Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Gece Sokakta Yürümek İçin En Güvenli 10 Ülke

15 Mayıs 2014 Bu içerik 1.220 kez okundu.

Sokakların güvenliğinden konu açıldığında verilen örnekler genellikle “gece vakti kadın başımıza rahat rahat gezebiliyoruz/gezemiyoruz” ekseninde döner. Ülkemizde bu “kadın başına yalnız gezebilme” durumu gerçekten de önemli bir ölçüt. Çünkü takdir edersiniz ki kadınlar daha fazla tacize uğruyor, özellikle yalnız olduklarında. Bunun nedeni ise Wasti ve diğerlerinin 2000 yılında yaptığı araştırmada saklı. Araştırmaya göre ataerkil kültür sebebiyle Türkiye’deki erkekler kadın cinselliğine daha kolay ulaşıyor ve kadınların çoğunluğu da bunu kültürel anlamda normal olarak kabul ediyor [1].

Diğer yandan, bazı ülkelerde ya da bölgelerde erkeklerin de sokakta rahat gezemediği bilinmekte. Tabii bu noktada konu cinsel tacizden suç oranı eksenine doğru kayıyor. Hırsızlık, gasp, yaralama, cinayet vb sebeplerden muzdarip oluyor çoğunlukla erkekler.

Peki hangi ülkelerin halkları bu konuları çok da önemsemiyor? Diğer bir deyişle, hangi ülkelerde sokakta (kadın ya da erkek başınıza) gece gündüz demeden rahatça gezebiliyorsunuz? Amerikan araştırma şirketi Gallup, Inc. 102 ülkede telefonla ve yüz yüze anket çalışmaları yürütmüş bu konuda. Sonuçları da “Genel”, “Erkek” ve “Kadın” başlıkları altında sınıflandırılmış [2]. Anket oldukça basit, “Geceleri sokakta yalnız yürürken kendinizi güvende hissediyor musunuz?” diye soruluyor katılımcılara. “Evet” cevaplarına ait yüzdeler sıralanıyor. Genel olanları aşağıda bulabilir, bunun yanında kadın-erkek farklılıklarını da inceleyebilirsiniz. Sondan başa doğru başlayalım o zaman.

10. Vietnam

Vietnam’da tarım…
Güneydoğu Asya’nın sosyalist ülkesi Vietnam’da “geceleri sokakta yalnız gezebilirim” diyen vatandaşların nüfusa oranı %80. Cinsiyetlere göre dağılımda ise erkeklerin %85′i, kadınların ise %77′si yalnız gece yürüyüşlerini güvenli buluyor.

9. Tunus


Tunus çarşıları…

Afrika’nın Akdenizli’si Tunus’da, 11 milyonluk nüfusun %81′i geceleri sokakların güvenli olduğuna inanıyor. Yalnız Tunus’ta kadın ve erkeklerin algısı arasında %17′lik büyük bir fark var. Anket sorusuna “evet” cevabı veren erkek oranı %90 iken, kadınların %73′ü soruya aynı cevabı veriyor.

8. Bangladeş

Bangladeş kırsalında yaşayan bir aile…

Bir başka Güneydoğu Asya ülkesi olan Bangladeş’te 150 milyonluk nüfusun %82′si geceleri sokakların güvenli olduğunu düşünüyor. Bu oran erkeklerde %86, kadınlarda ise %78. Anlaşılan zaman zaman ülkede görülen iç karışıklıklar güvenlik algısını bozmaya yetmemiş.

7. Danimarka

Danimarka-İsveç tüp geçit girişi…

İlk 10 listesi olur da içinde Danimarka olmaz mı? %83 gibi büyük bir yüzde ile Danimarka halkı geceleri sokaklarının güvenli olduğunu iddia ediyor. Endişe verici olan taraf ise bu fikre sahip olan erkeklerin oranı %93′ken, kadınların %74′ünün aynı fikirde olması. %19′luk fark problemlere işaret ediyor olabilir.

6. Endonezya

Endonezya’da bir balıkçı…

Güneydoğu Asya’da yaşayasım geliyor yavaş yavaş. Endonezya’da da halkın %83′ü geceleri sokakta yalnız yürümeyi güvenli buluyor. Bu oran erkeklerde %88, kadınlarda ise %80.

5. Cibuti


Cibuti (başkent), Cibuti

Bir çoğumuzun haritada yerini bile gösteremeyeceği, Afrika’nın doğusunda, Somali’nin hemen kuzeyinde bulunan Cibuti, sokakların güvenliği konusunda ilk 5′e giriyor. Ülke nüfusunun %84′lük büyük bir kısmı geceleri sokakta tek başına yürümenin güvenli olduğuna inanıyor ve cinsiyet dağılımında erkeklerin %86′sı, kadınların ise %82′si aynı fikirde. Cinsiyetler arasındaki fark oldukça az, gelişmiş ülkelere ders niteliğinde…

4. Suriye

Bosar, Suriye’de bir tiyatro…

22 Milyon nüfuslu Suriye’de de durum Cibuti’den farklı değil. Nüfusun %84′ü sokakların gece-gündüz güvenli olduğunu savunuyor. Bu oranı cinsiyetlere böldüğümüzde ülke erkeklerinin %91′i, kadınların ise %77′sinin bu fikirde olduğu görülüyor. Aradaki %14′lük fark bir gösterge kabul edilebilir. Tabii anketin iç savaş öncesi incelendiğini hatırlamakta fayda var bu noktada.

3. Ürdün

Petra, Ürdün

Kral II. Abdullah’ın tebası Ürdün halkı da sokakların güvenli olduğunu düşünenlerden. Halkın %84′ü geceleri sokakta yalnız yürümenin sorun teşkil etmediğini beyan etmiş ankette. Fakat cinsiyetler arası fark düşündürücü. Erkeklerin %92′si, kadınların ise %77′si soruya “evet” cevabını vermiş. %15′lik bir fark söz konusu.

2. Katar

İslami Sanatlar Müzesi, Katar

Petrol kaynakları sağ olsun kişi başına düşen yıllık geliri 100.000 dolar civarında seyreden Emir El Tani’nin ülkesi Katar’da halkın %87′si bizim sokaklarımız güvenlidir diye cevap veriyor ankete. Fakat erkeklerde %95 olarak tespit edilen bu rakam kadınlar söz konusu olduğunda %77′ye geriliyor.

1. Singapur

Singapur’dan ilginç bir kare…

Ve dünyanın güvenlik algısı en yüksek ülkesi… Dünya üzerinde yalnızca 716 km²’lik bir alanı işgal eden Singapur’da halkın güvenlik konusunda neredeyse hiç bir şüphesi yok. Nüfusun %99′u geceleri sokakta yalnız yürümenin hiç bir sorun yaratmadığını söylüyor. Erkek nüfusun %99′u, kadın nüfusun ise %98′i aynı fikirde. Sanıyorum ki “Ekmek almaya gitti, bir daha geri dönmedi” haberleri hiç görülmüyor bu ülkede.

Dünyanın en güvenli ülkelerinin ağırlıklı olarak Güneydoğu Asya’da toplandığı göze çarpıyor bu araştırmada. Orta doğu ülkeleri de fena görünmüyor diğer yandan.

Listenin sonundan da biraz bilgi ekleyelim. Ukrayna, Rusya, Litvanya, Venezuela ve Güney Afrika halkları ülkelerini hiç de güvenli bulmuyor ve geceleri sokakta yalnız yürümenin iyi bir fikir olmadığını düşünüyorlar (>%35).

Türkiye’de ise durum pek de iç açıcı görünmüyor. Nüfusun yalnızca %42′si gece sokakta yalnız yürümenin güvenli olduğunu düşünüyor ve bu rakam erkeklerde %49′ken, kadınlarda %35′e kadar düşüyor. Listenin sonlarına doğru bir yerdeyiz.

Görünen o ki zenginlik, eğitim düzeyi ve inanç gibi faktörler sokakların güven seviyesiyle ilişkili değil, çünkü ilk 10 listesinde bu faktörler hesaba katılığında taban tabana zıt ülkeler bulunuyor. Yorum sizin…Kaynaklar:

1. Wasti, S.A., Bergman, M.E., Glomb, T.M. and Drasgow. F. (2000). “Test of the Cross Cultural Generalizability of a Model of Sexual Harassment”, Journal of Applied Psychology, 85(5). ss.766–778.

2. Gallup, Inc. (2009). Survey of Safe Walking Alone at Night.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b