Ne nedir :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Beyinin %100ünü kullanıyoruz! ne alakaaa %10 falan nedir..

19 Temmuz 2015 Bu içerik 1.512 kez okundu.

Şimdi düşünüyoruz ve..düşününce ne oluyor ?
elektrikler beynimizde geziyor.. olay bu..
yani beyinde elektrik nekadar fazla olursa okadar iyi aslında..
220 voltu bi vericen beyneeeee tamam.. şaka şaka sakın yapmayın:)
beyinsel elektrik bu..
elektriği yönetebiliyorsan ozaman dahada iyi çalışması lazım aslında..
henüz daha tıbbın bilmediği birçok şey var..
frekanslar mesela..
herzaman söylemişimdir aslında..
biyoloji.. ve fizik..
yada diğer farklı alanlarda iyice uzmanlaşmak lazım..
birlikte yürümesi lazım bu bilim dallarının..
belki ozaman daha faydalı olur insanlığa..


* * * * * * * *

Süper-zeki olmak, maddeyi kontrol etmek, düşünce okumak, acıyı hissetmemek… Luc Besson’un felsefe soslu aksiyon/bilimkurgusu ‘Lucy’ye göre, beynimizin yüzde 100’ünü kullanırsak bütün bunları yapabiliriz. Bilim adamlarının yaka silktiği “Beynimizin yüzde 10'unu kullanıyoruz” miti üzerinden yürüdüğü için bolca eleştirilen filmi, Dr. Muzaffer Kaşer ile konuştuk. Cambridge Üniversitesi’nde nörobilim alanında doktora yapan Kaşer, “Beynimizin sadece yüzde 10'unu kullanabilseydik, muhtemelen bitkisel hayatta olurduk” diyor ve ekliyor: “Beynimizin tamamını kullanıyoruz.”

Beynimizin yüzde 10’unu kullandığımız miti, modern tıp tarafından nakavt edileli epey oluyor. Ama hâlâ alıcısı var. Efsane, son olarak Luc Besson imzalı ‘Lucy’ ile karşımızda. Filmin vaadi şu: “Normal bir insan beyninin yüzde 10'unu kullanabilir. O (Lucy), bugün yüzde 100'ünü kullanacak.”

Film boyunca, yüzdelik dilimler halinde, Lucy’nin beyin kapasitesindeki artışı izliyor ve sıradan bir insanın adım adım bir süper-kahramana dönüşümüne tanık oluyoruz. Film, dış basında, “Beynin kapasitesiyle ilgili yapılmış en beyinsizce film” minvalinde taşlamalara maruz kalsa da, Scarlett Johansson, Morgan Freeman gibi yıldız oyuncuları ve yönetmeniyle çokça konuşulmayı başardı ve en önemlisi, unutulmaya yüz tutan ‘yüzde 10’ efsanesini yeniden hortlattı.

Aslında efsaneyi sürdüren sadece Hollywood değil. Örneğin; 2012 yılında İngiltere ve Hollanda’da yapılan bir araştırmaya katılan 242 ilkokul ve ortaokul öğretmeninden yüzde 47’sinin bu mite inandığı ortaya çıktı. Bir yıl sonra, Michael J Fox Parkinson Araştırma Vakfı’nca ABD’de yapılan bir diğer araştırmada ise mite inananların oranı yüzde 65 çıktı.

Bu ölümsüz mitin peşinde, Cambridge Üniversitesi Psikiyatri bölümü ve Bahçeşehir Üniversitesi’nden Dr. Muzaffer Kaşer’e ulaştık ve gişe rekorları kıran filmden yola çıkarak bir e-posta röportajı gerçekleştirdik.

Dr. Muzaffer Kaşer kimdir?
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu. Psikiyatri uzmanlığını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tamamladı. Halen Cambridge Üniversitesi Psikiyatri bölümünde nörobilim alanında doktora yapıyor. Aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji bölümü ve tıp fakültesinde konuk öğretim üyesi.


“YÜZDE 10 BİYOLOJİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİL”

‘Lucy'de, Morgan Freeman'ın canlandırdığı nörobilimcinin dile getirdiği ‘bilimsel önerme’yle epey dalga geçildi. Buna göre, canlıların büyük kısmı beyinlerinin yüzde 3-5'ini, insanlar yüzde 10'unu, yunuslar ise yüzde 20'sini kullanıyor. Bu teze ne diyorsunuz? Beynimizin gerçekten de yüzde 90’ı karanlıkta mı?
Her şeyden önce bahsi edilen ‘önerme’lerin herhangi bir bilimsel dayanağı yok. Beynimizin sadece bir kısmını kullandığımıza dair ‘inanış’lar demek daha doğru. Ben, ‘yüzde 10 miti’ tanımını tercih ediyorum. Çünkü bu, gerçeklikle bağı olmayan, tekrar tekrar insanların önüne sunulan ve dilden dile yayılan bir efsane. Biyolojik olarak mümkün olmayan bir durumdan söz ediyoruz. Vücut enerjisinin beşte birini kullanan bir organın tam kapasitenin dışında çalışması, biyolojik ve fiziksel gerçeklerle çelişir. Beyin karmaşık bir yapı ve halen bilinmeyen birçok yönü var. Ama bu sadece bir kısmının çalıştığı anlamına gelmiyor.

Peki, ‘yüzde 10’ mitinden niye kurtulamıyoruz?
Bence bunun birkaç nedeni var. İlki, insanın mantıklı açıklamalardan ziyade mitlere daha kolay inanması. Bir nevi “zihin tembelliği” diyelim. “Acaba yüzde 10’u nasıl bulmuşlar?”, “Beynin bu kadarı çalışıyorsa, kalan kısmı neden var olabilmiş?” gibi soruları sormaktansa mitin çekiciliğine sarılmak.

Başka bir yönünün de insanın kendisiyle ilgili algıları olduğunu düşünüyorum. İnsanoğlu kendisini öyle değerli görüyor ki, yüzyıllarca evrenin merkezinde dünyanın -yani kendisinin- bulunduğunu düşünmüş. Bu değerlilik algısı, insanın kendisiyle ilgili beklentilerini de etkiliyor ve bazen gerçeklik sınırlarını aşacak hale geliyor olabilir. Bir yandan da, zaafları, yetersizlikleri olduğunu içten içe bilen, fakat bunu pek ifade etmeyen bir canlının gerçeklerle hayalleri arasında ilinti kurma çabası belki de. Şöyle bir iç konuşma canlandırın gözünüzde: “Ben, insanoğlu, evren benim etrafımda dönüyor ama yine de her şeye gücüm yetmiyor. Neden olabilir? Herhalde beynimin tamamı çalışmadığı için. Hepsini kullansam neler yapabilirim, neler!”

‘Kişisel gelişim’ diye adlandırılan sektör, bu mitin çekiciliğini ticari çıkarları adına kullanıp mitin yayılmasına katkıda bulunuyor. Pek çoğunun reklamlarının, vaatlerinin alt metninde şu mesaj var: “Siz aslında beyninizi tam olarak kullanamıyorsunuz, gelin ben size bunu öğreteyim. Elbette belli bir ücret karşılığında.” Günümüzün rekabetçi ortamında maalesef bu tür yaklaşımların alıcısı da çok oluyor.

Beynimizin yüzde 100'ünü kullanabiliyor olmamız, her durumda onu tam kapasite kullandığımız anlamına mı geliyor? Hangi durumlarda beynimizi tam kapasite kullandığımız ya da hangi faaliyeti yaparken beynimizin ne kadarını kullandığımız biliniyor mu? Beyin, sürekli çalışıyor. Herhangi bir zihinsel işlem yapmadığımızda dahi beyindeki pek çok alan birbiriyle iletişim halinde. Artık gelişmiş yöntemlerle beynin çalışması sırasındaki değişimleri gözlemleme olanağına sahibiz. Bazen bu araştırmaların sonuçları basına yansırken “Beyinde şunun merkezi bulundu” şeklinde ifadeler görüyoruz. Hâlbuki bulunan, o işlem sırasında görece fazla çalışan bir beyin bölgesi. Kaba bir indirgemecilikle bir işlemi sadece o beyin bölgesine atfetmek, yüzde 10 mitiyle eşdeğer. Beynimizin sadece yüzde 10'luk bir bölümünü kullanabilseydik, bu bizim için ne anlama gelirdi? Muhtemelen bitkisel hayatta olurduk. Çünkü sadece nefes alma ve iç organların kontrolü için çalışan beyin kısımları dahi, beyin hacminin yüzde 10’dan fazlasına denk geliyor. Parmak şıklattığımızda dahi beynimizin büyük kısmı çalışıyor.


* * * * * * * *
Evrim ağacından bir makale
ilgimi çekti sizinle paylaşmak istedim..
arkadaş gerçekten iyi yazmış :)

Bildiğiniz gibi insanlar arasında çok yaygın bir inanç vardır: "İnsanlar beyinlerinin %3'ünü (%5'ini, %10'unu, vs.) kullanıyormuş. Einstein bile %5'ini kullanıyormuş. Kimi insanlar ömürleri boyunca çalışıp %4'e ancak çıkarabiliyorlarmış. Demek ki %100'ünü kullansak kim bilir neler yapacağız!" Bu iddia, bilimsel olarak ciddi bir hata ve saçmalıktır. Ne yazık ki, sadece Türkiye insanının değil, genel olarak bilimden uzak yaşayan insanların bu tip mitlere ve efsanelere ne kadar kolay kanıp, ne kadar hızlı ve etkili bir biçimde yanlış bilgiyi geniş kitlelere yayabileceklerinin de güzel bir örneğidir. Ancak bilimsel tabanda olan bir insan, elbette bunun nedenini sormalı ve incelemelidir. Bu inceleme yapıldığında, bu iddianın ne kadar asılsız, ne kadar yanlış, ne kadar bilim ve mantık dışı olduğu anlaşılacaktır. İşte bu makalemizde bu iddianın temelsizliğini hem kökeni bakımından, hem de bilimsel veriler açısından analiz edeceğiz ve ortaya koyacağız. Umarız faydalı olacaktır.


Safsatanın Kökeni ve HortlatılmasıBu iddianın kökenleri, 1890 yılında Harvard Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde araştırma yapmakta olan bilim insanları olan William James ve Boris Sidis'in "rezerve enerji teorisi"ne dayanmaktadır. Bu teoriye göre insanların, günümüz beyin kapasitesi (kranyal hacim) sayesinde ulaşabilecekleri en yüksek IQ 250-300 arası olarak tahmin edilmektedir. Ancak James ve Sidis, insanların sadece belli bir yüzdesinin bu IQ sınırına düşebildiğini iddia etmişlerdir. Araştırmalarının sonucunda, şimdiye kadar yaşamış insanlar arasında %3-10'luk bir dilimin ancak 250 IQ'ya ve üzerine çıkabildiğini ileri sürmüşlerdir. Bu araştırmanın hatalı yorumlanması, hızlıca felakete dönüşmüştür ve günümüzde insanların zekalarının %3-10 arasını kullandığı şeklinde değerlendirilmiştir. Halbuki görüldüğü gibi araştırma bununla tamamen alakasızdır.Daha sonradan bu mit, 1998 yılında Dr. James Kalat'ın yaptığı bir diğer araştırma üzerine yeniden hortlamıştır. Bu araştırma, bilim insanlarının beynin derinliklerini keşfetmeye devam ettikleri sürece gördükleri ilginç bölgelerin farklı yorumlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bilim insanları, beynin bazı bölgelerinin gün içerisinde pek az aktif olduğunu gözlemlemiştir. Ayrıca beyin içerisinde bulunan bazı gangliyonların (sinir düğümleri) yine gün içerisinde her zaman aktif olmadığını görmüşlerdir. Kalat, makalesinde "1930 yılı dolaylarında bilim insanları beynin sadece %10'unun kullanıldığını düşünmüşlerdir." şeklinde bir ibare geçmektedir. Bu ibareden yola çıkan insanlar, bilim insanlarının genelinin hala böyle bir düşünceye sahip olduğunu sanarak, medyanın da olayların üzerine körükle gitme merakından ötürü miti yaymaya devam etmişlerdir. Halbuki Biological Psychology dergisinde yayınlanan makalede Kalat, beynin tamamının kullanıldığını ve beynin bazı bölgelerinin gün içerisinde aktif olmamalarının, o bölgelerin kullanılmadığı anlamına gelmediğini açıklamaktadır. İşte bu durum, bizim nasıl istediklerimizi duyup, gerçekleri reddettiğimizi göstermektedir.2014 yılında ise Morgan Freeman ve Scarlett Johansson'un başrollerini paylaştıkları Lucy isimli Hollywood yapımında bu safsata yeniden hortlatılmış ve yeniden kitlesel bir yanlış algıya insanlar sürüklenmiştir. Konuyla ilgili bir analizimizşu yazımızdan okunabilir.
Safsatanın Bilimsel Analizi
7 Şubat 2008 tarihinde Scientific American dergisinde yayınlanan makalesinde Baltimore'da bulunan Dünya'nın en prestijli tıp fakültesi olan Johns Hopkins Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Berry Gordon bu tartışmalara son noktayı koymuştur. Kendisi, beynimizin yüzde 10'unu kullandığımız mitinin "gülünç derecede saçma" olduğunu açıkça belirtmektedir . Kendisi, araştırmalarından derlediği sonuçları okurlarla paylaşmaktadır. Biz de, bu makaledeki notlardan yola çıkarak safsatanın bilimsel açıdan neden geçersiz olduğuyla ilgili bazı bilgiler vermek istiyoruz:İlk olarak, eğer iddia edildiği gibi beynimizin %10'u çalışıyor, %90'ı çalışmıyor olsaydı, beyinde meydana gelen hasarların çok büyük bir kısmı etkisiz olacaktı. Çünkü 10'da 9'luk bir olasılıkla hasar beynin güya "çalışmayan" bir bölgesine denk gelecek ve etkisiz kalacaktı. Ancak şimdiye kadar yapılan araştırmalar göstermiştir ki, beynin herhangi bir bölgesinin aldığı hasar, vücudun herhangi bir noktasındaki herhangi bir işleyişi neredeyse her zaman, istisnasız bozmaktadır. Beynin aldığı en ufak hasarlar bile, çok ciddi problemlere ve hastalıklara sebep olabilmektedir. Örneğin beyin tomografinizde, beynin bir bölgesinde bulunan bir kıvrımın açısının 1-2 derece farklı olarak çıkması, sizin psikolojik durumunuzun değişiminin sebebi ve hatta ölümcül bir hastalık belirtisi olabilmektedir. Yani beynin herhangi bir kısmının işlevsiz olduğu iddiası geçersizdir.İkinci olarak, Evrimsel Biyoloji'nin gelişimi de, bu iddiaların geçersizliğini açığa çıkarmaktadır. Bilindiği üzere doğadatakas ilkesi (trade-off) denen bir ilke vardır ve bu ilke dahilinde, eğer bir organ artık işe yaramıyorsa, ya körelecektir ya da varlığını sürdürüyorsa yeni bir işlev kazanacaktır. Bunun bir diğer adı "Evrim Ekonomisi"dir. Beynin bırakın %90'lık kısmının, %10'luk kısmının bile "kullanılmadığını" iddia etmek, bir doğa yasası olan evrim ile çelişecektir. Çünkü eğer bu kadar büyük bir alan, bir anda işlevini yitirseydi ve uzun bir zaman zarfı boyunca o şekilde kalsaydı, canlıların sabit bir denge içerisinde kalması mümkün olmazdı. Ayrıca beynin zaten kendi başına vücudumuzdaki en masraflı organ olduğu düşünülecek olursa; zaten masraflı bir organın bir kısmının çalışmadığını iddia etmek akıl dışı olacaktır. Beyin elbette evrimsel süreçte körelebilir; ancak bu, son derece kademeli ve takip edilebilir bir şekilde, milyonlarca yıla yayılarak meydana gelir. Dahası, evrim tarihine baktığımızda bariz bir şekilde insansılarda beynin büyüdüğünü görmekteyiz. Bu durumda beynin büyük oranda işlevsiz kısımları olmasına rağmen büyümesi evrimsel biyolojinin temellerine aykırıdır. Eğer ki beynin bazı parçaları işlevsiz olacaksa, bu yapının bir bütün olarak irileşmesi ve karmaşıklaşması beklenemez. Dolayısıyla, beynimizin %90'ının "işlevsiz" olduğu iddiası Evrimsel Biyoloji'nin açıklayıcı gücü sayesinde otomatik olarak çürümektedir.


Üçüncü açıklama ise gelişen görüntüleme tekniklerinden gelmektedir. Pozitron Emisyonlu Tomografi (PET) veFonksiyonel Manyetik Rezonans İmgeleme (fMRI) teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde, beynin renkli ve renksiz, ayrıntılı fotoğrafları an be an çekilebilmektedir. Bu teknolojiler sayesinde günümüzde biliyoruz ki, beynin en sakin olmasını umduğumuz uyku halinde bile, beynin eksiksiz olarak her bölgesinde belli bir miktar aktivite gerçekleşmektedir.Dördüncü bir açıklama, yine tıp alanından gelmektedir. Günümüzde, nöroloji bilimi sayesinde artık biliyoruz ki, beynin tamamen "sustuğu" tek durum, ciddi sinirsel hastalıklar ve beyin hasarları durumunda gerçekleşmektedir. Yani beyin, yukarıda açıkladığımız gibi uyku halinde bile tamamen durmamakta, tam tersine beynin her alanından az ya da çok sinyal alınabilmektedir.

Beşinci bir açıklama anatomiden gelmektedir: beyin tek bir bütün olarak çalışmaz; onlarca, hatta yüzlerce alt birimi vardır. Daha bilimsel bir açıklamayla, beyin "ileri derecede özelleşmiş bir organ"dır. Bu sebeple, parçaların çalışmaması gibi bir durum söz konusu olamaz; çünkü bu beynin kendisinin çalışmaması demektir. Beynin parçalara ayrılması sayesinde beynin her bölgesinin tam olarak çalıştığı kesinlikle bilinmektedir. 1800'lü yılların sonlarında atılan iddia, beynin bir bütün olarak çalıştığını düşünmekten kaynaklanmaktadır. Günümüz insanları ise 200 yıl öncesinin bilgisini ısrarla yaymaya devam etmektedirler.Altıncı bir açıklama, hücrelerin dünyasına daha derin bir şekilde dalabilmemizden gelmektedir. Beyinde bulunan sinir hücreleri ve doku hücreleri üzerinde yapılan mikroskobik çalışmalar, beynin her bir hücresini inceleyebilmemizi sağlamaktadır. Tekil-Birim Kaydı (Single-Unit Recording) ismi verilen bu teknoloji sayesinde beyne yerleştirilen elektrotlarla, beyindeki her bir hücrenin anlık aktivitesi gözlenebilmektedir. Onlarca yıldır süren ve beynin her alanına yayılmış araştırmalarda, çalışmayan tek bir hücreye bile rastlanmamıştır.Yedinci bir açıklama, metabolik çalışmalardan gelmektedir. Bu alandaki yapılan araştırmalarda beyne radyoaktif olarak işaretlenmiş 2-deoksiglukoz molekülleri enjekte edilir. Daha sonra radyograf aracılığıyla hangi hücrelerin aktif olduğu parlak bir şekilde gözlenebilir. Eğer iddia edildiği gibi beynin %90'ı çalışmıyor olsaydı, radyografta beynin %90'ı karanlık olarak çıkması gerekirdi. Ancak yapılan araştırmalar, beynin her bir noktasının çalıştığını göstermektedir.Son bir açıklama da fizyolojiden gelmektedir. Normalde, bir hücre eğer özelleştiği işi yapmıyorsa, dejenere olacak ve bozulacaktır. Örneğin kaslarınızı yeterince çalıştırmazsanız veya kırık kolunuz alçıya alınırsa "kas erimesi" denen ve kas hücrelerinin uzun süreler çalışmadıkları için körelmeleri sonucu oluşan bir sorunla karşılaşırsınız. Eğer beynin %90'ı çalışmıyor olsaydı, otopsilerde bu tip çürümeler gözlenmesi gerekirdi. Ancak beynin hiçbir bölgesinde böyle bir bozulmaya rastlanmamaktadır.Bu kadar farklı açılardan gelen açıklamalar, iddianın geçersizliğini net olarak göstermektedir. Canlıların çoğu, spesifik olarak köreldiği belirlenen organları haricinde, tüm organlarını kullanabileceği en üst kapasitede kullanmaktadır. Eğer bunu başaramıyorsa, ya çevre şartları izin vermiyordur ya da soyu tükenecektir. Beyin, kesinlikle körelen bir organ değildir (en azından insanlarda).Bu tip "gizemli" bir mit, tabii ki popüler kültürün de ilgisini çekmiş, yalanın yayılmasını kolaylaştırmıştır. Konu hakkında pek çok kitap yazılmış ve film çekilmiştir. Ancak tabii ki bir iddianın basında ya da popüler kültürde yer alması, o iddianın doğru olduğu anlamına gelmez. Bu tip argümanlar için "Bilimsel Tartışma" yazı dizimize göz atabilirsiniz.Safsatayı "Sinerji" İle Kurtarma Çabaları
Ne yazık ki bazı insanlar bu mite inatla bağlıdırlar. Mutlaka zekamızın şu andakinden çok daha üstün olması gerektiğini, şu anda çok ufak bir zekaya sahip olmamız gerektiğini savunurlar. Hatta iddialarını desteklemek için piramitler gibi antik yapıları yapan üstün insan ırkları olduğunu söyleyenler bile vardır. Piramitler gibi birçok sözde "mistik" yapının tamamen insan yapımı çok bariz olması bir yana, insanın zekasının da son derece sıradan olduğu aslında doğrudur. Türümüz, gezegenin bugüne kadar gördüğü, bildiğimiz kadarıyla en gelişmiş zeka düzeyine sahiptir; doğru. Ancak bu, bizim sahip olduğumuz zekanın, genel olarak "zeka" kavramının üst sınırı olduğu anlamına da gelmez. Evrimsel süreçte bizden çok çok daha zeki canlılar var olabilir; hatta başka gezegenlerde belki var olmuştur da... Ancak bunlara dair bilimsel, güvenilir verilere sahip olmadan atıp tutamayız ve atak varsayımlarda bulunamayız. %10 safsatasına aşkla bağlı olanların düştüğü hataların en temeli budur.
"Yüzde On" mitini halen ileri sürenlerin durumu (temsili)Dahası, bu insanlar mitin aslında gerçek olduğunu göstermek için, yukarıda yapılan açıklamalar üzerine, aslında kastedilenin "beyin parçaları" boyutunda değil, "beyin parçalarının birbiriyle ilişkisi" boyutunda %10'luk bir kullanım oranı olduğu iddiasıdır. Yani bu kişiler, beynin aslında çok daha gelişmiş bir sinerjiye (karşılıklı iletişim ve haberleşme ağına) sahip olabileceğini; ancak bunun şu anda mümkün olmadığını söylerler.
Bu doğrudur. Yukarıda da izah ettiğimiz gibi, insan zekası, zeka kavramının üst sınırı değildir. Evrimde her şey süreklidir. Biz, bu gezegen koşullarında, bildiğimiz kadarıyla en üst düzey zekaya sahip olan hayvan türüyüz. Beyne ve zekaya sahip olmayan basit yapılı canlılar ile bizim aramızda milyonlarca "geçiş türü" bulunuyor. Bunlar, çeşitli dereceler ve seviyelerde zekalara sahipler. Benzer bir şekilde biz de, çok daha üstün bir zeka türüne geçiş basamağı olabiliriz. Sonuçta bizim evrimimiz de sona ermedi veya tamamlanmadı. Düşülen bir diğer hata da budur: evrim tamamlanabilir bir süreç değildir. Her zaman devam eder. Dolayısıyla insanı bir sınır, bir sonuç olarak görmek bilimsel açıdan affedilmez bir hatadır. Bu da bizi daha kritik bir noktaya götürür:
Matematikte "yüzde" kavramı, bir bütünün parçalarını tanımlamak için kullanılır. Yani "yüzde on (%10)" kalıbı, yüz birimlik bir bütünün on birimlik bir kısmına işaret eder. Burada şu soru sorulmalıdır: "İnsanlar beyinlerinin yüzde 10'unu kullandığı iddia ediliyorsa, bu %100 neye göre, kim tarafından belirlenmiştir?" Yani bizim sözde %10'luk zekamız veya beyin kullanımımız, hangi %100'e göre belirlenmiştir? Böyle bir bütün bulunmamaktadır. Çünkü insan zekasıyla kıyaslayabileceğimiz herhangi bir zeka formu tanımıyoruz, bilmiyoruz. Diğer yazılarımızda da anlattığımız gibi, kıyaslar mantıklı ve önceden açıklanmış çerçevelerde yapılmalıdır. Bir karga ile insanın zekasını kıyaslarsanız, karganın "beyinsiz" olduğu kanısına varabilirsiniz. Ancak bir karga ile bir papağanın zekalarını kıyaslarsanız, müthiş sonuçlar elde edebilirsiniz (gerçekten de kargalar gezegenimizdeki en zeki ve "değişik" zeka formlarından birisidir). İnsan için bu kıyaslamayı belki ancak en yakın kuzenlerimiz olan şempanzeler ve bonobolar ile yapabiliriz; ancak bu kıyas bile yetersiz olacaktır. Çünkü kuzenlerimiz zeka konusunda bizimle kıyaslanabilir bir evrimsel tarihe sahip değillerdir. Henüz...
Bu açıdan bakıldığında da %10 sayısının tamamen uydurma olduğu net bir şekilde anlaşılmaktadır. Temelsiz ve asılsız bir iddiadan ibarettir. Açık ve net kanıtların tamamından yoksundur ve temel dayanaklarının hepsi çürüktür. Bu nedenle geçerli bir argüman olarak kabul edilemez.SonuçSonuç şudur: İnsanlar (ve muhtemelen beyni olan hayvanların tümü), beyinlerinin %100'üne yakınını kullanmaktadırlar. Beynimizin kullanılmayan hiçbir noktası yoktur. Kimi koşulda, bazı bölgeler daha fazla, bazı bölgeler daha az çalışıyor olabilir. Ancak bu "kullanılmadığı" anlamına gelmemektedir.Bu noktada, bir ayrıma gitmekte fayda görüyoruz: "Beyin Kullanımı/Kapasitesi" ile "Zeka Kullanımı/Kapasitesi". Beyin kapasitesi, genetik faktörlerle belirlenir ve sınırlanır. Basit olarak, bir canlının beynindeki nöron ve sinaps (nöron bağı) sayısı ile orantılıdır. Bu kapasite, yukarıda açıklanan kapasite ile aynıdır ve belirli hastalıklara sahip olmayan her canlıda %100 kullanılır. Daha önce de belirtildiği gibi, elbette kimi zaman bazı bölgeler daha aktif, bazı bölgeler daha az aktif çalışabilecektir. Bunun beyni kullanmakla bir ilgisi yoktur; zira her nöronun aynı anda çalışması, beynin daha "iyi" çalıştığı anlamına gelmez. Beynin her bölgesi belirli konularda özelleşmiştir ve gerektikleri zaman çalışmaları gerekir. Unutulmaması gereken önemli bir nokta beyin kapasitesinin, aynı zamanda zekanın da üst sınırını belirlediğidir.Zeka kapasitesi ise, bir canlının genetik unsurlarla sınırlandırılmış beyin kapasitesi tarafından belirlenir. Zeka kullanımı, bu kapasitenin ne kadarının kullanılabildiği ile ilgilidir. Bu noktada, zekamızı bir kas yapısına benzetebiliriz. Ulaşabileceği en üst nokta, genetik unsurlarla belirlenmiştir; ancak biri çok çalışırsa kaslarını bu en üst kapasiteye kadar (ama daha fazlasına değil) çıkarabilir. Çalışmayan biri ise ortalama bir güçte kaslara sahip olacaktır. Zeka da bunun gibidir. Tek farkı, yeni kas hücreleri üretmek düzgün bir çalışmayla oldukça kolayken, yeni sinir hücrelerini üretmenin imkansıza yakın olmasıdır; dolayısıyla pratik, var olan nöronların daha aktif kullanılmasını sağlar, yeni nöronlar üretilmesini değil. Zihin antremanları sayesinde zekamızın normalde, antremansızken kullanığımızdan fazlasını kullanabiliriz; ancak bunun üst sınırı, beyin kapasitemiz ile aynıdır ve %100'ü geçemez. Normal bir insan, zekasının %80-90'ını kullanmaktadır (asla %3-10'u kullanılmaz; çok ciddi hastalıklara sahip olanlarda bile bu kadar düşük oranlar görülmez, bu oranlar ciddi bir uydurmadır). Düzgün yapılan ve genelde yıllarca süren pratikle bu kapasite %100'e yaklaştırılabilir.


Ancak unutulmaması gereken nokta, bu kapasitenin %100'ün üzerine çıkamayacak olmasıdır. Çünkü bu üst sınır, nöronlarla belirlenir ve artması için nöron sayısının da artması; yani yeni nöronlar üretilmesi gerekir. Bu olayanörogenez denir. Ancak nörogenez, nöronların büyük oranda bölünme kabiliyetlerini yitirmiş hücreler olmalarından ötürü çok kısıtlı miktarda olmaktadır ve zekayı önemsenmeyecek kadar az etkilemektedir. Tabii gelecekte bu hücrelerin kök hücrelerden üretilebilmesiyle zekanın arttırılması mümkün olabilir. Örneğin illa bu konuda bir bilim-kurgu filmi çekilecek olursa, bilimsel gerçeklere sadık kalmak bakımından böyle bir konu kullanılabilirdi, antik bir miti hortlatmak yerine...Dolayısıyla lütfen bir iddiayı kabullenip yaymadan önce, bilimsel açıklamasını inceleyin ve varsa makalesini okuyun. Yoksa da ciddi bir şüpheyle yaklaşıp, hemen kabul etmeyin.Umarız faydalı olmuştur.Sevgilerimizle.
Yazan: ÇMB (Evrim Ağacı)

Kaynaklar ve İleri Okuma:

Washington Üniversitesi
About Psychology
Scientific American
Snopes
The Conversation
How Stuff Works
BBC
The Atlantic


* * * * * * * * *


Beynin her bir kısmını kullanıyoruz

Oldukça karmaşık bir yapıya sahip olan insan beyni hakkında her geçen gün pek çok araştırma yapılmasına rağmen hâlâ gizemini koruyan pek çok karanlık nokta bulunuyor. Fakat artık bir insanın beyninin tamamını kullandığı, bilim dünyasınca kanıtlanmış bir gerçek. Nörolog Doktor Mehmet Yavuz’a göre beynimizin yüzde şu kadarını kullanıyoruz diye bir tespit yapmak yanlış. Çünkü bir insan, beyninin her bir kısmını kullanmakta. Ayrıca insanoğlunun beyin kapasitesi ve performansı, ağırlığa ve kıvrımlara bağlı değil. Buradaki asıl hadise 10 milyar beyin hücresinin birbirleri arasındaki iletişim düzeyi. Kişinin beyin kapasitesini gösteren olay bu.

Yavuz’a göre nöronlar arasındaki sinaps dediğimiz bağlantılar ne kadar güçlüyse kişinin beyin performansı o kadar yüksek. Kişinin, birtakım zihinsel egzersizlerle beyninin kapasitesini artırması da mümkün. Hücreler arası sinapsların etkileşimi de zihinsel egzersizler yapılarak geliştirilebilir: “Fakat misal, siz on milyar beyin hücresine sahipseniz, bunu beş nöron daha artıramazsınız. Doğuştan verilmiş bir şey bu.” Ayrıca beynin çeşitli yerlerinde çeşitli fonksiyonlar icra eden alanları olduğunu; görme, duyma, hissetme, yürüme hatta duygusal dünyamızı kontrol eden alanların da mevcut bulunduğunu belirtiyor Yavuz. Dolayısıyla beyinde hücreler gruplaşmış ve kendilerine özel spesifik görevlerle özelleşmiş durumda. Bu sebeple beynin şu kadarını kullanıyoruz şu kadarını da kullanamıyoruz gibi bir durum söz konusu değil.

“Sen her şeyin üstesinden gelirsin.” ve “Bunun için yeterli donanıma sahipsin.” gibi mottolara sahip kişisel gelişim kitaplarında bu ve buna benzer pek çok cümle var. Bu tür kitapların bir diğer özelliği de insanların beyin kapasitelerini geliştirme vaadi içeriyor oluşu. “Yüzde 10 olan beyin kapasitenizi yüzde 20’lere 30’lara çıkarın” gibi sloganlara sahip olan kitapların ise hiçbir kıymeti yok Mehmet Yavuz’a göre. Artık günümüzde birçok insanın -nasıl bir eğitim aldıklarını bilmemekle beraber- kişisel gelişim uzmanı olarak ortaya çıkabildiklerini ifade eden Yavuz, bu kişilerin birtakım gizemli unvanlar edinerek piyasaya girdiklerinin, dolayısıyla beyne ve sinir sistemine hâkim bilgilere sahip olmadıkları için yalan yanlış bilgiler öne sürebildiklerinin altını çiziyor: “Bu tür bilgilere çok fazla itibar etmemek lazım. Biraz da pazarlama stratejisiyle yürütülüyor bu işler. İnsanlara, beyinlerinin kapasitesini yüzde 10’dan 20’lere çıkarabilmek adına umut veriliyor. Bu tür vaatlerle bir kazanç kapısı oluşturuluyor.”

Nasıl bir şey bu beyin?

-Beyinde 100 milyar nörondan meydana gelen olağanüstü bir elektrokimyasal bir şebeke söz konusu. Her bir nöronun, 50 bin diğer nöronla bağlantısı olduğu düşünülürse, bu da toplamda yüz trilyon bağlantı anlamına geliyor.

-Bir insanın, beyninde gerçekleşen bağlantıları saymak koşuluyla, tamamını sayıp bitirmesi 3 milyon yılını alacaktır. Bu da yaklaşık 42 bin insan nesli demek.

-Beynimiz 10 vatlık bir ampul oranında elektrik enerjisi kullanır. Ağırlığı 1,5 kg kadar gelmesine rağmen vücudun kalorilerinin büyük bir bölümünü tüketir.

-Bir insan beyni, hiçbir zaman bir başkasının beyni ile aynı değildir. Tek yumurta ikizlerinin bile!

-Sağ beyin vücudun sol tarafını, sol beyin ise vücudun sağ tarafını idare eder. Bu nedenle beyninin sağ tarafındaki damarları tıkananların sol taraflarında, sol tarafında tıkanıklık olanların ise vücudunun sağ tarafında felç görülür.

-Beynin hem sağ hem de sol lobunu, kısacası bütünsel olarak beynin her yerini mükemmel kullanan dâhilerde ve lider kişilerde, sağ ve sol beynin her an bağımsızlıklarını ilan etmeleri tehlikesi vardır. Bu nedenle dahilik ile delilik arasında ince bir çizgi vardır.

-Ortalama insan beyni 1375 gramdır. Ağırlık olarak en büyük beyinlerden biri Rus yazar Ivan Turgenyev’in beyni: 2021 gram. Dünyanın en zeki adamlarından biri kabul edilen Einstein’ın beyni ise 1230 gram.

* * * * * *

Bunu daha tıbbi yönden açıklıcak olursam ;

Her insan beyninin tamamını kullanır. Beyinde 100 milyardan fazla nöron ve bu nöronların birbirleri ile olan trilyonlarca sinaptik bağlantıları bulunuyor. Sinaptik bağlantılar ise elektiksel impulsların düşünce, hafıza, duygu, bilinç gibi karmaşık duygulara dönüşüp kodlanmasında önemli görevler üsleniyor. Sinaptik bağlantılar ne kadar fazlalaşırsa beynin kapasitesi biraz daha yukarıya çekiliyor. Ve Statik elektrik bi o kadar artarak beyni kısaca yakıyor
Yani Limitless yada kyle xy izleyen kişiler de özenmesin :D :D :D

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b