Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Otomobile İnternet, internetli otomobiller

09 Mayıs 2014 Bu içerik 1.168 kez okundu.Yirmi yıl önce bilgisayar dünyasında devrim yapan internet, önümüzdeki birkaç yıl içinde otomobillerde yeni bir çağ açmaya hazırlanıyor. Bosch, otomobilleri internetin aktif bir parçası haline getirip sürücülere fayda sağlarken, otomobilleri ağa bağlayarak mobilitenin konfor, güvenlik ve etkinliğini geliştiriyor. Peki bu nasıl mümkün oluyor?

Şirket, bu konuda da üç stratejik hedef güdüyor: İnterneti sezgisel bir araba içi deneyim haline getirmek, otomobilleri internete bağlayarak sürücü destek fonksiyonları yaratmak ve araçları trafik altyapısı ile aynı ağa bağlamak… Gerekli teknolojiler üzerinde yoğun şekilde çalışan Bosch, araç içinde sanal dünyayı fiziksel dünyaya bağlamayı planlıyor. Örneğin, ön camı arabanın ana ekran alanı haline getirerek araç hakkındaki tüm bilgilerin yanı sıra çevresi ile ilgili verileri de sürücünün görüş alanı içinde topluyor.

Hedef 1: İnternetin, aracın bir parçası haline getirilmesi

Dijitalleşme her geçen gün daha fazla insanın yaşamını değiştirirken, bağlanabilirlik de otomotiv sektöründe bir megatrend haline gelme yolunda ilerliyor. Bosch mühendisleri de hem sezgisel hem de sofistike çözümler üzerinde çalışıyor. Bunlardan biri de, iPhone ve Android akıllı telefonları araca entegre ederken, telefon ekranının aracın ana ekranında gösterilmesini sağlayan ve uygulama kullanımını çok daha kolay, güvenli ve rahat hale getiren MySpin sistemi…

Bosch interneti cep telefonlarının yardımı olmaksızın da otomobilde kullandırıyor. Geleceğin Bosch hizmetleri elektrikli otomobil sürücülerini en yakın şarj alanına yönlendirerek istasyon arama derdinden kurtarırken, aynı zamanda sürücülerin en yakın park alanını rezerve etmesini sağlayarak buraya yönlendiriyor. Hatta Bosch, eHorizon sistemiyle, güç aktarım organlarını dahi internete bağlıyor, mekatronik dünya ile dijital dünyayı bir araya getiriyor.

Bosch’un 2012 yılında ticari araçlar için pazara sunduğu eHorizon sistemi gereksiz hızlanma ve yavaşlamayı önlemeyi hedefliyor. Navigasyon yazılımı yol durumunu ön görerek aracın hangi durumlarda yüksek yakıt tasarruflu moda geçmesi gerektiğini araç ile paylaşıyor. Yol durumunu ön görerek yapılan hızlanma ve yavaşlamalar ile sürücüler % 15’ e kadar yakıt tasarrufu sağlayabiliyor.

İşbirliği projesinin ilk aşamasında Avensis içinde verilen kablosuz internet hizmeti, Turkcell'in MultiVINN ürünüyle sağlanırken, bu hizmetle Toyota Avensis 1.8 Elegant Extra Multidrive S, standart ekipmanıyla Türkiye'nin ilk internetli otomobili oldu.

Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, Toyota ile yaptıkları işbirliğinin ''bağlantılı otomobil'' (connected car) projesinin ilk meyvesi olduğunu belirterek, hizmeti diğer Toyota modellerine de yayarak işbirliklerini güçlendireceklerini kaydetti.

Beş yıl önce teknolojinin gözdesi cep telefonlarıydı; 2010′a gelindiğinde dikkatler tablet bilgisayarlara yöneldi; şimdi ise geleceğin yatırımı olarak görülen internet bağlantılı otomobillere milyarlar yatırılıyor.

İngiltere’de araba kullanırken cep telefonuyla konuşmak 2003′ten beri yasak.

Ama bugün otomobil imalatçıları, akıllı telefonlarda kullanılan teknoloji sayesinde araba kullanma alışkanlıklarımızın değişmesini öngörüyor.

Uygulama programlarının arabaların ön panosunda kullanıma girdiğini düşünün: Araba için park yeri bulan ya da ön camda gidilecek yönü gösteren programlar.

Bütün bunların olması için arabanın internete bağlanması, aramaya ya da düğmeye basmaya gerek kalmadan, sesli komuta verme yoluyla aranan şeylere ulaşılması gerekir.

Intel’e göre, internet bağlantılı arabalar, telefon ve tablet bilgisayarların ardından üçüncü en hızlı gelişen teknoloji.

Park yeri bulan araba

Arabalarda internet bağlantısı yüksek teknolojili uygulamalardan öte basit, ama pratik sorunların çözümünde kullanılabilir.

Örneğin bugün kulllanılan bazı uygulamalar petrol istasyonlarının yerini ve fiyatlarını gösteriyor. Bir başka uygulama ise büyük şehirlerde elektronik sensör ya da caddenin kuşbakışı görünümü yoluyla araç için park yeri bulmaya yarıyor.

Ama en ilginci de yapılmasının mümkün olabileceği hiç aklımıza gelmeyen konulardaki gelişmeler olacaktır. Trafik lambasında beklerken ön panodaki bir gösterge sayesinde ne kadar zaman sonra lambanın yeşile döneceğini bilmek gibi.

Elbette bu ucuz bir girişim değil. Bu hizmetlerin geliştirilmesi için bugüne kadar milyarlar harcandığını biliyoruz.

Intel, önümüzdeki beş yıl içinde, internet bağlantılı araba alanında çalışma yapan şirketlere 100 milyon dolar yatırıyor.

2014 sonunda büyük otomobil firmalarının birçoğunun internet bağlantılı araçlar piyasaya süreceğine inanılıyor.

Emniyet sorunu

Kendi kendine sürülen arabalar konusunda gelişme sağlanmadığı sürece, şoförün bütün dikkati, araba kullanma konusuna yoğunlaştığından, internet bağlantılı arabalar konusunda kaygılarını dile getirenler de var.

ABD’deki trafik kazalarının dörtte biri cep telefonu kullanımı nedeniyle oluyor.

Internet kullanımı daha da yaygınlaşırsa kaza riski de artar mı diye soruluyor?

Bu konuda uzman kişi olarak Ford’da çalışan John Ellis güvenlik sorununun tehlikeye düşebileceğini belirterek “Uygulamalara dalıp araba kullandığınızı unutabilirsiniz. Tüketici daha iyisini, daha hızlısını, daha ucuzunu istiyor, ama güvenli olarak” diyor.

Emniyet sorunu Avrupa Birliği’nin de gündeminde. Yeni bir yasal düzenleme ile 2015 sonuna kadar bütün araçlara kaza durumunda acil servisi arayacak eCall sistemi yerleştirilecek.

‘Apple ya da Facebook’

Bir başka sorun ise arabadaki veri sisteminin ‘hack’lanması ihtimali.

Güvenlik uzmanları, anahtara gerek olmadan, hatta arabaya bile dokunmadan kapı kilitlerini açıp motoru çalıştırmanın mümkün olduğunu biliyor.

Fakat teorik olarak mümkün olan bu ihtimal oldukça küçük ve güvenlik sistemleri bu konuda sürekli çalışıyor.

Örneğin Ford’da uygulamalar fiziksel olarak ana bağlantıdan ayrılarak hack ihtimali sıfıra indirgeniyor.

İnternet bağlantılı arabalarda hangi sistemin kullanılacağı konusunda da çalışmalar devam ediyor. BMW ile bağlantılı çalışan bir şirket Android sisteminin kullanılabileceğini gösterdi.

Apple da kendi sisteminin otomobillerde en iyi ne şekilde kullanılabileceğini geniş bir kadro ile araştırıyor.

KPMG’den John Leech, bu konudaki buluşların otomobil imalatçıları tarafından değil de Apple ya da Facebook gibi şirketler olacağını ifade ediyor.

Çok sayıda şirket bu sektörün hızla gelişeceğine inanıyor ve bu alanda yatırım yapıyor.

Yakında akıllı arabaların sürülüyor olması ihtimali oldukça yüksek.(BBC)

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b