Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...​10 bin metrede uyumak

16 Mayıs 2014 Bu içerik 1.212 kez okundu.

10 bin metrede uyuma teknikleri
Uçağa binmeden önce yediklerinize dikkat edin. Çay, kahve, portakal suyu gibi uyarıcı ve uyku kaçırıcı içeceklerden uzak durun. Midenizle ilgili sorununuz varsa, şişkinlik yapacak, ekşime ve yanmaya yol açacak hiç bir şey yemeyin, içmeyin. Özellikle uzun uçuş öncesinde biraz uykusuz ve yorgun olmanız daha iyi uyumanızı sağlayacaktır.
Öncelikle uyumanıza yardımcı olacak bazı eşyalara ihtiyacınız var: Kulak tıkacı, göz maskesi, 'Don't Distrup-Rahatsız Etmeyin' çıkartması, bez mendil, bir şişe su, battaniye ve yastık.

YASTIK VE BATTANİYE İSTEYİN

Uyumaya başlamadan önce hostesden yastık ve battaniye isteyin. Kısa ve orta mesafeli uçuşlarda kabindeki battaniye ve yastık sayısı az olabilir. Bu yüzden daha uçak kalkmadan kabin memurlarından bunları istemekte yarar var. Eğer uzun bir uçuşa çıkacaksanız zaten koltukların üzerinde battaniye ve yastıkları bulacaksanız.

Uçak kalkmadan uyumaya çalışmayın. Gözlerinizi kapamanızın üzerinden geçecek bir kaç saniye sonrasında kabin memuru yanınıza gelerek sizi uyandıracaktır. Kalkış sırasında oluşabilecek acil durumda tahliyenin hızla yapılabilmesi için yolcuların uyumamaları gerekmektedir. Ne kadar uykusuz olursanız olun gözlerinizi kapamak için kalkışın tamamlanmasını ve kemer ikaz lambalarının sönmesini bekleyin. Ayrıca, uyumasanız bile kalkış tamamlanmadan önce kulak tıkaçlarını ve gözlükleri takmayın. Acil bir durumda gerekli ikazları algılayamayabilirsiniz.
Kalkış tamamlandıktan sonra koltuğunuzu geriye yatırıp battaniyenizi örtün. Emniyet kemerinizi battaniyenin üzerinden bağlayın. Bu sayede, uçak türbülansa girdiğinde hostes emniyet kemerinizi görerek sizi uyarmak için uyandırmak zorunda kalmaz.
Yastığı başınızın arkasına yerleştirin. Kabin memurlarından fazla yastık varsa isteyebilirsiniz. Yastığın boyun boşluğunuzu doldurmasını sağlayın. Eğer fazla yastık varsa onuda koltuğunuzun kollarından birine koyun. Sert yerden daha az etkilenip daha rahat uyuyabilirsiniz.
Bazı koltuklarda ve genellikle business ve first koltuklarında bel boşluğunu alan bir buton vardır. Bazıları manuel, bazıları otomatik çalışır. Bu butona basarak koltuğunuzun bel boşluğuna gelen bölümünü şişirebilirsiniz. O zaman bel ağrınızda olmaz.

DİKKAT, NEM DÜŞER!

Uçuş sırasında kabinde nem oranı düştüğünden, mendilinizi ıslatarak burnunuzun üzerine koyun. Uyumadan önce nemlenmesini sağlayan. Bu sizi bir süre idare eder. Ayrıca su şişesini uzanabileceğiniz bir yerde tutun. Kabinde hava kuru olduğundan daha çok susayabileceğinizi unutmayın. Su kaybı nedeniyle ağzınız burnunuz kuruyup uyanırsanız hemen su için.

Eğer pencere kenarındaysanız, dışarıdaki görüntüden veya gündüz uçuşlarında güneşten rahatsız olmamak için plastik perdeyi indirin. Uzun menzilli uçuşlarda kabin ekibi sizi gece şartlarına alışmanız için plastik perdeleri indirecektir.
Şansınıza yandaki koltuk boşsa, ortadaki koltuk kolunu kaldırarak buraya uzanabilirsiniz. Kendi koltuğunuzdaki erkek emniyet kemerini, yandaki koltuğun dişi emniyet kemerine ve yine battaniye üzerinden bağlayın.

BOŞ KOLTUKLAR?

Eğer uçağın arka kısmı boşsa oraya geçmek için kabin memurlarından izin isteyin. Koltuk kollarını kaldırarak boş olan 3'lü veya 4'lü koltuğa yatarak daha rahat uyuyabilirsiniz. Uçağın kuyruk kısmında sarsıntıdan rahatsız olabilirsiniz. Çünkü arka kısımlar havada biraz gezinir. Yani uçağın arka kısmı daha hareketlidir. Bu size bir beşik keyifi de sunabilir.
Yemek servisi sırasında uyandırılmak istemiyorsanız, 'Rahatsız Etmeyin' yazısını koltuğunuzun üzerine yapıştırın. Bu yazının olduğu çıkartmalar her uçakta bulunmayabilir. O zaman uyumadan önce size bakan kabin memurunu belirleyin ve kendisini uyarın.
Bütün bunları yaptıktan sonra evde yatağınızda en çok ne tarafa dönerek ve hangi pozisyonda yatıyorsanız, koltukta da bunu deneyin.
Uçaklar inişe gelmeden yaklaşık 25 dakika önce alçalmaya başlarlar. Uyandırılmanız için hostesi veya yanınızdaki yolcuyu uyarın. Bu hem size toparlanmak için zaman tanıyacaktır, hem de iniş sırasındaki bir tehlike durumunda zaman kaybınızı önleyecektir.
Bütün bunları yaptığınızda uçaktan daha zinde olarak indiğinizi fark edeceksiniz. Belki ayaklarınız biraz şişmiş olacak. İnişten sonra bir süre bağlı ise ayakkabılarınızı bağlamayın. Aslında yola çıkarken mümkün olduğunca en rahat ettiğiniz ayakkabıyı seçin. Uçakta ayakkabınızı çıkarırsanız, onları bir torbaya koyun. Ne de olsa biraz kokacaktır. Ayaklarınıza da size verilen çorapları giyin. Eğer seyahate çıkarken içinde hiç sentetik olmayan bir çorap giyerseniz çok daha rahat edersiniz.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b