüz fotoğraflar yanıltıcı olabilir.
- Kiralanacak evin mutlaka gündüz gözüyle incelenmesi gerekir. Hatta kiralamadan önce birkaç kez peş peşe gidip evi incelemekte fayda var.
- Tuttuğunuz evin sosyal yaşantısına uygun olup olmadığını araştırmanız gerekir.
- Oturacağınız apartmandaki komşuların kim olduğunu da araştırabilirsiniz.

İyi bir kira kontratı olmalı

Uzmanlara göre kiracıyla ev sahibi arasında mutlaka bir kira kontratının olması gerekiyor. Kira kontratında dikkat edilmesi gereken konuların başında ise kira artış oranı geliyor. Uzmanlar kira artış oranının sözleşmede net olarak belirtilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

- Kiracı mutlaka ödemenin ne zaman, ne şekilde yapacağını sözleşmede belirtmeli ve ödemeyi yaptığına ilişkin dekontlarını bir yerde toplamalı
- Kiracı ödemelerin banka yoluyla yapmayı özellikle tercih etmeli.
- Kiracılar, kira artışı için taahhüt edilecek yüzdelik artışın maddi güçlerinin geçmemesine dikkat etmeli
- “Şimdilik bir sözleşme imzalayayım sonra ev nasıl olsa ev sahibiyle anlaşıp zam oranını düşürürüm” diye düşünülmemeli. Çünkü altına imza attığınız sözleşmenin bağlayıcılığı var.
- Kiralanacak evde herhangi bir eksiklik bulunması durumda mutlaka belirtilmeli
- Evin ne şekilde teslim alındığının yanı sıra nasıl teslim edileceğinin de sözleşmede belirtilmeli
- Depozito ve yapılan masrafları açık bir şekilde sözleşmede belirtilmeli
- Ne kadar para verilmiş ve bu para ne zaman ve hangi koşullarda ev sahibi tarafından kiracıya geri iade edilebilecekse bunların açık olarak sözleşmede belirtilmeli ve tüm masraf belgeleri saklanmalı
- Apartman aidatının ne kadar olduğu da araştırmayı ihmal edilmemeli
- Sonradan giderlerin yüksek olmasından doğan şikâyetlerin gelmemesi için aidat miktarının sözleşmede yer almalı
- Ortak alanların nasıl kullanılacağına da sözleşmede yer verilmelidir.

3 ay kira ödememek tahliye sebebi

Eğer kiracı üç kirayı zamanında ödeyemezse bu durum kesin tahliye sebebi arasında bulunuyor. Halen geçerli olan ve sözleşmede yer alan muacceliyet şartına göre eğer kiracı bir aylık kirasını ödeyemez ya da geç öderse mal sahibi, kiracıdan bir kira döneminin tamamı ödemesini isteyebiliyor.

Diyelim ki bir yıllık kira kontratı yaptınız fakat kiralayacağınız evden erken çıkma ihtimaliniz var. Bunu sözleşmede belirtmekte fayda var. Eğer bu belirtilmezse mal sahibi kalan kiranın hepsini isteme hakkına sahip. Eski borçları ödemek zorunda kalmamaları için kiracılara su, elektrik ve doğalgaz aboneliklerini üstüne almalarını tavsiye ediyor.

Binayla ilgili her türlü tamirat, (lağım patlaması, apartmanın iç ve dış cephesinin boya-badanası, çatının tamir edilmesi vs) mal sahibine ait. Kiracı bunlar dışında evle ilgili olarak her türlü yapacağı değişiklik için izin almak zorunda. Ve bu değişiklikler için mal sahibinden bedel talep edemiyor.

- İlk önce kiralayacağınız işyerinin yapacağınız işe uygun olup olmadığını konusunda belediyeden ruhsat alıp almayacağınızı araştırın.
- Doktor muayenehanesi, avukatlık ve mühendislik bürosu dışındaki yerlerde mutlaka kat sahiplerinin ya da bina yönetiminin onayını alın.
- İskânı olmayan binalara belediyenin ruhsat vermediğini işyeri kiralayacakların bunu dikkate alması gerekir.
- Sözleşmede kira bedelini net olarak belirtmelisiniz. Aksi halde kira net olarak yazılmazsa o bedel brüt olarak kabul edilir.
Kaynak:Sabah Gazetesi

- - - - - - - -


Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk kez kiralık bir ev arıyorsanız ve bu konuda yeteri kadar bir bilginiz yoksa doğru makaleyi okuyorsunuz demektir. Kendinize uygun bir ev kiralamak için, evin bulunduğu konum ve komşularınız hakkında bilgiler edinmelisiniz. Ayrıca evin sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacağından emin olmalısınız. Depozito ödeyerek kiralama sözleşmesini imzalamadan önce, kiralayacağınız evi incelemeniz önemlidir. Bir evi kiralarken yapmanız gereken bazı şeyler şunlardır.

Kiralayacağınız evi incelemeye gitmeden önce yapmanız gereken şeyler için bir kontrol listesi hazırlayın. Güneşlikler, döşemeler, duvarlar ve pencere kulpları gibi inceleyeceğiniz şeyleri listenize yazın. Ayrıca kontrol listenize kapılar ve kilitler gibi şeyleri de ekleyin. Kiralayacağınız evin sıhhi tesisatının ve varsa duman dedektörleri, pencere alarmları gibi ekstra donanımların çalıştığından emin olun. Özellikle banyo ve mutfak gibi sürekli neme, suya maruz kalan bölgelerde lavabo altlarında, duş teknesi kenarlarında küflenme olup olmadığını araştırın.

Odaları, yatak odasını, mutfak ve banyoda dahil olmak üzere evin bütün bölümlerini gözden geçirin. Kira sözleşmesini imzalamadan önce evde herhangi problemin olmadığından emin olun.

Evin dışını da inceleyin. Merdivenlerde veya eve giriş yollarında bir hasar olmadığından emin olun. Evinizin bulunduğu bölgede park ve sokak güvenliği hakkında bilgi edinin. Sokağın aydınlatma işleri ve bakım prosedürleri hakkında küçük bir soruşturma yapın.

Evinizin bulunduğu mahallede yaşayan insanlar hakkında bilgi edinin. Mahallede işlenen suç oranlarını araştırın. Alışveriş merkezlerine, marketlere ve toplu taşıma araçlarına erişim kolaylığını da göz önünde bulundurun. Eğer çocuğunuz varsa okullar ve oyun parkları içinde bilgiler edinin.

Evin kablolu televizyon, uygun veya Digiturk bağlantısı hakkında bilgi edinin. Evin içinde bu kablolama işlemleri için bir elektrikçi tutmanız gerekebilir.

Ev sahibine merak ettiğiniz bütün her şeyi sorun. Ev kirası için kendinize hazırladığınız bütçenin kesinlikle üstüne çıkmayın.

Ev kirası dışında ev için ödeyeceğiniz aidat gibi ekstra maliyetleri de öğrenin. Ekstra maliyetlerle birlikte ev kirasını hesaplayın ve bütçenizin bu masraflara yetip yetmeyeceğini kontrol edin. Eğer bütçeniz bu masrafları karşılıyor ve evi beğendiyseniz, artık o evi tutabilirsiniz.

K:onikibilgi

- - - - - - - - -

Ev tutarken dikkat etmeniz gerekenler,

- müstakbel ev sahibiniz eğer depozitoya, depozit diyorsa o evi tutmayın.(çünkü böyle adamlar depozitoyu geri vermez)
- eğer yine ev sahibiniz olucak kişi, telefon konuşmanızda, ben evi boyatıcaktım bu hafta, yan daireden rutubet yapmış, işte banyoyu yeni yaptırıcam ben zaten gibi kıvırık açıklamalarla sizi hazırlamaya çalışırsa o evi görmein bile.( boşuna zaman kaybı.)
- telefonda ısrarla fiyat sorduğunuzda, o kolay ya hallederiz biz onu diyen ev sahibinin yüzüne telefonu kapatın. (zaman kaybı, sinirde yapar)
- emlakçıdan ev kiralıyacaksanız, normal masrafınızın en az 3 ile çarpılacağını unutmayın.
- bir evi kiralamaya karar vermeden önce, ev sahibinin nerede oturduğunu mutlaka öğrenin. (eğer aynı apartmandaysa sıçtınız çünkü.)
- eğer çevrede, apartmanda çok fazla hacı teyze varsa, o evi tutmayın. (bu teyzeler adamı deli eder.)
- yakınınızda eğer cami varsa o evi tutmayın, aksi halde 5 vakit uyanmak zorunda kalırsınız.
- tutucağınız evin kapılarını ve musluklarını mutlaka kontrol edin, öle mal gibi dolanmayın evin içinde. (kapı, musluk tamiri pahalı bişey, ben biliyorum)
- apartmanda güzel bir kız var diye ev tutmayın, tüm o güzel kızların sevgilisi var.
- kaloriferli ev bulduktan sonra, mutlaka kazan olup olmadığını kontrol edin.
- mutlaka aidat ne kadarmış öğrenin.
- depozitonuzu senet yaptırmaya çalışın. bu konuda zorlayın ev sahibinizi, zarar verirsek öderiz, senet var elinde taktiği iyidir.
- baktığınız evin pencereleri kapalıysa eğer açıldığına, açıksa eğer kapandığına emin olun.
- ev sahibiniz, 'ee tabi gençsiniz, arkadaşlarınız gelicek...' gibi bir klişeye imza attıysa, o ev sahibinden hayır gelmez, kaçın.

K:chicqo

* * * * * * *

Kiracıların gayrimenkul kiralarken dikkat etmesi gereken noktaları araştırdık. İşte kiracılar için önemli birkaç tavsiye…

Evi kiralamadan önce birkaç kez görün

Gözü kapalı ev kiralamayın. Aksi takdirde ardından bir sürü problemle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tip problemlerle karşılaşmamak için;
  • Görmeden konut kiralamayın; internet üzerinden gördüğünüz fotoğraflar yanıltıcı olabilir.
  • Kiralanacak evin mutlaka gündüz gözüyle incelenmesi gerekir. Hatta kiralamadan önce birkaç kez peş peşe gidip evi incelemekte fayda var.
  • Tuttuğunuz evin sosyal yaşantısına uygun olup olmadığını araştırmanız gerekir.
  • Oturacağınız apartmandaki komşuların kim olduğunu da araştırabilirsiniz.


------------

Ev arkadaşı arayanlar için özel siteler var

http://www.evecikiyorum.com/
http://www.istanbul.net.tr/Seri-ilanlar/ev-arkadasi-arayanlar
http://www.evarkadasim.co/

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b