Sinema :

gsemb

gsemb Yazdı...KİTAP HIRSIZI (The Book Thief)

18 Şubat 2015 Bu içerik 1.910 kez okundu.

Yıl: 2014

Tür: Dram, Savaş

IMDB Puanı: 7,6

Oyuncular: Emily Watson, Geoffrey Rush, Joachim Paul Assböck Sophie Nélisse,, Kirsten Block.
2. Dünya Savaşı sıralarında küçük bir kızın içinde bulunduğu trenle başlayan film, ilk olarak uyuyan kardeşine bakıp öldüğünü gören kızın komünist annesi tarafından terk edilmesiyle başlıyor.O yaşta yalnız kalan ve evlatlık verilen kız, gittiği yerde üvey annesi tarafından pek de hoş karşılanmıyor. Buna rağmen üvey babası ona tam tersi çok iyi davranıyor. Liesel, savaşa ve nefret edilen Hitler'in kötülüğüne karşı farklı ve insani bir bakış açısı sergiler.
Savaşın kötülüğünü ve yıkımını küçük bir kızın gözünden gördüğümüz filmde, bütün kötülüklerin birkaç kitap sayesinde yok olduğunu ve hayalin bazen gerçek dünyadan çok daha güzel olduğunu görürüz.Liesel, kardeşini gömdüğü zaman annesinden düşen kitabı gizlice alıp okuyarak büyük bir kitap aşkına tutulur. Yeni evinde yaşayan sığınmacı Max'in okumayı öğretmesi ve elindeki kitaplar sayesinde farklı maceralara atılan Liesel, kendi mükemmel dünyasını kurmaya karar verir. Nazilerin yaktığı kitaplar arasından kurtarılabilecekleri çalarak, kendi kütüphanesini oluşturmaya başlar.Özellikle kostüm, dekor ve atmosfer bakımından çok beğenilen film geçen senenin en çok konuşulan ve beğenilen filmlerinden biri olan Pi'nin Yaşamı'nın çıktığı stüdyodan olduğu için; atmosfer hakkında olumlu yorumlara çok şaşılmasa gerek.


Kitapların yakıldığı, okumanın yasak olduğu, baskıcı ve savaş dolu bir dönemde kitap aşkına sahip olan küçük bir kızın kitap hırsızı olma öyküsü ve cesareti, güzel bir filmin ortaya çıkması için yeterli oluyor.

Yorumlar

arkadasfan18.02.2015

güzel bir filmdir, sürükleyici, son sahne çok iyi.
b