Ne nedir :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...İstanbulda ev tutarken dikkat edeceğiniz şeyler

31 Ocak 2015 Bu içerik 1.225 kez okundu.İstanbul’da mı oturacaksınız? Bu dikenli gülü siz de sevdiyseniz, sizin için en önemli konu deprem güvenliği olmalıdır. Bu nedenle kiralayacağınız dairenin apartmanını iyice incelemenizi öneririm. Bu konuda oldukça fazla seçeneğiniz var aslında. Şu özelliklerden bazılarının tutacağınız evde olması iyi olur: Tünel kalıp ile yapılmış bir bina, bilinen bir inşaat şirketi tarafından inşa edilmiş, yeni, İstanbul deprem haritasında daha az riskli bölgelerde yer alan, deprem araştırma raporları olan gibi…

İş yeriniz nerede? Sizin/eşinizin işyerlerinize ulaşımlarınız kolay mı? Toplu taşıma yaygın mı? Kiraya bir de ekstra benzin masrafı eklemek gerekiyor mu? Bir değerlendirin.

Kabaca bölgenizi belirlediyseniz, artık emlakçı/sahibinden evleri arayabilirsiniz.

Çok önemli not: İnternette gördüğünüz fotoğraflara temkinli yaklaşın. Sadece sizin görmenizi istedikleri kısımlar fotoğraflandığından birçok can sıkıcı detay karelerde yerini bulmaz. Gidip kendiniz görün mutlaka.
Ne istediğinizi net olarak (3+1, kombili, arakat, iyi durumda vb.) emlakçıya ifade ederseniz daha hızlı geri dönüş alırsınız. Emlakçılar, diğer emlakçılarla paslaşırlar. Ayrıca siz kendinizi net ifade ederseniz, size uymayan onlarca ev gezmekten de kurtulursunuz.
Bazı “uyanık” emlakçıların ölçü birimleri, ülkemizin standartlarından farklıdır. Örneğin metro istasyonunun 3 dakika mesafade olduğunu “anın koşulları gereği” söyleyiverirler. Yapılması gereken bu rakamı 5 ile çarpmaktır.

Ev gezerken incelenecek çok şey var. Lavaboların alt dolaplarına ve cam macunlarına bakmak size evin yaşı ve durumu ile ilgili önemli bilgiler verecektir.
Önceki kiracı elektriği kapatmış ise (ki genelde artık böyle oluyor) evi karanlıkta görmeniz gerekebilir. Odalar için çok sorun olmasa da, banyoda hiçbir şey göremeyebilirsiniz. Küçük bir feneriniz olursa karar verme süreciniz hızlanır. Ayrıca bkz. uyanık emlakçılar.
Alt katı güvenliği varsa, çatı katını ise izolasyonu varsa(gözünüzle görün,ya da bir bilene baktırın) tercih edebilirsiniz. Neticede alt dairenin güvenliği için aylık 50 TL civarında alarm sistemleri kurabiliyorlar. E daire alt kat olduğu için 100 TL ucuzsa hiç de fena bir ticaret değil.
Evi tutmadan önce mutlaka apartmandan birkaç (potansiyel) komşu ile ilgili apartman hakkında konuşun. Size kimsenin söylemediği çok önemli tüyolar verebilir. Önceki kiracı neden çıkmış? Üst kattaki yaramaz çok mu gürültü yapıyormuş?
Tünel kalıp binalarda yeterli ses izolasyonu yoksa, yan komşunuzla birçok detayınızı paylaşmak zorunda kalabilirsiniz. Yine bir sorun potansiyel komşuya. Gerekiyorsa izolasyon yaptırırsınız.
Apartman aidatlarını öğrenin. Emlakçınız hata yapabilir; onlarca daire ile ilgileniyor. Apartman panolarına bakın, orada aidat geçmişleri olabilir. Ya da yöneticiye sorun. Bizzat ben bir keresinde “kira öder gibi aidat sahibi” olacaktım; direkten döndüm. Kazanları eskiymiş de, bakım yapmışlarmış da..falan da filan.
Sizlere telaffuz edilen kiralarda %95 pazarlık payı vardır. Pazarlığınızda elinizde düzenli maaş, referans vb. gibi kozlar varsa bu kozlarınızı kullanın.
Seçme şansınız varsa, parada çok gözü olmayan aklı başında ev sahiplerinin evlerini tercih edin. Emin olun bu şekilde başınız ağrımaz.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b