Ne nedir :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Osmanlı tokatı nedir ? Osmanlı tokatı tarihi, osmanlı tokatı

05 Kasım 2015 Bu içerik 3.155 kez okundu.Osmanlı tokadı
, Osmanlı Ordusu askerlerinin silahsız savunma ya da saldırı durumunda kullandıkları, elin her iki yanıyla yapılabilen düşmanı sersemletmek amacıyla uygulanan bir vuruştur. Elin ve kolun omuzdan hızlı ve açısız bir şekilde hedeflenen noktaya sert bir şekilde temas etmesiyle gerçekleşir. Yanaklara ve ense kısmına doğru yapılır. Vuruşun şiddetine ve yerine göre öldürücü olabilir.

Osmanlı Ordusu'nda genellikle savaşlarda birebir ve yüzyüze yapılan mücadeleler esnasında sık sık yaşanan silahın elden düşmesi ya da kırılması durumunda kullanılmıştır. Osmanlı kültüründe bir kavgada taraflar asla birbirlerine yumrukla müdahale etmezlerdi. Yüze kalıcı zararlar verme ihtimalinden dolayı birine yumrukla saldırmak son merhalede yer alır ve yumrukla ilk saldıran ayıplanırdı. Tıpkı yatağan kılıcı olanların dövüşlerde karşılarındakini aşağılamak için kılıcın kesmez yanı ile saldırmaları gibi, tokat ancak yeri zamanı, kavgadaki taraflarca bilinen kurallarla kullanılırdı. Kavgada büyük olan karşısındakini sesi etraflıca duyulan şiddetli bir tokatla uyarır ve bu durum genellikle yeterli olurdu.Osmanlı Ordusunda meydan savaşlarında en ön safta yer alan, azab askerlerinin, esas amaçları olan karşıdaki düşmanın seçkin birliklerini yorma görevleri sırasında hafif silahların kısa zamanda kullanılmaz duruma gelmesi ve ağır silahların kuşanmalarının aldığı zaman çoğu kez bulunamadığında tokat atmaya başlamaları ile askerler arasında yiğitliğin eriştiği son nokta olarak görülmeye başlanmış ve bunun üzerinde popülarite kazanmıştır. Sesi ile düşmanın üzerinde yarattığı psikolojik etki sebebiyle zamanla geliştirilmiştir. Bu askerler daha eğitim safasında mermer döverek yetiştirildikleri için, çok kuvvetli ellere ve kol yapısına sahip olurlar.(Osmanlı ordusunun En büyük tokatçıları Başıbozuk (Delibaş) diye adlandırılan bir düzensiz ordudur)

K: wiki

Osmanlı doneminde, yenicerilerin savaş sırasında ellerinden silahlarini düşürrmeleri durumunda bile saldiri/savunma yapabilmeleri amaciyla ağacları ve mermer blokları tokatlayarak yaptiklari antremanlar bilinmektedir .. bu çalışmalar sonrasinda ellerin iç kisimlarinin nasırlaşması ve ciddi bir silah haline gelmeleri ile bir nevi efsaneleşmiştir ..

halk arasinda zaman zaman kullaniminin aksine, elin içiile ve tercihen kolla geniş bir aci çizilerek atılır.

:k eksi

- -- - - - -


Osmanlı tokatı nasıl atılır ?


Osmanlı Tokadı nedir? Neden atılır?

İnceleyelim görelim neden atılır kimlere atılır :)

Halk arasında 'Osmanlı tokadı' olarak adlandırılan ve yendiği zaman insanın feriştahını kaydıran tokat, Osmanlı ordusunda silahsız ya da görev zamanında kullandığı vuruş tekniğidir. Evet Osmanlı Tokadı aslında dövüş sanatından farksız. Tokadı günümüzün aksine öyle her insan atamazdı. Osmanlı tokadını ancak yıllarca eğitim gören 'Delibaş' adındaki uzmanlar atabiliyordu. Delibaşlar bu tokadı atabilmek için özel bir beslenme programı yapıyor ve güçlü kalmak için hamur,pirinç gibi besinler alıyorlardı. Ayrıca yağlı elleriyle mermerlere vurarak oldukça ağır bir antrenmandan geçiyorlardı. Neden atıldığına gelirsek; Genelde askerle çarpışırken silah elden düşünce tokat düşmana atılırdı. Osmanlı tokadının etkisi şiddetine göre bayıltıcı hatta ölümcül bile olabiliyordu. Bunu yanı sıra atlatı tokatlamak için de kullanılıyordu. At ne kadar acı çekerse o kadar hızlı koşuyordu.


Ağır eğitimlerden geçen tokatçı elini kaldırdığı gibi kafasına göre tokadı vuramıyordu. Diğer dövüş sanatları gibi bunun da bir tekniği bulunuyordu. Üstte atları tokatlamaktan ve şiddetinden bahsetmiştik bazı Osmanlı tokatları öyle sert oluyordu ki düşmanın atlarını bile etkisiz halde bırakabiliyordu. Tokat, elin her iki tarafıyla atılabilir, istenildiği zaman el tükmükle ıslatılabilirdi. Islaklık düşmana daha büyük acı verebilmek için kullanılırdı. Elin ve kolun hizasız şekilde omuzdan geriye açılması ve hedeflenen yere şiddetle temas edilmesiyle tokat misyonu tamamlanmış olur. Enseye ve yanağa atılır. Özellikle enseye atılan tokat sizi ölüme bile götürebilir.

Osmanlı tokadının kesin olarak hangi tarihte ortaya çıktığı bilinmese de bazı kazı çalışmaları bize tokadın etkilerini gösteriyor. Osmanlı yıllarına ait yapılan kazı çalışmalarında birçok insanın kafatası ve ense kökünde tokat izleri bulundu. Bu tokat izleri sadece insan bedeninde değil metal miğferlerde bile bulunuyordu. Tokat; boyun kırılmasına ve beyin kanamasına sebep oluyordu. Ayrıca kulağa yakın bir noktaya atıldığında sıvıları akıtıp tüm vücudun denge mekanizmasını bozuyordu.

Ne uzak doğu dövüş sanatları ne de avrupalı gibi sokak kavgası... Çünkü mis gibi Osmanlı tokadımız var! Kuşakların ağzılarında gezdirdiği ve tüm dünyanın tanıdığı yanaklarımıza acı bir buse konduran Osmanlı tokadının tarihine birlikte bakalım..-------


tokadı yiyen adamın ; dünyasının kararması , kamyon çarpmış etkisi ile amele sümüğü gibi karşı duvara veya en yakın zemine kapaklanması , tokatın osmanlı tokadı olduğunu ispatlar. genelde dolma parmaklı türk insanı abiler tarafından saniyeler içerisinde icra edilerek , etkisi de hemencecik ortaya çıkar. yüksek dozda alınırsa , koma ve ölüme kadar götüren şaplaktır efendim...

k: uludag


- - - - -


Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b