Ne nedir :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Google`da yükselmek için blog yazıları ve etkileri nelerdir

14 Haziran 2015 Bu içerik 1.407 kez okundu.w w w . a r k a d a s f a n . c o m Blog siteniz.Web sitenizin iç optimizasyonunu kusursuz olarak yapılandırmalısınız;


Eklemiş olduğunuz resimlerin boyutunu minimum seviyeye getirmeli, title 70 karakteri, description 160 karakteri keyword kısmı da 260 karakterden fazla olmamalıdır. H etiketlerinin kullanımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunların yanı sıra canonical kullanımı, iç ve dış linkleme, w3c ve web 2.0 standartlarına dikkat etmelisiniz. Bu paylaşmış olduğumuz kriterleri ilerleyen dönemlerde web sayfamızda sizler için ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Düzenli, mantıklı ve kullanıcı odaklı içerik paylaşmalısınız;

Yazmak için yazmayın. Kullanıcıya bir şeyler verin ve o kullanıcı web sayfanıza bağlı kalsın. Çıkmamak için bir sebep bulsun. Şimdi uzun makale yazmanızı öneririm ama bu içeriğin kesinlikle sıkmaması gerekiyor. Yazabildiğinizce yazıp saçmalamak doğru değil. Sitenize gelen kullanıcılar bilgiye aç kişilerdir. Onlara en doğru bilgiyi en akıcı şekilde sunmak sizlere her zaman için kazandıracaktır.

İçeriklerinizi sosyal medya ağlarına gönderin;

Bir makale yazdınız ve yayınladınız. Bunu nasıl duyurmayı planlıyorsunuz? Siteme nasıl olsa ziyaretçi geliyor bir şekilde okunur mantığı çok yanlıştır. Yazmış olduğunuz yazıyı sosyal ağlarda özellikle de facebook da yer alan ilgili grup ve sayfalarda paylaşmanız ciddi oranda geri dönüş sağlayacaktır. Hemen uygulamaya başlamanızı önermekteyim.

Sosyal ağlarda aktif rol alın;

Sayfanızla, sektörünüzle alakalı grup ve sayfa kurmaktan kaçınmayın. Bu gruplara ilgili kişileri davet edin ve içeriklerinizi paylaşarak takipçi edinin. Siteniz gerçekten faydalı konular paylaşıyorsa bu takipçiler belli bir zaman sonra kendi istekleriyle sitenizi ziyaret etmeye başlayacaktır.

Tabi ki kaliteli ve kalıcı backlink;

Backlink bitti, sakın alma, aman ha, kesinlikle zarar verir ve siten bir daha google’da listelenmez diyenlere aldırış etmeyin. Dış kaynak her şeydir. Kalıcı ve kaliteli olduğu sürece almaktan kesinlikle çekinmeyin tabi abartmamak şartıyla. Bu terim google var olduğu sürece var olacaktır. Yeni açılan siteleri için sosyal platformlarda profil oluşturup ilgili sayfalarından bağlantı vermelerini uygun görmekteyiz.

Dijital pazarlama olmadan olmaz;

Kurumsal bir web sayfasına sahipsiniz ama dijital dünyada yer almıyorsunuz? Oldu mu şimdi? En kısa sürede dijital pazarlama kanallarını kullanmalısınız. Özellikle e-mail pazarlaması, adwords, sosyal medya gibi pazarlama kanalları olmazsa olmazlarınız arasında yer almalı. Bunlar e-ticaret siteleri için şiddetle önerdiğimiz kanallardır.

Sitenizden yapılan link çıkışlarını kontrol altına alınız;

Karşılıklı link değişiklikleri ile sitenizi çöp site yapmayınız. Dışarıya 10’dan fazla bağlantı çıkışınız olmasın. Sitenizi fazla reklam alanlarıyla doldurmayın.

Footer bağlantı intihardır;

Penguen algoritmasının bitirdiği dış kaynak türü diyebiliriz. İlgili ilgisiz tüm sayfalardan bağlantı almanız fayda değil zarar sağlar. O nedenle bu bağlantı çeşidinden uzak durmanızı önermekteyiz.

Yarışmalar candır;

Web sayfanızda, sosyal ağlarınızda yarışmalar düzenlemeniz kullanıcı kitlenizin genişlemesine yardımcı olur. Bu tür aktiviteleri sık sık yapmanızı ve tatmin edici ödüller sunmanızı önermekteyim. Hatta hemen bir yarışma için aksiyon alın ve faydalarını görün.

Paravan siteler ile alt yapınızı kuvvetlendirin;

Ücretli veya ücretsiz paravan siteler oluşturarak web sayfanızın temelini kuvvetlendirebilirsiniz. Ama sakın şu hatayı yapmayın. Paravan bir blog açıp direkt makalenizi ekleyip o makaleden link çıkışı vererek bağlantı almayın. Öncelikle belli bir zaman özgün içerikler ekleyin, kendi sitenizden ayırt etmeyin. Yaklaşık 1 aylık periyottan sonra bağlantılarınızı eklemeye başlayın. Faydasını kesinlikle göreceksiniz.

Yukarıda sizler için açıkladığımız maddeleri lütfen uygulayın. Özgün olun arkadaşlar. Başkalarının emeklerini çalmak marketten ekmek çalmaktan, hırsızlık yapmaktan farklı değildir. Özgün ve doğal olmanız sizlere çok şey kazandıracaktır. Unutmayın taktir edilen değil taklit edilen başarmıştır.
 • Öncelikle web sayfanızın tüm iç optimizasyonunu bitirmelisiniz. (Başlık, açıklama, anahtar kelime kısımlarını yapılandırmalı, sayfa hızını maximum seviyeye çıkarmalısınız.)
 • Düzenli olarak uzun, mantıklı ve kullanıcı odaklı içerikler paylaşmalısınız.
 • Paylaşmış olduğunuz içerikleri sosyal medya platformlarına göndermelisiniz.
 • Sosyal ağlarda dayanışma grupları kurup bu gruplar üzerinden ziyaretçi ve takipçi kazanmalısınız. (Faydalı içerikler, kaynaklar paylaşırsanız sizi bırakmayacak takipçilerle karşılaşırsınız.)
 • Kaliteli ve kalıcı backlink kaynaklarına web sitelerinizi ekleyiniz. Özellikle yeni açılan siteler sosyal paylaşım sitelerinde profil oluşturarak bağlantı almaya başlayabilirler.
 • Kurumsal bir web sayfasına sahipseniz dijital pazarlama (mail pazarlaması, mobil pazarlama, sosyal medya, seo, adwords) kanallarını mutlaka kullanmaya özen gösterin.
 • Sitenizin link çıkışlarını kontrol altına alınız. fazla link çıkışı yapmayınız.
 • Footer bağlantı alarak yükseleceğinizi düşünmeyiniz. Kesinlikle bu tür bağlantılardan uzak durunuz.
 • Web sayfalarınızda kullanıcılar için ödüllü yarışmalar düzenleyiniz.
 • Yan paravan siteler oluşturup belli bir süre içerik girdikten sonra web sayfalarınıza bağlantı sağlayınız.

Sitenizi özgün içeriklerle doldurun.

Web sitenize sadece özgün içerikler ekleyin, ve güncel tutun.
Kopya içeriklerden kaçının.
Eğer site haritanız yoksa, hemen site haritası oluşturup sitenizin kök dizinine yükleyip Google webmaster hesabınızda Google’a bildirin.
Anahtar kelimelerinize göre sitenizi optimize edin, örneğin, H1, H2 ve H3 tag’lerine anahtar kelimelerinizi ekleyin.


Uzunluk vs. Derinlik: Bu Neden Önemlidir?

İçeriğiniz hangi uzunlukta olması lazım? Asıl soru: Nasıl derinlikte olması lazım? Az önce makalenin çok kelimeli olması gerektiğinden bahsetmiştim, fakat bunu size daha detaylı olarak anlatayım. Mesele kelime sayısı değil, asıl mesele içeriğin derinliğidir, derin konulu içerik olunca da yükselmeniz de kolay olacaktır:

1. Kopya içeriği önlemek için özgünlük eşiği ekler.

2. İçeriğiniz daha derin ise, daha detaylı bilgi içeriyor demektir.

3. Kaliteli ve uzun içerikler ile sıralamada yükselirsiniz, aynı zamanda kullanıcılar da paylaşırlar, böylece link de kazanırsınız.


Tecrübelerimize dayanarak google arama motorunda kelime bazlı yükselmek için aşağıdaki önerilerimizi uygulamanız fayda sağlamaktadır.
 • Ziyaretçi sayısı yüksek web sayfalarından tanıtım yazısı satın almanız.
 • Sosyal paylaşım platformlarında web sayfanızın reklamını yapmanız.
 • Web sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların sitenizde daha uzun vakit geçirmelerini sağlayacak içeriğe sahip olmanız.
 • Kaliteli ve kalıcı backlink kaynaklarına sahip olmanız.


Yazınıza Ekleyeceğiniz Fotoğraflar Özgün Olsun.

Bu madde çoğu site sahibinin dikkat etmediği madde olarak nitelendirebiliriz. Eğer yazınızda fotoğrafları kendiniz çekebiliyorsanız çekin, eğer çekemiyorsanız o fotoğrafı düzenlemeye çalışın. Ufak bir sitenizin adresi bile yeterli olacaktır. Böylece o resmin HTML kodları değişecek ve Google botları onu yepyeni resim olarak görecektir. Böylece Görsel indexiniz de artar.

1- Özgün ve düzgün içerik : Temel faktörlerden bir tanesi içerik ve ziyaretçi ilişkisidir. Google artık kesinlikle ve kesinlikle ziyaretçilerin web sitenizde geçirdiği süre ile yakından ilgilenmekte ve dizin sıralaması yaparken bunu dikkate almaktadır. Gelişi güzel yazmış olduğunuz bir yazı ile kısa süreli yüksek pozisyonda yer alma durumunuz olabilir, fakat sitenize giren ziyaretçiler bu yazınızdan memmun kalmazlar ise emin olun ilk güncelleme ile birlikte sıralamanız oldukça gerilere gidecektir.

2- Kelime ve site içerik faktörü : Size bunu çok basit bir örnek ile tanımlayacağım. Bir manav vitrini düşünün, kasa kasa meyve ve sebzeler sırası ile dizilidir ve her kasada sadece bir çeşit bulunmaktadır, bu düzen ile müşteri alacağı ürünü kolaylıkla seçebilmekte ve tercihte zorlanmamaktadır. Aksi bir durumda yani kasaların karşımsaı her birinin bir başkası içinde yer alması müşteriyi oldukça rahatsız edecektir. Web sitenizde gebelik ile ilgili bir başlıktan ziyaretçi aldığınızı varsayalım ve ziyaretçiniz bu konuyu derinleştirmek isteyip sitenizde gerekli içeriği bulamaz ise hem ziyaretçi hemde google botları hoşnut olmayacaktır.

3- İçerik kalitesi ve düzeni : Makalemizi yazarken hem google botları hemde kullanıcının dikkatini çekecek şekilde hazırlamalıyız, web sitenizdeki içerik başlık ile alakalı ve gerçekten doğru bilgiyi yansıtıyor olabilir ama kullanıcının okumasına hitap etmiyorsa yani dikkatini çekmiyorsa sayfanızda fazla barınmayacak ve buda hanenize eksi puan yazılmasına sebep olacaktır. Bu sebepten ötürü içeriğimizi hazırlerken imla kurallarına dikkat etmeli, kesik kesik cümleler yerine tamamlayıca cümleler kullanmalı ve önemli kelimelere gerek kalın, gerek yatık gerekse altı çizgili veya renkli biçim vererek dikkat çekmeliyiz.

4- Keyword domain faktörü : Sıralamaya direk etki eden faktörlerin başında domain faktörü gelmektedir. Anahtar kelimeniz ile alakalı domain seçmeniz durumunda işiniz dahada kolaylaşacaktır.

5- Kullanıcı yorumları : Özelikle blog sistemlerinde kullanıcıların yapmış olduğu özgün yorumlar google botları tarafından oldukça fazla sevilmektedir. Ziyaretçilerin konu ile alakalı yapacağı yorumlar, hem yazmış olduğunuz yazıya ilgi duyulduğunu göstermekte ve aynı zamanda özgün bir düşünce olduğu için makalenizi dahada geliştirmektedir.

6- Görsel kullanımı : 3 ncü maddede belirttiğim içerik kalitesini arttırmanın başlıca yollarından dır medya kullanımı. Sayfalarımızda yazmış olduğumuz yazımız ile alakalı görsel resim ve videolar kullanmak sayfaya ve ziyaretçiye verdiğimiz önemi vurgulayacaktır. Ayrıca görsel aramaları ve video aramalarındanda trafik almamızı sağlayacaktır.

7- Sosyal medya kullanımı : Başta facebook, twitter ve 21 Eylül 2011 itibariyle tüm kullanıcılara açık hale gelen google + sosyal paylaşım sitelerinde web sitemizin bağlantılarının ve ayrıca hesaplarımızın yer alması bu hesaplardan kullanıcılara duyurularda bulunmamız hem kullanıcıları memmun edecek hemde google botlarının dikkatini çekmekte bizlere çok ama çok fayda sağlayacaktır.

8- Sosyal imleme : Web site sahipleri değilde kullanıcılar tarafından ülkemizde pek rağbet görmeyen bir sistemtir sosyal imleme siteleri. Normal şartlarda bir ziyaretçinizin bağlantınızı sosyal imleme sitelerinde paylaşması oldukça memmun edici bir davranıştır, bunu başarabiliyorsanız ne mutlu size ama başaramıyorsanızda sorun yok, bu işlemi manuel olarak sizde yapabilirsiniz. Belirli aralıklarla web sitenizde yazmış olduğunuz yazılarınızı delicious, digg, folkd vb. sosyal imleme sitelerine gönderebilir botların dikkatini çekebilirsiniz.

9- Link çeşitliliği : 1 – 2 yıl öncesine kadar ücretli olarak alınan linkler direkt olarak sıralamanıza etki ederken artık günümüzde pozitif etki yerine negatif etki yaratmaktadır. Google sayfa altı link çıkışı yerine yazı içerisinde makale bağlantılarına daha çok önem vermektedir. Web siteniz için alakalı sitelerden sayfa altı link çıkışı yerine yazı içerisinde tanıtıcı makale bağlantısı alabilirsiniz. Bu işlemi dahada profesyonel hale getirmek istiyorsanız Link wheel konumuzu inceleyebilirsiniz. Ayrıca link çeşitliliği için forum profil, video linkleri, blog yorum linkleri vb. ile kendinize link demeti yapabilirsiniz ( tabiki eşşeğin kulağına kar suyu kaçırmadan yapmanız gerekmektedir.).

10- Hosting lokasyonu : Bir çok web site yayıncısı ülkemizdeki hosting fiyatlarının yüksek olması sebebi ile yurt dışı lokasyon tercih etmektedir. Sizlere nacizane tavsiyem en azından kurumsal çalışmalarınızda TR lokasyon tercih etmenizdir. TR lokasyon tercih etmeniz durumunda web sitenizin açılış hızına etki edecek ve google botlarına bak arkadaş ben de sitemde Türk oğlu Türk ‘ üz fikrini benimsetebilecesiniz.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b