Sinema :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Unbroken 2014 (Sinema tavsiyesi)

28 Nisan 2015 Bu içerik 1.668 kez okundu.


Angelina Jolie'nin ikinci kez yönetmenlik koltuğuna oturduğu film, "Torrance Kasırgası" takma adıyla da tanınan Louis Zamperini'nin (1917-2014) hayatının önemli bölümlerini anlatıyor. 1936'da Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılan Olimpiyat Oyunları'na katılan ve erkekler 5 bin metre yarışında 8. olmasına karşın son 56 saniye içinde yaptığı atılımla Nazi Almanyası'nın lideri Adolf Hitler'in dikkatini çeken ve daha sonra onunla buluşan, ABD'nin II. Dünya Savaşı'na girmesinin ardından 1941'de Hava Kuvvetleri'ne katılan, B-24 savaş uçağı bombacısı olarak Pasifik'teki Funafuti Adası'na gönderilen, içinde bulunan uçağı, 1942'de kayıp bir uçağı aramak için düzenlenen arama kurtarma.
Uzun mesafe koşucusu olan Amerikalı Louis Zamperini ülkesini olimpiyatlarda temsil eder. Ancak ülkesine madalya kazandırmaz fakat finalde sergilediği performans baya dikkat çeker. Hatta Adolf Hitler bile onunla görüşmek yani tanışmak ister. Dört yıl sonra Zamperini, Tokyo’daki Olimpiyat oyunlarında favori isimlerden biridir. Hesaba katmadıkları bir şeyde o seneki olimpiyatlar II. Dünya Savaşı’nın çıkmasıyla iptal olur. Zamperini ise savaşa kendi isteğiyle yani gönüllü olarak katılır. Pasifik’te geçirilen bir kaza sonrası iki silah arkadaşıyla hayatta kalmayı başarır ve kırk yedi gün sürecek bir yaşam mücadelesi vermek zorunda kalılar. Daha sonra kurtarılırlar ancak onları kurtaran düşman tarafıdır. Japon Deniz Kuvvetleri tarafından kurtarıldıkları için savaş esirlerine işkencelerde uygulanabilecektir.
İMDB: 7.2 ( 30.822 Kişi Oy kullanmıştır. ) ( 3 Oscar adaylığı. 10 diğer ödül ve 22 ödül adaylığı. ) Louis Zamperini, Amerikalı bir uzun mesafe koşucusudur. ABD Olimpiyat Takımında ülkesini 1936'da Berlin'de düzenlenen Olimpiyat oyunlarında temsil eder. Dereceye girip madalya kazanamaz ama müthiş bir final performansı ortaya koyar. Öyle ki Adolf Hitler kendisiyle tanışmak ister. 4 yıl sonra Zamperini, Tokyo'daki Olimpiyat oyunlarında favori isimlerden biridir. Fakat o seneki Olimpiyatlar II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle iptal edilir ve Zamperini savaşta gönüllü olarak görev alır. Pasifik'te geçirilen bir kaza sonrası iki silah arkadaşıyla hayatta kalmayı başarır ve 47 gün sürecek bir yaşam mücadelesi verirler. Ne var ki kendilerini kurtaranlar düşman taraf olan Japon Deniz Kuvvetleridir ve kurtardıkları savaş esirlerine işkence yapmaktan da geri kalmazlar... Louis Zamperini'nin gerçek yaşam öyküsünün anlatıldığı ve Laura Hillenbrand'ın kaleme aldığı "Unbroken: A World War II Story of Survival, Resilience and Redemption" adlı kitaptan uyarlanan filmin yönetmenliğini ikinci yönetmenlik deneyimine imza atacak olan Angelina Jolie üstleniyor.. Yönetmen : Angelina Jolie Oyuncular : Garrett Hedlund , Jai Courtney , Domhnall Gleeson , Jack O'Connell , Alex Russell iyi seyirler

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b