Ne nedir :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition / TAVSİYE

16 Mayıs 2014 Bu içerik 1.497 kez okundu.


Samsung'un yeni Android tablet modelini test merkezimizde ağırladık.

Güney Koreli Samsung'un yeni tablet modeli Galaxy Note 10.1 2014 Edition, gelişmiş özellikleriyle üst seviye tablet deneyimi yaşamak isteyen kullanıcılara yönelik olarak satışa sunuldu. Peki bu tablet bize neler sunuyor, gelin birlikte bakalım.

Tasarım

Galaxy Note 10.1 2014 Edition'ın tasarımı, doğal olarak Samsung'un Galaxy ailesinden izler taşıyor. Köşeli tasarımı, çerçevede kullanılan metal malzeme ile tamamlanmış. 535 gram ağırlığındaki tablet, hafif diyebileceğimiz bir ağırlık oranına sahip. Ek olarak, bu incelediğimiz modelin 3G olduğunu, Wi-Fi modelinin ağırlık oranının birkaç gram daha fazla olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Ön kısımda dikkat çekici unsur olarak, fiziksel home tuşunu gösterebiliriz. Birçok Android tablette ön kısımda fiziksel tuş yer almazken, Note 10.1 2014 Edition'da bu tuşun varlığına tanıklık ediyoruz.

Arka tarafa baktığımızda ise, deri kaplama benzeri olan, ancak plastik malzeme kullanılarak hazırlanmış bir yüzey tasarımı var. Bu tasarımla metal çerçeve tasarımına bakacak olursak, yakın zamanda çıkan Note 3'e benzer adımların bu tablette de atıldığını söyleyebiliriz. Arka tarafta en dikkat çekici unsurlar ise, 8MP değerdeki kamera ve hemen yanında yer alan flaş ışığı. Açıkçası tabletlerde yüksek kamera değeri ve flaş ışığı görmeye pek alışık değiliz.

İncelediğimiz SM-P602 isimli model, ürünün 3G versiyonunu temsil ediyor. Dolayısıyla tabletin sağ yan tarafında bir sim kart girişi yer alıyor. microSD kart girişi, ses açma kapama ve uyku tuşu gibi standart tuşlarda cihazın yine yan taraflarına konumlandırılmış halde geliyor. Dikkat çekici bir diğer unsur olarak da, sağ ve sol yan taraflarda konumlandırılan dahili hoparlörleri gösterebiliriz, ki hem oyun oynarken, hem de video seyrederken temiz ve güzel sesler alabiliyorsunuz.

Dikkat çekici ekran

Galaxy Note 10.1 2014 Edition'da, adındaki takıdan da anlaşılacağı üzere 10.1 değerde ekran bulunuyor ve bu Super Clear LCD ekran, 2560x1600 çözünürlük sunuyor. Gerek görüntü netliği ve renk doygunluğu, gerekse de akıcılığı ve dokunmatik hassasiyetiyle sınıfı geçer bir performans sunuyor. Ekranın tadının en fazla çıktığı anlar ise, birden fazla uygulamayı aynı anda çalıştırdığınızda yaşanıyor. Performansta az da olsa düşüşler yaşansa da, ekranın bir kısmında video izlerken diğer kısmında da not alabiliyor veya sosyal medyada gezinebiliyorsunuz. Pencerelerin büyüklük oranlarını ayarlamak da tamamen sizin elinizde bulunuyor.


Teknik özellikler

Bu tablet, an itibarıyla piyasadaki en performanslı Android tabletlerden bir tanesi. Samsung, tıpkı Note 3'te olduğu gibi bu cihazda da 3GB RAM değerini kullanıyor. İşlemci tarafına baktığımızda, Exynos 5420'den yararlanılarak 1.9 ve 1.3 GHz değerlerinde 2 tane 4 çekirdekli işlemcisi bulunuyor ve bunlar cihazın performansına göre sıralı olarak çalışıyor. GPU olarak da Mali T628 mevcut.

İncelediğimiz ürünün dahili olarak 32GB değerde hafızası bulunuyordu, ki microSD kart ile 64GB'a artırmanız mümkün. 8220mAh değerde bataryasını ve S Pen desteğini de eklemeyi unutmayalım.

Kısaca S Pen

S Pen ile karalamalar yapabiliyor, notlar alabiliyor, menüler arasında gezebiliyor ve yan tarafta açılan kısayol menüleri üzerinden işlemler gerçekleştirebiliyorsunuz. Samsung, bu ürününde S Pen'in kabiliyetlerini biraz daha iyileştirmiş. Tıpkı Note 3'te olduğu gibi, S Pen'i yuvasından çıkardığınızda otomatik olarak hızlı seçenek menüsü karşımıza geliyor ve buradan seçimler yapabiliyoruz. Kalemin kullanımı ve hassasiyeti oldukça iyi.

Android 4.3

Galaxy Tab 10.1 2014 Edition, Android 4.3 işletim sistemi ve Samsung'un kendi hazırladığı arayüzüyle geliyor. Genel olarak tabletin oyun ve uygulama çalıştırma performansı gayet iyi. Aynı anda birden fazla işlem yaptığınızda da ufak tefek donmalar dışında büyük bir problem bulunmuyor. Menüler arası geçişler de genel olarak iyi, ancak yine ufak tefek kasılmalarla karşılaşabiliyorsunuz. Belki de Samsung'un kendi arayüz performansında biraz daha performans iyileştirmesi yapması gerekiyordur.


Oyun performansı

Şimdiye kadar Android'e çıkmış ve yazılımsal olarak uyumlu olan bütün oyunları rahatlıkla oynayabileceğiniz bir cihaz. FPS türünden tutun da yarışa, dövüşten platform oyunlarına kadar hem teknik özelliklerinin yüksek olması, hem de büyük ekranın sunduğu başarılı görüntü performansıyla hiçbir detayı kaçırmadan saatlerce oyun keyfi yaşamanız mümkün. Tabii bu saatler süren keyif, şarj konusunda da sizden ciddi taleplerde bulunacaktır.

Kamera

Ürünün arka kısmında ışığıyla birlikte 8MP, ön kısmında da 2MP değerde kameralar yer alıyor. İkisi de 1080p çekimler yapabiliyor ve kullanıcıları memnun edecek düzeyde kalite sunuyorlar. Genellikle tabletlerde kamera değerlerini daha düşük görürürüz ve flaş ışığı da tabletlerde pek tercih edilmez. Akıllı telefonlarla kıyaslayacak olursak da tabletlere çekilen fotoğraf sayısı daha azdır. Yine de Samsung'tan başarılı olarak nitelendirebileceğimiz bir hamle gelmiş.

Batarya ömrü

8220mAh değerindeki batarya, normal kullanımda 2 günü rahatlıkla görmenize imkan tanıyor. Yoğun kullanımda da bir günü çıkarmanız olası. Kullandığım süreçte genellikle ürünü 2 günde bir şarj ettim ve buna rağmen yine de %10 seviyelerinde şarjı bulunuyordu. Özellikle kısa süreli seyahatlerde şarj korkusu olmadan kullanabileceğiniz bir tablet olarak görünüyor.

Son sözlere gelecek olursak

Galaxy Note 10.1 2014 Edition, an itibarıyla en performanslı Android tabletlerden bir tanesi. İncelediğimiz bu model bir 3G model olduğu için Wi-Fi bağlantı kaynağı gibi bir zorunluluğunuz da bulunmuyor. 10.1 inç değerdeki ekranı başarılı bir performans sunarken, tasarımının da genel hatlarıyla başarılı olduğu söylenebilir. Tabii şarj süresi de kullanıcıları memnun edecektir.

Galaxy Note 10.1 2014 Edition (3G versiyonu), ülkemizde 1699 TL fiyat etiketiyle satılıyor. Wi-Fi versiyonunun tavsiye edilen satış fiyatı ise, 1499 TL.

Samsung, 2014 için sunduğu ilk tableti Galaxy Note 10.1 ile Galaxy serisinde yeni bir sayfa açıyor. Tasarım, yazılım ve donanım alanındaki üstün bir performans ortaya koyan yeni nesil 10.1, yüksek görüntü kalitesi ve işlem kapasitesiyle tüketicilerin gözden geçirmesi gereken bir bilgisayar.Samsung, 2014'e damgasını vurmasını planladığı yeni nesil tabletini yeni yıldan kısa bir süre önce sundu. Galaxy Note 10.1'in 2014 modeli, adından da anlaşılacağı gibi yeni yıla girmeden bile fazlasıyla iddialıydı. Samsung'un birçok kriteri baştan aşağı gözden geçirerek ortaya koydukları belli olan yeni Note 10.1, işlem gücü ve görüntü kalitesiyle göz doldururken, özellikleriyle genel kullanıcı kitlesine hitap ediyor.

Mobil kullanıcılar, artık kaçınılmaz olan şeyi yapmalı ve her cihazı dikkatle gözden geçirmek zorunda. Birçok kullanıcının istediği özellikleri barındıran ve göz kamaştıran bir görüntü kalitesi sunan Note 10.1, birazpahalı olsa da dikkat edilmesi gereken bir ürün.
GENEL TASARIM Galaxy Note 10.1, elinizle tutar tutmaz tasarımdaki farklılığını hissettiren bir cihaz. Bir önceki modeline göre daha ince, kısa ve dar olan 10.1'in dikkat çeken en büyük farkı, arka panelinin deri benzeri, polikarbonat bir malzemeyle kaplanmış olması. Kenarları krom kaplama olan 10.1, arka panelindeki malzemenin de etkisiyle oldukça kolay tutuluyor ve bu kullanımını doğrudan etkiliyor.243.1×171.4×7.9 mm ölçülerindeki 10.1, 535 gram ağırlığıyla hem bir önceki modelinden, hem de piyasadaki birçok tabletten daha hafif.

Galaxy Tab 2 10.1 kullanan biri olarak, 10.1'in 2014 modelinin tasarım ve hafiflik açısından farkını çok net bir şekilde ortaya koyduğunu belirtmem gerek. Kenarların inceliği ve cihazın hafifliği, tableti bir yüzeye koymasanız bile zorlanmadan taşımanızı ve kullanmanızı sağlıyor. Bir elle tableti tutarken S-Pen'i ve klavyeyi daha rahat kullanıyor ve fazla zorlanmadan standart işlemleri halledebiliyorsunuz. Metal ve plastikten kurtulan arka panelin, parmak izi kirinden kurtulması da 10.1'in artılarından.


Donanım ve yazılım olarak Galaxy Note 3'e fazlasıyla benzeyen 10.1, aslında Galaxy serisinin birçok modelinden izler taşıyan bir cihaz. Samsung mühendislerinin özellikle performans açısından fazlasıyla açıkları kapatmış olduğu 10.1, ön panelindeki tuşlarda Galaxy Tab 3 10.1'in aynısı bir tasarım taşıyor.
Ekranın altında, fiziksel açma/ana ekran tuşu yer alırken, bu tuşun sağında ve solunda sırasıyla her biri de kapasitif olan 'geri' ve 'menü' tuşu yer alıyor. Ekranın üzerinde, görüntülü sohbet için kullanacağınız kameranız ve yanında yakınlık sensörü bulunuyor. Ön panelde LED uyarı ışığı ise bulunmuyor.
10.1 2014’ün sağ kenarında micro SD kart girişi (maksimum 64 GB’lık kartları destekliyor), hoparlör ve S-Pen yuvası yer alıyor. Sol panelde de yine hoparlör ve 3.5 mm standart kulaklık girişi bulunuyor. Üst panelde soldan sağa; açma tuşu, ses ayarı tuşu ve IR blaster (kızılötesi kumanda özelliği) yer alıyor. Tabletin alt kısmında ise micro USB girişi mevcut.EKRAN VE SES 10.1 2014'ün görüntü kalitesi fazlasıyla iyi. 1280×800 çözünürlükte WXGA ekrana sahip bir önceki modeline kıyasla, 2560x1600p çözünürlüklü LCD kapasitif dokunmatik ekran 16 milyon rengi destekliyor ve çok canlı, net bir görüntü sunuyor. İnç başına piksel (ppi) oranı 299 olan 10.1, 'Dinamik', 'Standart' ve 'Film' olmak üzere üç farklı görüntü ayarı içeriyor.

Yeni nesil 10.1, oldukça başarılı görüntü kalitesiyle bütünleşen ses çıkışıyla film ve video izlemek için harika bir cihaz haline getirilmiş. Alacağınız cihazı uzun yolculuklarda film izlemek veya oyun oynamak için tercih edeceksiniz, ekran genişliği, görüntü ve ses kalitesiyle 10.1, kendini öne çıkaran bir seçenek. Özellikle tabletin her iki kenarında bulunan hoparlörlerden çıkan sesin yüksekliği ve netliği, diğer modellerde olmayan türden. Evinizde bir odaya koyacağınız tableti bir müzik seti niyetine kullanabilirsiniz.
0.1'de kulaklıkla müzik dinlemek çok keyifli. Ses doğal olarak çok daha güçlü ve net olduğu gibi, bass çıkışını artıran bir kulaklıkla müzik videoları ve HD filmleri izlemenin keyfi çok daha iyi. Ayrıca, daha esnek olan ses ayarı çubuğu, sesi yükseltir veya azaltırken kayarak ilerliyor, böylece daha hassas bir seviye yakalamanızı sağlıyor.YAZILIM Android 4.3 (Jelly Bean) TouchWiz arayüzü kullanan 10.1'in sunduğu farklılıklardan bir tanesi, 'My Magazine' uygulaması. Ana ekrandayken, ana ekran ikonundan yukarı doğru parmağınızı kaydırmanızla açılan uygulama, tabletiyle uzun süre geçirecek kullanıcıların vakit harcamak isteyeceği bir dergi-haber içeriği ve sosyal ağ hizmeti sunuyor.My Magazine, 'Kişisel', 'Sosyal' ve 'Haberler' olmak üzere üç kategori içeriyor. Her bir kategori sayfasındayken ekranı sağa sola kaydırarak bir diğer kategoriye geçebiliyorsunuz.
Kişisel, tabletinizde yapmış olduğunuz işlemleri bir pencerede önünüze koyan bir hizmet. Çizimlerinizden e-postalarınıza, ekran görüntülerinden galerinizdeki fotoğraflara kadar oluşturduğunuz içeriklere hızlı bir şekilde erişiyorsunuz. Sosyal, tahmin edeceğiniz gibi tüm sosyal hesaplarınızı girebileceğiniz ve her birine tek bir pencereden ulaşabileceğiniz bir hizmet. İlginç olan, toplam 9 sosyal medya hesabı açabileceğiniz içerikte Facebook’un yer almaması.
'Haberler', yine tahmin edeceğiniz gibi irili-ufaklı kutucuklar halinde karşınızda beliren haber içeriğinden oluşuyor. Çeşitli kaynaklardan ve çeşitli kategorilerden oluşan haberlerden istediğinize tıklayarak orijinal kaynağa erişiyorsunuz.
10.1'in yazılım ve donanım gücü, bir önceki Galaxy modellerinde yer alan çoklu ekran özelliğini daha da geliştiriyor. Samsung'ün üçüncü parti yazılımcıların desteğine açtığı yazılım geliştirme kiti (SDK) sayesinde, çoklu ekran özelliği yeni içerikler kazanmış.

Bir tanesi, ‘çekip-atma’ özelliği. Yani, açık olan bir uygulamanın içine bir diğer uygulamadan içerik atabiliyorsunuz. Böylece, göndereceğiniz mesajların içine bir fotoğraf veya dosya eklemek çok daha kısa sürüyor. Bir diğer özellik, aynı uygulamadan iki tane açabilmeniz. Özellikle iki tarayıcıyı aynı anda açabilmek, internette bir şeyler ararken veya karşılaştırma yaparken oldukça faydalı olacak bir gelişme. Ekranlarla karmaşık işlemlerde bazen boğuşmanız gerekse de, ana ekranın altındaki 'Geri' tuşuna basılı tutarak açacağınız dikey uygulama çubuğu, işinizi fazlasıyla kolaylaştıracak. Açık olan iki ekrandan birini kapatmak için, kapatmak istediğiniz ekran üzerine tıklayarak daha sonra 'Geri' tuşuna basmanız yeterli.
Çoklu ekranda gelen yeni bir özellik, çok sık kullandığınız uygulamaları bir arada açmanızı sağlıyor. Örneğin e-posta ve tarayıcıyı gruplayarak, dikey uygulama çubuğuna yerleştiriyor ve istediğiniz zaman aynı anda kullanabiliyorsunuz. Yanlışlıkla kapatılan ekranlar veya sırayla uygulama açma derdinden de böylece kurtulmuş oluyorsunuz. Gruplama için yapmanız gereken, dikey çubuğun en altındaki üçgen ikonuna basmak ve oradaki seçeneklerden 'Oluştur' seçeneğini tıklamak.
S-PEN Samsung'un tasarım, yazılım ve donanımıyla yenilenen yeni tabletinde S-Pen'den bahsetmemek mümkün değil. Ne de olsa S-Pen'de yeni tasarıma kendisini uyarlamış durumda. S-Pen'i istediğiniz kenarından yuvasına yerleştirebiliyor, metal sapı sayesinde kolaylıkla yerinden çıkarabiliyorsunuz. S-Pen'in ekranın sağ, üst kenarında yer almasına da erişmesini çok daha kolay kılıyor.S-Pen'i çıkarttığınız zaman, Temassız Konut menüsü otomatik olarak açılıyor. Kalem elinizdeyken bu menüyü açmak isterseniz, imleci ekrana tutarak kalemin üzerindeki tuşa basılı tutun.
Temassız Konut menüsü beş içeriğe erişim sağlıyor: İş Notu: Çalıştığınız pencere üzerinde küçük bir not kağıdı açıyor ve telefon numarası gibi hemen not almanız gereken bilgileri yazmanıza imkan veriyor. Karalama Defteri: Hangi uygulamada, pencerede olursanız olun, karalama defteriyle istediğiniz kısmı çembere alarak seçiyor ve bu kısım üzerinde istediğiniz notu düşebiliyor, etiket koyabiliyorsunuz. Ekran yazısı: Bulunduğunuz ekranın ekran görüntüsünü alıyor ve Paint programında olduğu gibi istediğiniz işlemi yapmanızı sağlıyor. S Finder: 10.1 2014, artan dahili belleği ve ek bellek özelliğiyle içine birçok veri tıkılabilecek bir cihaz. Hal böyle olunca, yığınla bilgi arasında bulmak istediğiniz veriye S Finder ile arama yaparak kolayca erişebilirsiniz.Kalem Penceresi: Bulunduğunuz sayfada bir dikdörtgen çizmenizi ve içine aldığınız alanı çeşitli uygulamalarda kullanmanızı sağlıyor.
KAMERA 10.1 2014, arka panelinde 8 MP bir kamera bulunduruyor. Tabletler mobil dünyanın fotoğraf ve video çekimi için en az tercih edilen cihazları olduğu için, Samsung kamera konusunda dikkate değer bir farklılık sunmuş değil. Ancak 10.1'ini yanından ayırmayacaklar için de kamera fonksiyonu yeterli görünüyor.
10 inç genişliğinde bir tableti sabit tutarak istediğiniz kadar iyi manzara fotoğrafı tabii ki yakalayamazsınız ancak gözünüze çarpan detayları hemen kaydetmek veya QR kodu okumak için kameranız her zaman gerekli olacak.
LED flaşa sahip arka kamera ISO, ardı ardına çekim, beyazlık ayarı gibi fonksiyonlara sahipken, dikkatlerden kaçmayan bir kamera yazılım özelliği, hızlandırılmış çekim. Bu özellikle x2, x4 ve x8 hızında görüntü alabiliyorsunuz. Fotoğraf seçeneklerinde ise seslendirilmiş fotoğraftan zengin ton gibi 11 ayar mevcut. 10.1'in lensi, özellikle aydınlık alanlarda netlik kazanmakta zorlanıyor ve bulanık görüntü alabiliyorsunuz.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b