Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Unutursak kalbimiz kurusun!

15 Mayıs 2014 Bu içerik 1.053 kez okundu.

Dün Ahmet Ümit yazmış, diyecek sözün kalmadığı noktada kulak verelim, “Bir ülkede vakitsiz ölümler kanıksanmaya başladığında yaşamın hiçbir değeri kalmaz. Yaşamın değerinin kalmadığı bir yer ise asla ülke olmaz.”İşin teknik detaylarını bilmiyorum ama neden 500 kişinin birden yerin iki kilometre altında aynı anda olduğunu ben kendi kendime bile açıklayamıyorum. Neden 15 yaşındaki bir çocuğun işe alındığını da. ABD’de kömür madenlerinde en fazla 1 kilometre aşağı inmeye izin var. O da vardiyalı sistemle çalışıyor. Yani bir anda 500 kişi birden asla aşağıda olmuyor. 150 aşağıdaysa diğer işçiler yukarda bekletiliyor.

Soma’daki durum ise şöyle; işçilerin tamamı aşağıda bekliyor, çalışmasa bile kendi vardiya saatini madenin içinde devralıyor. Yani tüm gün çalışsın ya da çalışmasın gün yüzünü görmesine izin yok. AKP Soma’da mitingi yaptığında yemek kartları ellerinden alınmış, “Yarın gelin miting alanında kartlarınızı alın” denilmiş. Bu yüzden doldurmuşlar miting alanını. Ne oldu sonunda, “Ölüme terkedildiler.” Kimse orada trafo patladığına da inanmıyor . Belli ki her gün ölüme gönderiliyorlardı bilerek ve isteyerek.

CHP bundan kısa bir süre önce Soma’daki durumla ilgili mecliste soru önergesi verdi. AKP’li milletvekilleri kabul etmemişler önergeyi. Dün çıkmış Şamil Tayyar diyor ki, “Biz kabul etmedik ama keşke CHP’de biraz daha ısrarcı olsaydı.” Sözün bittiği yer burası herhalde. Kendin asla bir şey yapmadığın, Soma’daki işletmecilerle -CHP Manisa milletvekili Özgür Özel’in açıklamalarına göre- yağlı, ballı olduğun halde bir de çıkıp konuşma hakkını bulabiliyorsun kendinde. Bu noktadan itibaren Tayyar’ın söylediklerini sizin yorumlarınıza bırakıyorum.

Siz rahat koltuklarınızda otururken onlar yerin dibinde kömür arıyor. Ne için sadece 900 TL. için. Siz korunaklı saraylarınızda otururken, dün yaralı kurtulan bir işçi başını bile kaldıramadığı halde ambulansa alınırken soruyor, “Çizmelerimi mi çıkarayım mı, sedye kirlenmesin…”

Soma utancımızdır, Soma yeni Türkiye düzeninin bir sonucudur, Soma insan hayatının artık hiç önemli olmadığının kanıtıdır, Soma ateş düşen evlerin habercisidir, Soma sizin oylarınızın eseridir, gurur duy Türkiyem…

Eğer dün azıcık bile TV seyrettiyseniz Recep Tayyip Erdoğan’ın koruma ordusuyla ailelerle doğru dürüst konuşmadan yürüyüşünü seyretmişsinizdir. Görüntüler sadece acı gerçeğin yansıması gibiydi. Her zamanki gibi sadece kendisi için korkan bir adam gördüm orada. Galiba gerçek de bu…

Yasemin Candemir / SÖZCÜ

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b