Sinema :

gsemb

gsemb Yazdı...BÜYÜK BUDAPEŞTE OTELİ (THE GRAND BUDAPEST HOTEL)

17 Şubat 2015 Bu içerik 1.922 kez okundu.

BÜYÜK BUDAPEŞTE OTELİ (THE GRAND BUDAPEST HOTEL)
Yıl: 2014

Tür: Macera, Dram, Komedi

IMDB Puanı: 8,1

Birçok ünlü filme imza atmış olan ünlü yönetmen Wes Anderson'ın masalsı anlatımı ve rüya gibi görselleriyle çektiği filmlerine bir yenisi daha eklendi: Büyük Budapeşte Oteli. Filmde 20. yüzyılın başlarında Avrupa'da hayali bir şehirde yer alan Büyük Budapeşte Oteli'nde geçen hikayeler ele alınıyor.

Filmin oyuncuları da ünlü ve iyi oyuncular: Edward Norton, Jude Law, Ralph Fiennes, Saoirse Ronan, Bill Murray, Owen Wilson, Lea Seydoux gibi birçok oyuncuyu filmde görmeniz mümkün.
İhtişamlı ve masalsı bu otelde yaşanılan birçok hikayeyle birlikte ana hikaye olarak otelin idarecisi konumundaki Gustave H.'i ve onun hikayesini görüyoruz. Otelde hemen hemen her işle uğraşan, aslında konsiyerj görevlisi olan Gustave, otele yeni gelen komi Zero Mustafa'yla arasında bir bağ kurar ve onu eğitmeye başlar. Bu ikilinin maceraları ve sırdaşlıkları devam ederken ülkede de savaş tüm hızıyla devam eder.Gustave'ın dostu Madame D.'nin esrarengiz ölümü sonucu ikili onun cenazesi için yola çıkar ve Madame D'nin miras dağıtımına yetişirler. Madame herkese küçük şeyler bıraksa da, Gustave'a değeri çok yüksek olan bir Rönesans tablosu bırakır. Madame'ın ailesinde bu sonucu duyan herkes kargaşa çıkarır. Hikaye gitgide daha da karmaşık ve esrarengiz bir havaya girer. Buna bir de Madame D.'yi kimin öldürdüğü sorusu eklenince, maceradan maceraya koşan ikilimizle birlikte kendinizi harika bir masalın içinde bulacağından eminiz.Film seyirciyi asla sıkmayan, temposu ve masalsı görüntüsüyle kendinizi bir masalın içinde olayları çözmeye çalışırken bulacağınız bir film. Bir anlatıcının ağzından dinleyeceğiniz filmde Wes Anderson'ın her filminde yer alan o masalsı tonlardaki çekimi ve birbirinden renkli dekorlarıyla harika bir havaya gireceksiniz!
Filmin hikayesinden oyunculara ve oyunculuklara, kostümden dekora, müzikten renklere kadar kötü bir şey bulunmayan filmin bu yıl birçok dalda Oscar'a adaylığı bulunuyor.


Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b