Ne nedir :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Com.tr adresler nezaman düşer ? .com Domain nezaman düşer

12 Nisan 2015 Bu içerik 2.562 kez okundu.

Dünya standartında birçok domain uzantısının düşme süresi bellidir. Ancak ülkesel farklılık gösteren “.tr gibi” uzantıların düşme zamanları elbette kendilerine özgüdür — spesifiktir.

Örneğin; .gen.tr veya .web.tr uzantılı önemli bir domainin düşmesini bekliyorsunuz — peki ne kadar beklemeniz gerekiyor? Bu önemli bir soru. Çünkü önemli domainleri sizin gibi, saniyesi saniyesine bekleyenler olabilmektedir. Bu bağlamda kendi yaptığım gözlemler ve tecrübeler neticesinde sizlere .tr uzantılı domainlerin düşme süresi ile ilgili naçizane bilgi vermek istiyorum. Umarım faydası olacaktır diyerek anlatıma geçelim.

.TR Uzantılı Domainler Kaç Günde Düşer?

Öncelikle kabataslak olarak dile getirmek gerekir ise; .tr uzantılı domainler ortalama 90 gün sonunda tamamen boşa çıkmaktadır. Yani domain firmanıza sordu iseniz — muhtemelen size sadece bu sayıyı dile getireceklerdir. Peki işin detayı nasıl?

Kendi deneyimlerim neticesinde şunu dile getirebilirim; .tr uzantılı domainler 90 gün sonunda, evet boşa çıkmaktadır. Fakat küçük bir ayrıntı ile; bu süreyi domainin bitiş tarihine göre değiloluşturulma tarihine göre hesaplamanız gerekmektedir. Bu bağlamda da domainin oluşturulma zamanından hemen sonra (saat 00:00 veya 00:05 gibi) boşa çıkmaktadır. Bu da ortalama 91 gün etmektedir denilebilir. Bu zaman zaman dakika farkı gösterebilir, ancak ortalama süre bu şekildedir.

.TR Uzantılı Domain 90 Gün Dolmasına Rağmen Düşmedi mi?

Zaman zaman ise 1 gün veya 2 gün geçmesine rağmen domainin düşmediğini gözlemleyebilirsiniz. Bu konudaki deneyimim ise; bazen domainlerin düşmesi 90 günden daha uzun sürebilmektedir. Dolayısı ile bir domain 90 veya 91 gün dolmasına rağmen düşmedi ise hemen pes etmeyip ortalama 3 gün daha beklemenizdir. Bu konuda edindiğim tecrübe ile de bunu dile getirebilirim.* * * * * *


Domain ne zaman düşer ?
Domain bildiğiniz gibi icann tarafından belirtilmiş bazı kurallar ve argümanlar doğrultusunda satılır ve yönetilir.

Bir domaini siz aldığınız anda hangi kayıt (register) firmasından almış olursanız olun bu domain temel olarak icann'a kayıt edilir.
Icann da merkez olmasının hakkını vererek hem domain sahiplerinin haklarını koruyacak, hem de domain almak isteyenleri bilgilendirecek kurallar dizisi koymuştur.

Bizi ilgilendiren kısmı ise domainin ne kadar süre ile alınabileceği, ne kadar süre kullanılabileceği ve eğer domain yenilenmezse ne zaman düşeceği (yeniden alınabilir hale geleceği)

Öncelikle sizlere icann tarafından yayımlanmış olan aşağıdaki resmi sunmak istiyorum. Aslında eğer biraz ingilizceniz var ise aşağıdaki resim yardımıyla herhangi bir domainin ne zaman düşeceğine ait bilgi edinebilirsiniz.

Bu resimden ne anlamamız gerekiyor ?

Öncelikle anlamamız gereken kısım şu;
Bir domain tek seferde 1 yıl ile 10 yıl arasında kayıt edilebilir.

Bu süre zarfında siz domain'e herhangi bir firma üzerinden whois çekerseniz göreceğiniz domain durumu 'Registered' dir. ve UpdateTime değeri domainin en son nameserver değişiklik bilgisini gösterir.

Domain satın alınan sürenin sonuna ulaştığında yani 1 ile 10 yıl arasındaki süre tamamlandığında 'expired' olur yani süresi dolmuş olur.

Domain süresi dolduğu zaman ise 'Auto-Renew Grace Period' dönemine geçer. Bu süre maksimum 45 gündür. Bu süre zarfında domaini almış olan kişi domainin süresini uzatabilir veya başka bir hesaba transfer edebilir. Bu da domain sürecini başa döndürür.

Bu süre sonunda domaini almış kişi halen daha domainini uzatmamış ise domain 'Redemption Grace Period' durumuna geçer. Bu durum domaini alan kişinin domaini uzatmış olmayı unutsa bile tekrar kayıt edebileceği anlamına gelir. Redemption Grace Period süresi maksimum 30 gündür ve bu 30 gün içerisinde domaini kayıt eden süreyi uzatmak istediği zaman yaklaşık 169$ kadar bir ücreti gözden çıkartmak zorundadır.

Domain bu kadar süre zarfında hala kayıt edilmemiş ise artık başkaları tarafından ve domain kayıt firmaları tarafından (backorder vs..) kayıt edilebileceği son döneme geçmiştir yani 'pending delete' bu süre ise 5 gündür. 5 iş gününün sonunda domain herkes tarafından alınabilecek duruma gelecek demektir.

Kısaca takvimi özetlersek.
Domain 1-10 yıl arası alındı ve uzatılmadı;
'Auto Renew Grace Period' : 45 gün. Domain sahibi domaini hala alabilir.
Bu sürede domaini almadı;
'Redemption Grace Period' : 30 gün. Domain sahibi yüksek ücret ödeyerek domaini hala alabilir.
Bu sürede de domaini almadı;
'pending delete' : 5 gün. Bu süre zarfında domain sahibi dahil kimseyi domaini alamaz ama 5 iş gününün sonunda domain herkes tarafından alınabilir konuma gelir.

Yani expired süresine 80 gün eklerseniz domaini alabileceğiniz günü net olarak tespit edebilirsiniz.

Peki bu süre %100 mü ?

Yani 80 günün sonunda domaine kavuşabilecek miyim ? Ben olsam işimi şansa bırakmam ve domaine sürekli whois çekerek durumunu kontrol ederim. Yapacağınız basit bir tarih veya hesap hatası domaini başkasına kaptırmanız anlamına gelebilir.

Peki düşmek üzere olan domaini alırken nelere dikkat edilmeli ?
Bu süre zarfında dikkat etmeniz gereken en önemli husus updated time değeri.

Yani bir domaine whois çektiniz durumu 'pending delete' ise bu domain, Updated Time değerinden 5 iş günü sonra düşecektir.

Bir örnek ile açıklamak gerekirse;
Domain kayıt tarihi: x.x.2010
Domainin düşüş tarihi: x.x.2012
Domain durumu: pending delete
Updated Time: 17.01.2013

Bu durumda bu domainin pending delete durumu 17.01.2013 + 5 = 22.01.2013'e kadar devam edecektir ve 23.01.2013'de herkes tarafından kayıt edilebilir hale gelecektir.

Domainler saat kaçta düşer ?
Türkiye saati ile;
com uzantılı domainler 21:00 - 22:00 arasında
net uzantılı domainler 20:00 - 21:30 arasında
org uzantılı domainler ise 16:00 - 18:00 arasında
düşer bu saatler arasında o gün domain sırası gelip düşmemiş yani silinmemiş ise ertesi gün %100 aynı saatler arasında düşer.

Domaini backorder firmalarına kaptırmamak için ilgili saatten sonra bi auto-refresh yapan browser yardımıyla almayı denemenizi öneririm.

* * * *

Bir domainin düşmesi üç peryottan oluşur..

PENDINGDELETE
domainler 6 gun sonra serbest kalır
REDEMPTIONPERIOD
durumdaki domainler 31 gun sonra serbest kalır.
REGISTRAR-HOLD
domainler de 37 ila 82 gün arasında değişen sürelerde serbest kalırlar.


* * * * *

Registrar-Hold: Özellikle domainleri sorgulatırken karşımıza çıkan Expire Date tarihini geçmesi ile domain bu zaman aşamasına girer. Bu süreçte domain isminin son sahibinin girdiği DNS adresleri askıya alınır. Domain sahibi 30 gün süre ile domaini yenilemez ise domain için 2. aşamaya geçirilir. Aynı zamanda Registrar-Hold aşamasına gelmiş domainler kesin olarak düşecek anlamına gelmez. Bu aşamada yenilenen domain normal domain uzantı ücretinden yenilenir.

Redemption-Period: 30 gün süren bir diğer aşama ise Redemption-Period sürecidir. Bu süreçte domain firması domain sahibine satın alma imkanı verirken ekstra olarak 99 $ bir ücret talep etmektedir. Ödeme yapıldıktan sonra 1 hafta içerisinde domain tekrar tarafınıza aktarılır. Ödeme yapılmadığı takdirde domain artık Pending-Delete yani son aşama sürecine girer.

Pending-Delete: Toplamda 60 günlük bir süreç geçmesinin ardından son süreç 6 gün olarak belirlenmiştir. Domain artık yenilenmeyeceğine kanaat getirilerek herkese açık bir hale getirilir. Bu süreçte whois bilgilerinde Updated Date olarak gösterilen tarihin ardından 5 gün geçtiği takdirde domain yeni sahibi ile kavuşur.


* * * * *

DOMAİN HANGİ SAATTE DÜŞER

Domainler genellikle pasifik saatleri baz alınarak düşmesi hesaplanır. Siz domainlerinizi hangi aracı firmadan alırsanız alın tüm domainlerin yönetimleri ve kontrolü İCANN tarafından barındırılmaktadır.

Düşmek üzere olan bir domaini yakalamak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Domain updatep time sürecinde ise algılarınızı gereğinden fazla şekilde açmanız gerekmektedir.

Domain Durumu : Pending Delete
Updated Time : 16.06.2014

Yukarıda örnek verdiğimiz domain whois bilgileri ile bir hesaplama yaptığımızda domainin 21.06.2014 tarihinde boşa düşmesi yüksek ihtimaldir. Domain düşme saatleri

.com uzantılar için akşam 20:00-22:00
.net uzantıları için 19:30-21:30 saatleri arasında gerçekleşmektedir.

Domainlerinizi sürekli olarak yenileyerek alınabilirliğini kontrol edebilmeniz için tarayıcınıza auto-refresh eklentilerinden birini kurarak tehlikeli saatler arasında domainleri takip altına alabilirsiniz.

BACKORDER NEDİR NASIL YAPILIR?

Backorder bir nevi düşecek domaine yapılacak önceden rezervasyon anlamındadır. ICANN tarafından domain satış firmalarına verilen yetki ile pending-delete süresine girmiş domainlerine koyulan ön ipotek olarak da adlandırılabilir. Backorder manuel olarak domaini yakalama olasılığına göre çok daha büyük avantaj sağlasa da günümüzde backorder fiyatları 25-75 $ arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

Backorder yapan firmalar arasında en bilinenler ve en iyiler Godaddy, Pool ve Snapnames gelmektedir. Dilerseniz hepsinin artı ve eksi yönlerini inceleyelim.

Godaddy : Diğer iki backorder firmasına oranla daha düşük şansa sahiptir. 1 domain için backorder ücreti 18.95 $’dır. Eğer ki o domain için backorder ile kazanamadı iseniz başka bir domain için bu hakkınızı kullanmanıza imkan veriyor.

Pool : Snapnames ile aynı teknik ve algoritma ile çalışsa da kazanılan her backorder işlemi için 3 gün süre ile açık arttırma uygulamaktadır. Eğer ki sizden başka o domaine teklif gelmez ise domain tarafınıza aktarılıyor. (60 $ karşılığında) Eğer ki 3 gün boyunca başka teklifler de gelir ise fiyat size daha pahalıya patlayabiliyor.

Snapnames : Backorder firmaları arasında zirveye oynayan ve işini profesyonel şekilde yapan bir firmadır. Pool ile aynı özelliklere sahip olsa da snapnames firmasının her zaman bir adım ileride olduğunu bilmenizi isteriz.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b