Sinema :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Jurassic World 2015

16 Haziran 2015 Bu içerik 1.601 kez okundu.John Hammond'ın başarısızlıkla sonuçlanan Jurassic Park denemesinin üzerinden tam 22 yıl geçmiştir. Nublar Adası'nda bu kez tam kapasiteyle çalışan, Hammond'ın hayal ettiği gibi bir dinozor tema parkı Jurassic World adıyla kurulmuştur. Ancak kuruluşunun üzerinden 10 yıl geçen parkta müşteri sayısı günden güne azalmaktadır. Parkı işleten şirketin hedeflerini tutturabilmesi için parkta yenilikler yapılır, yeni bir dinozor türü yaratılır. Ne var ki bu yeni tür, adayı ve adadakileri felakete sürükleyebilecek sonuçlar doğuracaktır.

Kosta Rika yakınlarındaki Pasifik kıyılarında kurulu olan Isla Nublar adası, bundan tam 22 yıl önce Jurassic Park hikayesinin başlangıcına ev sahipliği yapmıştı. John Hammond'ın tasarladığı sıradışı park projesi, yıllar sonra hayata geçirilir ve böylece dinozor temalı, tam teşekküllü bir park ortaya çıkar. Ne var ki Jurassic World adındaki bu parkın sahibi Simon Masrani ve yardımcıları için, yıllar içerisinde azalan ziyaretçi sayısı çok büyük bir soruna dönüşür. Bu nedenle ziyaretçilerin ilgisini artırmak amacıyla riskli bir planı uygulamaya koyarlar. Simon Masrani'nin sahibi olduğu şirket, parktaki dinozorların genlerinden yeni bir dinozor türü yaratmaya karar verir. Ancak bu plan, ada sakinlerinin hayatını tehlikeye atacak ciddi bir tehditle sonuçlanır.
Sinema tarihinin en önemli serilerinden biri olan Jurassic Park'ın son filminin yönetmeni Safety Not Guaranteed filmiyle tanıdığımız Colin Trevorrow. Filmin senaryo aşamasında ise dört farklı yazarla birlikte çalışılıyor. Bu isimlerden biri, ilk Jurassic Park filminde olduğu gibi sonrakilerde de imzası bulunan Michael Crichton.


başrollerini chris pratt ve bryce dallas howard'ın paylaştığı film. ayrıca judy greer, omar sy, irrfan khan ve katie mcgrath da kadrodaki diğer isimler.
film ilk filmin 20 yıl sonrasında geçecekmiş

80-90'lı yıllarda çocukluk geçiren bir nesli hedef kitlesi olarak benimsemiş başka bir sinema projesi.

bir eksi yorumu: odasinin duvarinda ilk jurassic park filminin bannerini yillarca tutan bir jp fani olarak diyecegim odur ki, fragmanlarindan anlasilana gore ilk filmin yaninda anca palyaco gosterisi gibi olacaktir.

gene kontrolden cikan dinazorlar, gene tek basina hayatta kalan cocuk konsepti, arkasinda ceset, tirnak izi, parcalanmis esya birakan yirticilar bla bla bla..

en guzel sey gene o enfes muzigi dinleyecek olmamiz.. cok yasa john williams..


1993'te çekilmiş versiyonuyla bana küçücük yaşta dinozorları sevdiren, dinozor oyuncakları aldırtan, dr.grant'ı arkeolog sanmamla beraber (ki o zaman arkeolog-paleontolog ayrımını yapmam beklenemezdi) gelecekte arkeolog olma arzusu aşılamış filmin devamı niteliğindedir. speilberg'in ismini görmek dahi heyecanlandırdı. üstelik, dersleri arasında paleontoloji olan, jeolojik zaman çizelgesinde "jura" yazısını her görüşünde tebessüm eden bir jeolog adayı olarak bu sefer daha bilinçli izleyeceğim.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b