Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Dünyanın En Huzurlu Ülkeleri Hangisi

15 Mayıs 2014 Bu içerik 2.489 kez okundu.

Çevremizdeki bir çok insanı başka bir ülkede yaşamanın hayalini kurarken görürüz zaman zaman. Herkesin kendine göre nedeni ve herkesin kendine göre bir “en güzel” ülkesi var. Peki ne arar insan yaşamak istediği ülkede? Para mı? Aşk? Huzur? Macera? İşin aslı, bu yer değiştirme isteğinin “kafa rahatlığından” daha fazlası değil. Ya para kazanınca rahat eder kafanız, ya aşkınızı bulunca, ya da sessiz sakin, suç oranı düşük temiz bir muhitte yaşayınca. Dedik ya herkesin bir “en güzel” ülkesi vardır diye, Sydney, Avusturalya merkezli “Ekonomi ve Barış Enstitüsü” bu “en güzel” ülkenin tespit edilebilmesi için etraflı bir çalışma yapıyor her sene, adına da “Global Peace Index” diyor. Genelde Türkçe’ye “Küresel Barış Endeksi” diye çevrilse de, “Küresel Huzur Endeksi” demeyi seviyorum ben buna. Çünkü kriterlerin tamamından yüksek puan alan bir ülkede huzur hüküm sürer diye düşünüyorum. 22 tane kriteri var puan sisteminin. Aşağıdan devam edelim.

1. İç ve dış kaynaklı çatışma sayısı toplamı

2. Organize çatışmalardaki ölü sayısı (dış kaynaklı)

3. Organize çatışmalardaki ölü sayısı (iç kaynaklı)

4. Organize çatışmaların seviyesi (iç kaynaklı)

5. Komşu ülkelerle ilişkiler

6. Toplumun suç oranı algısı

7. Mülteci ve diğer göç etmek zorunda kalmış insan sayısı

8. Siyasi istikrarsızlık

9. Terör faaliyetleri

10. Siyasi amaçlı terörün boyutu

11. 100,000 kişi başına düşen cinayet sayısı

12. Şiddet suçlarının seviyesi

13. Şiddet içeren toplumsal eylem olasılığı

14. 100,000 kişi başına düşen tutuklu ve hükümlü sayısı

15. 100,000 kişi başına düşen iç güvenlik ve polis unsuru sayısı

16. Askeri harcamaların gayrı safi yurt içi hasılaya oranı

17. Ordu mensubu sayısı

18. 100,000 kişi başına düşen silah hacmi (alımlar)

19. 100,000 kişi başına düşen silah hacmi (satışlar)

20. Birleşmiş Milletler Barışı Koruma Misyonlarına yapılan katkı

21. Ağı ve nükleer silah kapasitesi

22. Hafif silahlara erişim kolaylığı

Üşenmeyip listeyi okuyan okuyucularımız listeyi “Küresel Huzur Endeksi” olarak çevirmekte ne kadar haklı olduğumu görmüşlerdir sanıyorum, takdir edersiniz ki bu 22 maddenin 22’sinden de düşük puan alan bir ülke kesinlikle huzurlu bir ülkedir. Peki nerde bu huzur kumkuması, barış yumağı, çiçek kızanlarının topak topak yaşadığı güzelim ülkeler?

Hemen enstitünün 2013 araştırmasının sonuçlarına göre ilk 10 sırayı kapan ülkelerle devam edelim o zaman, tabii ki sondan başa doğru.

10. Belçika

Cinquantenaire takı, Manneken Pis heykeli ve oldukça ilginç görünen Atomium heykeliyle Batı Avrupa’nın batısında küçük bir ülke konumunda olan Belçika, en huzurlu ülkeler sıralamasında 10. sırada.Atomium

9. İsveç

Listede yok diye korkmuştum başta, görünce şaşırmadım. Hem tarihsel, hem parasal zenginliğiyle kaçak göçmenlerin rüyası olan İsveç, huzur yönünden de dünyanın sayılı ülkeleri arasına girmeyi başarıyor.Vasa Savaş Gemisi, Stockholm

8. Kanada

Dertsiz tasasız insanların ülkesi Kanada tabii ki de ilk 10’un içinde. Yalnızca kendisi yemeyen, başkalarıyla da paylaşan Buz Hokeyi ve Amerikan Doları’ndaki yeşil renkli boyayı üretmesiyle ünlü Kanada, her yıl ülkeye 250,000 civarı göçmen kabul ediyor.


Rocky Dağları, Kanada

7. Finlandiya

Fincede adı oldukça alakasız bir şekilde “Suomi” olarak telaffuz edilen, önce soğuk durup sonradan can içinde can olan sarışınların bolca bulunduğu Finlandiya’da dünyanın 7. huzur merkezi olarak belirlenmiş. Ekstra bir bilgi, dünyanın eğitim üstatları olan Finli dostlarımız çağın gereklerine hızlıca ayak uydurdu ve ilkokul öğrencilerine kalem tutmayı öğretmeden önce klavye kullanmayı öğretmeye başladı. Bizde ise halen mavi-kırmızı çizgili “güzel yazı defteri” hüküm sürüyor


Olavinlinna Kalesi, Finlandiya

6. Japonya

Restaurantlarında bahşiş verilmeyen, kamusal alanda içki yasağı olmayan, suç oranı (Monako’dan sonra) en düşük ülke olan Japonya’nın çipil çipil gözlü sevimli insanları şüphesiz bu huzurun ortaya çıkmasındaki en önemli faktör. Anime de güzel bir şey neticede…


Kinkaku-ji (Altın Tapınak Kinkaku)

5. İsviçre

İsmi zikredildiğinde akla “para” gelen İsviçre bu listede olmayacaktı da, Bilecik – Gölpazarı mı olacaktı sayın okuyucu? Koskoca Albert Einstein bile yaşadıysa vardır bu ülkenin bir hikmeti diyor ve Alpler’de gah dedesigille koyun sağan, gah Peter ile yakınlaşan Heidi’ye selamımızı çakıyoruz.

Segl-Maria, İsviçre

4. Avusturya

Doğasıyla dudak uçuklatan, gotik mimarinin leziz örnekleriyle parmak ısırtan, Schnitzeliyle olsun Tafelspitziyle olsun yürek hoplatan, insanın adeta “gadasını alan” Avusturya, insanın derdini kederini 4. sıradan alma potansiyeline sahip bir ülke. Mimarisi marifetiyle sokaklarında yürümek bile bir farklı ülkenin.St Stephen Katedrali, Viyana

3. Yeni Zelanda

Öncelikle ANZAC’ın açılımının “Australian and New Zealand Army Corps” olduğunu belirtelim. Aslında bir çoğumuz Yeni Zelanda’nın göz alıcı doğasına aşinayız, tabii ki Yüzüklerin Efendisi serisinden. Bunun yanında, bir ada düşünün, etliye sütlüye karışmıyor, kendi halinde yaşayıp gidiyor. Yeşili yemyeşil, mavisi masmavi, koyunu da meşhur. Kasketinizi takıp, köstekli saatinizi cebinize koyup gitmez misiniz buraya? Yeni Zelanda, dünyanın en huzurlu 3. ülkesi ünvanını fazlasıyla hak ediyor.


Tekapo Gölü, Yeni Zelanda

2. Danimarka

Dünyanın en huzurlu 2. ülkesi olduğu rakamsal verilerle tescillenmiş olan Danimarka, aynı Hollanda gibi, hunharca bisiklete binen insanlarla dolu. Havası biraz soğuk olsa da, yazın deniz kenarına inip (çıkıp?) tatil yapmak için en iyi ülke olmasa da, asayiş olayları ve çatışma yoğunluğu bakımından insanı hiç üzmeyen bir ülke. Sırf Roskilde Katedrali’nin bir fotoğrafını çekmek için bile gidilir.


Roskilde Katedrali, Danimarka

1. İzlanda

Bu adalarda var bir şey. Gariptir, İzlanda’da hem huzur, hem akrabalar (nüfusun akraba oranı en yüksek ülkedir İzlanda) hem para, hem de inanılmaz bir doğa var İzlanda’da. Vaktiyle tanrısal önem atfedilmiş, Aurora Borealis ya da Kuzey Işıklarını duydunuz mu mesela? Gecenin karanlığını yaran yeşil, kırmızı, mavi, aklınıza gelen her renkte bir yol düşünün. İşte böyle bir manzara yumağı İzlanda. Enerji ihtiyacını da %85 gibi ciddi bir oranda milli ve sürdürülebilir kaynaklardan sağlayan İzlanda, tuzu kurulukta dünya lideri.


Kuzey Işıkları

Şu an Türkiye’nin konumunu merak ettiğinizin farkındayız. O yüzden hemen belirtelim, bu listede Türkiye 134. sırada. Mozambik, Zambia, Arnavutluk gibi ülkelerin bayağı altında kalıyor.


-----------------
Diğer bir istatistiğe göre,
Dünyanin huzur listesi
1. norveç
2. yeni zelenda
3. danimarka
4. irlanda
5. japonya
6. finlandiya
7. isveç
8. kanada
9. portekiz
10. avusturya
11. belçika
12. almanya
13. çek cumhuriyeti
14. isviçre
15. slovenya
16. şili
17. slovakya
18. macaristan
19. bhutan
20. hollanda
21. ispanya
22. umman
23. hong kong
24. uruguay
25. avustralya
26. romanya
27. polanya
28. estonya
29. singapur
30. katar
31. kosta rica
32. güney kore
33. italya
34. fransa
35. vietnam
36. tayvan
37. malezya
38. birleşik arap emirlikleri
39. tunus
40. gana
41. madagaskar
42. botswana
43. litvanya
44. yunanistan
45. panama
46. kuveyt
47. letonya
48. morocco
49. ingiltere
50. mozambik
51. kıbrıs rum kesimi
52. arjantin
53. zambia
54. bulgaristan
55. paraguay
56. gabon
57. tanzanya
58. libya
59. küba
60. çin
61. kazakistan
62. bahreyn
63. ürdün
64. namibya
65. senegal
66. nikaragua
67. hırvatistan
68. malawi
69. bolivya
70. peru
92. türkiye
96. abd
118. rusya

-----------------
Diğer İstatistikler,
1- Danimarka

Danimarka dünyada yaşanacak en huzurlu ülkeler listesinin en başında yer alıyor. Ayrıca dünyanın en güvenilir ülkesi olarakta kendine yer edinmiştir. Danimarka’nın başkenti Copenhagen’dır. Copenhagen 2. Dünya savaşı sırasında Nazi işgali altında kalan bir yerdir. Danimarkalılar arkadaş canlısı, açık, dürüst ve yardımsever insanlardır. Danimarka’nın nüfusu yaklaşık 5,5 milyondur. Danimarka’nın resmi dili Danca’dır. Bunun yanında Faroece, Grönlandca ve Almanca’da yaygın olarak konuşulmaktadır.

2- Norveç

Çok kişi Norveç’in neden bu listede yer aldığına şaşıracaktır hatta büyük ihtimal ile beklemiyor olacaktır. Bunun nedeni seri katil Anders Behring Breivik olabilir. Kesinlikle bu çok olağandışı bir durumdur. Böyle bir olay belki Norveç’te ilk ve son defa olacaktır. Global Peace Index’ine göre Norveç dünyada yaşanacak en huzurlu ülkere içinde yer almaktadır. Norveç’in nüfusu yaklaşık 5 milyondur. Başketi Oslo’dur.

3- Singapur

Singapur 1965 yılında Malezya’dan ayrılarak bağımsızlığına kavuşmuştur. Singapur dünyanın en huzurlu ülkelerinden biri olmasının dışında gelir düzeyi en yüksek ülkelerden de biridir. Singapur her zaman komşularıyla iyi geçinen, politik ilişkilerde seviyeli olan bir ülke olmuştur. Singapur’un başketi Singapur’dur.

4- Slovenya

Çok güzel bir Avrupa ülkesidir. Slovenya ayrıca dünyanın en huzurlu ülkeleri arasındadır. Ülkedeki polis sayısı çok azdır. Maribor ve Ljubljana gibi iki harika şehre sahiptir. Slovenya kesinlikle gezilmesi ve görülmesi gereken bir ülkedir. Slovenya’nın başkenti Ljubljana’dır. Nüfüsü yaklaşık 2 milyondur.


5- İsveç

İsveç güzel iskandinav ülkelerinden biridir. Avrupa’nın kuzeyinde yer almaktadır. İsveç Avrupaya en fazla silah ihracati yapan ülke olmasına rağmen ülkedeki hırsızlık oranı çok düşüktür. İsveç’in başkenti Stockholm’dur.

6- İzlanda

İzlanda’da dünyanın en huzlurlu ülkeleri arasında yerini almıştır. Ülkenin mükemmel bir doğal güzelliği bulunmaktadır. Dünyanın heryerinden turistler ülkenin büyük buzularını, volkanlarını görmek için gelmektedirler. Ayrıca ülkenin başkenti Reykjavik doğal güzellikleriyle ilgi odağı olmaktadır.

7- Belçika

Belçika yaşamak için avrupa ve dünyanın en huzurlusu ülkelerinden biridir. Konum olarak Avrupa’nın tam kalbinde yer almaktadır. Bu özelliği ile bu küçük ülke, avrupada ayrı bir yere sahiptir. Belçika’nın başkenti Brüksel ayrıca Avrupa birliği ve Nato’nun evidir.

8- Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti 1993 yılında bağlımsızlığına kavuşmuştur. Çek Cumhuriyet’inin başkenti Prag’tır. Prag’ın nefes kesici bir doğal güzelliği vardır. Çek Cumhuriyet’i dünyanın her yerinden turist çekmekdir.

9- İsviçre

İsviçre suç oranın en düşük olduğu ülkelerin başında gelir. İsviçre’nin dünyadaki ülkler ile güçlü politik ilişkileri bulunmaktadır.


10- Japonya

Japonya kültürüyle göz kamaştıran bir ülkedir. Dünyanın en büyük 3. Ekonomsine sahiptir. 2. Dünya savaşından beri Japonya huzurlu ve suç oranın düşük olduğu bir ülkedir. 2. Dünya savaşından beri Japonya’nın profesyonel bir ordusu bulunmamaktadır.

11- İrlanda

Tarihsel konumu, muhteşem yeşillikleri ve sıcak kanlı insanları ile İrlanda’nın dünyanın en huzurlu ülkleri arasında yer alması çok şaşırtıcı değildir.


12- Finlandiya

Finlandiya deyince akla ilk gelen eğitim sistemidir. Finlandiya’nın eğitim sitemi dünyanın en iyi 5. Eğitim sitemdir.

13- Yeni Zelanda

2007 yılından beri Yeni Zelanda yaşamak için en huzurlu ülkelerden biri olarak gösteriliyor. Yeni Zelanda yaşamak için mükemmel bir ülke. Dünyanın 4 bir yanında turistler, Yeni Zelanda’nın nefis alp buzullarını, mükemmel sahillerini, jeotermal ve volkanik ektinliklerini görmek için gelirler. Yeni Zelanda ayrıca şarapları ile ünlüdür. Eğer iyi bir şarap içmek istiyorusanız mutlaka Yeni Zelandayı ziyart etmenizi tavsiye ederiz.

[13]

14- Kanada

Yaşam standartlarının yüksek olduğu Kanada ayrıca yaşamak için en huzurlu ülkelerden biridir. Kanada’nın nüfusu yaklaşık 33 milyondur. Yüzölçümü olarak dünyanın en büyük 2. ülkesidir. Temiz, güvenli, muhteşem manzalarası ve ardadaş canlısı halkı ile yaşamak için ideal bir ülkedir.

[14]

15- Avusturya

Avusturya denize kıyısı olmayan dünyada yaşamak için en huzurlu ülkelerden bir tanesidir. Alplerin muhteşem manzarası, Viyana gibi kültürel bir şehri ile Avusturya’nın bu listede olması çok şaşırtıcı değildir.

[15]

16- Bhutan

Güney Asya’da yer alan Bhutan yaşamak için en huzurlu 20 ülke arasında yer almaktadır. Ülkenin dış ilişkilerini Hindistan yürütmektedir.

[16]

17- Avusturalya

Avusturalya dünyanın en huzurlu, muhteşem sahilleri, nefes kesen doğal güzellikleri ile dolu olan bir ülkesidir. Avusturalya çok geniş bir yüz ölçümüne sahip olsa da (neredeyse Amerika ile aynı) nüfus olarak yaklaşık 20 milyondur. Avusturalya’nın düşük suç oranı, düzenli politik hayatı, yüksek sağlık standartları, düzenli ulaşım yolları ile huzurlu bir yaşam imkanı sunmaktadır.

[17]

18- Portekiz

Dünya bankasına göre dünyanın en büyük 43. Ekonomisine sahip olan Portekiz, yüksek bir büyüme oranınada sahiptir. Ülkenin suç oranı çok düşüktür. Ülkenin politik istikrarı çok yüksektir. Portekiz’in büyüleyici sahilleri, etkileyici dağları bulunmaktadır.

[18]

19- Katar

Katar bir Orta Doğu ülkesi olarak kadın hakklarında oldukça esnektir. Kadınlar çalışma, araba kullanma, oy kullanma gibi hakklarını özgürce kullanabilmektedirler. Katar’ın ekonomisi oldukça iyidir.

[19]

20- Mauritius

Mauritius Afrika’nın en huzurlu ülkelerinden biridir.

[20]

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b