Ne nedir :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Mersis No Nedir ? Mersis No ne işe yarar ?

09 Mayıs 2014 Bu içerik 26.905 kez okundu.

2012 yılında yayımlanan Türk Ticaret Kanunu’na göre 01.01.2014 tarihi itibari ile yürürlüğe giren, Türk Ticaret Kanunu’na tabi olan Tüzel Kişiliklerin ( Yani Şirketler ve birinci sınıf gerçek şahıslar tacirler ) Mernis No resmi belgelerde Kullanma zorunluluğu getirildi.

Resmi Belgeler dediğimiz duruma da açıklık getirelim: Faturalar, İrsaliyeler, Yazar Kasalar Müstahsil makbuzları, Gider pusulaları Firma Kaşesi, gibi belgelerde bu numaranın kullanım zorunluluğu 01.01.2014 tarihinden itibaren mecbur tutulmuştur.

Bu uygulamaya uymayan firmalara her bir uygunsuzluk için T.T.K’na göre 2.000.- (İKİBİNTL ) ceza kesilecektir.

Peki sizler Firmanıza ait Mersis Numaralarını nasıl sorgulayabiliyorsunuz. Bunu sorgulamak için aşağıda bulunan linke girmeniz yeterli arkadaşlarım.

http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/Login/tabid/110/Default.aspx?returnurl=%2f


Mersis E İmza Başvurusu,,
Mersis E imza başvurusu, mersis e imza başvurusu nasıl yapılır

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 2013 yılında duyurduğu ve 01.01.2014 tarihi itibari ile de yürürlüğe aldığı mersis no işlemleri bildiğiniz gibi artık hayatımıza girdi. Geçtiğimiz hafta tüzel kişilikteki vergi mükelleflerinin yeni mersis numaralarını sorgulamak adına sisteme çok sayıda giriş yapıldı ve sistem açıkçası e devlet sistemi gibi yeterli gelmedi. Aksaklıklaarı ilgili kurumun en kısa zamanda düzelteceğinden de eminiz.

Peki E imza başvurusu nedir nasıl yapılır neler gerekiyor hususunda sizlere en iyi bilgiyi yine devlet sitesi olan, gto.org.tr adresi üzerinden indirdiğimiz ve daha öncede sizlerle paylaştığımız bir PDF dosyası ile ulaşmanız mümkün bu dosyalı aşağıdaki bağlantı aracılığı ile indirebilirsiniz.

Mersis no e-imza kullanımı, mersis e imza aktivasyonu nasıl yapılır

Arkadaşlarım sistem henüz on gündür yayında olduğundan ve kullanıldırıldığından dolayı mali müşavair arkadaşlarımızla görüştüğümüzde, sistemin tam olarak cevap vermediği ve aksaklıkların yaşandığı hususunda büyük şikayetlerin olduğunu biliyoruz.

E imza aktivasyonunu araştırdığımızda bir çok saçma sapan bilgiye ve siteye ulaştık. Bununla ilgili ancak PDF şeklinde bir döküman bulkuk ve bunu sizlere buradan ancak paylaşabiliyoruz.


Not: Pdf uzantılı dosyayı bilgisayarınıza indirdikten sonra lütfen güncel bir antivirüs proğramı ile tarama yapınız. Ama bilginiz olsun pdf ye bulaşan bilinen bir virüs bulunmamaktadır.

Mersis aktivasyon işlemleri

Mersis sistemine bildiğiniz üzere birinci sınıf şirketler, tüzel kişilikler ile birinci sınıf defter tutan ve ticaret odasına kayıtlı bulunan vergi mükellefleri girmek zorundalar. Yasalar ile bir ocak 2014 tarihinden itibaren bu uygulamayı fatura, irsaliye, yazarkasa, kaşe gibi evraklarda kullanmayanlara ikibintl ceza kesiliyor. ( her bir uygulama için 2000 tl ) Bu arada şöyle de bir soru çıkıyor ortaya. Ben birinci sınıf mükellefim ama ticaret odasına kayıtlı değilim diyenler kullanmayacaklar.

3 yıl önce kendim de vergi dairesine kayıt oldum ve birinci sınfı vergi mükellefi olduğumdan dolayı bi araştırma yapmam gerekti. Yasalar ile artık birinci sınıf müşteri olanların ticaret odasına kayıtlarında zorunluluk getirilmiş. Yeni mükellef olan Ticaret odasına kaydı bulunanlar mecburen kullanacaklar. Ama Esnaf sicile kayıtlı olan kişilerde bu kullanım zorunluluğu şimdilik yok. Yasada değişiklik yapılırsa size bunu buradan duyuracağız.

Mersis ünvan sorgulama, mersin sorgulama hakkında sitemiz üzerinden sizlere detaylı bilgiler veriyoruz. 1 ocak 2014 tarihinden itibaren uygulamaya geçilen mersis no ile ilgili ikibin tl ceza ödeyeceksiniz. Tabiki kullanmayanlar ödeyecek. Sistemi ve devlet sitesini incelediğimizde hale hazırda bulunan bir ulaşım telefon bilgisine ulaşamadık

Mersis Ünvan Sorgulama Mersis Ünvan numarası bulma hakkında bilgiler

01 Ocak 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe giren ve Birinci sınıf tüzel kişilikler ile şahıs olup ticaret odasına kayıt olan şahıs birinci sınıf işletmelerinin kullanması zorunlu tutulan bu numara aynı zamanda belirttiğimiz bu tüzel kişiliklerin ve birinci sınıf tacirlerin mernis no almaması durumunda ve bunun tespit edilmesi ile, her bir kullanılmayan uygulama için 2.000 İKİBİNTL gibi bir rakkam ceza kesilecek. Sistemde sorgulama yapabilmek için kayıt olmanız gerekiyor.

Mersis iletişim bilgileri

Mersis sitesi üzerinden yayınlanan bilgilerde yazan açıklamayı sitemiz üzerinden sizlere vermek istiyoruz. Konu altından mersisle alakalı verilmiş olan mail adresinden de faydalanabilirsiniz. Şu anda hale hazırda kullanılabilecek olan bir telefon numaraları mevcut olmamasına karşın, ilerleyen günlerde güncelleme ve telefon bilgilerinin eklenmesi durumunda sizlere bilgi vereceğiz.

MERSİS Hakkında her türlü bilgi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ÇAĞRI MERKEZİ (444 84 82) arayabilirsiniz.

Mersis iletişim için telefon numarası

444 84 82

Kullanım ŞartlarıKULLANICI ile MERSİS ARASINDAKİ ANLAŞMAMERSİS Web Sitesi çeşitli sayfalardan oluşur ve yönetimi MERSİS sitesi yöneticileri tarafından yapılmaktadır.Aşağıdaki metinde yazılı bulunan ve MERSİS ile ilgili Kullanım Şartları, Gizlilik ve Telif Hakları ile ilgili size bilgi veren metni okumanız gerekmektedir. Bu anlaşmayı kabul ettiğiniz takdirde, üye veya ziyaretçi olarak MERSİS sitemizi kullandığınızda şartlara uymanız beklenecektir. Sitemizden faydalanmaya başlamadan önce sizden ne gibi bilgiler istendiğini ve bunların ne amaçla istendiğini anladığınızdan emin olanız sizin yararınızadır.

KULLANIM ŞARTLARI İLE İLGİLİ

MERSİS Kullanım Şartları, Gizlilik ve Telif Hakları gibi konularda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

ÜÇÜNCÜ PARTİ SİTELER HAKKINDA

MERSİS Web Sitesi diğer Web Sitelerine bağlantılar (veya yönlendirmeler) içerebilir. Bağlantısı verilen siteler MERSİS tarafından yönetilmediği için MERSİS bağlantısı verilen linklerin içeriği konusunda herhangi bir sorumluluk almaz (site içeriği daha sonra değişse bile bu durum geçerlidir). MERSİS bağlantısı verilen sitelerle ilgili webcasting veya diğer türlü transmisyon durumlarından sorumlu değildir. MERSİS bu bağlantıları sadece uygun gördüğü için yayınlamaktadır. Ancak bu bağlantılardaki içeriğe yapılan ilaveler MERSİS veya ortakları tarafından kontrol edilmemektedir.

YASALARA AYKIRI KULLANIMLA İLGİLİ

MERSİS Web Sitesini kullanmaya başladığınız andan itibaren , ulusal ve uluslararası yasalara aykırı davranışlarda bulunmayacağınızı ve MERSİS tarafından ilan edilen kurallara uyacağınızı garanti etmiş olursunuz. MERSİS Web Sitesine ve sahiplerine zarar verecek hiçbir davranışta bulunmamalısınız. MERSİS tarafından sağlanan materyallerin veya içeriğin gerekli izinler alınmadan üçüncü parti sitelerde veya kurumlarda bir kısmının veya tamamının yayınlanması/kullanılması yasaktır.

SERVİSLERİN KULLANIMI HAKKINDA

MERSİS Web Sitesi forum, chat, haber grupları, kişisel web sayfaları, takvimler ve/veya diğer mesajlaşma ya da kominükasyon kolaylıklarını sunabilir. Bu tür servisler hizmete sunulduğunda Servislerle ilgili kullanım koşullarını dikkate almalısınız. Kominükasyon Servislerini kullanmaya başlamanız halinde aşağıdaki şartları kabul etmiş sayılırsınız:

Şahsa veya kuruma hakaret, bireyleri küçük düşürücü durumlar, tehdit veya kişi haklarını tehlikeye düşüren her türlü davranış yasaktır ( bu yasaklar site politikaları doğrultusunda belirlenmiştir)
Uygunsuz, müstehcen, yasadışı, saygı kurallarını aşan, kişi ya da kurumlara zarar verecek mesajlar yazmak, dosyalar yayınlamak ve bu dosyaların dağıtımını yapmak yasaktır.
Lisans hakları saklı tutulan Yazılımların ve lisanslama bilgilerinin dağıtımını yapmak (Yazılım Geliştiricisi siz olmadığınız takdirde) yasaktır.
Gönderilen dosyalarda site kullanıcılarının bilgisayarlarını tehdit edecek bir durum saptanması (virüs, bozuk dosya veya benzeri haller) halinde sorumluluk dosyayı gönderen kişiye aittir. Sitemizdeki dosyaları bilgisayarınızda kullanmadan önce güvenilir kaynaklardan geldiğine emin olun ve mutlaka virüs taraması yapın.
Sitenizin veya başka bir sitenin reklamını yapmak, alım-satım takas işlemlerini bu site üzerinden yapmaya çalışmak (aksi belirtilmediği sürece) yasaktır.
Sitedeki anketleri, yarışmaları, veya yazışmaları taklit etmeye çalışmak bir suçtur.
Yasal yollardan dağıtımı yapılmayan bir dosyayı indirmek ve kullanmak bir suçtur.
Yazılım geliştiricileri tarafından sağlanan ürünlerin lisanslama bilgilerini değiştirmek veya tamamen silmek kesinlikle yasaktır.
Komünikasyon Servislerini kullandığınızda kullanıcılarla olan iletişiminizde öncelikle siz sorumlusunuz..
Komünikasyon Servislerinin işleyişini bozacak davranışlar cezalandırılacaktır..
Servis Kullanıcılarının kişisel bilgilerini izinleri dışında toplamak, yayınlamak ve dağıtımını yapmak yasaktır.
Uygulanan yasa ve kurallara uymanız gerekmektedir.

MERSİS Komünikasyon Servislerini izleme mecburiyetinde değildir. Ancak MERSİS bu servislerde kullanılan materyalleri inceleme veya silme hakkını saklı tutar. MERSİS gerekli gördüğünde Komünikasyon Servislerine erişiminizi haber vermeksizin engelleme hakkını saklı tutar.

MERSİS yasalar öngördüğü takdirde, işleyişinin devamı için hükümetin isteği doğrultusunda kullanıcılar ile ilgili birtakım bilgiler verebilir.

Komünikasyon servislerini kullanırken kendiniz veya çocuklarınız ile ilgili daima doğru bilgi vermeniz gerekmektedir. MERSİS yönetimi komünikasyon servislerinin içeriğini (mesajlar, bilgiler) kontrol edemeyebilir. MERSİS Komünikasyon Servislerini kullanmanızla ilgili hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir.

Komünikasyon servislerinde sunulan yazılımlar test amaçlı ve deneme sürümü olan yazılımlar olabilir. Bu yazılımların kullanımı ve deneme sürelerinin sonunda sisteminizden silinmesi veya satın alma işlemlerinden MERSİS sorumlu değildir.

MERSİS SİTESİNE SUNULAN VEYA MERSİS SİTESİNDE KULLANILAN MATERYALLER HAKKINDA

MERSİS kendisine sunulan materyaller üzerinde (tavsiye ve geribesleme de dahil), MERSİS Websitesi servislerini kullanarak gönderdiğiniz mesajlarda, dosyalarda ve iletişiminiz üzerinde herhangi bir hak talep etmez. Ancak bu servisleri kullandığınız takdirde MERSİS ve ortaklarının /alt kuruluşlarının olası bir denetimi yapabilme hakkı olduğunu kabul etmiş sayılırsınız.

SORUMLULUKLARLA İLGİLİ

MERSİS ARACILIĞI İLE SUNULAN HİZMETLER, ÜRÜNLER,SERVİSLER VE BİLGİLER KESİN OLMAYABİLİR YA DA YAZIM/YAZILIM HATALARINDAN KAYNAKLANAN SORUNLAR OLUŞABİLİR. SİTEDEKİ DEĞİŞİKLİKLER PERİYODİK OLARAK SİSTEME EKLENMEKTEDİR. SİTE İYİLEŞTİRME VEYA GÜNCELLEŞTİRME ÇALIŞMALARI NEDENİYLE SİTE ERİŞMİNDE BAZI DURUMLARDA AKSAKLIKLAR YAŞANABİLİR. HİZMETLERİMİZLE İLGİLİ BİLGİ ALIRKEN DAİMA PROFESYONEL KİŞİLERLE İLETİŞİM KURUNUZ VE ALANINDA UZMAN KİŞİLERE DANIŞINIZ.MERSİS HANGİ KOŞULDA OLURSA OLSUN SİZİ SİTE KULLANIM ŞARTLARINI OKUMAYA TEŞVİK ETMEK ZORUNDA DEĞİLDİR.

SERVİS İLETİŞİMİ : support@gumrukticaret.gov.tr

TERMİNASYON/ERİŞİM SINIRLAMASI

MERSİS uyarmaksızın MERSİS Web Sitesine erişiminizin sınırlandırılması veya tamamen yasaklanması gibi işlemleri yapabilir. Yasal işlemlerde Ulusal ve Uluslararası kanunlar geçerlidir.
TELİF HAKKI ve MARKA NOTLARI:

MERSİS : Copyright (c) 2013 İçticaret Genel Müdürlüğü

MARKA

Sitemizde kullanılan ürünlerin ve servislerin marka hakları ürün ve servis sağlayıcılarına aittir..

Burada bahsedilmeyen tüm haklar saklıdır.

MARKA HAKLARININ İHLALİ DURUMUNDA

Site yönetimi ile temasa geçip prosedür uyarınca gerekli bilgiyi vermeniz halinde ihlali yapan kişi veya kurum hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Prosedüre uymayan ihbarlar yanıtlanmayacaktır.

Mersis no kullanma zorunlu mu ?


Mersis no kullanma zorunluluğu hakkında bilgiler

Sizlere biraz önce açtığım konuda mersis no uygulaması hakkında detaylı bilgiler vermiştim. bu bilgiler ışığında da mersis numarası kullanım zorunluluğu ile ilgili açtığım konuda belirttiğim bilgileri sizlerle birkez daha paylaşmak istiyorum.

2012 yılında yayımlanan Türk Ticaret Kanunu’na göre 01.01.2014 tarihi itibari ile yürürlüğe giren, Türk Ticaret Kanunu’na tabi olan Tüzel Kişiliklerin ( Yani Şirketler ve birinci sınıf gerçek şahıslar tacirler ) Mernis No resmi belgelerde Kullanma zorunluluğu getirildi.

Resmi Belgeler dediğimiz duruma da açıklık getirelim: Faturalar, İrsaliyeler, Yazar Kasalar Müstahsil makbuzları, Gider pusulaları Firma Kaşesi, gibi belgelerde bu numaranın kullanım zorunluluğu 01.01.2014 tarihinden itibaren mecbur tutulmuştur.

Bu uygulamaya uymayan firmalara her bir uygunsuzluk için T.T.K’na göre 2.000.- (İKİBİNTL ) ceza kesilecektir.


MERSİS Nedir?

Yüksek Planlama Kurulunun 12.07.2006 tarih ve 2006/38/ sayılı kararı ile 28.07.2006 tarih ve 26242 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan, “Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı”nda 56 No’lu eylem olarak yer alan “Merkezi Tüzel Kişilik Bilgi Sistemi” oluşturulması projesinin sorumluluğu Bakanlığımıza verilmiştir.

PROJENİN AMACI

Kamu kurumlarının tüzel kişiliklerle ilgili ihtiyacı olan bilginin tek noktadan sunulması, sisteme dahil kişiliklere ait bilginin vergi numarası ile bir sistemde birleştirilmesi sağlanacak, sistemde tutulan şirket bilgileri uluslararası standartlara uyumlu hale getirilecektir. Ayrıca, sistemde yer alan bilgilerin, kişisel bilgilerin mahremiyeti ve AB müktesabatı çerçevesinde belirlenecek kurallara göre özel sektör kuruluşlarıyla paylaşımı gerçekleştirilecektir. Türkiye’de dört veri tabanı vardır. Kimlik bilgilerinin olduğu “Kimlik Paylaşım Sistemi (MERNİS), adres bilgilerinin tutulduğu “Ulusal Adres Paylaşım Sistemi (UAPS)”, Tapu ve kadastro bilgilerinin kayıtlı olduğu “Tapu Kayıt Bilgi Sistemi (TAKBİS)” ve tüzel kişiliklerinin kayıtlı olduğu “Merkezi Tüzel Kişilik Bilgi Sistemi (MTK)”. Bu veri tabanlarının tamamlanması ile üzerine e-Devlet uygulamalarının daha hızlı yapılabileceği kesindir.

BİLGİ SİSTEMİNİN OLUŞTURULMASI

238 Ticaret Sicil Memurluğu’ndan Sicil Esas Defteri kayıtlarında yer alan gerçek veya tüzel kişiliklere ilişkin Şirket Türü, Unvan, Adresi, İl, İlçe, Faaliyet Durumu, Ticaret Sicil Numarası, Tescil Tarihi, Vergi Dairesi, Vergi No, Süresi, Tescil Tarihi, Şube Bilgileri, Şirket amaç ve konusu, Temsilcilerin TCkimlik no, ad soyad, yetki süresi, yetki adı, ortakların TCkimlik numarası, ve sermaye miktarı, firma acentası, ticaret sicil gazetesi bilgileri, noter bilgisi Dernekler Dairesi Başkanlığı’ndan; Dernek Kütük Numarası, Dernek Adı, Dernek Vergi No, Adresi, Telefon, Faks, E-Posta, Dernek Kuruluş Amacı (metin bilgisi tutulacak) bilgileri, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden Vakıf Kütük Numarası, Vakıf Adı, Adres, İl,İlçe, Telefon, Faks, E-Posta, Vakıf Türü bilgileri,


Yorumlar

www.acileimza.com18.04.2015

mersis te sorunsuz olarak kullanabileceğiniz e-imzanızı en hızlı en pratik ve en ekonomik şekilde almanın yolu www.acileimza.com
b