Ne nedir :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Martı / Kitap Özeti

20 Mayıs 2014 Bu içerik 1.578 kez okundu.

KİTABIN ADI MARTI
KİTABIN YAZARI RİCHARD BACH
YAYIN EVİ VE ADRESİ ARKADAŞ YAYIN EVİ-ANKARA


BASIM YILI 1994

1. KİTABIN KONUSU :
Kitap, bir martının hayatını anlatmaktadır. Martı Jonathon LİVİNGSTON’un nasıl kendi sınırlarını aşarak yüksek uçma kabiliyetine ulaştığını anlatmaktadır.

2.KİTABIN ÖZETİ :
JONATHAN BIR MARTI SÜRÜSÜNDE YAŞAYAN FAKAT DIĞER MARTILARDAN FARKLI HAREKET EDEN BIR MARTIDIR. DIĞER MARTILAR GIBI TEKNELERIN ARKASINDAN YIYECEK SAVAŞI YAPMAYAN, BÜTÜN ZAMANINI UÇMAYA AYIRAN BIR MARTIDIR. BU DÜŞÜNCESINDEN ANNE VE BABASI ÇOK RAHATSIZ OLURLAR. BU SEBEPLE JON UÇMA ILE ILGILI FIKIRLERINI AÇIĞA VURMAK ISTEMEZ. Bir gün jon uçma eğitimi için sürüden ayrılır.
Çok hızlı uçuşlar ve dönüşleri dener. Başaramayınca sürüye katılmayı ve onlar gibi davranmaya karar verir. Bu sırada gece olmuştur. Birden aklına martıların gece uçuş yapamayacağı gelir. Kendi sınırlarını aşmaya ve özgür olmaya karar verir. Sürü yaşamına katılmaktan vazgeçer. Bütün martlara bunu anlatmak ister. Sürüye katılabilmek için uçar. Sürü bölgesine geldiğinde martı kurultayının kurulduğunu görür ve “özgür olabiliriz, uçmayı öğrenebiliriz” diye bağırır. Yaşlı kurultay başkanı Jon’u lanetleyerek sürüden dışlar. Jon uçarak kayaların çok ötesine gider. Orada uçmayı çok iyi öğrenir, birçok hüner kazanır.
Daha sonra kendisi gibi dışlanan martı Sullivan ve Chiang ile tanışır. Onlar çok daha iyi uçabilmektedirler. Chiang çok yaşlı ve tecrübelidir. Jon Chiang’dan çok sey öğrenir. Daha sonra Chiang cennete uçmayı başarır.
Jon özgürlüğün tadını ve onlara uçmayı öğretebilmek için sürüsüne dönmeye kara verir. Süllivan buna karşı çıkar.Kendisini dışlayanların yanına gitmemesini ister.Fakat Jon bir şeyin farkındadır.”Eğer benim dışlandığım gün birisi bana bunları öğretseydi;şimdi çok daha ötelerde olacaktım” der. Jon sürü bölgesine döner ve orada uçmak isteyen martılara ders verir. Her gün uçmak isteyen martı sayısı artmaktadır. Öğrencisi Fletcher Jon gibi düşünen ve sürüden dışlanan bir ögrencisidir. Sürüden nefret eder.

Fletcher, sürü bölgesine bir gün dalış yapar. Önüne uçmaya yeni başlayan yavru bir martı çıkar. Anında takla atarak kayaların üstüne yönelir. Bütün martılar öldüğünü zannader. Fakat hayatta kalıp bu uçuşu başarabilmiştir. Daha sonra niyetinden vazgeçer. Jon ona yeni ve genç bir öğretmen olduğunu söyler. Sınır olmadığını ve özgürlüğün tadını diğer martılara öğretmesini ister ve gözden kaybolur.3.KİTABIN ANA FİKRİ:
Durum ve şartlar ne olursa olsun, kendimizi hiçbir zaman sınırlamamalıyız. İstediğimizde her şeyin üstesinden gelebilecek kapasiteye sahip olduğumuzu bilmeliyiz.

4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE KİŞİLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ:

JONATHON LİVİNGSTON: Diğer martılardan çok farklıdır. Yiyecek için balıkçı teknelerini takip edip, birbirleriyle kavga eden martılar gibi davranmaz. Özgürlüğü ve uçuşun kutsallığına inanmaktadır. İstediği ve inandığı zaman sınırlarını aşabileceğini ispatlayan bir martıdır.

SULLİVİAN: Jon gibi sürüden dışlanmış bir martıdır. Dostluğa çok önem veren ve uçmayı Jon kadar iyi bilen seven bir martıdır.

FLETCHER: Fletcher uçmayı bir yerden bir yere gitmek anlamında olmadığını savunan bir martıdır. Bunu sivrisineklerin bile yaptığını düşünür. Bu yüzden Jon’un öğrencisi olur.

CHİANG: Çok yaşlı bir martıdır. Ölümü beklemektedir. Yaşlı olmasına rağmen çok hızlı uçabilmektedir. Jon’u eğiterek ona hızlı uçuşu öğretir.

5.KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞ :
Dili anlaşılır ve sadedir. Kitap martıları örnek vererek insanoğluna mesajlar vermektedir. Kitabı okuduğumuzda mutlaka hayatımızda bir şeyler değişmeye başlayacaktır. Zevkle okuyacağınız bir kitaptır. Akıcı ve sürükleyicidir.

6.YAZAR HAKKINDA BİLGİ :
Richard BACH yazar ve pilottur. Uçuşun gizi üzerine yapıtları vardır. Bir havacılık dergisinin editörlüğünü yapmış, yüzden fazla dergi, makale ve öykü yazmıştır. Bir zamanlar Amerikan Hava Kuvvetlerinde pilot olarak görev yapmış olan Bach, sonraları da uçuştan hiç kopmamıştır.

Kitapları :Stranger To The Ground(Toprağa Yabancı),By Plane(Uçakla),A Gift Of Wings(Bir Çift Kanat),Nothing By Chance(Raslantıyla Hiç Bir Şey),One(Bir).

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b