Mizah :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Yeni Başlayanlar İçin C++ | Ders 1

10 Mayıs 2014 Bu içerik 1.485 kez okundu.

Yeni Başlayanlar İçin C++ | Ders 1
Programlama Dilleri


Bilgisayar ilk çıktığında, program yazmak oldukça zor bir işti. Çünkü işlemci, sadece 1 ve 0 dan anlıyordu. bu durumda da programcılar, sadece 0 ve 1 kullanarak program yazıyorlardı. Sonra ortaya Assembly diye bir dil çıkardılar. Bu dil, direk olarak makineye işlem yaptıran 1 ve 0 dilinin kelimeleşmiş versiyonuydu. Bu dil(Asembly) bugün hala “en düşük seviye dil” olarak kabul görmektedir. Burada bir noktaya değineyim. Bir dilin düşük seviye olması, o dilin işlemciye yakın olduğunu anlatır. Yani kodlar direk olarak, aracısız, işlemciye gönderilir. Bu da programa hız kazandırır. Ancak seviye düştükçe yazım zorlaştığı için bu dil, oyun yapımında tercih edilmez. Assembly dilinden sonra bir çok dil çıktı. Ve 1972 yılında C dili çıktı. Bu dil sonradan geliştirilerek C++ dili ortaya çıktı. Hem C hem de C++, orta seviye dillerdir. Yani direk olarak Ram ve İşlemciye erişebilirler, aynı zamanda da işletim sistemine… Delphi gibi diğer diller ise işlemlerini işletim sistemine(Windows gibi) söyler, işletim sistemleri de yapar. İşte bu tür dillere ise Yüksek Seviye Diller denir. Yüksek seviye dillerde program yapmak kolay olmasına rağmen, aracı olduğu için hızları yavaştır ve çok kaynak tüketirler. bu yüzden oyunların %99 u C++ kullanılarak yazılır.

GEREKENLER

Öncelikle kodlarımızı yazacağımız program olan “Visual Studio” isimli program lazım bize. Visual C++ ise Visual Studio nun sadece C++ için olan versiyonu. Çünkü Visual Studio sacede C++ değil, birçok dili (C/C++, C#, ) destekliyor. Programın ücretsiz versiyonu olan Visual C++ 2008 Express Edition ya da Visual C++ 2010 Express Edition u indirebilirsiniz. 2008 ile 2010 arasındaki en önemli fark, 2010 yazım hatalarını kolaylıkla tespit edebiliyor. Ancak 2010 un boyutu biraz daha büyük ve eski tip işlemcilerde yavaş kalıyor. Ancak ben 2008 kullanıyorum. Daha hızlı. Fakat tercih sizin… Buyrun linkler :
Visual C++ 2008
Visual C++ 2010
(Not: Bu linkleri programın indiricisinin linkleri. Yani İndirdiğiniz dosya, bilgisayarınıza gerekli bileşenleri ve VC++(Visual C++) indirip kuracak. Eğer başka dillere de merakınız varsa, VC++ yerine “Visual Studio Ultimate” kurabilirsiniz. Tabii parayla…)

Bir de gerekli SDK(Software Development Kit = Yazılım Geliştirme Kiti) dosyaları var. Biz DirectX ile geliştirme yapacağımız için buyrun:
DirectX SDK

Buradaki sayfadan “Get the Latest DirectX SDK” diyerek son çıkan SDK yı indiriyoruz. Haziran 2011 itibari ile son çıkan SDK Haziran 2010 SDK sı. Yani 1 yıl öncenin. İçinde 10,11 versiyonları da mevcut. Yaklaşık 570mb civarında.

KURULUM

Öncelikle Visual C++ ı kuruyoruz. Sonra da DirectX SDK kuruyoruz. (Eğer bu dersleri oyun yapmak amacı ile değil, sacede C++ öğrenmek için okuyorsanız, DirectX SDK kurmanıza gerek yok.) Ardından VC++ ı başlatıyoruz. (C++, si plas plas diye okunur. Bilmeyenlerin dikkatine. Ce artı artı demeyin [:D] )

Menü çubuğundan: File -> New -> Project diyoruz.

Empty Project i seçiyoruz, Name kısmına projemizin adını yazıyoruz ve OK butonuna basıyoruz.

Sol tarafta “Solution Explorer” diye bir yer gelecek. Orayı biraz açıklayayım. Header Files denen yere .h uzantılı başlık dosyalarını, source files denen yere de .cpp uzantılı kod dosyalarımızı koyacağız. Şimdilik header(başlık) dosyaları ile işimiz yok. O yüzden “Source Files”(Kaynak Dosyaları) a sağ tıklayıp “Add -> New Item -> C++ File” diyoruz. dosyanın adına istediğiniz br ad verebilirsiniz ama ben genellikle bu ilk dosyaya “ana.cpp” ya da “main.cpp” diyorum. Tabii siz istediğinizi yazabilirsiniz.

Evet. Karşımıza bembeyaz bir sayfa açıldı değil mi? Şimdi o sayfaya kodları yazarak programımızı yapacağız. Ama bu ilk dersi de o meşhur “Merhaba Dünya” örneği olmadan bitirmek istemiyorum. İşte ilk kodumuz. Bu kodları o sayfaya yapıştırın ve ardından “Debug->Start Debugging” deyin. Buyrun:#include <iostream> #include <clocale> using namespace std; int main() { setlocale(LC_ALL,"turkish"); cout<<"Merhaba Dünya!"; cin.get(); return EXIT_SUCCESS; }

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b