Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Tatilciler çok mu savurgan ?

16 Mayıs 2014 Bu içerik 1.080 kez okundu.

Tatil sezonu gittikçe yaklaşırken pek çok kişi seyahatlerini planlamaya başladı. Uçak bileti, otel ve araba kiralama fiyatlarını aynı platformda karşılaştıran uluslararası seyahat arama motoru Skyscanner, Türklerin 2014 seyahat planlarını araştırdı.

Toplam 1000 katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmaya göre; Türklerin yüzde 55’i 2013’e kıyasla bu yıl daha fazla seyahat etmeyi planlarken, yüzde 46’sı ise bu yıl iki kez seyahat edeceğini belirtiyor.

Seyahatseverlerin yüzde 46’sı seyahate çıkmadan bütçe yaparak harcamalarını buna göre ayarlarken, erkeklerin yüzde 40’ı bütçe yapmasına rağmen buna sadık kalamıyor ve planladıklarından daha fazla harcıyor.

SEYAHATE DOYAMADIK

2014 tatil planları yavaş yavaş belirlenirken, Türklerin 2013’te seyahate doyamadığı ortaya çıktı. Yapılan araştırmada katılımcıların yüzde 55’i bu yıl daha fazla tatile çıkmayı planlıyor. Katılımcıların yüzde 46’sı ise bu yıl iki kez seyahate çıkacaklarını belirtirken, üç kez seyahat edeceklerin çoğunluğunu 45-54 yaş grubu oluşturuyor. Katılımcıların çoğunluğu bu sene uzun seyahatlerden ziyade, kısa mesafe tatilleri ve hafta sonu kaçamakları yapacaklarını belirtiyor.

ERKEKLER BÜTÇEYİ AŞIYOR

Araştırmaya göre erkeklerin yüzde 41’i seyahat için planladıkları bütçeye sadık kalırken, kadınlarda bu oran yüzde 50’yi buluyor. Yine erkeklerin yüzde 40’ı seyahatte planladıklarından daha fazla harcadıklarını belirtiyor. Bu durum, kadınların seyahatte daha tutumlu, erkeklerin ise daha savurgan olduğuna işaret ediyor.

YURTDIŞI UÇUŞLARDA KESENİN AĞZINI AÇTIK

Katılımcıların verdiği yanıtlara göre, yurtdışına çıkmayı planlayan seyahatseverlerin yüzde 18’i seyahat için 5000 TL ayırıyor. Bu miktarı ise en çok 35-44 yaş arası seyahatseverlerin ayırabildiği ortaya çıkıyor. Yurtdışı seyahati için 3000 TL ve 2000 TL bütçe ayıran seyahatseverlerin oranı ise yüzde 12’de kalıyor.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b