Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Borçlarım var, yine madene döneceğim

15 Mayıs 2014 Bu içerik 1.049 kez okundu.Yeni Asır'da yer alan habere göre Manisa'nın Soma ilçesindeki maden ocağında meydana gelen patlamanın ardından yaşanan can pazarından kurtulanlar, yaşadıkları, geride bıraktıkları manzarayı anlattı. İşçilerin ifadeleri, yaşanan trajedinin boyutlarını gözler önüne serdi. Ancak ne yaşarlarsa yaşasınlar, neye tanık olurlarsa olsunlar, hayatta kıl payı da tutunsalar çaresizlik onları, madene geri çağırıyor...

Madenden sağ kurtulan işçilerden Bayram Çakan, madenin en son noktalarında, ocak ağzından yaklaşık 4 bin metre mesafede çalıştıklarını anlatarak, "Patlama olunca amirimiz bize haber verdi. Çıkabildiğimiz kadar çıkıp orada güvenli odaya sığındık. Yanımızda gaz maskesi vardı. Yaklaşık 45 dakika gaz maskesini kullandık. Duman biraz hafifleyince çıktık. Madende 9 yıldır çalışıyorum. Borçlarım var. Kredi ödüyorum. Bu yüzden yine madende çalışmaya devam edeceğim. Başka yapacak bir şey yok" dedi.

'Gitmeyin dedi ama'

Faciadan sağ kurtulan madenci Özcan Cüce, "Olduğumuz bölgede 143 kişiydik. Aşağı yukarı 70-80'i aşağıda kaldı. Diğer bölgeleri bilmiyorum. Basınçlı havaları kestim, onunla durdum 4 saat. Dua edip durduk. Yapacağınız başka bir şey yok çünkü. Ne ileri gidebildik ne geri. Yardımı nereden isteyeceksin? Kimden isteyeceksin? Telefonlar çekmiyor. Ortada biziz. İleri-geri gidip durduk. Bir ara çıkıp dolaştım, bant yanıyordu. Tekrar havalandırmaya sığındım. Maske takıp nefesimi tutup bekledim. Yanımdaki 15-20 kişi 'çıkacağız' deyip çıktılar. Durdurmaya çalıştım ama dinlemediler. Yukarı çıkarken hepsinin orada yığılıp kaldığını gördüm."

Olay anında can pazarı kurulduğunu aktaran yaralılardan elektrik teknisyeni Ümit Çetin (37), "Olay anında korunaklı bölgelere geçtik. Herkes gaz maskesini takmış bekliyordu. Kimisi 'ben burada ölümü bekleyemem, gidiyorum' dedi. Ama az ileride yere düşüp hayatlarını kaybettiler. Ben de kendimden geçmişim. Tokat atarak uyandırdılar beni" dedi. Patlamanın ardından yardıma koşanlardan biri olan madenci Tahir Karaoğlu, "İçeri girdiğimde yanık kablo kokusu vardı. Arkadaşlarımın ağızlarında, kulaklarında ve gözlerinde kan vardı. Bedenler mosmordu. Üzerine battaniye örttüğüm en az 15 kişi vardı. Manzara anlatılacak gibi değildi" dedi.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b