Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...En çok alkol tüketen 10 ülke

15 Mayıs 2014 Bu içerik 2.824 kez okundu.

Alkollü içkiler kimimiz için yasakları ve sorunları, kimimiz için ise keyfi çağrıştırıyor. Özellikle erken yaşlarda alkollü içki tüketmenin ileride büyük problemlere sebep olabildiği bilinen bir gerçek. 14 ve daha erken yaşta alkollü içki tüketimine başlayan kişiler yetişkinlik yıllarında alkole bağımlı olmaya daha yatkın [1]. Bunun sebebi ise erken yaşta tüketilen alkolün insan sinir sisteminin gelişimini etkilemesi. Basitçe açıklamak gerekirse erken yaşta başlanan alkol tüketimi nörogelişimsel (sinir sistemi gelişimi) sürece etki ederek ileride kişiyi alkol tüketmeye yatkın bir hale getiriyor [2].

Peki dünyanın alkol tüketim düzeyi ne durumda? Türkiye’de durum nedir? Dünya Sağlık Örgütü (WHO) konuyla ilgili bir araştırma yapmış 2005-2011 yılları arasında [3]. 188 ülkeyi kapsayan araştırma oldukça detaylı olsa da, bu yazımızda göreceğiniz kadarının yöntemini şöyle açıklayabiliriz.

Bir ülkede yıl boyunca tüketilen alkol miktarı litre bazında hesaplanıyor. Daha sonra “kişi başına düşen alkol tüketimi” hesabı için bu rakam ülke nüfusuna bölünüyor.

Sonuçlar, ilk 10 ülkenin tamamının Avrupa’da bulunması bakımından şaşırtıcı.


10. Hırvatistan


Dubrovnik, Hırvatistan

Kişi başı yıllık 15.11 litre ile Hırvatistan dünyanın en çok alkol tüketen 10. Ülkesi konumunda. Ülkede en çok içilen içki ise açık ara farkla şarap.

9. Beyaz Rusya

Minsk, Beyaz Rusya

İlginç bir yönetim şekli olan Beyaz Rusya’da da halk alkol tüketimi konusunda iddialı. Kişi başı yılda 15.13 litre alkollü içki tüketilen Beyaz Rusya’da en çok içilen içki grubu damıtılmış içkiler (votka, cin, viski vs).

8. Slovenya

Bled, Slovenia

Hırvatistan gibi Yugoslavya geçmişine sahip bir başka ülke olan Slovenya’da her birey yıllık ortalama 15.19 litre alkollü içki tüketiyor. Komşuları gibi onlar da en çok şarap içiyorlar.

7. Romanya

Transilvanya, Romanya

Damıtılmış bir içki olan Palinka’sıyla meşhur ülkelerden biri olan Romanya alkollü içki tüketimi konusunda dünyanın 7.’si. Kişi başı yılda 15.30 litre alkol tüketen Romenlerin en çok tükettiği içki grubu damıtılmış olanlar.

6. Andorra

Andorra

Fransa’yla İspanya arasında sessiz sedasız hayatını sürdüren Andorra, sıkıntıdan olsa gerek dünyanın en çok içki içen 6. Ülkesi (15.48 lt/yıl). İki şarap ülkesinin arasında kalınca haliyle onların da en çok tükettiği içki şarap oluyor.

5. Estonya

Estonya

Kuzeye doğru giderken solda kalan küçük ülke Estonya, konu alkol tüketimi olunca büyükleri geride bırakıyor. Kişi başına yılda 15.57 litre alkollü içki düşen ülkede en çok içilen şey ise açık ara farkla damıtılmış içkiler.

4. Ukrayna

Kırlangıç Yuvası Şatosu, Ukrayna

Vizelerin kalkmasıyla daha da bir sevdiğimiz Karadeniz’den komşumuz alkol tüketiminde kişi başı yıllık 15.60 litre ile 4. sırada. Tahmin edebileceğiniz gibi en çok damıtılmış içkileri tüketiyorlar.

3. Macaristan

Balıkçılar Kulesi, Budapeşte, Macaristan

Sessiz sedasız hayatını sürdüren, bazı kaynakların Hun torunları olduğunu söylediği Macarlar 16.27 litre ile dünyanın en çok alkol tüketen 3. ülkesi konumunda. En çok tükettikleri içki ise şarap.

2. Çek Cumhuriyeti

Prag, Çek Cumhuriyeti

Kişi başı yıllık 16.45 litre içki içen Çekler, dünyanın en çok içki içen ülkeleri sıralamasında 2.’liğe yerleşmiş. Meşhur biralarını ise yalnızca pazarlamakla kalmıyor, kendileri de diğer alkollü içkilerden daha fazla tüketiyorlar.

1. Moldova

Orhei, Moldova

İçerisinde bir adet Türkçe konuşan eyalet (Gagavuzya) bir tane de “de facto*” devlet (Trans Dinyester) barındıran Moldova, kişi başı 18.22 litre yıllık alkol tüketimiyle listede 1 numaraya yerleşiyor. En çok içilen içki türünde büyük farklılıklar olmasa da şarap 0.10 litre gibi bir farkla ilk sırada.

Peki Türkiye bu listenin neresinde?

Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre Türkiye’nin alkolle ilgili pek bir sıkıntısı yok. Kişi başı yıllık yalnızca 1.50 litre alkol tüketimi olduğu saptanan ülkemiz 188 ülke arasından 141. sırayı Cibuti ile paylaşıyor. En çok içilen içki ise yıllık 0.78 litre ile bira.

Dünyanın en az alkol tüketen üç ülkesi ise sırasıyla Yemen (0.02 lt), Afganistan (0.02 lt) ve Pakistan (0.06 lt).

Kaynaklar:

1. Grant, B.D., and Dawson, D.A. (1998). Age at onset of alcohol use and its association with DSM–IV alcohol abuse and dependence: Results from the National Longitudinal Alcohol Epidemiologic Survey. Journal of Substance Abuse,9:103–110, 1998. PMID: 9494942

2. National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA) (2000). Alcohol involvement over the life course. In: Tenth Special Report to the U.S. Congress on Alcohol and Health: Highlights from Current Research. Bethesda, MD: Dept. of Health and Human Services, NIAAA. pp. 28–53.
3. World Health Organization (2011). Global Status Report on Alcohol and Health.Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b