Haberler :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...2014 yazı en sıcak yaz olacak

18 Mayıs 2014 Bu içerik 1.344 kez okundu.

Alman Uzmanlar, El Nino'nun etkisiyle birlikte 2014 yılı son zamanların en sıcak yıl olabilir
Uzun dönemli hava tahminlerinde bulunan uzmanlar, 2014 yılının kayıtlara geçmiş en sıcak yıl olabileceği uyarısında bulundu. Zira, Pasifik Okyanusu’ndaki ılık suların yüzeye yükselmesi ve Ekvator boyunca Amerika kıtasına yönelmesiyle oluşan hava hareketinin bu yıl gerçekleşmesi bekleniyor. El Nino (Yaramaz çocuk) ismi verilen bu hareket ile atmosfere ciddi miktarda sıcaklık yayılacak. Bu durumun gerçekleşmesi durumunda iklimlerin altüst olacağı ve 2014’ün çok sıcak geçme ihtimalinin arttığı belirtiliyor. Almanya’daki Justus Liebig Üniversitesi’nden Armin Bunde önderliğindeki bir grup bilim insanı farklı bir yöntem kullanarak El Nino’yu neredeyse bir yıl önceden tahmin edebildiklerini açıkladılar.

İhtimal yüzde 76
Ekvator bölgesi ve Pasifik’in geri kalanı arasındaki sıcaklık farklarını inceleyen Alman bilim insanları, iki bölgenin aralarındaki fark azaldığında, El Nino oluşma ihtimalinin arttığını gözlemlediler. Sonuçları değerlendiren Armin Bunde, bu yıl El Nino oluşma ihtimali için yüzde 76 gibi çok yüksek bir değer verdi.

Sıcaklık rekoru kırıldı

İstanbul’da dün 20 dereceyle şubat ayı sıcaklık rekoru kırıldı. İTÜ Öğretim Üyesi Miktad Kadıoğlu katıldığı canlı yayında daha önce en yüksek sıcaklığın 18.3 derece olarak ölçüldüğünü belirterek, “Hafta sonu İstanbul’da hava soğuyor ama salı gününden itibaren sıcaklık 25 dereceye kadar yükselecek” dedi.
Yaza kadar ülkemizde aylık ortalama hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında olması beklenmiyor

Şimdi, arkada bırakmakta olduğumuz yıl için değerlendirme yapıp önümüzdeki yıla bakmanın zamanıdır… Bugünlerde hâlâ İtalyanların “oryantal blok” dediği hava paterninin etkisinde olacağımız tahminine güvenerek yazıyorum. Omega harfine benzer şekildeki meteorolojik blok, voleybolda yapılan blok gibi bir şey. Voleybolda rakipten gelen top, meteorolojide ise Balkanlar üzerinden gelen yağış durdurulur. Omega harfinin ortası soğuk ve yağışlı, sağı ve solu ise sıcak ve kurak olur. Şimdi omega blokunun sağında İspanya, ortasında İtalya ve Avrupa’nın bir kısmı, solunda ise Türkiye var. İtalyanların “doğulu” anlamında kullandığı oryantal kelimesi “dansöz” olarak da algılanabilir. Eğer hava dansöz gibi kıvırmazsa, yeni yılın başında İspanya ile Türkiye’nin ortası ve doğusunda kar yağışı hayal.
Benzer şekilde, 2013 yılı mart ayında güneş lekelerinin sayısı zirve yapacağı için sıcak bir yaz hayal etmiştik. Dünyadan bakınca güneşin üzerinde siyah lekeler olarak görülen
patlamaların sayısı son 11 yılın en yüksek noktasına çıktı ama hava yine sürprizlerle doluydu. Önce South East European Virtual Climate Change Center (SEEVCCC) olarak bilinen merkezin iklim analizlerine bakalım.
1961-90 yıllarına karşılık gelen 30 yılın ortalamasına bir “mevsim normali” diyelim. Geçtiğimiz 2012-13 kışının
son iki ayı ve 2013 yılının ilk ayında Türkiye’nin neredeyse her tarafında hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde geçti. Karadeniz kıyılarıyla beraber Sinop civarı şiddetli olmak üzere kurak bir kuşak güneye doğru Akdeniz’e inerek neredeyse ülkemizi yağışlı ve kurak şeklinde ikiye böldü.
İlkbaharın sonuna doğru Karadeniz kıyıları ve İç Anadolu’nun kuzeyinde hava sıcaklıkları 3 dereceye kadar mevsim normallerinin üzerine çıktı.
Mart ayında Karadeniz bölgesi mevsim normallerinin üzerinde yağış almasına rağmen ilkbaharın geri kalanında ve yazın başında kuraklıkla karşı karşıya kaldı. Ordu ve Giresun’da kuraklık nedeniyle çiftçiler yağmur duasına çıktı, fındık beklenen rekolteye ulaşamadı.

Türkiye’yi daha çok etkileyen hortum dört günde üç can aldı
Mart ayında Karadeniz, Marmara ve Ege kıyıları mevsim normallerinin üzerinde yağış alırken, İç Anadolu ve Akdeniz kuraklık yaşadı. Bu durum nisan ayında tersine döndü ve mayısta kötüleşti. Yaz aylarında sıcak yaz mevsimi beklentilerinin aksine hava sıcaklıkları büyük ölçüde mevsim normallerinde oldu. Yaz aylarında kuraklık ise neredeyse tüm Anadolu’da arttı. Sonbaharın başında mevsim normallerinde olan hava sıcaklıkları ekim ayında kıyılar hariç neredeyse her yerde mevsim normallerinin altına düştü. Eylül ayında Doğu Karadeniz ve Akdeniz yağış alırken Ege ve İç Anadolu’da şiddetli kuraklık görüldü. Ekim ayında bu durum tersine döndü; Marmara, Ege ve Doğu Karadeniz yağışlı oldu ama kasım ayında sadece Ege’nin güneybatısı yağış alırken ülkemizin büyük bir kısmı kuraktı.
2013-14 kışının başında da Karadeniz ve Akdeniz kıyıları hariç Türkiye’nin batısında şiddetli olmak üzere kuraklığın etkisinde girdik. Bu durumda, İstanbul’da barajlardaki su seviyesinin düşmesi bariz bir hal aldı ve Nasreddin Hoca’nın maya çaldığı göl bile kurudu. Yağmurla beslenemeyen Sapanca Gölü’ndeki su seviyesi de endüstriyel kullanımın artması nedeniyle son 7 yılın en düşük seviyesine geriledi.
Hava sıcaklığı ve yağış gibi iklim parametreleri 2013’te bu şekilde değişiklikler gösterirken birçok yerde unutulmaz “meteorolojik afetler” yaşanıyordu. Örneğin, Türkiye’yi daha fazla etkilemeye başlayan hortum yüzünden mayıs ayında dört günde
üç kişi öldü, 33 kişi yaralandı. Ağustosta birçok ilimizde olduğu gibi Ardahan’da ceviz büyüklüğünde dolu yağışı, kar yağmış gibi köyleri beyaza bürüdü ve zarar verdi. “10 yıllık yağmur 1 günde yağdı” gibi haberler sıradan oldu; Muğla, Tekirdağ, İzmir, Hatay, Antalya, Samsun ve Karadeniz’in birçok yerinde sellerde can ve mal kaybı yaşandı. En ilginci de Karadeniz’in deniz etkisi ve gökgürültülü kar yağışıyla, değil Urfa’da, Arabistan’da da kar yağışına neden olan 8 Ocak’taki “Sibirya Ekspresi”
dediğimiz soğuk hava dalgasıydı.

Suya ihtiyacın daha çok olduğu bölgelerde kuraklık görülecek
Şimdi yeni yılla birlikte kış havasında sertleşme beklense de SEEVCCC’e
göre, 2014’ün aralık ile mayıs arasında Karadeniz kıyıları, İç Anadolu ve Doğu Anadolu’nun bir kısmı 1 derece civarında mevsim normallerinin üzerinde sıcaklığa sahip olacak. Yani yaza kadar ülkemizde aylık ortalama hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında olması beklenmiyor. Yağışlar ise mayısa kadar Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeyiyle beraber Doğu Anadolu’da yüksek; fakat ülkemizde en çok nüfusun yaşadığı, yani suya ihtiyacın daha çok olduğu Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinin kurak geçmesi bekleniyor.
Uyarı! Bütün bunları sırf siz tahminsiz kalmayasınız diye aktardım. “Önümüzdeki aylar hava nasıl olacak?” birkaç milyar dolarlık bir sorudur. Böyle tahminlere dayalı ciddi işler yapıyorsanız yukarıda tahminlerini verdiğim tek
ve açık bir kaynak yerine daha profesyonel ve birçok kaynağa birlikte başvurulmalıdır.
Türkiye en yağışsız kış mevsimlerinden birini yaşıyor. Dünya için kabus gibi bir uyarı yapan uzmanlar, El Nino’nun etkisiyle 2014’ün ‘kaydedilmiş en sıcak yıl’ olabileceğini açıkladı.
Uzun dönemli hava tahminlerinde bulunan uzmanlar, 2014 yılının kayıtlara geçmiş en sıcak yıl olabileceği uyarısında bulundu. Pasifik Okyanusu’ndaki ılık suların yüzeye yükselmesi ve Ekvator boyunca Amerika kıtasına yönelmesiyle oluşan hava hareketinin bu yıl gerçekleşmesi bekleniyor. El Nino ismi verilen bu hareket ile atmosfere ciddi miktarda sıcaklık yayılacak. Bu durumun gerçekleşmesi durumunda iklimlerin altüst olacağı ve 2014’ün çok sıcak geçme ihtimalinin arttığı belirtiliyor.
Ekvator bölgesi ve Pasifik’in geri kalanı arasındaki sıcaklık farklarını inceleyen Alman bilim insanları, iki bölgenin aralarındaki fark azaldığında, El Nino oluşma ihtimalinin arttığını gözlemlediler. Sonuçları değerlendiren Armin Bunde, bu yıl El Nino oluşma ihtimali için yüzde 76 gibi çok yüksek bir değer verdi.İstanbul Şubat'ta 25 dereceyi görecekİstanbul’da dün 20 dereceyle şubat ayı sıcaklık rekoru kırıldı. İTÜ Öğretim Üyesi Miktad Kadıoğlu, daha önce en yüksek sıcaklığın 18.3 derece olarak ölçüldüğünü belirterek, “Hafta sonu İstanbul’da hava soğuyor ama salı gününden itibaren sıcaklık 25 dereceye kadar yükselecek” dedi.


Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b