Ne nedir :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Türk Kahvesi Nasıl Yapılır ?

09 Mayıs 2014 Bu içerik 1.564 kez okundu.

Kahvem güzel, köpük köpük olmuyor diyenler için, Türk Kahvesi Pişirmenin Püf Noktaları

Türk Kahvesi denince ne gelir aklınıza? Benim aklıma muhabbet gelir, sohbet gelir. Paylaşmaktır sevinçleri, hüzünleri kahve falına katmaktır. İçin kabarmış derken dostumuzla empati kurmaktır. Basit bir içecek kavramını ifade etmez kahve. Benim için bir kültürü, çocukluğumda öğlen yemeklerinden hemen sonra gelen mis gibi kokuyu, şu an bile o kokuyu her duyduğumda çocukluğuma giden, özel şeyler hissettiren bir keyiftir...
Kokusu bence büyüleyicidir kahvenin. Çarşıda pazarda kavrulan, yeni çekilen kahvenin kokusu beni mest eder. Herkes benim kadar kahve aşığı değildir belki. Ama az veya çok mutlaka pişer evlerimizde. Gönüllerinizde kahve kadar hatırlı olmak dileğiyle Kahve Pişirmenin Püf Noktalarını bildiğimce paylaşmak istedim...Kahvenin tazeliği en önemli noktalardan biridir. Uygun şartlarda saklanmayan kahvenin kokusu değişir, ağırlaşır. Ne kadar özenli pişirseniz de iyi sonuç alınmaz. Hava almayacak kaplarda nem ve kokudan uzak saklanması gerekir.
Eskiden hazır çekilmiş kahve alma alışkanlığı yoktu. Evlerde tavada karıştırılarak kavrulur, el değirmenlerinde çekilirdi. Tabii günümüzde çok zaman aldığı ve zahmetli olduğu için tercih edilmiyor. Hazır çekilmiş kahve tüketiyoruz.
Yeni kavrulmuş ve çekilmiş kahve almak, paket kahve almaktan daha mantıklı geliyor bana. Az miktarda alıp evde bekletmeden tüketilmesini tavsiye ederim. En azıdan rayihası kaybolmadan mis gibi kokar :)
Kahve pişirirken kullanılan su klorlu olmamalıdır. Arıtılmış su veya şişe suyu kullanmak gerekir.
Kullandığımız su soğuk olursa kahve daha güzel köpürür.
Su kahve ve şeker, cezve ateşe alınmadan önce 30-40 saniye iyice karıştırılırsa çok yumuşak bir kıvamı oluyor. Kulağa mantıklı gelmeyebilir ama bir deneyin derim...
Kahve çok ağır ateşte pişmelidir, közde veya mangalda pişen kahvenin çok lezzetli olmasının sebeplerinden biride ağır ateşte pişmesidir.
Kahveyi iyice karıştırıp ocağa aldıktan sonra kabarana kadar fazla karıştırmamak gerekir, köpüğü sönebilir.
Kahve biraz kabarmaya başlayınca, köpüğü fincanlara birer çay kaşığı dağıtılır. Köpüğünü dağıtmadan önce çok kabarırsa köpüğü sönebilir.
Cezvede kalan kahve tekrar kaynatılır ve fincanlara paylaştırılır.
Kahve fincanlara dökülürken fincanın kenarından yavaş yavaş dökülür. Ortadan hızla dökmek köpüğü varsa bile sönmesine yol açar :)
Yumuşak bir aroma istiyorsanız her fincan için 1 çay kaşığı süt ekleyebilirsiniz.
Çikolata katmak da kahveyi çeşitlendirmenin lezzetli bir yolu. Bitter çikolata kullanmak gerekir, sütlü çikolataların karışımında bulunan yağ ve farklı maddeler kahvenin tadını bozuyor. Her fincan için yarım madlen kullanabilirsiniz. Şeker miktarını ayarlarken çikolatayı dikkate almak lazım.
Şeker miktarı :

Sade kahve şekersiz kahvedir, yanına bir parça çikolata veya kuş lokumu ile nefis olur
Az şekerli yarım küp şeker
Orta 1 küp şeker
Şekerli 2 küp şeker olarak adlandırılır.

Fincan başına iki çay kaşığı kahve kullanılır.
Kahvenin yanında su ikram etmek ,önce bir yudum su içip sonra kahve içmeye başlamak kahvenin aromasını daha güzel algılamamızı sağlar ve midemizi korur.
Kahvenin kavrulma süreleri de çeşitli. Az, orta ve koyu kavrulmuş çeşitleri oluyor. Az kavrulmuş kahve çok hafif bir aromaya sahiptir ve biraz ekşimtrak bir tadı vardır. Bir tiryaki olarak tercih etmediğimi söyleyebilirim.
Orta kavrulmuş kahvenin daha dengeli bir tadı vardır.
Çifte kavrulmuş kahve tam tiryaki kahvesidir, alışkın olmayanlara biraz ağır gelebilir.
Dibek kahvesi adı altında satılan kahveler ise bir karışımdır. İçinde farklı aroma katacak maddelerin yanısıra(kesin bir bilgi değil ama damak tadıma güvenerek söylüyorum) kahve kreması kullanılıyor. Türk kahvesi olarak değil, farklı bir tat olarak tüketilebilir.
Kahvenin içine damla sakızı veya kakule gibi baharatlar katılabilir. Kakule kahveye çok güzel bir aroma katar ve sağlık için de çok faydalıdır...Birde fincanda yapılan Türk Kahvesi var. Fincana su, şeker ve kahve koyulup, karıştırılır. Ocağın en küçük gözünde iyice kısılarak pişirilir. Başında durmak lazım, çabuk taşabilir. Gerçekten çok güzel oluyor...Tabii ki herkesin kendine göre bir yöntemi vardır. Ben de sevgili crescent‘ in isteği üzerine nasıl köpüklü kahve yaptığımı anlatmaya çalışacağım. Umarım anlatımım bu konuda sıkıntı yaşayan arkadaşlarıma ufak bir fikir verebilir.Kahvenin görüntüsü kadar tadı da çok önemli benim için. O nedenle, zorunlu olmadıkça marketlerden paket içerisinde kahve almıyorum, Kuru Kahveci Mehmet Efendi’nin kahvesi de damak tadıma pek hitap etmiyor açıkçası, çok acı buluyorum bu kahvenin tadını.

Burada kanımca kahvenin tazeliği çok önemli bir faktör. O nedenle kahveyi kuruyemişçilerden, kahve evlerinden sıcak sıcak mis kokusu ile almanızı tavsiye edeceğim. Farkı göreceksiniz ;)

Bu tarz kahvelerin renkleri açık oluyor ve ben çok yerden kahve alıp deneyler yapmış biri olarak rengi açık olan kahvenin de tadının daha yumuşak olduğuna karar vermiş bulunuyorum.

Gelelim kahveyi nasıl yaptığıma;

Anlatımım bir kişilik orta şekerli Türk kahvesi üzerinedir, eğer siz daha fazla kişi için kahve yapmayı planlıyorsanız miktarı kişi sayısı ile çarpın lütfen :)

Malzemeler:
- Bir tatlı kaşığı tepeleme mis kokulu taze Türk Kahvesi :)
- İki ya da üç adet kesme şeker – ben üç kesme şeker kullanıyorum; çünkü ben ne tam orta ne de tam şekerli kahve içiyorum. Siz orta şekerli içiyorsanız iki adet kesme şeker yeterli olacaktır.
- Bir fincan su

Adımlar & Püf Noktaları:
- Bir tatlı kaşığı tepeleme doldurduğunuz Türk Kahvesini cezvenin içine koyun.
- İsteğe göre iki ya da üç adet kesme şeker atın.
- Bir fincan suyu kahve ve şeker karışımının üzerine döküp resim 4′ teki görüntüyü elde edin.- Şeker eriyene kadar güzelce karıştırın (resim 5), ardından en küçük ocağa cezvenizi koyun ve en kısık ateşte kendi halinde kıvama gelmesi için onu yalnız bırakın :) Ama sakın yapayalnız da kalmasın kahvecik, uzaktan izleyin siz yine de :)))

Önemli: En kısık ateşte köpürene kadar “karıştırmadan” kahveyi pişirmeniz gerçekten büyük fark yaratıyor. Ben bazen vaktim olmadığında ocağın altını açtığımda kahvenin tadının tam oturmadığını fark ediyorum. Kısık ateş şart diyorum, başka yolu yok :)

- Kahveniz yavaş yavaş köpürmeye başladıkça kaşığınızla üzerindeki köpükleri toplayın (resim 6) ve fincanınıza alın. Bunu iki-üç kez tekrarlayabilirsiniz. Birden fazla fincanınız varsa köpükleri fincanlar arasında paylaştırmanız herkesi mutlu edecektir :))
- Kahveniz olmaya başladığında karamelimsi bir görüntüsü olmaya başlayacaktır (resim 7) – en sevdiğim an :)

- Tüm köpükleri topladığınıza inandığınızda artık ocağı kapatıp kalan kahveyi de fincanınıza doldurabilirsiniz.

Artık kahveniz hazır :) Afiyetle içebilirsiniz.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b