Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Herkesin Geliştirmesi Gereken 6 Finansal Alışkanlık

15 Mayıs 2014 Bu içerik 1.054 kez okundu.


Herkesin borçsuz bir hayat sürmesi için geliştirmesi gereken bazı alışkanlıkları varıdr. Finansal durumunuzu geliştirmek istiyorsanız, paranızı kontrol altına almak mecburidir. Aşağıdaki maddeleri takip ederek hayatınızın geri kalanında iyi bir maddi durumda olabilirsiniz.

1- Birşeyi asla o ana karar verip almayın

Geliştirmeniz gereken finansal bir gelişim fiyatı ne kadar uygun olursa olsun asla bir şeyi o an karar verip satın almayın. Ürünü mağazada bırakın ve eve gidin. Mağazadan ayrıldıktan sonra ürünü unutacaksınız. Kendiniza buna ihtiayacınız olup olmadığını soramazsanız ve alırsanız gereksiz bir harcama yapmış olabilirsiniz.

2- Aylık olarak düzenli para biriktirin

Aylık olarak düzenli para biriktirme alışkanlığı edinin. Elinize geçen para ile faturalarınızı ödeyin, geri kalan kısmından bir miktar kenara koyun ve koyduğunuz miktarı unutun. İş kaybı, hastalık, hiç yoktan çıkan bir harcama için kenerda mutlaka bir birikiminiz olsun. Aylık kazancınızın en azından %10’unu kenara atmaya çalışın bu sizin gelecekteki maddi durumunuzu için çok faydalı olacaktır.

3- Kredi kartı kullanmayın

Kredi kartı çok büyük kolaylık olmasına rağmen, sizin başınızı ciddi anlamda belaya sokabilir. Kredi kartı acil durumlar için kurtarıcınız olabilr ama sadece 2 yada 3 da bir kullanmak şartı ile.

4- Savurganlık yapabileceğiniz paranız olsun

Çok fazla çalışıyorsanız kendiniz için biraz para harcamak çok garip değildir. Sadece bunun çok fazla olmadığından emin olun aksi halde beklediğinizden çok falza harcayabilirsiniz. Bu parayı eğlence için yada çok fazla pahalı olmayan şeyler almak için harcayabilirsiniz.

5- Ev harcamalarınızı azaltın

Bu herkesin uyması gereken bir alışkanlıktı. Ev krediniz yada kiranız, gelirinizin %28’nin üzerinde ise biraz küçülme düşünebilirsiniz. Ödemelerinizin çoğu eve gidiyorsa biriktirmek ve eğlenmek için para biriktiremezsiniz.

6- Kredi kartınızla hediye bonus kazanacağınız harcamalar yapın

Nakit para taşımaktan hoşlanmayıp ödemelerinizi kredi kartı ile yapmaktan hoşlanıyorsanız alışverişten bonus kazanacağınız kartınızı kullanın. Yapacağınız ödemelerden bir sonraki harcamalarınızda kullanacağınız bonuslar yada uçmak için miller kazanabilirsiniz.

Paranızın yönetmek istiyorsanız, profesyonel bir finansçı olmanıza gerek bulunmuyor. Sadece genel hataları yapmaktan kaçının. Bu şekilde borçsuz bir hayat sürebilirsiniz.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b