Ne nedir :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Medya Terimleri Sözlüğü – I -

09 Mayıs 2014 Bu içerik 1.477 kez okundu.

Vtr Nedir? VTR, Video Tape Recorder’ın ilk harflerininden oluşan kısaltmasıdır. Video Tape Recorder ise televizyon yayıncılığında kullanılan görüntülerin kaydedilmiş kasetlerini okuyan cihazdır. Günümüzdeki sunucuların/spikerlerin kullandığı VTR tabiri aslında yanlış anlaşılmaya sebep oluyor. Sırada bir VTR’miz var derken, demek istedikleri sırada okunacak bir bantın; yani bir kasetin olacağıdır.

Jimmy Jib Nedir? Jimmy Jib, kameranın monte edildiği terazi şeklindeki mekanik cihaz. Düzeneğin bir tarafına ağırlıklar, diğer kısmına ise kamera sabitlenmiştir. Bu düzenek vinç ile benzerlik taşımaktadır. Genellikle yere sabitlenen sistem bazı hallerde tekerlekler yardımıyla hareketli hale getirilebilir. Sistem, manuel ya da dijital olarak kumanda edilebilmektedir. Kullanım amacına göre yükselip alçalarak hızlı ve sarsıntısız biçimde hareket edebilir

Reji Nedir? Televizyon kanallarında yönetmen, yönetmen yardımcısı, kj operatörü (altyazı da denir), sesçi, vtr operatörü, resim seçici, teknik yönetmen gibi bir yayının aksamaması için son derece gerekli olan insanların yayını sürdürdükleri, televizyon yayınlarının kalbini oluşturan odalardır.

Genel Yayın Yönetmeni Nedir? Tv, dergi, gazete, radyo gibi kuruluşlardaki en yüksek makamdır.

Interkom Nedir? Yayın içerisinde yayında görevli kişilerin haberleşmesi için kullanılan iletişim aygıtıdır. Genelde spikerlerin kulaklarında olur, spikerin, reji’den gelecek yönergeleri bu cihaz aracılığı ile duyması sağlanır.

Prompter Nedir? Prompter, yayın sırasında kamera karşısında haber ya da sözkonusu konuşmanın akışını sağlar. Ulusal olarak nitelediğimiz bir çok kanalda mevcut olmakla birlikte prompter kullanmayan kanallar da vardır.

Reyting Nedir? İngilizce rating sözcüğünden Türkçeleşmiş olan reyting bir şeyin değerlendirmesi veya derecelendirmesidir. Televizyonculukta bir kanalın veya programın izlenme oranı ile alakalı değeridir.

KJ Nedir? Tv ekranında çeşitli boyutlarda, renklerde, şekillerde olan açıklayıcı yazılardır. Haber bültenlerinde 2 satır olarak kullanılan yazı. Üstteki genellikle büyük punto ve haberin başlığı mahiyetinde iken alt satırdaki daha fazla açıklama içerir.

Tonmaister Nedir? Ses, müzik, elektronik ve fizik bilgisine sahip ses adamıdır. işi; mixing ve mastering yapmaktır.

Yayın Operatörü Nedir? Görsel ve işitsel yayın kuruluşlarında yayını gerçekleştiren kişilere verilen ünvandır.

Resim Masası Nedir? Televizyonculukta kullanılan, istenilen kamera, vtr ve reklam görüntülerini ekrana taşımaya yarayan alet. bazen yönetmenler genelde ise yönetmenlerin yönlendirmesi ile resim seçiciler bu görevi yerine getirirler.televizyonculukta kullanılan, istenilen kamera, vtr ve reklam görüntülerini ekrana taşımaya yarayan alet. bazen yönetmenler genelde ise yönetmenlerin yönlendirmesi ile resim seçiciler bu görevi yerine getirirler.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b