Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Çağın Teknoloji Fobisi FOMO

09 Mayıs 2014 Bu içerik 1.012 kez okundu.Önüne geçilmez bir biçimde gelişen teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar yararlanıyoruz. Her işimizde kullandığımız, artık neredeyse ailemizden, arkadaşlarımızda bile daha çok vakit geçirdiğimiz teknoloji zamanla bizden götürdükleriyle sırtımızdan vuran bir arkadaşa dönüşmüş durumda. Son yıllarda teknoloji korkularına bir yenisi daha eklendi. “Fear of missing out” kelimelerinin baş harflerinde oluşan FOMO, “gelişmeleri kaçırma” korkusu anlamında kullanılıyor.

Cep telefonsuz nefes alamıyorsanız, e-postalarınıza, mesajlarınıza, sosyal hesaplarınıza bakmadan güne başlamıyor üstelik bunu normal karşılıyorsanız tehlike çanları çalıyor demektir. Bundan 5-10 yıl önce hayatımızda yok denecek kadar az olan internet olmadan adım bile atmıyoruz artık. Herşeyi bilmek, bütün olaylardan haberdar olmak istiyoruz. Bu durumun iyi olduğu kadar olumsuz etkileri de mevcut. “Yenilikleri, olayları kaçırıyorum” duygusu zaman geçtikçe bir takıntı halini almaya başlıyor. Bunun sonucunda, sürekli yenilenen bilgi akışı sırasında yeterince konsantre olamamak, konuların eksik ve yüzeysel kalması, internette geçirilen zaman yüzünden normal hayatın yaşanılamaması, ilişkilerde kopukluk, sosyal medyada görülen başkalarına ait mutlu anlar nedeniyle kişide oluşan “benden başka herkes mutlu” hissi gibi olumsuz duygu ve olaylar yaşamaya başlıyoruz.

Yakınlarınız sürekli internet başında olmanızdan yakınmaya başlamışlarsa, şarj aleti olmadan adım atamıyorsanız, yatakta bile telefon elinizden düşmüyor hatta o şekilde uyuyakalıyorsanız acil olarak kendinizi kontrol etmeye başlamalısınız.

Uzmanlar günlük bir plan hazırlayarak neye ne kadar zaman ayırdığınızı yazmanızı öneriyorlar. Bu şekilde kendinizi kontrol altına alarak, internette geçirilen zaman kişiye zarar vermeyecek sürelere inebilir. Doğa yürüyüşleri, arkadaşlarla vakit geçirme gibi aktivitelere katılmak, hobilerle ilgilenmekte sizi internetten uzak tutar. Bu önerilerin işe yaramadığı durumlarda ise uzman birinden yardım almanız şart.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b