Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Türkiyeye En Çok Turist Gönderen 5 Ülke

15 Mayıs 2014 Bu içerik 2.600 kez okundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü Türkiye'ye turist gönderen ülkeleri mercek altına alan raporunu yayınladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü, Türkiye'ye turist gönderen ülkeleri mercek altına alan raporunun 2013 yılı versiyonunu yayınladı. Raporda hedef pazarlardaki turizm potansiyeli mercek altına alınırken bu ülkelerden turist getirmeyi hedefleyen Türk turizmciler için de önemli ipuçlarına yer verildi.

- Ülke nüfusu

- Uluslararası seyahat eden kişi sayısı

- Tercih Ettikleri Ülke Destinasyonları

- Ortalama Tatil Süresi

- Hedef Kitle Yaş Grubu

- Karar Alma Süresi

- Rezervasyon Yaptırma Süresi

- Tercih Ettikleri Rezervasyon Türü

- Tercih Ettikleri Konaklama Türü

- Seyahat Motivasyonları

- Çıkış Yapan Turistin Tercih Ettiği Dönem

gibi başlıklar altında yer alıyor.

Turizm, dünyanın en hızlı gelişen sektörlerinin başında geliyor. Türkiye’de 1985 yılından itibaren uygulamaya konulan program ile bu alandaki yatırımlar her yıl biraz daha artıyor. Özellikle kış ve yaz turizmi dendiğinde en avantajlı fırsatları sunan ülkenin, coğrafi uygunluğu sayesinde sektörü iyi şekilde yönlendirdiği söylenebilir. Zaten pek çok araştırma gösteriyor ki Türkiye, tarihi, doğal güzellikleri, denizleri, kayak sporuna elverişli dağları, yöresel yemekleri ve kaplıcalarıyla dört mevsimin tadının doyasıya çıkarılabileceği turizm ülkelerinden biri. Öyle ki, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın derlediği verilere göre, 2002 yılında turist sayısı bakımından dünyada 17. sırada yer alan Türkiye, 2011 yılında 6. sıraya kadar yükselmiş. Yabancı turist sayısının, 2000’den 2012’ye kadar 10,4 milyondan 31,8 milyona yükseldiği düşünüldüğünde sektörün, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler açısından önemi bir kez daha anlaşılıyor.TÜRKIYE’YE EN ÇOK TURIST GÖNDEREN ÜLKELER ARASıNDA ILK SıRA RUSYA’NıN

Hazar Bölgesi ülkeleri arasında son 10 yıldır artan işbirliği ve özellikle 2011 yılının Nisan ayında vizelerin kalkmasıyla beraber Rusya’dan Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı da artıyor. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, Ocak-Haziran döneminde Türkiye’ye gelen turist sayısı 13 milyon 27 bin 494’e yükselmiş. Bu rakam içerisinde Haziran ayında Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkeler arasında ilk sırayı Rusya alıyor. Özellikle yaz turizmi için ülkemize gelen Rus misafirler Ege ve Akdeniz bölgelerinde konaklıyor. İstatistiklere göre yaz tatili için Antalya, Alanya, Bodrum, Kuşadası, Marmaris, Kaş ve Fethiye gibi merkezleri tercih eden turist sayısı 2009’da 481 bin 300, 2010’da 578 bin 527 iken bu sayı 2011 yılının 6. ayında 616 bin 14’e kadar yükselmiş. Rus turistlerin Türkiye’den vazgeçemiyor olmasında Antalya’nın iklim yapısı, orta gelir grubu emekliler ve iş adamlarının gayrimenkul almaları için elverişli koşullara sahip olması gibi faktörler bulunuyor. Rusların Türk halkına duyduğu güven ile pekişen ve vizelerin kaldırılmasıyla kolaylaşan seyahatler nedeniyle THY Rusya’nın sekiz farklı şehrinden uçuş düzenliyor. İki ülke arasındaki hava ulaşımının büyük bölümünü üstlenen THY, 2012 yılında Rusya’dan Türkiye’ye aylık ortalama 35 bin 777 yolcu taşırken, bu sayı 2013’ün ilk iki ayında ortalama 33 bin 227 olmuş. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, 2013’ün Ocak ayında ise Rusya’dan Türkiye’ye 57 bin 616 Rus vatandaşı geldi. Rus turizm şirketlerinin anketlerine göre Ruslar en çok Antalya’da ortalama 10 gün konaklıyor. Rusların yüzde 10’luk bir kısmıysa önceliği İstanbul’a veriyor.

HEDEF AZERBAYCANLı TURIST SAYıSıNı 700 BINE ULAŞTıRMAK

Türkiye sadece Rusya’dan değil, Hazar Bölgesi ülkelerinden her geçen gün daha fazla sayıda turist çekebilmek için pek çok çalışma yürütüyor. Bunlardan biri de bölgede düzenlenecek tanıtım kampanyaları sayesinde Türkiye’yi ziyaret eden Azerbaycanlı turist sayısını 700 bine ulaştırmak. Türkiye’nin 530 bin dolar bütçe ayırdığı ve üç aylık süreyi kapsayan kampanya, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ilişkileri kuvvetlendireceğe benziyor. Kampanya kapsamında, Azerbaycan’ın altı televizyon kanalının en fazla izlenen programlarının reklam kuşaklarında, Türkiye’nin tanıtım reklamları yayımlanırken Bakü’deki 30 “London taksi” ve altı otobüse Türkiye reklamları giydirilecek. Bakü’nün işlek caddelerindeki reklam panoları ve monitörlerinin de kiralandığı kampanya ile dostluk pekişecek.

KAZAKISTAN ANTALYA’Yı TERCIH EDIYOR

Türkiye’nin bölge ile ilişkilerinin güçlenmesi turizm sektörüne de hareketlilik getiriyor. Dünya Turizm Örgütü’nün 2012 verilerine göre Kazakistan’dan 400 bin turistin Türkiye’ye gelmiş olması bunu kanıtlıyor. Rusya gibi Kazakistan vatandaşları da yaz turizmi kapsamında soluğu Antalya’da alıyor. Antalya’dan sonra İzmir, Muğla ve İstanbul Kazak turistlerin ilgisini çekiyor. Türkiye’nin turizm sektöründe yatırımlara ağırlık vermesi, sunduğu kaliteli hizmet, müşteri beklentilerine cevap veren yenilik anlayışı da Hazar Bölgesi’nden gelen turistlerin Türkiye’yi seçmesinde etkili oluyor. Bölge ülkeleri ile Türkiye arasındaki dostluk ve hava ulaşımında sağlanan kolaylıklar daha çok turistin Türkiye’yi ziyaret edeceğinin sinyallerini veriyor.

2013 OCAK-MAYıS DÖNEMI HAZAR BÖLGESINDEN TÜRKİYE’YE GELEN GELIR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’nin 4. çeyrekte turizm geliri 2011 yılın aynı çeyreğine göre yüzde 17,2 arttı. Hazar Bölgesi’nden gelen turistlerin bu artışa katkısı yadsınamaz.

RUSYA FEDERASYONU

1.834 Milyon

GÜRCİSTAN

639 Bin

İRAN

428 BİNHAZAR BÖLGESI’NDEN TÜRKIYE’YE TURIZM

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre Hazar bölgelerinden Türkiye’ye gelen turist sayısı her yıl artış gösteriyor. Türkiye’ye en fazla turist Rusya’dan geliyor. 2013 yılında bölgeden gelen turist sayıları;

ÖZBEKİSTAN

46 Bin

BELARUS

44 Bin

KIRGIZİSTAN

24 Bin

ERMENİSTAN

21 Bin

TACIKISTAN

10 Bin

TÜRKMENİSTAN

56 Bin

KAZAKİSTAN

98 Bin

AZERBAYCAN

215 Bin

İRAN

428 Bin

GÜRCİSTAN

639 Bin

RUSYA FEDARASYONU

1.005 Milyon


------------------

Peki nereden geliyor bu turistler Türkiye’ye? Yalnızca Akdeniz’i baz alırsak muhtemelen hepimizin cevabı “Rusya” olacaktır. Fakat 814.578 km² gibi büyük bir alanı kaplayan ülkemizin Akdeniz’den ya da İstanbul’dan olduğunu farz etmek insanı yanlışa sürükleyecektir. Elimizdeki en güvenilir kaynak olan Kültür ve Turizm Bakanlığı 2013 verilerine bakalım öyleyse, sondan başa doğru tabii ki.

5. Bulgaristan (1.172.692 turist)

Temsili Bulgar turist…

2013 yılında komşumuz (komşi de derler, o da olur) Bulgaristan tam 1.172.672 vatandaşını göndermiş bize turistik amaçlarla. Bulgaristan’ın 7 milyon civarı bir nüfusa sahip olduğunu düşündüğümüzde bu rakamın çok fazladan daha fazla olduğunu görmek zor değil. İstatistik bilgi değil ama, yaşadığım konum itibariyle yıl içerisinde bir çok Bulgar’la muhatap oluyorum ve denizden, kumdan, güneşten önce bir çoğu “yemeklerimizi” beğendiğini söylüyor.

4. Gürcistan (1.380.500 turist)

Böyle geliyoruz, evet…

Bir diğer komşumuz olan ve karşılıklı olarak “pasaportsuz giriş” anlaşmamızın bulunduğu Gürcistan da 1.380.500 turist ile Türkiye’yi tercih edenlerin ülkesi. 5 milyon nüfusunun neredeyse 3′te 1′i ediyor bu rakam ve hepsi aynı anda gelmiş olsa sanıyorum ki Gürcistan’a hırsız girer! Karadeniz aksanıyla Türkçe konuşan insanların ülkesi Gürcistan’ı en az bir kez görmek gerek.

3. İngiltere (2.122.714)

“Yağmur da bi yere kadar… Bikini de mi giymiyek?”

2013 yılında turistik amaçlarla Türkiye’yi tercih eden İngiliz sayısı 2.122.714. Aslında burada bir düzeltme yapmakta fayda var, çünkü bizim İngiltere demekten hoşlandığımız, resmi adı Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı olan bu ülke İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan oluşuyor, dolayısıyla İskoç turist de, İrlandalı turist de İngiltere hanesine yazılıyor. Ülkemize tabiri caizse elini kolunu sallayarak girebilen bu vatandaşları bir ziyaret etmeye kalkarsanız 130 Dolar civarı para, 10 küsür sayıda farklı belge ve 10 parmağınızın 10′unun da iz kaydını vermeniz gerekiyor. Zalım dünya…

2. Rusya Federasyonu (3.814.900)

Sovyet Rusya’da şezlonglar size havlu atar…

İşte giriş paragrafında bahsettiğim Akdeniz faktörü zannediyorum ki burada devreye giriyor. Sıcak denizlere inme politikası, komünizm vs. diye yıllarca korkutulduğumuz Rus dostlarımız tatillerinde yaz kış Türkiye’yi tercih ediyorlar. Esasen oldukça sert karaktere sahip olan Rus tatilciler ülkemizde adeta huzur buluyor ve her şey dahil sisteminin de etkisiyle pelte gibi olup bir sonraki yıl tekrar gelmek üzere otellerinden ayrılıyorlar.

Bir parantez, şu kısa ömrümde Rus turistleri her şey dahil olayına takılıp para harcamamakla “suçlayan” turizmciler görmüşlüğüm vardır. Neden insanların sağa sola para saçmak zorunda olduğunu düşündükleri ise merak konusudur.

1. Almanya (3.956.899)

“Of off …”

Eski dost, Almanya… Gah savaş kaybettiler, biz de kaybetmiş sayıldık, gah el emeği göz nuru futbolcularımızı milli takımlarına emanet ettik. Tabii onlar da boş durmadı, Cihan Harbi’nde çok ayıp ettik, mahcup olduk, bari biraz gelir sağlayalım dediler ve o gün bugündür ülkemize bol miktarda turist gönderiyorlar. Ülkenin her yöresinde kendilerine rastlamak mümkün, Edirne’de Selimiye Camii’nde, Ağrı’da İshak Paşa Sarayı’nda ya da Antalya’da herhangi bir tatil köyünde. Fakat Alman turist biraz farklıdır gözlemime göre, kılı kırk yarar ve eğer ülkesinden dışarı adımını attıysa gittiği yerin tarihini, kültürünü mutlaka öğrenmeye çalışır. Truva’ya gitti miydi tabelaların hepsini okur, yetmez, üzerine fotoğrafını çeker. Türkiye’yi ortalama bir Türk vatandaşından daha iyi bilen gezgin Alman sayısı azımsanamayacak düzeydedir. “Azımsamak” fiilini cümle içinde kullanabildim ya, ölsem de gam yemem artık…

Yukarıda da belirttiğim gibi, bu ülkeler, sırf sağladıkları turizm geliriyle bile Türkiye açısından dikkate alınması gereken ülkeler. Hepsinin kendi nedenleri var tatilde Türkiye’yi tercih etmek için, kiminin yemek, kiminin tarih, kiminin doğa… Bir kısmımızın bildiği, bir kitlenin ise farkında olmadığı bir gerçek ise şu, bu insanların çok çok büyük bir kısmı (hatta biraz daha büyük belki) “Türk erkeğinin cinsel performansı” ya da 3 Liralık malı 5 Euro’ya almak için gelmiyor ülkemize. Huzur vermekte yarar var bu yüzden kendilerine.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b