Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Titanik faciasından kurtulan Türk

11 Mayıs 2014 Bu içerik 1.313 kez okundu.


İki binin üzerindeki yolcu, 14 Nisan 1912'de "dünyanın hareket edebilen en büyük nesnesi" üzerinde büyük bir kabus yaşadı. Titanik battı ve 1500'den fazla kişi yaşamınıAtlas Okyanusu'nda bıraktı.

Dünyanın en çok bilinen, en çok yazılıp, çizilen ve çekilen bu büyük faciasından kılpayı kurtulanlar da vardı. Bunlardan biri de Doktor Besim Ömer Akalın'dı.

Besim Ömer, kadın ve çocuk hastalıkları konusunda ülkemizin öncülerinden biriydi. Askeri Tıbbiye mezunu olduğu için, "Besim Ömer Paşa" olarak tanınıyordu. Sonraki yıllarda Darülfünun'da rektörlük, iki ayrı dönemde milletvekililği yapan Besim Ömer, 1861-1940 yılları arasındaki yaşamı sonunda 50 kadar yazılı eser bıraktı. Bunlar arasında Türkiye'de yayınlanan ilk sağlık yıllığı sayılan "Nevsali Afiyet" de bulunuyor.

Halk arasında yaygın bir ünü olan Besim Ömer'in, henüz yaşadığı yıllarda HasekiHastanesi'nin bahçesine heykeli dikilmişti.Besim Ömer, 1912 yılında New York'taki bir sağlık kongresine gitmek için, ünlü Titanik'te, yolculuğun bir ay öncesinden kendisine kamara ayırtmıştı. Yolculuğa, Titanik'in sonradan uğrayacağı Fransa'nın Cherbourg limanından binecekti. Ancak Besim Ömer'in treni, Fransa'daki şiddetli yağış ve toprak kaymaları sonucu, 16 saat gecikti.

Ünlü doktor, Cherbourg'a geldiğinde, Titanik limandan ayrılalı 4 saat olmuştu.Ömer Besim, New York'a gidecek bir başka gemiyi beklerken, Titanik'in battığı haberi geldi. Üstelik ölen yolcular listesinde kendi adı da vardı.

Cherbourg'dan binecekler arasında, vapuru kaçıran tek yolcuydu ve adı da listeden çıkarılmamıştı...

Yıllar sonra, büyük bilim adamı bu olayı, bir gazeteciye anlatırken, "Titanik'ten kurtulan tek Türk benim... Onun için artık hiç bir kazadan korkmuyorum" diyor ve ekliyordu: 1513 ölü... Elimi bir az daha çabuk tutsaydım bu rakamı 1514 yapabilirdim. Hayatımı, bir vapur kaçırmama borçluyum!

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b