Ne nedir :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Kış aylarında gidilecek yerler, kış ayında tatil, kar yağarken tatil

18 Şubat 2015 Bu içerik 3.677 kez okundu.Dört mevsimin ayrı ayrı güzellikleri bulunmakta ancak tatil için genellikle yaz ve kış mevsimleri tercih edilmektedir.

Yazın kişiler daha çok deniz kenarını tercih ederek yaz sıcaklarının bunaltıcı havasından kurtulup serinlemenin ve güneşin tadını çıkarırlar.

Kışın ise yağan karlar ile bitki örtüsü bambaşka bir görüntüye bürünür ve temizliği ve saflığı simgeler.

Kışın daha çok kar yağan doğal güzellikleri olan yerler tercih edilir. Bu yerlerin başında ise kayak merkezleri gelmektedir.
Kışın Gidilebilecek Tatil Yerleri

Uludağ


Ülkemizde kışın gidilecek en iyi tatil yerlerinden bir tanesi Bursa şehrinin sınırları içerisindeki Uludağ’dır. Birçok Türk filmine de konu olan bu yer İstanbul’a yakınlığı ile her yıl yüzlerce kayak ve doğa tutkununu bulundurmaktadır.

Uludağ Türkiye’nin en iyi kayak pistlerinden bir tanesine sahiptir. Tutyeli pistinin genişliği ve uzunluğu ile Aralık ve Mart aylarında elverişli olarak kayak yapılmaktadır. Bursa şehrinden 2250 metre yükseklik de olan Uludağ’da konaklamak için birçok otel ve tesis bulunmaktadır. Doğal güzellikleri ve karlarla kaplı görüntüsü ile ülkemizde kışın gidilebilecek en iyi tatil yerlerinin başındadır Uludağ.

PalandökenBursa Uludağ’dan biraz uzaklaşıp ülkenin doğusuna gidecek olursak kışın gidilebilecek en iyi tatil yerlerine örnek olacak bir tesis bizleri karşılamaktadır. Erzurum şehrinin sınırları içerisinde kalan Palandöken kayak tesisleri kar yüksekliği ve verimliliği bakımından son yıllarda en çok tercih edilen kayak merkezlerinden olmaktadır.

Kışın gidebileceğiniz kayak merkezleri hakkındaki Türkiye’deki Kayak Merkezleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu merkezin zirvesi 3185 metreyi bulmaktadır. Kar yağışı olarak ülkenin en çok kar yağan bölgelerinin başında gelmektedir palandöken. Kayak pistinin kayak yapımına elverişli olan kar seviyesinin yüksekliğinden dolayı çok iyidir. Geniş bir piste sahip olan bölgede çok kaliteli lüks oteller bulunmaktadır. Daha düşük gelirli kişiler için orta çaplı otellerde bulunmaktadır. Manzara ve doğanın içinde olunması insanları ayrı bir heyecana sokmaktadır. Yakılan şöminelerdeki meşe odunları ile ısınıp günün ilk ışıkları ile kendinizi kar sporlarına bırakabilirsiniz. Kayak, snowboard, kar motorları ile eğlenceli dakikalar geçireceğiniz bir yerdir.ABANT GÖLÜ


Kışın gidilebilecek en iyi tatil yerlerine bir başka örnek ise Bolu Abant gölü diyebilirim. Her kişinin hayatta görmesi gereken muhteşem bir doğa içerisinde yüksek çam ağaçları ile çevrilmiş bir göl ve yağan kar ile kart postal gibi görüntüler sizleri beklemektedir.

Abant Gölü hakkında bilgiler bulunan Abant Gölü rehber yazımızı inceleyebilirsiniz.

Konaklama için birçok kaliteli tesisin olduğu Abant bölgesinde kışın yapılacak doğa yürüyüşleri çok keyifli olmaktadır. Fotoğraf tutkunlarının mutlaka ziyaret etmesi gereken bu bölge Ülkenin kış aylarındaki incisi olmaktadır.


Uzungöl

Doğa yürüyüşü yapmaktan keyif alıyorsanız sizlere bir diğer önerim ise Trabzon sınırları içerisinde kalan Uzungöl bölgesidir. Haldizen deresinin önünün kapanmasıyla biriken su ileUzungöl’ü oluşturmuştur. Göl civarındaki ormanların karlar ile kaplanması muhteşem bir görsel şölen sunmaktadır.

Uzungöl hakkındaki Uzungöl Gezi Rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yılın 5 ayı karlar ile kaplı bölgeye her sene yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır.Kışın gidilebilecek en iyi tatil yerleri arasında gösterilen Uzungöl’de bulunan bungalov tipi evler kiralanarak doğal bir yaşam sunmaktadır. Trekking ve botanik turların yapıldığı bölgede dilerseniz yaylalara yapılan turlara katılabilirsiniz. Cennetten bir köşe olan Uzungölgörülmesi gereken yerlerden biridir.


Zigana Geçidi

Bir diğer tatil yeri olan Zigana geçidi kışın gidilebilecek en iyi tatil yerlerindendir.Trabzon ileGümüşhane arasında bulunan geçit Gümüşhane iline aittir. Yılın beş ayı karlar ile kaplı olan tatil yerinde sık ormanlar ile panoramik görüntüler yakalamanız mümkündür. Doğal güzelliklerinin 10 numara olduğu bölgede konaklamak için birçok tesis bulunmaktadır. Kendin pişir kendin ye tesislerinin de yaygın olduğu bölgede meşhur Hamsiköy sütlacı yemeği unutmayın.

K:Seyahat dergisiKışın Gidilecek 5 Muhteşem YerKışın artık yüzünü iyice göstermeye başladığı şu dönemde acaba karı ve kışı nerede yaşayıp tadını doyasıya çıkarabiliriz diye düşünenlerdenseniz aramıza hoşgeldiniz. Ağustos’ta doğmuş bir yaz çocuğu olarak yazı çok sevsemde kışın verdiği o dingin havayı, kahkalar eşliğinde şöminenin etrafında oturup sıcacık bir salep içmenin verdiği keyfi hiçbir şeye değişmem. Eğer bu şömine doğanın içinde bulunan bir eve veya otele aitse değmeyin keyfime. Ülkemizde kışın outdoor sporları yapabileceğiniz karın ve doğanın tadını çıkarabileceğiniz nefes kesici güzellikte yerler var. Biz şu an karar aşamasında olsak ta listemizde bulunan hem karın tadını çıkarabileceğiniz hem de doğanın tadını çıkarabileceğiniz bu muhteşem yerleri paylaşmak istiyorum.Karda Kapadokya’da Balon Turu

Kapadokya’ya gitmeyenimiz çok azdır. Bu kadar büyülü bir yerin ülkemizde olması ve bütün dünya tarafından yoğun ilgiyle karşılanıyor olması gurur kaynaklarımızdan biridir. Kapadokya bahar aylarında çok güzel olsa da kar yağdığında, yoğun turist kalabalığı ortadan kalktığında daha da büyülü bir hale geliyor. Hele sabahın ilk ışık hüzmelerini yerden 400 metre yukarıdayken yakalamak yeteri kadar nefes kesici bir deneyim değilmiş gibi bir de karın ışıl ışıl parıldadığı bu manzaraya bakmak büyük bir ayrıcalık olsa gerek.Kartepe Kış Yürüyüşü

Kartepe’ye genellikle kayak yapmak için gidilse de kış sporları yapılan diğer bölgelere göre deniz manzarasına sahip olması burayı diğerlerinden ayırmaktadır. Kocaeli’nin en güzel doğal parklarından biri olan Kuzu Yaylası Milli Parkında yaklaşık 10 kilometre olan yürüyüş parkurunda hem spor yapıp hem de yağan lapa lapa karın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.Çıldır Göl’ünde Balık Tutmak

Kışın eksi derecelerde buz tutan Çıldır Göl’ünde eskimo usulü bir delik açıp balık tutma fikri oldukça eğlenceli geliyor öyle değil mi? llk defa buz tutan bir gölün üzerinde yürümek oldukça heyecan verici olsa da köylülerin kızakları ile rahat hareket ettiklerini görünce heyecan yerini keyife bırakıyor. Aralık ayında donan göl mayısa kadar bu şekilde kalıyor.Sapanca’da Kara Doymak

Ziyaretçilerine 4 mevsim güzelliklerini sunan Sapanca özellikle kışın gidildiğinde lapa lapa yağan karı, çıtır çıtır yanan bir şöminenin etrafında yaşayabileceğiniz en güzel bölgelerimizden biri. Güne kar yağarken gölün etrafında yapacağınız huzur verici bir yürüyüş ile başlayıp ardından spa özelliği olan bir otelin sıcacık havuzunda bitirebilirsiniz.Oylat Kaplıcaları

Sıcak yeraltı sularının yüzeye çıkmasıyla insanlara birçok hastalığa derman olduğu bilinen kaplıcaların tadı kesinlikle en güzel kış aylarında karın yağdığı dönemde çıkar. Bursa’ya bağlı olan Oylat el değmemiş doğal güzellikleri, şelaleleri ve mağarası ile kesinlikle görülmeye değer. Burada hem doğa yürüyüşleri yapabilir hem de spası olan bir otelde kalarak kışın tadını çıkarabilirsiniz

* * * * * * * * * * * *

Kış turizmi,Türkiyede kışın gezilecek,tatil yapılacak yerler

Türkiyede kış turizmi,Kışın gezilecek yerler,Kışlık tatil beldeleri,Kışın nerede tatil yapılır?,Kış tatili

Türkiye, bulunduğu konum, doğası ve tarihi itibarıyla önemli zenginlikleri ve güzellikleri barındırıyor. Bu yüzden, yaz kış demeden yılın on iki ayında ziyaretçi akınına uğruyor. Avrupa ülkeleri, Asya, Amerika hatta Uzakdoğu'dan gelen turistler, ülkemizi karış karış gezerek doğal güzelliklerini keşfediyor. Akdeniz, Ege veya Karadeniz'de sahillerin de dışında gezilip görülecek yerler olduğunu neredeyse onlardan öğreniyoruz. İç Anadolu'daki bir bozkırda veya Doğu Anadolu'nun sarp kayalıkları arasında bazen tahmin etmediğimiz ya da ismini daha önce hiç duymadığımız yerlerin bulunduğuna tanıklık ediyoruz. Öyleyse, yaz bitmeden her zaman yaptığımız tatiller ve her zaman gezip gördüklerimizin dışına çıkarak, farklı bir tatil rotası izlemeye ne dersiniz?

Dev heykeller mekânı Nemrut
Adıyaman'ın Kâhta ilçesinde bulunan ve içinde Kommagene Krallığı'nın antik kentini barındıran milli park içerisinde, aslan ve kartal heykellerinin arasında 7 metreye varan dev heykeller bulunuyor. Bölge, tarih meraklılarının ilgi göstereceği yerlerin başında geliyor.

Doğayla iç içe bir kasaba
Karadeniz'in şirin kasabalarından olan Amasra, sakin bir tatil isteyenler için ideal bir mekân. Doğal güzelliklerinin yanı sıra, kalesi, müzesi ve Cenova şatosuyla tarihî bir tur da yapabilirsiniz. Çakraz'da yiyeceğiniz balığın tadını ise unutmanız mümkün değil.

Amasya’nın nehir güzelleri
Bir İç Anadolu şehrinde de sizi şaşırtacak şeyler olabilir. Şehrin merkezinden geçen Yeşilırmak'ın kenarında sıralanan ve geleneksel Osmanlı evinin bütün özelliklerini bünyesinde taşıyan Amasya evleri ve konakları bu şehri görmek için iyi bir neden.

Tarih ve gizemi birlikte görün
Likya, Roma ve Bizans uygarlıklarından kalan tarihî yapıları olan Olimpos’ta hem doğal hem gizemli bir tatil geçirebilirsiniz. Çıralı'da 3 bin yıldır yanan ateşi görebilir, dünyanın en güzel kumsallarından birinde denize girer ve Caretta Caretta kaplumbağalarını izleyebilirsiniz.

Balıklar ve kuşlarla beraber
Bursa'ya 34 km. uzaklıktaki Uluabat Gölü, yapısı itibarıyla değişik türden yüz binlerce su kuşuna beslenme ve barınma olanağı sağlıyor. Su içinde yaşayan canlılar için de zengin bir yapıya sahip gölde 21 çeşit balık bulunuyor. Doğa ve hayvan meraklılarına duyurulur.

Şirince: Ege'de bir Rum köyü
İzmir'in Efes harabeleriyle ünlü Selçuk ilçesinin 8 km. doğusunda üzüm bağları, şeftali bahçeleri ve zeytinliklerle çevrili tarihî bir Rum köyü Şirince. Burada yapılan Şirince evleri de 19. yüzyıl Anadolu mimarisini yansıtıyor.

İstanbul’a nefes aldıran yerler
Eğer İstanbul'da yaşıyorsanız, kentten sıkıldığınızda yakın yerlere kaçmak istersiniz. İşte; tarihi Polonezköy, iki akarsu arasında kalan şirin mekân Ağva veya İstanbul Boğazı'nın Anadolu yakası Karadeniz girişinde yer alan Anadolu Feneri önerebileceğimiz mekanlar.

Osmanlı köyü Cumalıkızık
Bursa'ya 2 km. uzaklıktaki Cumalıkızık, Orhangazi'nin Bursa'ya girmeden önce yaptırdığı köylerden biri. Tamamı sit alanı olan ve Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinin verildiği evlerden oluşan köye giderseniz, dar sokaklardan akan sular sizi karşılayacak.

Hem kaplıcası hem yeşili
Tatilde herkes farklı yerleri tercih eder. Eğer kaplıca seçeneğinden yanaysanız, İnegöl'e 27 km. uzaklıktaki Oylat Kaplıcaları'nı tercih edebilirsiniz. Orman içindeki mekân, size hem yeşilin en güzelini hem de şifalı sularını sunuyor.

Ege'nin ikiz kardeşleri
Kaleköy'de Türkiye'nin en son gün batımını yaşamak, Zeytinli'de dibek kahvesi içmek ve Hristo'nun tatlılarını yemek isterseniz Gökçeada'ya yelken açın. Rum köylerini tek tek gezin. Ama Gökçeada'yı gezerken kardeş Bozcaada'yı da ihmal etmeyin.

Kültürlerin kavşak noktası
Mardin ve Batman arasında yer alan Hasankeyf, konum itibarıyla kültürlerin kavşak noktasında bulunuyor. Doğu Akdeniz, Mezopotamya, Roma ve Bizans kültürlerinin ortak bir eseri olan Hasankeyf, çok eskiye dayanan tarihine rağmen Ilısu Barajı alanında yer alıyor.

Erzurum’da bir şelale
Tortum'a 35 km. uzaklıktaki şelale, 48 metrelik yüksekliği ile Asya ve Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise üçüncü büyüklükteki şelalesi olarak biliniyor. Akarsular ve doğaya ilgi duyanlar için tercih edilecek mekânlar arasında yer alıyor.

Dünyanın sörfçüsü burada
Sörf sporu için en uygun ortamı sunan Alaçatı, her milletten sörfçünün akın ettiği yerlerin başında geliyor. Hem rüzgârıyla yılın tüm zamanlarında sörf yapma imkânı tanıyor hem de doğal güzellikleri, mimarisi ve yetiştirilen doğal ürünleriyle sizi bekliyor.

Köyceğiz, tarih ve doğa...
Bir liman kenti olarak tarihi 4 bin yıla dayanan şehrin, tercih edebileceğiniz çok farklı özellikleri bulunuyor. Örneğin, Sultaniye köyünde termal kaplıcalara gidebilir, Yayla köyü ve Gökçeova'da safari yapabilir, Çandır köyünde çamur banyolarından yararlanabilirsiniz.

Kalem ustalarının çilehanesi
Selçuklular döneminde inşa edilen Sinop Cezaevi, 1997 yılına kadar siyasi mahkûmların gönderildiği cezaevi olarak varlığını sürdürdü. Müzeye dönüştürülen hapishanede Refik Halit Karay, Sabahattin Ali ve Necip Fazıl Kısakürek gibi isimler kalmış.

Doğada sessiz bir tatil
Datça merkeze 25 km. uzaklıktaki Palamutbükü’nde denize girebilir, şeffaf sularında balık avlayabilir ve yakın yerlere tekne turuna çıkabilirsiniz. Sit alanı olarak belirlenen köy, denizi ve doğayı sevenler için iyi bir tatil imkanı sunuyor.

Denizi de doğası da eşsiz
Fethiye'ye bağlı Ölüdeniz'de, dünyanın en güzel kumsalında denize girebilir, Kelebekler Vadisi ve Gemiler Adası'nı görebilir, Babadağ'dan yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Su altı dalışı ve doğa yürüyüşü de burada yapacağınız aktiviteler arasında yer alıyor.

Kanyonda sürpriz yolculuk
Fethiye-Antalya arasındaki 18 km. uzunluğundaki Saklıkent, olağanüstü güzellikler sunan bir vadi olarak karşımıza çıkıyor. Bazı noktalarda gökyüzünü göremeyeceğiniz, bazen de ilerlemek için kayalara tırmanacağınız mekân size farklı bir deneyim sunacak.

Adalarda gezmenin zamanı
İstanbul'da gezilip görülmesi gerekli yerler listesinin başında mutlaka Adalar olmalı. Özellikle de Büyükada. Yaz, adalara gitmek için en uygun mevsim. Renk renk çiçeklerin açtığı sokaklarda, tarihî köşkler arasında, faytonla yolculuğa çıkabilirsiniz.

Sille’yi görmeden gitmeyin
Konya, tarihi ve kültür mirası ile tam bir açık hava müzesi. Hz. Mevlânâ'nın iklimini hissetmek, onu yaşamak isteyenler yolunu muhakkak bu kente düşürmeli. Çok eski tarihi ve farklı mimari yapısı ile şehir merkezine 8 km. uzaklıktaki Sille de mutlaka gezilmeli.

Uzungöl henüz bozulmadan...
Uzungöl, dağların arasına gizlenmiş bir düş bahçesi adeta. Yeşilin bin bir tonu, rengârenk çiçekler, yayla serinliği... Yapılar henüz çoğalmadan yolunuzu Uzungöl'e düşürün. Trabzon'a mesafesi 100 km. Trabzon'a gitmişken Sümela Manastırı'na da uğrayın.

Kapadokya anlatılmaz, yaşanır
Kapadokya'da balon turu fotoğraflarına bakıp iç geçirenlerden misiniz? Cevabınız evetse bu yaz, tatilinizin bir kısmını peribacalarını görmeye ayırın. Her gidenin kalbini fetheden Kapadokya Nevşehir, Avanos ve Ürgüp üçgeninde yer alıyor.

Bir masal şehri Harran
Şanlıurfa'nın 45 km. güneydoğusundaki Harran, Mezopotamya ile Akdeniz'i birleştiren önemli bir durak noktası. 5 bin yıllık bir geçmişe sahip. İlk çağlardan beri önemli kültür merkezi. Kubbeli evleri, höyüğü, kalesi, şehir surları ile gezilip görülmeyi hak ediyor.

Sinan’ın şaheseri Selimiye
Sinan'ın 80 yaşında yaptığı ve "ustalık eserim" dediği Edirne Selimiye Camii, Mimar Sinan'ın başyapıtlarından biri. Aynı zamanda Osmanlı-Türk mimarisinin de doruk noktası. İçeride bulunan çinilerin, hatların, mermerlerin ve işlemelerin hepsi ise ayrı bir sanat eseri.

Ege’nin beyaz incisi
Kaynak sularının kirecinden oluşmuş bir tepe olan Pamukkale, 20 km. uzaklıktan görülebiliyor. Denizli’de bulunan ve Antik Havuz, Antik Tiyatro, Arkeoloji Müzesi'nin de yer aldığı bölgeyi, hem bir doğa harikası hem de tarihî bir mekan olarak gezebilirsiniz.

Hem Selçuklu hem Osmanlı
Doğubayazıt'ın 5 km. uzağında sarp kayalar üzerine kurulmuş 116 odalı İshakpaşa Sarayı, Türkistan, Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliklerini birleştiren bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Doğuya yapacağınız seyahatlerde Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesindeki İshakpaşa'ya uğramayı ihmal etmeyin.

Antik güzel Aspendos
Aspendos, amfi tiyatrosuyla meşhur bir antik kent. Antalya'nın 49 km. batısında yer alıyor. M.S. 2. yy'da Romalılar tarafından inşa edilen tiyatro 15 bin kişi kapasitesi ile en iyi korunmuş eski yapılardan. Sahne süslemeleri ve akustiği ile bir mimari harikası.

Noel Baba’nın makamı
Demre, Noel Baba olarak bilinen St. Nicolaus'ın yaşadığı bölge olarak tanınıyor. Uluslararası bir üne sahip Demre'de Noel Baba Kilisesi, Myra antik kentinin dağa ustalıkla oyulmuş kaya mezarları görülmeye değer yerler. Kaş'a 40 km. mesafede bulunuyor.

Ordu’ya Boztepe’den bakın
Doğanın tüm güzelliklerinin cömertçe sergilendiği bir ilimiz Ordu. Karadeniz'in en temiz kumu ve en uzun sahil şeridine sahip. Yeşil ile mavinin kucaklaştığı şehri, Boztepe'den seyretmenin keyfine doyum olmaz. Boztepe deniz seviyesinden 450 m. yükseklikte.

Söğüt
Söğüt'ün ismini duymak bile insanı heyecanlandırıyor. 700 yıllık Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti olan Söğüt, Bilecik'in 29 km. doğusunda. Sögüt'e yolunuzu düşürüp Ertuğrul Gazi, Dursun Fakı ve Şeyh Edebali'nin türbelerini ziyaret edip, dua edebilirsiniz.

Kültepe’yi dünya tanıyor
Pastırması, girişimci işadamları ve Erciyes'iyle meşhur Kayseri aynı zamanda dünyanın en eski şehirlerinden. Anadolu'nun en eski yazılı kaynakları da Kayseri'nin 8 km. doğusundaki Kültepe'de bulundu. Kültepe kazıları bütün dünyanın yakından takip ettiği bir çalışma.

İznik’e bir gün ayırın
Yolunuz Bursa'ya düştüyse İznik'i mutlaka görmelisiniz. Selçuklu ve Osmanlı eserlerinin kol kola verdiği bu şirin ilçe Bursa'ya bir saatlik mesafede. Çinileri de dünyaca ünlü. İznik'te göl manzarası eşliğinde çayınızı yudumlarken romantik saatler geçirebilirsiniz.

Yedi renkli göl Eğirdir
Eğirdir Gölü, Türkiye'nin dördüncü büyük gölü. Isparta sınırları içindeki Eğirdir Gölü'nün manzarası yılın her mevsimi harika. Genelde camgöbeği renginde olan göl; bazı gün ve saatlerde değişik renklere büründüğü için halk arasında yedi renkli olarak anılıyor.

Kutsal balıklara yem atın
Hz. İbrahim'in kenti Urfa. Musevi, Hıristiyan ve Müslümanlarca kutsal kabul ediliyor. Balıklıgöl, (Aynzeliha ve Halil-ür Rahman Gölleri ) İbrahim Peygamber'in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak biliniyor. Bu iki göl Urfa'nın en çok ziyaretçi çeken yerleri.

Mardin’i görmeden olmaz
Taşın insan yaşamındaki yerini, insan emeğinin taşı nasıl şekillendirdiğini görmek için dinlerin, mezheplerin harman olduğu Mardin'e yolunuzu düşürün. Çünkü Mardin, mimarisi, sosyal yaşamı ve kültürel dokusuyla her göreni büyüleyen bir şehir.

Van Gölü’nde günbatımı
Van kültürel birikimi ve doğal güzellikleri, yöresel dokusuyla Anadolu'nun motiflerini yaşatabilen bir kent. Türkiye'nin en büyük gölü bu ilimizde. Van Gölü üç de ada barındırıyor: Bu adalardan en meşhuru Akdamar. Adadaki Ermeni Kilisesi restore edilerek turizme açıldı.

Doğal serinlik Ayder Yaylası
Rize'nin Ayder Yaylası yaz sıcağından bunalanlara doğal bir serinlik sunar. Ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı yayla Çamlıhemşin ilçesine 16 km. mesafede. Ayder, zengin florasının yanı sıra kaplıcası ile de bölgenin en çok tercih edilen tatil yerlerinden biri.

Ashab-ı Kehf ziyareti
Kur'an-ı Kerim'in Kehf Sûresi'nde geçen "Yedi uyuyanlar mağarası" her yıl ziyaretçi akınına uğruyor. Birçok Kur'an meal ve tefsirinde, Ashab-ı Kehf mağarasının Tarsus'ta olduğu belirtiliyor. Mağara, Tarsus'a 14 km. mesafedeki Dedeler köyünde.

Damlataş astıma iyi gelir
Alanya için çok rahatlıkla bir mağaralar kenti diyebiliriz. Dünyaca ünlü mağarası Damlataş'tır. Mağara, büyüleyici güzelliğinin yanı sıra astım hastalarına iyi gelen havasıyla da bilinir. Mağaranın havası yaz kış değişmez; sıcaklık 22 santigrat derecedir.

Açık hava müzesi Harput
Elazığ'a 5 km. mesafedeki Harput ilçesi bir açık hava müzesi görünümünde. Müzesi, kalesi, Ulu Cami, Meryem Ana Kilisesi ve Buzluk Mağarasıyla görülmeye değer bir turizm merkezidir. Buzluk mağarası, yazın soğuk, kışın ise sıcak havasıyla insanı şaşırtır.

Bolu'nun gerdanında inciler
Dağların arasındaki vadilerde zamanla oluşan ve yan yana sıralanan göller Yedigöller olarak anılıyor. Doğa meraklıları için ideal bir mekân. 238 adet farklı bitki türünün yetiştiği alan, fotoğrafa merakı olanlar için de en iyi fırsatları sunuyor.

Gelibolu Yarımadası’nda tarih
Birinci Dünya Savaşı'nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Gelibolu Yarımadası, adeta bir savaş müzesi görünümünde. Çanakkale’de bulunan şehitlik, birçok ziyaret mekanı ile hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Antik kentte gizemli yolculuk
İzmir'in Selçuk ilçesi yakınlarındaki 4 bin yıllık Efes Antik Kenti, kiliseleri, çarşıları, mağaraları, çeşmeleri ile en çok ilgi çeken turistik mekânlardan. Hz. Meryem adına inşa edilen ilk mabet olan 'Meryem Kilisesi', Yedi Uyurlar mağarası, antik tiyatro ve tapınaklar öne çıkan yapılar.

İlk uygarlıklardan bugüne
Karain mağaraları, Türkiye'nin en büyük ve aynı zamanda içinde insan yaşayan doğal mağaraları arasında yer alıyor. Yapılan kazılarda bulunanların bir kısmı Antalya Müzesi, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve mağaranın önündeki küçük müzede sergileniyor.

Mozaik kent Zeugma
Gaziantep ili, Nizip ilçesinde yer alan antik şehir, Roma döneminden kalan mozaikleri ile tanınıyor. Şehrin villaları ve çarşılarının bulunduğu bölüm Birecik Hidroelektrik Baraj gölü altında bulunuyor. Kazılarda çıkarılan mozaikler Gaziantep Müzesi'nde sergileniyor.

Doğanın kucağında bir düş
Bolu'nun yanı başında kıvrıla kıvrıla çıkan bir yolla ulaşılan Gölcük, bir minyatür göl olarak karşınıza çıkıyor. Daha büyük bir gölün yer aldığı Abant ise, keyifli bir yürüyüş yapmak, pedal çevirmek, fayton gezintisine çıkmak ve fotoğraf çekmek için ideal bir mekan.

Cami ve kilise bir arada
Kars'ta, farklı uygarlıkları simgeleyen eserlerin bulunduğu Ani Harabeleri, en cazip turizm merkezlerinden biri. Farklı uygarlıklara ait cami, kilise, kervansaray ve manastırın yer aldığı mekânda tarihseverler, Selçuklu mimarisinin örneklerini görebilirler.

Artvin’in her köyü bir yayla
Doğu Karadeniz denildi mi aklınıza hemen yaylalar ve vadiler gelir. Artvin'in de yüzde 51'ini yaylalar oluşturuyor. Burada, Sahara Yaylası (Şavşat), Bilbilan Yaylası (Ardanuç), Kafkasör Yaylası'nı (Merkez) görebilirsiniz. Vadiler de bunların arkasından gelir.

Tarih, oksijen ve trekking!
Çanakkale ve Balıkesir arasında bulunan Kazdağları, yemyeşil doğası, tarihî kalıntıları, dereleri ve şelaleleriyle görülmeye değer bir belde. 25 kilometrelik bir bölümü Milli Park ilan edilen bölge, trekking yapmak isteyenlerden büyük ilgi görüyor.

Anadolu'nun bütün güzel evleri
Karabük'e bağlı bir Karadeniz kasabası olan Safranbolu, klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan evleriyle tanınıyor. Türkiye'de 'Dünya Mirası Listesi'nde yer alan 9 kültürel varlıktan biri olan kasabaya giderseniz, kendinizi tipik bir Anadolu şehrinde hissedeceksiniz.

Bu içerik deniz aslim

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b