Ne nedir :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Kendine yatırım yapmak

13 Haziran 2015 Bu içerik 2.450 kez okundu.Zamanınızdan veya paranızdan fedakarlık etmeniz gerekecek.
Hayat kısa ve zamanınızı iyi değerlendirerek geleceğinize ve sizden sonrakiler için yatırım yapma şansınız var. Hayatın amacı sizin için ne olursa olsun, gerçek şu ki; önemli olan geride bıraktıklarınız. Peki kendinizi nasıl geliştirebilirsiniz ?
  • Kitap satın alarak,
  • blog, dergi vs. kısacası okuyarak,
  • Ders içerikli Mp3 leri boş zamanlarınızda dinleyerek,
  • İnovasyonel yaklaşımları benimsemek için araştırma yaparak,
  • İyi bir akademiden eğitim alarak,
  • İlgili kurs veya seminerlere katılarak

-

sonuçlarını en net görebileceğin eylemdir. ülkeyi, dünyayı kurtarmaya niyetleneceğine kendini kurtarmaya çalışmalı her insan. kendindeki gelişimleri, değişimleri gözlemleyebilirsin. kendini denetlemen, eleştirmen daha kolay sonuçta. harekete geçebilirsin, durulabilirsin, kendine gaz verebilirsin falan. fikir de senden, emek de...

-

Peki kendinize nasıl yatırım yapabilirsiniz?

Öncelikli olarak çeşitli eleştiriler getirilse de üniversite eğitiminin önemi halen çok etkili. Halen iş dünyasında bir çok kapıyı üniversite eğitimi sağlıyor. Bunun yanında hedeflediğiniz alanda ihtiyaç duyulan teknik ve yetkinlik temelli becerileri iyi anlayıp bunları en uygun fiyatlı ve kaliteli bir şekilde nerelerden alabilirimi araştırmalı. Bütçenizin yettiği oranda bu eğitim ve kurslara katılmak bir çok kişinin önüne geçmenizi sağlayacak. Öğrencilerin lisans eğitimi süresinde bu ihtiyacı görüp kendilerine yatırım yapmaları çok önemli. Zira bu sürede iş hayatına atıldığında bulunamayacak kadar boş zaman bulunabiliyor. Bunun dışında ucuz ve etkili kendine yatırım aracı olarak aşağıdaki yöntemler kullanılabilir. Birin­cisi, kendi seçtiğiniz bir zaman aralığında, her gün en az bir sa­at okumak, imkân bulduğunuzda da bu sürenin üzerine çıkmak. Eğer istikrarlı bir şekilde günlük bir saatlik okumanızı sürdürebilirseniz bu haftada bir kitaba denk gelecektir. Yılda yaklaşık elli kitap. Yılda elli ki­tap okumanız halinde, önümüzdeki on yıl içinde beş yüz kitap okumuş olacaksınız. Her gün düzenli olarak alanınızla ilgili ki­taplar okuma alışkanlığı böylece sizi, çok kısa zamanda sektörü­nüzün en eğitimli ve en yüksek ücret alan insanlarından biri ya­pacaktır. Diğer bir yöntem yolda iken ses kaset ya da CD programlan dinlemenizdir. Otomobiliniz varsa otomobilinizde yoksa mp3 müzik çalarınızda dinleyebilirsiniz. Günde ortalama 1-2 saatimiz yolda geçiyor. Bu süreyi verimli kullanmanız durumunda mp3 müzik çalarınızda müzik yerine sesli eğitim program­larını dinlemekle, alanınızdaki en bilgili insanlardan biri olabi­lirsiniz. Ömür boyu öğrenmenin bir başka yoluysa yukarıda söz ettiğim hedefe yönelik teknik ve yetkinlik bazlı spesifik eğitimlerin yanında neredeyse bulabildiğiniz her kursa ve seminere katılmanızdır. Emin olun en yetenekliler kendilerine en çok yatırım yapanlardır. Dördüncüsü uzaktan eğitim programlarını denemenizdir. Günümüzde uzaktan öğrenme programları sınıf içi eğitimden daha etkili sonuçlar vermektedir. Yabancı dil öğreniminden yetkinlik eğitimlerine kadar bir çok alanda üniversitelerle işbirliği içerisinde yürütülen çok sayıda program var.

İyi bir kitap, sesli programlar, seminerler ve uzaktan eğitim programları sizi yıllarca çalışarak ulaşabileceğiniz noktaya çok daha kısa bir sürede ulaştırabilecektir. Unutmayalım zaman herkese eşit olarak dağıtılmış ve geri dönüşü mümkün olmayan bir değer zamanı doğru kullanarak ve yeteneklerimizi açığa çıkaracak alanlarda kendimize yatırım yaparak iş ve kariyer hayatında ön sıralara geçmemiz mümkündür.

-

Karakter Planlaması Mümkün mü?

Kariyer planlaması öncesinde karakter planlaması mümkündür ve gereklidir. Bunun için aile baskısını, toplumsal baskıları ve başarı beklentileriyle süslenmiş yılları derin bir nefes alıp kenara bırakmalı ve kendimize bazı sorular sormalıyız.

- Hayatını ve hayallerini paylaşabildiğin gerçek dostların var mı?

- Kendini üstün görmek yerine eşitlik ilkesine ne kadar sadıksın?

- İyi bir insan olmak ne demek?

- İçinde yaşadığın topluma faydalı olmak için ne yapıyorsun?

- Para ve makam dışındaki kazanımlarını ne olarak görüyorsun?

Bu soruları bakış açısına göre çoğaltmak tabiî ki mümkün. Fakat bu ve benzer soruların cevaplarını aramadan ya da bulmadan çıkılmış bir kariyer yolculuğu, karakterin sarsılmasına ve bir karakter seti inşa edilmesine neden olabiliyor. Belki de bu soruları artık sadece kendi kendimize sormamızın dışında; büyük kurumsal şirketlerin de çalışanlarına samimiyetle soracağı departmanlar oluşturulmalı.

-

Karakterin Besini Sosyal Kültürü Oluşturmak

Karakterin ve sosyal kültürün beslendiği, geliştirildiği bir ortamda kariyer yolculuğu kendi basamaklarını mutlaka oluşturacaktır. Mezun olduğun okul, çalıştığın şirketin büyüklüğü, taşıdığın unvan, kazandığın maaş olarak belirlenen kariyer basamaklarından önce daha değerli olan bir karakter setine sahip olmak ise meselenin temelini oluşturuyor. Bu karakter setinde taşıdığın değerler, kazandığın dostlar, senin hakkındaki düşünceleri de oldukça önemli. Paylaşımda bulunduğun insanlarla zenginleşmeye ve karakter yolculuğunu hep yukarıya taşımaya devam etmek mümkün.

Ve tabiî ki bu karakter yolculuğu aslında kariyer yolculuğunun başlangıcı ve güçlü bir temel anlamını taşıyor. Bu temel üzerine inşa edilen bir kariyerin ise sarsılması pek kolay olmayacaktır. Karakter kariyerin zeminidir, sağlam karakter yüksek bir kariyeri şüphesiz getirecektir…

Eğitim sistemimizde ve toplumsal aile yapımızda artık başarının kariyer ile değil, karakter ile de ölçümlendiği ve takdir edildiği bir gelecek dileğiyle…

-

Kendine Yatırım Yapmak

Yatırım için paranız olduğunda hemen malk mülk sahibi olmaya çalışırız. Kriz döneminde elinizdekileri kendinize yatırım yaparak değerlendirebilirsiniz. Neden kendinize yatırım yapmayı düşünmüyorsunuz?

Yaşamınızı daha iyi yönde etkileyecek ve değiştirecek değişiklikler

1. Hayallerinize Yatırım Yapın

Eğer gelecek hayalleri kurmaz ve kariyer planları yapmazsanız geleceğe sahip olmaazsınız. Önce hayal edin ve sonrasında hedeflerinize ulaşmak için şu adımları atın: Her sabah 10 dakika hedef belirleyin ve nasıl ulaşacağınızı düşünün. Unutmayın; Yaşam şimdi, hayalleriniz gelecektir.

2. Yeteneklerinize Ve Eğitiminize Yatırım Yapın

Yeteneklerinizi geliştirmeden hayallerinize ulaşmanız zor olabilir. Var olan yeteneklerinizi fark edin ve nasıl geliştireceğinizi düşünün. Şirketteki eğitim fırsatlarını kaçırmayın, paranız varsa kişisel gelişiminize yönelik kurları araştırın. Bugüne kadar edindiğiniz eğitimle şimdiki işinizdesiniz, yeni eğitimlerle farklı bir noktada olabilirsiniz.

3. Pozitif Düşünceye Yatırım Yapın

Daha iyi yaşam için bizi motive eden şey pozitif düşüncedir. Pozitif düşünce sağlık ve mutluluk verir. Amaçlarına ulaşan mutlu insanların yaşamlarını okuyun, onlarla birlikte vakit geçirin. ‘Asla’, ‘Olamaz’ ‘Yapamayacağım’ gibi kelimeleri kullanmayın.

4. Yaratıcılığa Yatırım Yapın

Başarılı insanlar yaratıcı insanlardır. Hayal gücünüzü geliştirecek ve daha yaratıcı düşünmenizi sağlayacak faktörleri araştırın. Şimdiden düşündükleriniz hakkında heyecanlanmaya başlayın.

5. Çevrenize Yatırım Yapın

Masanızı, evinizi düzenleyin. Etrafınız toplu olduğunda daha ciddi şeyler yapmaya başlayabilir veya böyle bir istek duyabilirsiniz. Kendinize ve yapacaklarınıza zaman yaratmak için teknolojiden yararlanın.

6. Zamana Yatırım Yapın

Kendinize zaman ayırın ve bazen yalnız kalın. Bir ağacın altına oturarak yaşamınızı, arkadaşlarınızı, yaptıklarınızı ve yapacaklarınızı düşünün. Her gün yarım saat telefonlara bakmayın, bilgisayarınızı açmayın, e-maillerinizi kontrol etmeyin. Yürüyüş gibi sevdiğiniz şeyleri yapın.

7. İlişkilere Ve Topluluklara Yatırım Yapın

Topluluklar sevdiğiniz şeylerin etrafınızda olmasıdır. Hayat sadece kendi istekleriniz doğrultusunda yaşamak değildir, hayatınızı paylaşmak ve hediyeleşmektir. Topluluklar içinde olmak paylaşmayı getirir. Herkes aşk, vizyon ve diğer kararlarında özgür. Klüp, hastane, yardım kuruluşları, salonlar, gruplar ve dernekler yeni insanlar tanımak için size yardımcı olabilir. Sevdiğiniz ve gelecek düşündüğünüz alanda bulunanlarla irtibata geçin.

-


Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b