Ne nedir :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Gitar çalabilmek için formüller

23 Mayıs 2014 Bu içerik 1.304 kez okundu.

1.Gitar çalışmak için hergün ayırabildiğiniz kadar vakit ayırın. eğer çok yoğunsanız çalışma süreniz 10-15 dakika bile olabilir, haftada sadece bir gün oturup çok uzun süre çalışmaktansa her gün düzenli çalışmanız kas belleğinizin gelişmesi ve gitarda ilerlemeniz için çok daha yararlı olacaktır.

2. Çalışmaya başlamadan önce kesinlikle gitarınızın akordunun tam olduğundan emin olun. Akordsuz gitarla yanlış seslere alışmak kulağınız açısından sıkıntı yaratacaktır. Gitarı elinize alır almaz ilk iş olarak gitarınızın akordunu yapın.

3.Çalışmalarınızı kesinlikle metronom kullanarak yapın.Birden hızlanmayı denemeyin, önce yavaş bir metronomda çalışmaya başlayın. Koşmadan önce yürümek, yürümeden önce emeklemek gerekir.

4.İmkanınız varsa gitarda çaldığınız her şeyi kaydedin,çaldıklarınızı dinleyin, dışarıdan nasıl duyulduğuna bir bakın, nerelerde hata yaptığınızı belirleyip o kısımlara tekrar tekrar çalışın. Çaldığınız şey, siz çalarken size doğru gelebilir fakat bu her zaman böyle olmayabilir. Yaptığınız hataları duyup düzeltmeniz açısından çaldıklarınızı dinlemeniz ve hata yaptığınız yerleri kendizin farketmesi daha sağlıklı olacaktır.

5.Sadece şarkı yada sadece teknik çalışmayın, gitar çalmanız için ikiside gereklidir. İkisi içinde ayrı ayrı vakit ayırıp ayrı ayrı çalışın, çalacağınız şarkıların içinde teknikler geçtiği için eğer tekniklere çalışmazsanız şarkıda yeterli hakimiyeti sağlayamazsınız, eğer sadece teknik çalışır şarkı çalışmazsanız teknikleri nerede kullanacağınız ve teknikleri biribirilerine nasıl bağlayacağınız konusunda sıkıntılar yaşarsınız. Programlı çalışın, teknik ve şarkı çalışması için kendinize bir program hazırlayın, teknik çalışmaları içinde, aynı anda birden fazla tekniği çalışmayın, kendinize basit ve temel tekniklerden zor ve daha ileri tekniklere doğru bir program hazırlayın ve hazırladığınız programa uygun şekilde çalışın.

6.Çalışma sürenizi çok uzun tutmayın, 45 dakikalık periyotlar halinde çalışmanız çok uzun süre çalışmanızdan çok daha iyi olacaktır. Bunun sebebi uzun bir çalışma sırasında kişinin konsantrasyonun dağılması ve çaldığı şeye kolay kolay odaklanamamasıdır. Çalışma yaparken bir egzersizden diğer egzersize geçerkende 2-3 dakikalık kısa aralar verin, verdiğiniz bu aralar tekrar konsantre olmanızı ve çalışmalarınızın daha verimli olmasını sağlayacaktır.

7.Sürekli gitar tablarından yada notadan çalmaya alışmayın, internetten bulabileceğiniz bir sürü tab nota ve akor mevcut fakat bir çoğu yanlış yazılmış olabilir. Hazıra alışmayın, önce kulağınıza güvenin ve çalmak istediğiniz bir parçayı kendiniz çıkartmayı deneyin, zorlandığınız yerde parçanın notalarına bakın.

8. Dinlediğiniz belli bir müzik tarzı olabilir ama mümkün olduğunca çok tarzda çalmaya çalışın, her tarzın size katacağı farklı birşey vardır, çalmak istediğiniz tarz doğrultusunda yoğunlaşabilirsiniz fakat diğer tarzları göz ardı etmeyin.

9.Bana teori gerekmez diye düşünmeyin, işin teorisini de bilmeniz size yol gösterici olacak işinizi kolaylaştıracaktır.

10.Bol bol doğaçlama çalışın, gitar çalan arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde beraber doğaçlama çalışmaları yapın.

11.Vazgeçmeyin. Uzun zamandır çalışıyorum yapamıyorum deyip gitarınızı bir kenarı atmayın, bu işi başarmanın en büyük etkeni düzenli ve doğru şekilde çalışmaktır.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b