Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Uçaklar temiz mi? Uçak Temizliği

16 Mayıs 2014 Bu içerik 1.316 kez okundu.

Uçaklar temiz mi?

Bir havayolu uçağı gün içinde dünyanın farklı noktalarına uçabiliyor. Aynı koltukta onlarca milletten, farklı hastalıklara sahip insanlar oturuyor. Yemek tepsileri, uçağa hizmet veren çalışanlar, uçuş ekipleri, tuvaletler derken uçaklar adeta mikrop yuvaları haline geliyor.

Ama bunları okuyup ‘hastalık riski hastası’ olmayın. Havayolu şirketleri bu konuda hassas. Uçaklar dönem dönem ilaçlanıyor, dezenfekte ediliyor…

DÜNYAYA HASTALIK DAĞITMA RİSKİNE SAHİPLER

Yüzyıllar önce, dünyaya hastalıkları ticaret kervanları ve gemiler dağıtırdı. Günümüzde bu görev uçaklara kalmış durumda. Uçağa hasta binen bir yolcu etrafındakilere veya havalandırma sistemi yardımıyla virüsleri, mikropları diğer yolculara rahatlıkla bulaştırabiliyor.

HEPA FİLTRELERİ

Uçaklardaki havalandırma sistemlerinde özel filtreler kullanılıyor. HEPA olarak adlandırılan filtreler, hassas yapıları sayesinde havayı iyice süzer. Filtreler belirli dönemlerde bakımlar sırasında sökülür ve temizlenir bazen de yenileri ile değiştirilir.

Geçmişte uçaklarda sigara içiminin serbest olduğu günlerde filtreler üzerinde yapılan incelemelerde, filtrelerin nikotin nedeniyle yüzde 25 daha çok virüsleri tuttuğu belirlenmişti. Sigara yasağının ardından filtrelerin etkisi azalsa da yeni nesil sistemler ile bu açık kapatıldı.

NE YAPMALI?

Öncelikle hasta yolculardan uzak durun. Yanınızda çocuğunuz varsa daha da dikkatli olun. Unutmayın çocuklar, büyüklere oranla bağışıklık sistemleri daha az geliştiğinden çok daha savunmasız olacaktır.

Bu gibi durumlarda kişisel temizliğinize önem verin. Ellerinizi yıkayın. Yukama sırasında kesinlikle sıcak su ve sabun kullanın. Bu önlem bir çok hastalığın yayılması için başta alınabilecek en ciddi önlemlerin başında olacağını unutmayın.

Benzer şekilde, havalimanı tuvaletleri de risk taşır. Pek fazla kullanmayaya özen gösterin. Kullanım sırasında etrafa fazla dokunmamaya çalışın.

TUVALET KULLANIMINA DİKKAT!

Uçaklardaki tuvaletler her ne kadar çok temizlense de farklı milletlerden yolcuların kullanımına açık olduğu için birer mikrop yuvası haline gelecektir. Eğer etraf fazla pisse ve tuvalete girmek zorundaysanız, tutunma yerlerine direk temastan kaçının. Elinize alacağınız bir parça kağıt mendille kapı kollarını, tuvaleti tutabilirsiniz.

ANTİ BAKTERİYEL SIVILAR TAŞIYIN

Eğer sık sık ellerinizi yıkayamıyorsanız, yanınızda anti bakteriyel özelliğe sahip sıvı dezenfektanlar taşıyın. Bir çok durumda bu gibi malzemeler hayat kurtaracaktır.

YASTIK VE BATTANİYELERE DİKKAT

Bir çok havayolu şirketinde artık ücretli olarak sunulan battaniye ve yastıkları kullanırken dikkat edin. Her ne kadar kuru temizleme işleminden geçirilse de bunlar üzerinde bazı mikroplar, virüsler kalabilir. Bu gibi durumlarda kendi yastığınızı ve battaniyenizi kullanmanız öneriliyor.

SIK SIK SU İÇİN

Bir çok virütük hastalıkların başlangıcında ateş ve ciddi su kaybı yaşanıyor. Uçuş sırasında cildiniz kuruyacağı için bol bol sıvı tüketin. Su, çay veya meyve suları içmekte fayda var.

Unutmayın, kahve ve soda, dehidrasyon yani su kaybını hızla artıracaktır. İçmemekte fayda var.

İNERKEN DİKKAT!

Örneğin uçtuğunuz uçakta hasta bir yolcu var. Temastan kaçındınız, uzak durdunuz. Ancak, uçaktan iniş sırasında acele ederken koridorda bir anda yan yana gelebilirsiniz. Bu nedenle acele etmeyin. Koridor boşaldıktan sonra inin.

Uçaktan indiniz ve bagajınızı taşımak için bavullarınızı koyacağınız arabadan aldınız. Kullandıktan sonra ellerinizi yıkamayı veya anti bakterileri yok etmek için sıvıdan kullanın.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b