Karışık :

ozgurgulhan

ozgurgulhan Yazdı...Virüs ve Bakteri Düşmanı Besinler

18 Şubat 2015 Bu içerik 2.000 kez okundu.

VİRÜS VE BAKTERİ DÜŞMANI BESİNLER

Bağışıklık sistemi, özel hücreler, protein ve dokuların bir bileşiminden oluşur. Bağışıklık hücreleri, sürekli olarak bağırsak ortamında devriye gezerler. Sindirim sisteminin mikro florası, insana zarar veren bakterilerin çoğalmasını önleyen ilk savunma kalkanıdır. Adı geçen mikro flora, bağırsak duvarında bir engel oluşturur ve zararlı bakterinin kan dolaşımına ve lenf sistemine karışmasını engeller. Dolayısıyla sağlıklı bir sindirim sistemi, bağışıklık sistemini destekler.

Bu arada, kişinin stres seviyesinin yüksekliği de, en az yanlış ve eksik beslenme kadar bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen faktörler arasında sayılıyor. Stresle başa çıkma yöntemlerinden birini seçip kararlılıkla uygulamak, olumlu düşünce ve yaklaşımı benimsemek ve yaşamının yönetimini ele almak, hayatına, düşüncelerine, mutluluk ve huzuruna sahip çıkmak, zarar veren boş düşüncelerden, ilişkilerden, duygulardan arınmak ruhsal anlamda bağışıklık sistemini devreye sokmak olarak yorumlanabilir. Ya da başka bir deyişle, hayatta ne ile karşılaşırsak karşılaşalım, sindirebilmek, hazmedebilmek ve içinden bize yararlanıp, geri kalanı bertaraf etmek ve güçlenmek gerek.

AKILLI BESLENME

Bedensel bağışıklık sistemini yüksek tutmak için ise, uzmanların belli başlı önerileri arasında, yediğimiz besinleri akıllıca seçmek var. Bu bağlamda, lif oranı yüksek olan meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek, sindirilemeyen artıkların bağırsaktan atılma sürecini hızlandıracağından ve liflerin fermantasyonu bağırsak duvarı dokusuna iyi gelen bir yağ asidi oluşumuna sebep olduğundan tavsiye edilen bir beslenme biçimi.
 • Lif oranı yüksek gıdaları seçtikten sonra, dikkat edilecek başka bir nokta yeterince çok çiğneyerek yemek ve hazmın ağızda başladığını unutmamak.
 • Bir diğer unsur, vücutta sindirim enzimlerinin yükseltilmesini sağlayacak , kabızlık, gaz ve rahatsızlık yaratmayacak besinleri seçmek. Uzmanlar, bedende sindirim enzimlerini yükseltecek,doğal olarak yüksek enzim içeren besinlere örnek olarak, sebzeleri, ananası, muzu ve tahılları sıralıyorlar.
 • Yeterince ve alkali değeri yüksek su içmek, prebiyotik ve prebiyotikler konusunda bilgilenmek ve günlük diyete katmak ve bağırsakları temiz tutmak, bünyenize uygun detoks yöntemlerini araştırmak ve uygulamak da bağışıklık sisteminizi yükselten uygulamalar arasındadır.

LİF İÇEREN BESİN GRUPLARI

BAKLAGİLLER: B u grupta; bakla, barbunya, fasulye, nohut, börülce, bezelye sayılabilir.

MEYVELER: Taze, haşlanmış, kurutulmuş, pişirilmiş meyveler, incir, kuru erik, kuru incir,kuru kayısı, ayva ve çilek en yüksek lif içeren meyvelerdir.

SEBZELER: Yeşil yapraklı sebzeler arasında marul türleri, ıspanak, kereviz ve karnabahar, brokoli en fazla lif içerenlerdir. Kök sebzeler arasında patates,havuç ve şalgamı sayabiliriz.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ YÜKSELTEN UYGULAMALAR
 • Lif oranı yüksek olan sebze, meyve ve baklagiller yiyin.
 • Besinleri iyi çiğneyin, hazmın ağızda başladığını unutmayın.
 • Vücutta sindirim enzimlerini yükseltecek doğal olarak yüksek enzim içeren besinler tüketin.( sebzeler, ananas, muz ve tahıllar…)
 • Yeterince ve alkali değeri yüksek su için. (Ph değeri 7 üzerinde)
 • Prebiyotik ve prebiyotikleri günlük diyetinize katın. ( yoğurt, ayran. Kefir…)
 • Bünyenize uygun detoks yöntemlerini uygulayarak bağırsaklarınızı temiz tutun.
 • Günlük vitamin ve mineral ihtiyacınız için gerekirse takviye alın.
 • Stresle başa çıkma yöntemlerinden birini seçip kararlılıkla uygulayın.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b