Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...AB, 19 Ülkeye Vizeyi Kaldırdı

06 Mayıs 2014 Bu içerik 835 kez okundu.

Avrupa Konseyi, büyük çoğunluğu Karayipler ve Pasifik bölgelerindeki ada ülkelerinden oluşan 19 ülkenin vatandaşlarına Schengen alanına vizesiz girme hakkı tanıyan kararı onayladı. Türkiye’nin yarım asırdır vizesiz giriş için bekletilmesine karşın Pasifik Okyanusu’nun orta kesiminde, Avrupa kıtasına binlerce kilometre ötede bulunan küçük bir ada ülkesi olan Kiribati gibi ülkelerin Vize muafiyeti uygulanan 19 ülke içinde yer alması dikkat çekti.19 ÜLKEYE VİZE KALKTI

Ab tarafından alınan karar gereği, Birleşik Arap Emirlikleri (Bae), Kolombiya, Dominika, Grenada, Kiribati, Marshall Adaları, Mikronezya, Nauru, Palau, Peru, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Samoa, Solomon Adaları, Doğu Timor, Tonga, Trinidad ve Tobago, Tuvalu ve Vanuatu vatandaşları vizeden muaf olacak.

İKİLİ ANLAŞMADAN SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRİCEK

Vize muafiyeti, tam mütekabiliyetin sağlanması için bu ülkelerle Ab arasında ikili anlaşmaların yürürlüğe girmesinin ardından geçerlilik kazanacak.

Kurallar gereği, Ab'nin Vize muafiyeti uyguladığı ülkelerin de Birlik üyesi ülkelerin vatandaşlarına Vize muafiyeti hakkı tanıması gerekiyor.

KARAR 2012 GÜNDEME GELMİŞTİ

Ab Komisyonu, ada ülkelerinin vizeden muaf ülkeler listesine dahil edilmesi önerisini Kasım 2012'de gündeme getirmiş, daha sonra Avrupa Parlamentosu ve Ab Konseyi arasında yapılan görüşmelerde Bae, Peru ve Kolombiya'nın da bu listeye eklenmesi kararlaştırılmıştı.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b