Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Maden felaketleri, Soma 42 yılın en büyük maden felaketi

18 Mayıs 2014 Bu içerik 1.088 kez okundu.


Manisa Soma’daki maden felaketinde ölü sayısı son olarak 301 (17 Mayıs 2014 itibariyle yapılan resmi beyanat) olarak açıklandı. Açıklamayı 3 gündür ısrarla bilgi veremeyeceğini söyleyen Enerji Bakanı Taner Yıldız yaptı. 301 kişiyle Türkiye tarihinin en büyük maden felaketi olarak kayıtlara geçti. Ancak dahası 20 yüzyılın başından bu yana dünyada yaşanan en büyük 20 maden felaketi sıralamasında 14. oldu. Ayrıca, böyle bir felaket madencilikte son 42 yıldır ilk defa yaşandığını da söyleyelim. Bundan daha büyük felaket en son 1972 yılında Zimbabve’de yaşanmıştı.

Peki SOMA FELAKETİNİN nasıl kayıtlara geçti. Konuyu İNFOGRAFİK’le detaylandırdık. Dünyanın en büyük maden felaketlerini derlediğimizde Soma, şimdiye kadar açıklanan 282 ölümle (sayı artıyor) son 21 yılın en büyük madencilik kazası olarak tarihte yerini aldı.

Kaynak olarak bağımsız birçok siteye baktık ancak son kaynak olarak vikipedia’yı kullandık. Yaptığımız listeye göre dünyanın en önemli felaketleri 1900′lü yılların başında yaşanmış. Yani kapitalizmin en vahşi yüzünün sahnede olduğu dönemler… Yıllar geçtikçe felaketlerin sayısı azalıyor. Ölü sayısının 200′ün üzerinde olan felaketlerin haritasına bakıldığında Maalesef, Zonguldak ve Soma’daki toplam 537 ölümle Türkiye listede 5. sırada…

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b