Gizem :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Kar yağdığında neden heryer sessizleşir ? Kar yağdığında gürültü, kar sessizliği

18 Şubat 2015 Bu içerik 4.884 kez okundu.

Kar yağdığı zaman neden her yer sessiz olur?

Karın iğneli kristal yapısının, ses dalgalarını kırarak görece sessiz bir ortam oluşmasına yardımcı olmasından ötürü oluşan sessizliktir. çünkü bir kar tanesi iki yüzden fazla buz kristalinden oluşan bir kristaller kümesidir. işte bu yüzden sesi belirli oranda kırar ve emer. yoksa oluşan bu sessizlik, "baktım kar havası, eve gel kör olası!" gibi atasözünde belirtildiği şekilde herkes evine çekildiğinden dolayı oluşan bir sessizlik değildir.

Yeni yağan kar çevredeki sesi emen bir yapıdayken bekleyerek düzleşen karda ses yansıyarak uzak yerlere yankı yapabiliyor. Karda yansıyan ses daha net duyulabiliyor.

Karda neden heryer sessiz?

Bazen sabah uyandığımızda perdeler kapalı olduğunda dahi kar yağmış olduğunu biliriz. Ama karın yağmur gibi sesi olmadığından bunu nasıl anlarız? Etrafın normalden daha sessiz olmasından...


Kar taneleri yere yavaş yavaş ve dağınık bir şekilde düşerler. Yere düşen bir kar tanesinin üzerine aynı şekilde bir kar tanesinin düşme ihtimali yok denecek kadar azdır. Bu sebeple üst üste duran kar tanelerinin arasında minik hava cepleri oluşur. Bu hava cepleri de ses dalgalarını emerek, yansımalarını ve çoğalmalarını engeller.

Kar akustiği özellikle askeri alanda mühim bir konu. Ortam seslerini algılamaya çalışan bir aletin karlı veya karsız ortamda ölçümleri son derece farklı sonuçlar verecektir. Karın yoğun olduğu bir günde yüksek sesle kapatılan bir çöp tenekesi kapağının sesi kulağımıza çok daha zayıf gelirken, karsız bir günde tüm şiddeti ile ulaşacaktır.

Ses dalgalarının kar üzerinde ilerleyişini anlamak üzere çeşitli deneyler yapılmış. Bunlardan en sık rastladığım ise bir silah ile yapılanı. Silahın ateşlendiği noktadan 60metre öteye bir sensör yerleştiriliyor ve ses dalgasının boyu ve şiddeti ölçülüyor. Karlı ve karsız havada yapılan ölçümlerin farkını saüdaki tabloda görebilirsiniz. Üstteki grafikte sesin ne kadar yüksek olduğunu görebileceğiniz gibi, alttaki karlı alanda sesin hem alçak oluşu, hem de bozularak ilerlediği de görülmekte.

Karın şehri susturması.
tekerleklerden çıkan sesler karlara gömülürken; bağrışları, ağaçların dallarının hışırtısını, kornaların çığırtkanlıklarını yağan tanelerin, turuncu havanın yutmasıdır.
insanların berelerinin altında sakladıkları kulakları ve atkılarının gerisinde kalan ağızları da olduğundan daha az çalışır bu zamanlarda. hayvanlar da insanlar gibi saklanır.
bu sükunet sonraki sabah çocukların uyanıp da kara dokunma isteğiyle dolmalarıyla tükenmeye başlar.İnsan kulağının duyduğu en düşük sesi "0" desibel olarak kabul ederiz. Kalın bir kar tabakasının üzerine tekrar kar yağarken, ses emici yüzeyin ve ses dalgalarını emen kar tanelerinin yarattığı sessizliği başka bir gürültü kaynağı yoksa 0 desibele örnek gösterebiliriz.
Kar yağarken etrafı dinledin mi hiç Günlük? Karın yere düşerken çıkardığı sesi duydun mu? Ben duydum... Narin bir kuşun ağaç dallarına konması gibi konar kar taneleri de ağaca. Aslında o kadar gürültülüdürlerdir ki sen kendini verip dinlersen her bir tanenin düşünü çok net duyabilirsin.

Kar yere konduğunda bu kadar gürültü çıkarırken etraf neden sessizleşir Günlük? Zinhar çıt çıkmaz etrafta... Bütün canlılar ve cansızlar sessizce karın yağmasını izler. O sırada ne bir baykuş öter, ne de bir gökdelen mağrurca, gururla ve biraz da saygısızca kendinden bahseder... Herkes suspus olmuş bu gökten yağan inci tanelerini dinler... Saygıda kusur etmezler semadan gelen bu büyülü beyazlığa... Kar yağarken haykırmak sadece karın hakkıdır diye Tabiat Ana önceden tembihlemiştir hepsini. Kim karşı çıkabilir ki onun kurallarına? Kim yapabilir böyle çılgınca bir şeyi? Kar... O beyaz, saygıdeğer ve büyük büyü... Günahsız, suçsuz ve masum...

Fısıldayan güzellik.. tuhaf hışırtı..dışarı çıkarsınız hele birde hava kararmışsa sokak lambaları altında karın yağışını daha bir net görebilmek için başınızı yukarı kaldırırsınız ve sanki kar sessizliği içinize işler..acayip bir andır..ayağınızın altındaki karın hışırtısı* ve yanınızdan geçen araba bile sessizdir.dünya huzur dolu bir yer oluverir...

Kimse kar yağarken ona saygıdan susmazmış Günlük. Kar sustururmuş onları, kapatırmış o kahrolasıca çenelerini. Kar, yağarken etraftaki bütün sesleri emermiş vahşice... Öylesine bir yalıtım malzemesi düşün ki bütün doğanın sesini bir anda kesebilsin... Kar... Sadece kar... Karın yağdığı bir akşam atkını, bereni tak ve dışarı çık ve kulaklarını tamamen kara ver Günlük. Sessizliğin o ürpertici ve zorba ama bir o kadar da anlam verilmeyen huzurunu duyacaksın mutlaka. Dene bunu...

yürüyerek bozulduğunda bu sessizlik
dönüp bakarım ayağımın bıraktığı ize,
incitmişmiyim karı acaba diye.
umarım ki yenileri örtsün üstünü,
kimse görmesin karın yaralı yüzünü..

Sabah kalkılıp okula/işe gidilecekse sokağa ya da caddeye çıkıldığında kar yağdıysa eğer, fondaki her türlü gürültüyü emmiştir. her zamanki şehir gürültüsü yerine yavaşlamış hayatın dinginlik veren sessizliği vardır.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b