Karışık :

ozgurgulhan

ozgurgulhan Yazdı...Kış Aylarında Saç ve Tırnak Bakımı

18 Şubat 2015 Bu içerik 1.396 kez okundu.

KIŞ AYLARINDA SAÇ ve TIRNAK BAKIMI

Kış aylarında kullanılacak saç bakım ürünlerinde en başta protein ve türevleri gelir. Bu maddeler saçın keratin yapısını destekler. Kırılma ve kopmaların önüne geçer. Saçın dış kılıfını destekler, içinde çözünür keratin ve çözünür buğday proteinleri, bakır peptit, hidrolizat maddeleri içeren şampuan, bakım kremi veya saç boyası gibi ürünler bu gruba girer.

Kışın uzama döngüsü yavaşlayan saçları canlandırmak ve keratin sentezini artırmak için alınması gereken besinsel destekler önemlidir. Vitaminlerden biotin, pantenol bunların başındadır. Bitkisel ürünlerden soya, jojoba yağı, ısırgan otu, yeşil çay ve papatya saçı destekler. Seçilen saç bakım ürünleri bu sayılan maddeleri içermelidir. Çinko saç ve derinin desteklenmesinde değerli bir mineraldir. Aloe vera içeren bakım ürünlerinin saçın nemlenmesinde önemli faydalar taşıdığı gösterilmiştir.

Ağızdan alınacak biotin, çinko, üzüm çekirdeği ekstresi, yeşil çay saçları kış mevsiminin yıpratıcı etkisine karşı destekler.

Haftada en az bir sefer yapılacak saç bakım maskelerinin içine lavanta, kekik, biberiye, jojoba yağları koyulması özellikle faydalıdır. Karışımın banyodan bir saat önce sürülmesi ve sıcak bir havluyla kapatılması emilimi artırır.

TIRNAK BAKIMI

Kışın tırnaklarımız daha kırılgan ve hassatır. Uzunluğu ne kadar artarsa tırnağın nem kaybı da artacağından, kırılma ve pul pul kalkma sorunu varsa tırnaklar kısa tutulmalıdır. Oje seçerken koyu renklilerden uzak durmak veya ojeyi uzun süre tutmamak doğru olacaktır. Günde bir defa susam yağı ve çay ağacı yağı karışımıyla tırnaklara masaj yapmak destekleyicidir. Yine saçta olduğu gibi ağızdan özellikle biotin ve selenyum desteği almak tırnak yapısını güçlendirir. Dışarı çıkarken eldiven takılması, tırnaklara balsam kremlerin uygulanması koruyucu olacaktır.

Anlatılan tüm bakım ve nemlendirme ürünlerine rağmen deride kuruma ve kaşıntılar, yaralar geçmiyorlarsa,tırnakta renk bozuklukları ve kırılmalar devam ediyorsa, saçlı deride pullanma ve yaralar, saç dökülmesi fazlaysa mutlaka bir cilt doktoruna görünmek gerekir. Alerjik hastalıklar veya mantar gibi enfeksiyonlar söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra kansızlık, demir eksikliği, tiroit sorunları, yumurtalık kistleri sayılan sorunları tetikleyebilir.

Kullanılacak bakım ürünleri her sabah UV koruma etkisi olan en az 30 faktörlü güneş koruyucularla desteklenmelidir. Zaman zaman doktorunuzun veya eczacınızın önereceği vitamin ve mineral takviyeleriyle saç,cilt ve tırnaknaklar beslenir. Bu sayede kışı sağlıklı ve ışıltılı bir ciltle,ipek gibi saçlar ve bakımlı tırnaklar ile geçirmek mümkündür. Tüm bunlar iyi bir uyku, spor, bol su tüketilmesi ve sağlıklı beslenmeyle en iyi yanıtı vercektir.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b