Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Domain Alma Rehberi

17 Mayıs 2014 Bu içerik 1.649 kez okundu.

Domain Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Öncelikle almak istediginiz domainin tespiti cok onemlidir. Günümüzde alan adının önemi daha da anlaşılmıştır internet ortamındaki rekabet giderek zorlaştığından uygun alan adı bulmak artık daha da zor olmaktadır. Alan adı tespitinde;

Alan Adının Kısa Olması: Mümkün olduğunca kısa domain tercih edin. Eskiden 2-3 karakterli domain bulmak mümkündü ancak günümüzde çok zor görünüyor.

Com Uzantılı Olması: com uzantılı domainler internette bir marka oldu. Bu nedenle mümkünse com uzantılı domainler tercih edilmelidir. İnsanların hafızasında com uzantılı domainler daha çok yer etmektedir. Ancak özel bir dernek, grup vs ise org uzantılı ya da içerik internet ya da bilgisayar ile ilgili ise özellikle net uzantılı alınabilir.

Alan Adının Anlaşılır Olması: Alan adında kısaltmalar çok tercih edilmez. Kısaltmaları daha çok bilinen kurumlar kullanır. Örneğin meb tüm türkiyede bilinen bir devlet kurumu olduğu için meb.gov.tr domaini idealdir. Ama daha az bilinenler için kısaltmalar tavsiye edilmez.

Alan Adı Site İçeriğini İfade Edebilmelidir: En az sözcükle site içeriğini ifade edebilmesi önemlidir. Örneğin samsunla ilgili web rehberi yapmak istediniz www.samsunwebrehberi.com idealdir.

Alan Adının Global Anlamı Olması: Bir domainin global anlamı olması büyük avantajdır. Örneğin firewallstore.net, centoshost.com gibi...

Sub (Alt) Domain: Tek başına bir anlam ifade etmeyen ama alt domain ile anlamlı olan domain alınabilir. Önce sub domain ne demektir onu araştıralım:
Sub domain domaininizin başına eklediğiniz ve arada . (nokta) bulunan domaindir. Örneğin devlethastanesi.gen.tr şeklinde bir domain aldınız. Bu domaine çeşitli sub domaniler ile yeni domainler elde edebilirsiniz. Mesela bakirkoy.devlethastanesi.gen.tr, istanbul.devlethastanesi.gen.tr gibi sonsuz sayıda devlethastanesi.gen.tr domaininin alt domainlerini oluşturabilirsiniz.
İnternette bazı sitelerde domainlerin başında bulunan www kısaltması aslında bir sub domaindir. Bir internet jargonu olduğu için www. şeklinde alt domain oluşturulmuş ve asıl domainin kendisi bu alt domaine yönlendirilmiştir.
Sonuç itibari ile sub domainler ile hedeflenen bir domain, kendisi bir anlam ifade etmese bile alınabilir.

İnternetten Nerden Domain Alınır?
Domain satan birçok site mevcuttur. Alınacak domainin özelliğine göre ilgili sitelerden alınmalıdır. Domain alımları genelde senelik yapılır. Dilenirse 2, 3 ya da daha çok sene için ödeme yapılabilir. Tabii maliyette o oranda artacaktır. Domain bitiminde alımın yinelenmesi gereklidir. Eğer belli bir süre sonunda ücret ödenmezse domainin üzerindeki mülkiyet sona erecektir.
Türkçe Domain Nereden Alınabilir: Türkçe domain alımını ODTÜ bünyesindeki http://www.nic.tr/ sağlamaktadır. Türkçe domain derken Türkçe karakterli domainler degil son uzantısı com.tr, net.tr, org.tr şeklinde tr eklentili uzantılı domainler kastedilmektedir. TR uzantılı domainler için ODTÜ’nün uyguladığı kurallar vardır. Herhangi bir com.tr uzantılı domain alabilmek için şirket ünvanında alınmak istenen ibarenin olmasını istemektedir. Örneğin xoops.com.tr domaini için şirket ünvanında xoops olması gereklidir. Yani ODTÜ alınmak istenen domain adının resmi şirket ünvanında olmasını istemektedir.

Bunun yanı sıra marka tescili ile de com.tr alan adı alınabilmektedir. marka tescilini http://www.tpe.gov.tr üzerinden kendini yapabileceğiniz gibi marka tescil firmaları aracılığı ile komisyon ödeyerek de yapmanız mümkün. Marka tescil firmaları tüm işlemleri sizin yerinize yapıp belgelerinizi hazır edeceklerdir. Marka tescili yapılan bir markanın alan adının alınması için markanın onaylanmasını beklemek gerekmez. MArka başvurunuzu yaptıktan hemen sonra başvuru belgelerinizle nic.tr den com.tr alan adınızı tescil edebilirsiniz.

Dilerseniz Türkçe karakterli alan adlarını da alabilirsiniz. Örneğin ömerbilgin.com.tr şeklinde adınız ve soyadınıza ait alan adını almanız için belge istenmemektedir. TC Kimlik numaranız ve kimlik fotokopinizle alabilmektesiniz.

Detaylı bilgi için nic.tr adresini ziyaret edebilirsiniz

Özel Domain Uzantıları: Yeni çıkan .tv gibi domainleri özel şirketler yapmaktadır.
Genel Domainler: .com, .net., .org, .info gibi uzantıları pazarlayan Türkiye’de ve dünyada birçok şirket vardır. Register.com gibi başka birçok domain satan yer vardır ama hem pahalı olmaları hem de hukuki bazı açıklarının olması (örneğin register.com sitesinden aldığınız bir domainin sahibi değil kullanıcısı olmak durumundasınız. Üstelik 3 kat daha fazla para ödeyerek) sebebiyle tavsiye edilmemektedir.

Domain Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bu şirketlerden domain alınırken dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır.
Bu şirketler domain alınırken bir kullanıcı hesabı oluşturmasınızı sizden isterler. Her zaman hatırlayacağınız ve şifresini unutmayacağınız bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gereklidir. Bu kullanıcı hesabı için vereceğiniz email’in doğru bir emali olması ve sürekli sizin yönetimizde olması şarttır. Ayrıca domaini alırken bu domainin hangi servedan yayın yapacağının ve bu servera ait DNS ayarının bilinmesi şarttır.
Özetlemek gerekirse bir domainin yönetimi için unutulmaması gereken bilgiler
1- Domainin alındığı yerde tanımlanan kullanıcı adı ve şifresi
2- Bu kullanıcı hesabı için tanımlanan mail hesabı ve şifresi (E-postanızı kaybetmek veya çaldırmak alan adınızı da kaybetmek demektir)
3- DNS ayarı
Domain yönetimi için yukarda belirtilen kullanıcı ve şifreleri kaybederseniz domainin yayın yaptığı serverin değişmesi durumunda gerekli ayarları yapamazsınız. Ya da domainin süresi bittiğinde tekrar ödeme yapıp domain üzerindeki mülkiyetin devam etmesi için gerekli ödemeyi yapamazsınız. Her iki durumda da domaininizin internet yayını duracaktır. Ayrıca internet dünyasında revaçta olan ve popüler olmuş sitelerin domainlerini kapmak gibi bir eğilim vardır. Kaybedeceğiniz domanilre için daha sonra binlerce dolar ödeyerek bir başkasından geri almak durumunda kalabilirsiniz.


Nasıl Domain Alırım?
Çeşitli alan adı kayıt firmalarından alan adı almanız mümkün. Yurt dışından almak isterseniz en çok tercih edilen firmalardan biri olan http://www.godaddy.com tercih edilebilir.

Godaddy.com dan alan adı alabilmek için önce üye olmanız gerekmektedir.


Bilinmesi Gereken Bazı Terimler:
Domain: Alan adı
Sub domain: Alt alan adı
Domain alımı: Alan adı tescili
Host: Web sayfasının yayınlandığı ya da email hizmetinin alındığı yer
DNS (Domain Name Service veya Domain Name Server): Alan adının yayınlanması
DNS kaydı: Yayının hangi serverdan yapılacağının bilgisi


------------
Domain alırken dikkat edilmesi gerekenler Domain (alan adı) bir web sitesinin kimliğidir. Her web sitesinin muhakkak bir alan adı bulunur. İnsan için parmak izinin ehemmiyeti ne ise alan adının işlevi de benzer niteliktedir.

İyi bir alan adı oluşturmanın sırrı, onun hatırlanabilir, kısa, nokta com şeklinde, global, kulağa hoş gelen, sadece alfabedeki harfleri içeren, tanımlayıcı ve markayı yansıtabilecek bir şekilde olmasından geçer. Şimdi bunları biraz açalım:

1. İyi bir alan adı hatırlanabilir olmalıdır. İsim ziyaretçilerinizin aklında otomatikman yer edici olabilmelidir. Onlar için alan isimlerini ezberlemek nadiren mümkündür. Web sitenizi ziyaret edenler için ilgi çekici bir isim olmalıdır. Alan adı diğerlerinden farklı ve özel olmalıdır.
2. İyi bir alan adı kısa olmalıdır. Alan adı 10 harften daha fazla olmamalıdır. Böylece hem hatırlaması, hem de hecelemesi kolay olacaktır. Kısa olması yanlış yazılmasını da büyük ölçüde önleyecektir. Ziyaretçiler kısa isimleri her zaman tutarlar.

3. İyi bir alan adının son kısmı nokta com (.com) şeklinde olmalıdır. Nokta com en çok kullanılan ve bilinen adres şeklidir. Birçok ziyaretçi web sitesinin son eki nokta com olanları hep hatırlayabilmektedir. Alan adı almak isteyen kişi ilk seçim olarak mümkün mertebe nokta com (.com) son ekli bir alan adını tercih etmelidir.

İpucu: Hem İnternet Explorer ve Firefox tarayıcılarının sunduğu kısa yol da bu sayede insanların sitenize daha kolay girmesini sağlamaktadır: Tarayıcınızın adres çubuğuna bir isim yazın, (mesela: bilisimhaberi), sonra Control+Enter tuşlarına birlikte basın, adres çubuğuna yazdığınız yazı bilisimhaberi.com şekline dönüştü. Bu da ayrı bir kolaylık tabi.

4. İyi bir alan adı global bir isim olmalıdır. Çünkü farklı şehirlerden, kulvarlardan ve inançlardan insanlara da hitap ettiğinizi düşünmelisiniz. Global bir isim ziyaretçiler için bir hayli zarif ve çekici olacaktır. Sözünü ettiğimiz alan adı genel olmalı, farklılığı ilk etapta anlaşılmalıdır.

5. İyi bir alan adı kulağa hoş gelmelidir. Bir kere telaffuzu kolay olmalıdır. Kolay telaffuz edilen bir ismi hatırlamak da kolay olur. Birçok ünlü alan adı, kulağa hoş gelen, telaffuzu kolay ve sıra dışı ifadelerden oluşmaktadır.

6. İyi bir alan adı sadece alfabedeki harfleri kapsamalıdır. Bir alan adının kısa çizgi veya numara içermesi tavsiye edilen bir husus değildir. Kısa çizgi içeren bir alan adı pek de etkileyici görünmez. Böyle bir durumda alan adı karşı tarafa yanlış yansıtılabilir, çünkü telaffuzu ve ifade etmesi biraz karmaşıktır.

7. İyi bir alan adı tanımlayıcı olmalıdır. Alan adı web sitenin vizyon ve misyonunu yansıtabilir şekilde olmalıdır. Bir ziyaretçi sadece alan adına bakarak web sitesinin içeriğini tahmin edebilmeli, web sitesi hakkında bir kanaate varabilmelidir. Faaliyetlerinin karşıtı bir ifadeyi isim olarak seçen bir web sitesi, ziyaretçilerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Çünkü böyle bir durumda sitenize erişmek de güçleşecektir.

8. İyi bir alan adı web site faaliyetlerine uygun kelimeleri içermelidir. Faaliyet sahası içinde yer alan kelimeleri derleyerek iyi bir kombinasyon oluşturmak gerekmektedir. En önemli şey, duyunca unutulması zor, hatırlanması kolay bir tınıya sahip olmasıdır. İyi bir kombinasyona sahip alan adları emsalleri arasında ilk sıralarda yer alacaktır.

9. İyi bir alan adı markayı yansıtabilecek şekilde olmalıdır. İyi bir alan adı sahip olunan şirketin ya da firmanın ismi ile bağdaşmalıdır. Daha önceleri bu tarz bir kullanım pek yoktu ama şimdi web sitesi ismi aynı zamanda marka olabiliyor. Yani sanal âlemde sadece web sitesi ismi ile marka olabilmek de artık mümkün. Bunun için bir web sitesi oluştururken diğer mevcut ticari markaların tümünü göz önünde bulundurarak hayli farklı bir isim düşünmek gerekiyor. Yani, nadir rastlanır bir isim seçmek en güzel yol olacaktır.

İyi bir alan adı oluşturmak için aklınızı ve kalbinizi kullanmalısınız. Sonra da alan adınızı başkaları almadan hemen önce almalısınız. Kendinize güvenin ve sezgilerinizi dikkate alın. Siz aldığınız ismi beğenmiyorsanız başkasının beğenmesini bekleyemezsiniz. Bu durum aynı zamanda web sitenizi tasarlarken de size büyük bir şevk verecektir, haberiniz olsun.

Yorumlar

destekekibi28.01.2015

uygun domain ve hosting avantajları için https://www.domainilehosting.com sitesini tavsiye ederim.
b