Haberler :

ozgurgulhan

ozgurgulhan Yazdı...depresyonun kış hali

18 Şubat 2015 Bu içerik 1.406 kez okundu.

DEPRESYONUN KIŞ HALİ

Kapalı havalarda umutsusluğa kapılıyorum, çok mutsuzum , hiçbir şey yapmak istemiyorum, diyorsanız, bazen uykunuz kaçıyor bazen de sürekli uyumak istiyorsunuz, iştahınız artıyor ya da azalıyorsa mevsimsel depresyon yaşıyor olabilirsiniz.

Mevsimsel özelliklerin kişilerin halini olumlu ya da olumsuz şekilde etkilemektedir. Özellikle kış mevsiminde günlerin kısalması, güneş ışığının azalması, kişilerin psikolojilerini olumsuz yönde etkileyen faktörlerdendir. Genellikle bu ruh hali içinde bulunan insanlarda kronik yorgunluk, halsizlik, uykuda geçirilen zamanda artış, iştahı kontrol edememe ve aşırı beslenme gibi belirtiler dikkat çekmektedir. Bu özellikleri taşıyan insanlara mevsimsel depresyon tanısı koymak için, bahsedilen belirtilerinin en az 2 yıl süreklilik göstermesi gereklidir.

Bu belirtileri her kış mevsiminde yaşıyor ve kış süreci boyunca üzerinizden atamıyorsanız mevsimsel depresyonla karşı karşıyasınızdır.Mevsimsel depresyonun etkilerinden kurtulmak için:
  • Kış mevsimi süresince gün ışığından mümkün olduğunca çok faydalanmaya çalışın
  • Düzenli olarak egzersizler yapın.Haftanın 3 günü 30-40 dakikalık egzersiz , kişinin fiziksel durumunun olumlu yönde etkiler ve aynı şekilde egzersizle salgılanan endorfin hormonu psikolojik olarak da rahatlamasına yol açar.Uyku saatlerinizin düzenli olmasına dikkat edin.
  • Karbonhidrat ve şeker tüketimini kontrol altında tutarak sağlıklı ve dengeli beslenin.
  • Sosyal yaşama, planlı şekilde zaman ayırın. Bütün bu sıralanan önlemler kişi üzerinde olumlu bir etki sağlayamıyorsa eğer, hala depresyon semptomları görülmeye devam ediyorsa , kişinin tedavisinin uzman bir ekip tarafından yapılması gereklidir.Kişiye uygulanacak psikoterapi, ışık tedavisi ve psikiyatrik destekler mevsimsel depresyonun tedavisinde kullanılan yöntemlerdendir.
BOMBA GİBİ BİR KIŞ GEÇİREBİLİRSİNİZ

Daha geçen ay hastalanıp yatak yorgan yattım, şimdi bu grip de nerden çıktı?Malum,daha bahara ve yaz aylarına kadar biraz zaman var. Bir soğuk bir sıcak havalar vücut direncimizi etkiliyor. Bununla birlikte iklim değişikliği de küresel salgınları tetikleyip çok hızlı yayılmasına neden oluyor. Toplum içinde temasla yayılan enfeksiyonlar bizleri çoğu zaman günlerce yatağa bağlamaya yetiyor; hatta bazılarının ölümcül riskler taşıdığını düşündükçe işi pek şansa bırakmamak gerektiği gibi bir kanaate de ulaşabiliriz.

İşte bu durumlarla baş edebilmemiz için bağışıklığımız,vücut direncimiz güçlü olmalı ki özellikle bu kritik virüs vebakterilere karşı dirençli olabilelim.Hele çocuklar maalesef en sıkıntı yaşayanlar da onlar. Kreşe, yuvaya gidip hastalıktan kurtulamayanlar mı dersin, sık sık hastalandığı için kilo kaybeden hatta viralden bakteriyel enfeksiyona çevirip ciddi sorunlar yaşayanlar mı? İster yaşlı isterse daha bebek olsun herkesin vücut direncini artırabileceği çözümler mümkün. Öncelikle beslenme sisteminizi gözden geçirip sebze ve meyvelerle işe başlayabilir ve sonrasında eczacınızdan da bilgi alarak destek ürünler kullanabilirsiniz. Bağışıklık destek ürünleri özellikle yaşlı, bebek, çocuk, anneler, babalar, ve sık hastalanan risk gruplarının yanında çalışan, dışarıda olan, sık seyahat edenler için özellikle önerilmekte. Bu ürünleri sadece hastalanmadan önce değil hastayken de tedavi süresini kısaltmak ve hastalığın ilerlemesini önlemek amacıyla kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b