Karışık :

ozgurgulhan

ozgurgulhan Yazdı...kış aylarında nasıl beslenmeliyiz?

18 Şubat 2015 Bu içerik 1.355 kez okundu.

KIŞ AYLARINDA SAĞLIKLI BESLENME

Soğuğu iliklerimize kadar hissettiğimiz kış mevsiminde nasıl beslenmeliyiz?

Kış mevsiminde de her zaman olduğu gibi öğünlerimizn düzenli ve öğğün sayılarımızın fazla olmasına dikkat etmeliyiz.Metabolizmanın hızının artması ve tokluk hissinin oluşması için günde 6 ile 8 öğün beslenilmelidir. Mutlaka kahvaltı yapılmalı, diğer öğünler de atlanmamalıdır. Öğle ve akşam yemeklerinde 4 ana besin grubunun hepsinden yeterli miktarlarda tüketilmelidir. Bu 4 ana öğün, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, ekmek ve ekmek yerine geçen besinler ve sebze ve meyvelerdir. Ara öğünlerde ise vitamin, mineral ve posadan zengin meyveler veya tokluk hissi sağlayan süt ve süt ürünleri tercih edilebilir.

Uzun süren açlıkdurumundan kaçınılmalıdır. Enerji ihtiyacının karşılanması için fast-food beslenme şeklinden ya da yağ ve şekerden zengin gıda seçiminden kaçınılmalıdır. Vücudun ısı dengesinin korunması için bahane edilen tatlı yeme krizlerinden sakınılmalı ve gün içerisinde yeterli ve dengeli beslenerek vücudun ısı dengesinin korunması sağlanmalıdır.

Kış aylarında alınan kiloların önlenmesinin bir yolu da aslında her zaman dikkat etmemiz gereken su tüketimidir. Kış aylarında yaz mevsiminde olduğu gibi susama hissimiz çok fazla olmamaktadır. Ve dolaysıyla zaman zaman su içmeyi unuturuz. Ama önemli olan günlük 2-3 lt sıvıyı su olarak tüketmektir. Çay, kahve, gazlı içecekler gibi sıvılar su yerine geçmemektedir. Su olarak 10-12 bardak sıvı tüketilmelidir. Su sindirim sistemimizi düzenlerken bir yandan da açlık hissimizi bastırır. Su tüketimi metabolizmayı da %10 oranında hızlandırdığı için kilo vermeye yardımcı olur.Kış mevsiminde grip, nezle gibi enfeksiyon hastalıkları sıkça görülmektedir. Bu nedenle bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde rol oynayan besin öğeleri, vitamin ve minerallere beslenme de yer verilmelidir. Vitamin ve minerallerden zengin olan sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır. Vücut direncinin arttırılması, vücudun savunma sisteminde rol oynayan ve antioksidan olan C vitamini, A vitamini, E vitamini, Çinko içeren gıdaların bol miktarda tüketilmesine dikkat edilmelidir. Burada önemli bir nokta ise vitamin ve minerallerin tablet olarak tüketimlerinden çok doğal olarak tüketimine dikkat edilmesi gerekliliğidir.Yetersiz ve dengesiz beslenenler, Vitamin-mineral gereksinmesi artmış durumda olanlar dışındaki bireylerin bu gibi besin öğelerini doğal yollardan almaları gerekmektir. Sebze ve meyveler Lif içerikleri yüksek olduğundan tokluk hissinin oluşmasını da sağlayacaktır.

Vitamin ve minerallerin hazırlama ve pişirme sırasındaki kayıplarına dikkat edilmelidir. Kış mevsiminde en fazla gerek duyduğumuz ve hasta olunca hemen almaya başladığımız C vitamini, hazırlama ve pişirme esnasında en fazla kayıba uğrayan vitaminlerden biridir. C vitamini suda eriyen bir vitamindir bu nedenle , C vitamini içeren besinler tazyikli suyun altında yıkanmamalı, bıçakla kesilmemeli elle doğranmalı ve haşlandıktan sonra besin değeri kayıplarını önlemek için suyu dökülmemelidir. Haşlanan sebzenin suyu başka bir yemekte örneğin çorba ya da yemeğin suyunda kullanılabilir.

D vitaminin en iyi kaynağı güneştir. Kış mevsimi ile birlikte güneş yavaş yavaş kaybolurken D vitamininin dışarıdan alınımında azalma gözlenir.Kışın güneşli havalarda mutlaka 20 dk güneşlenmek ya da D vitaminin önemli bir kaynağı olan balık tüketimini arttırmak önemlidir. Balık omega-3 yağ asitlerini içerir ve bu özelliğinden dolayı hastalıklardan korunmayı sağlayacak ve bağışıklık sistemimizi güçlenmesinde yardımcı olacaktır.

B grubu vitaminlerini içerdiğinden, önemli bir enerji kaynağı ve posa içeriği yüksek olduğundan dolayı kuru baklagil tüketimi de kış mevsiminde arttırılmalıdır.
Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b